Co robić, gdy pandemia minie? Zaplanuj podróże!

Pandemia zmieniła plany urlopowe wielu z nas. Niestety wiele planowanych od miesięcy podróży, wycieczek i wypraw zwyczajnie się nie odbędzie. Nie oznacza to jednak, że taka sytuacja będzie trwała wiecznie. Powoli znoszone są kolejne ograniczenia i możemy oczekiwać, że za kilka miesięcy podróże znów będą możliwe. Warto więc wykorzystać ten czas na przemyślenie nowej strategii urlopowej. Gdzie wyjechać? I jak się przygotować? O tym w dalszej części artykułu.

Artykuł partnera

W Polsce czy za granicą?

Planując podróżowanie warto wziąć pod uwagę to, że sytuacja będzie się dynamicznie zmieniać. Niektóre miejsca wcześniej staną się bezpieczne, inne później. W tym roku podróżowanie na zachód Europy, a zwłaszcza do Włoch, Francji i Hiszpanii jest niewskazane. Te państwa jeszcze przez długi czas będą strefami dużego zagrożenia – nawet, gdy ograniczenia w transporcie zostaną zredukowane. Najbezpieczniejszą opcją jest zaplanowanie podróży w Polsce, która ma przecież tak wiele do zaoferowania. Warto też wykazać się solidarnością społeczną i w ten sposób wspomóc lokalnych przedsiębiorców z branży turystycznej, którzy bardzo ucierpieli na kryzysie spowodowanym pandemią.

Jak się przygotować?

W obecnej sytuacji warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  1. Przygotuj się na nieoczekiwane. Warto więc nie nastawiać się na jeden, konkretny cel podróży, ale pomyśleć o różnych opcjach. Wybieraj mniej uczęszczane miejsca. Turystyczne miasta z pewnością jeszcze długo strefami większego ryzyka. Natomiast wyprawy górskie czy spływy kajakowe nie muszą wiązać się z dużym zagrożeniem. Na górskich szlakach łatwiej o zachowanie dystansu, a przebywanie na zewnątrz jest bezpieczniejsze niż zwiedzanie obleganych muzeów czy galerii sztuki.
  2. Nie zapomnij o ubezpieczeniu. Nawet jeśli do tej pory nie ubezpieczałeś/aś się podróżując po Polsce – najwyższy czas to zmienić. Zwłaszcza, że podróże zorientowane na przebywanie na łonie natury są bardziej obarczone ryzykiem kontuzji. Jeśli masz mniej niż 30 lat, korzystną opcją jest wykupienie karty SIC (Signal Iduna Card). Jest to polisa ubezpieczeniowa, która może służyć jako całoroczne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. To bardzo korzystna opcja w sytuacji dużej niepewności. Dopóki podróże za granicą są obarczone dużym ryzykiem, karta zapewnia ubezpieczenie NNW, a gdy znów staną się możliwe – gwarantuje wysokie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, ratownictwa i assistance na terenie niemal wszystkich państw świata.
  3. Wybierz samochód zamiast pociągu czy autobusu. W obecnej sytuacji auta stają się najbezpieczniejszymi pojazdami, dlatego o ile to możliwe – zaplanuj podróż samochodem.

Nie możemy przewidzieć co dokładnie wydarzy się w ciągu najbliższych miesięcy, ale planowanie i myślenie strategiczne zawsze się opłaca. Warto przygotować się na różne ewentualności i zawsze stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo.