Search The Query
Search

Białka Tatrzańska – zaplanuj podróż w sezonie letnim i zimowym

białka tatrzanska

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Nie wiesz, gdzie najlepiej spać podczas wycieczki do Białki Tatrzańskiej? A może zastanawiasz się, które atrakcje są warte uwagi? Który stok wybrać? Kiedy Białka Tatrzańska prezentuje się najlepiej: latem czy zimą? Jak zmienia się dostępność atrakcji w zależności od pory roku? Co ciekawego możesz zwiedzić w okolicy? Czy można zwiedzać miasto z dziećmi oraz zwierzakami domowymi? Przedstawiamy najważniejsze informacje o Białce Tatrzańskiej, stokach, termach oraz okolicznych terenach. Zarezerwuj swój pobyt już dziś!

Białka Tatrzańska – informacje podstawowe

Białka Tatrzańska to podhalańska wieś. Znajduje się w województwie małopolskim, które znajduje się w południowej części Polski. Rzeka, która przepływa przez te rejony to Białka. Co można znaleźć na terenie miasteczka? Wyciągi narciarskie, baseny, kolejki linowe oraz wiele więcej. Przede wszystkim Białka to termy! Właśnie z tą atrakcją zazwyczaj jest kojarzona. Wśród najważniejszych miejsc można wyróżnić na przykład drewniany kościół pod wezwaniem świętego Szymona i Judy Tadeusza. Został wybudowany w 1700 roku. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie Białki latem, koniecznie wejdź do środka – wówczas odbywają się tam msze święte w języku łacińskim.

Wieś jest uznawana za jedną z najbardziej rozwiniętych turystycznie, przez co też jest tłumnie odwiedzana. Najwięcej odwiedzających przyjeżdża zimą, głównie ze względu na łatwy dostęp do stoków i ośrodkach narciarskich. Często organizowane są również kolonie, zimowiska i obozy dla dzieci. Warto pamiętać o tym, że wiele wyciągów jest objętych karnetami „Tatry Super Ski”. Jednodniowy bilet kosztuje 115 złotych, natomiast ulgowy 105 złotych. W ramach tego biletu możesz korzystać ze stoków zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie.

Zobacz także: Zakopane — najciekawsze szlaki i atrakcje górskiego kurortu

Podobno podczas letniego oraz zimowego sezonu liczba przyjezdnych może przekroczyć liczbę mieszkańców nawet trzykrotnie! Świadczy to o niesamowitym klimacie, jaki panuje w Białce. Górska rzeka przepływająca przez nią umożliwia uprawianie sportów ekstremalnych. Jakich? Kajakarstwa górskiego oraz spływów pontonowych. To najczęściej wybierane aktywności. W miasteczku możesz usłyszeć o zespole regionalnym o nazwie Białcanie. Powstał w 1984 roku i do dziś aktywnie działa. Reprezentują folklor typowego Skalnego Podhala. Sprawdź, czy podczas Twojej wizyty, w okolicy będzie organizowany występ!

Morskie Oko

Białka tatrzańska – atrakcje

Białka Tatrzańska oferuje wiele atrakcji, które spodobają się turystom w każdym wieku. Rodzinna wycieczka do parku wodnego, zjazd narciarski po stokach o różnym poziomie zaawansowania, a może spacer na Morskie Oko? Wszystko zależy od Ciebie!

Terma Bania

Jeżeli zastanawiasz się, co warto odwiedzić na Podhalu, odpowiedź to Białka Tatrzańska – Bania Termy! To miejsce, gdzie znajduje się 14 basenów, zjeżdżalnie, których łączna długość wynosi ponad 300 metrów, jacuzzi, gejzery oraz armatki wodne. Część atrakcji znajduje się na dworze, jednak możesz z nich skorzystać niezależnie od tego, czy znajdują się wewnątrz, czy na zewnątrz. Cały obiekt jest podzielone na trzy strefy: Niezależne Strefy Zabawy, Relaks oraz Saunarium. Brzmi dobrze? Łączna powierzchnia wodna wynosi 2 400 metrów kwadratowych. Co jeszcze może Cię przekonać do odwiedzenia term w Białce Tatrzańskiej?

Wody termalne są pozyskiwane z głębokości 2 500 metrów. Jej temperatura wynosi nawet 80 stopni Celsjusza. Wszystkie rośliny, które zobaczysz, będąc na terenie Termy Bania, są naturalne! To świetna wiadomość dla naszej planety. Białka i termy to idealny plan na weekend.

Zobacz także: Tatrzański Park Narodowy – czym jest perła małopolski i co warto tam zobaczyć?

W zależności od tego, które strefy zamierzasz odwiedzić, cena biletu wejściowego może się różnić.

  • Strefa Zabawy – od 49 złotych
  • Zabawa i Relaks – od 59 złotych
  • Saunarium – od 59 złotych
  • Wejście OPEN – od 89 złotych

Stoki narciarskie

Jaka jest główna atrakcja, z którą kojarzona jest Białka Tatrzańska – stok. To oczywiste! Największą stacją narciarską na Podhalu jest Ośrodek Narciarski Kotelnica Białaczańska. Z usług bez obaw mogą korzystać zarówno początkujący narciarze, jak i doświadczeni miłośnicy uprawiania sportów zimowych.

Na terenie ośrodka znajduje się 14 kilometrów tras o różnym stopniu zaawansowania. Są takie o łagodnym nachyleniu, ale łatwo znaleźć równie trasy z homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Możesz skorzystać także z tras biegowych oraz wypożyczyć lub serwisować sprzęt.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie znajdę w Białce Tatrzańskiej narty, przyjedź pod adres ośrodka narciarskiego. Znajduje się przy ulicy Środkowej 181b. Na miejsce możesz dojechać zarówno własnym samochodem, jak i komunikacją publiczną, na przykład autobusem z Krakowa.

Białka Tatrzańska Trasy narciarskie

Wycieczka na Morskie Oko

Morskie Oko jest uznawane za jeden z turystycznych symboli Tatr. Jest największym tatrzańskim jeziorem, wielu ludzi twierdzi też, że jest najpiękniejsze. Możesz rozpocząć wycieczkę na Morskie Oko z Palenicy Białczańskiej. Wówczas trasa mierzy około 16 kilometrów. Jeśli dodatkowo chcesz odwiedzić Czarny Staw, odległość wydłuży się o kolejne cztery kilometry. Rejony wokół jeziora możesz zwiedzać o każdej porze roku, pamiętaj jednak o tym, aby dopasować swój ubiór do warunków pogodowych. Pod żadnym pozorem nie zakładaj klapków, nawet podczas upałów. Możesz narazić się na niebezpieczeństwo.

W pobliżu Palenicy mieści się duży parking, jednak zwłaszcza latem, może się zdarzyć, że zabraknie miejsca dla niektórych samochodów. Spróbuj przyjechać na miejsce tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Pamiętaj również o tym, że wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne, weź więc ze sobą gotówkę.

Zobacz także: Morskie Oko (Zakopane) – jaki szlak wybrać? Tatrzańskie ciekawostki i najważniejsze informacje!

Ta najpopularniejsza trasa jest nazywana Drogą Oswalda Balzera. Był profesorem prawa, który wygrał proces sądowy dotyczący właśnie Morskiego Oka. Szlak rozpoczyna się w Zakopanem i biegnie między innymi przez Brzeziny, Zazadnią oraz Wierchporoniec. Po drodze napotkasz Wodogrzmoty Mickiewicza, warto poświęcić im chwilę. To wodne kaskady, które powstały na potoku. Kiedyś nazywały się po prostu „Grzmotami”, jednak kiedy do kraju sprowadzono prochy narodowego wieszcza (1981 rok), nazwę zmieniono.

Trasy rowerowe

Najpopularniejszy szlak rowerowy ciągnie się wzdłuż rzeki Białki przez około sześć kilometrów. Z łatwością pokonają go nawet dzieci, stopień trudności nie jest wysoki, w głównej mierze jedzie się po płaskim terenie. Jeżeli chcesz wypróbować różne trasy, możesz udać się również do Bukowiny lub Gronia. Może jednak zależy Ci na trasach o wysokim stopniu zaawansowania? Spróbuj pokonać szlak prowadzący przez Skałki lub do Słowacji. Możesz również dać się ponieść fantazji i jeździć po Białce bez wcześniej ustalonej trasy. Z pewnością uda Ci się odkryć sekrety tego urokliwego podhalańskiego miasteczka.

Koniecznie zwróć też uwagę na Monsterroller. Co to jest? Najprościej mówiąc – hulajnoga terenowa. Możesz się nią przejechać po stokach dostępnych w Kotelnicy Białczańskiej. Warto wcześniej zarezerwować sobie zjazd. Można to zrobić na miejscu, telefonicznie lub na stronie internetowej Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska. Po wejściu na hulajnogę zastrzyk adrenaliny gwarantowany!

Białka tatrzańska trasy rowerowe

Co ciekawego możemy zwiedzić w okolicy?

  •  Bukowina Tatrzańska – 5 kilometrów

Jest bardzo często mylona z Białką Tatrzańską ze względu na podobne nazwy. Znajdują się tam ogromnie popularne Termy Bukovina. To kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, w skład którego wchodzą baseny oraz czterogwiazdkowy hotel. Woda w termach jest naturalnie podgrzewana do 38 stopni. Co więcej, jej właściwości lecznicze sprawiają, że pobyt jest dobry nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale też dla ogólnej kondycji organizmu. Na terenie obiektu można również zjeść pyszny obiad oddający charakter tradycyjnej tatrzańskiej kuchni regionalnej.

  • Zakopane – 21 kilometrów

Słynne Krupówki to idealne miejsce na zjedzenie obiadu lub kupienie pamiątek dla członków rodziny. Niezależnie od tego, czy odwiedzisz miasto latem, czy zimą, z pewnością spędzisz tam wspaniałe chwile. Idealnie nada się na dłuższy pobyt lub jednodniową wycieczkę.

  • Nowy Targ – 12 kilometrów

Miasto jest nazywane przez górali „miastem”. Stanowi historyczną stolicę Podhala, niemal na każdym kroku widać, jak wielkie znaczenie dla mieszkańców całego regionu ma właśnie ta lokalizacja. Warto odwiedzić tam drewniany kościół pod wezwaniem świętej Anny. Prawdopodobnie pochodzi z XV wieku. W środku można obejrzeć rokokową ambonę oraz organy z XVIII wieku.

Zobacz także: Dolina Bolechowicka — bajkowe miejsce na Wyżynie Olkuskiej. Zobacz, dlaczego warto się tam wybrać!

  • Poprad – 56 kilometrów

To miasto znajduje się po słowackiej stronie. Niegdyś zajmowało dziesiąte miejsce pod względem ludności. W rankingu były brane pod uwagę wszystkie miasta leżące w Słowacji. Co się w nim znajduje? Aquapark napełniany wodami termalnymi, w którym odbywają się pokazy laserowe

  • Kraków – 90 kilometrów

Wawel oraz pobliskie Sukiennice to miejsca, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Odległość, która dzieli obie miejscowości, może się wydawać spora, jednak pamiętaj, że 90 kilometrów można przejechać samochodem w trochę ponad godzinę.

Kraków

Gdzie spać w Białce Tatrzańskiej?

Białka Tatrzańska jest turystycznym miastem. To znaczy, że chętnie odwiedzają je turyści i to właśnie o ich wizyty oparta jest dostępność atrakcji oraz miejsc noclegowych. Gdzie najlepiej zatrzymać się podczas wizyty w Białce? Możesz wybrać spośród wielu ośrodków, które prześcigają w proponowanych ofertach. Do najpopularniejszych rodzajów miejsc należą przede wszystkim:

  • Hotele – oferta jest na tyle różnorodna, że w krótkim czasie jesteś w stanie znaleźć wymarzone miejsce. Śniadanie do łóżka? Basen? Termy? Sprawdź, co jeszcze możesz znaleźć w hotelach.
  • Prywatne kwatery – to sposób na dopasowanie oferty do własnych możliwości lub potrzeb. Możesz wynająć miejsce bezpośrednio od właściciela, więc jest szansa na negocjowanie warunków. Poza tym nigdzie indziej nie poczujesz się jak w domu!
  • Apartamenty – wybierz ten rodzaj lokalizacji, jeżeli zależy Ci na wypoczynku w luksusie. Większość apartamentów w typowo turystycznych lokalizacjach (na przykład takich jak Białka Tatrzańska) cechuje się wysokim kosztem.
  • Pensjonaty – nie ustępują hotelom, możesz więc znaleźć miejsca z basenem oraz śniadaniem wliczonym w cenę. Koszt zazwyczaj jest nieco niższy, szczególnie jeśli zdecydujesz się na nocowanie w obiekcie nieco oddalonym od stoków narciarskich lub centrum.
  • Hostele – jeśli zdecydujesz się na nocleg w pokoju wieloosobowym, koszt z pewnością będzie niższy.

Wybierz miejsce, które znajduje się blisko węzłów komunikacyjnych, aby bez problemu dotrzeć do największych atrakcji. Jeżeli możesz przyjechać samochodem, znajdź nocleg tam, gdzie bezpiecznie skorzystasz z parkingu. Weź pod uwagę również inne czynniki. Podróżujesz z dziećmi? Zadbaj o miejsce, które zapewni im opiekę animatora oraz dodatkowe miejsce do pląsów, na przykład plac zabaw lub tak zwany „małpi gaj”.

Wiele osób zabiera ze sobą na wakacyjny lub zimowy wyjazd czworonożnych przyjaciół. Przed zarezerwowaniem noclegu, upewnij się, że miejsce jest przyjazne dla zwierząt domów. O ile w przypadku hoteli informację można znaleźć na stronie internetowej, podczas wykupowania kwatery prywatnej koniecznie skontaktuj się w tej sprawie z właścicielem – nie każdy jest gotowy na przyjęcie psa lub kota, nawet tych o małych rozmiarach i przyjaznym charakterze.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds