Odwiedzając południe Włoch, nie można przegapić regionu Apulii wraz z jej stolicą – Bari. Co zobaczyć, zjeść i jakie plaże warto odwiedzić? Niekiedy ciężko zdecydować o tym, jak spędzić te kilka dni przeznaczone na zwiedzanie, aby być w pełni zadowolonym. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje miasta nad Morzem Adriatyckim!
Bari – ciekawostki i szczypta historii
Jednym z ulubionych celów podróży mieszkańców całego świata są Włochy. Bari znajdujące się na południu tego kraju nad błękitnym Morzem Adriatyckim jest stolicą Apulii i najczęściej wybieranym celem podróży wakacyjnych Włochów. Znajduje się tam nie tylko wiele zabytków, ale też miejsc kultury, a autentyczność każdego z budynków zachwyca turystów z całego świata.
Planując podróż do Apulii, nie można nie zatrzymać się w Bari. Lotnisko, albowiem położone jest 15 kilometrów od centrum tego miasta i ma wyjątkowo przyjemne dla turystów połączenia komunikacją miejską z wieloma regionami stolicy. Dla wielu osób Bari jest przystankiem na drodze do innych rejonów Apulii, dlatego rzadko ktokolwiek zostaje na dłużej niż jedną noc. Miasto jednak nie zawodzi pod względem miejsc noclegowych – można tam odnaleźć hotele, hostele, pensjonaty i apartamenty w przyzwoitych cenach.
Ciekawostką może być fakt, że Bari niegdyś było silnie powiązane z Polską. Miasto zostało odziedziczone przez Bonę Sforzę, która przez wiele lat w nim przebywała. W nim też zginęła – śmiercią tragiczną, z rąk osób, którym ufała przez lata. Otrucie królowej przez nadwornego lekarza i sfałszowanie testamentu poskutkowały w przekazaniu Bari władcy Hiszpanii Filipowi II.
Bari Włochy – TOP 7 atrakcji
Mimo że region Apulii jest często wybierany jako cel podróży, to jej stolica nie jest. Samo Bari, atrakcje i zabytki, które można tam ujrzeć, zachęcają wyjątkowo niewielu do zgłębiania ich tajemnic.
Bari plaże, na które warto się wybrać
Włoskie plaże nad błękitnym Adriatykiem nieraz były już centrum Instagramowych zdjęć z wakacji. Bari i pobliskie miejscowości mają do zaoferowania malownicze plaże z gotowym ekwipunkiem każdego miłośnika kąpieli słonecznych.
- Pane e Pomodoro jest szeroką oraz bezpłatną plażą najchętniej odwiedzaną przez rodziny z dziećmi. Wysokie palmy, jasne kamyczki u brzegu morza, miękki piasek i płytkie wody z miastem tuż po drugiej stronie ulicy niekiedy mogą kojarzyć się z widokiem kalifornijskich plaż.
- Torre Quetta nieco różni się od tej wymienionej wyżej kilkoma aspektami. Między innymi tym, że brzeg pokryty jest niewielkimi kamieniami, dlatego władze Bari zachęcają do zakładania butów do wody ze względu na bezpieczeństwo. Dojść można na nią z promenady w Bari i dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin ze zwierzętami.
- Lama Monachile Cala Porto jest jednym ze znaków rozpoznawczych okolic Bari. Zatoka z plażą znajduje się w położonym 35 kilometrów od stolicy Polignano a Mare i może pochwalić się wyjątkowo przejrzystą wodą oraz pięknymi widokami. Nieopodal wejścia na plażę znajdują się wypożyczalnie czy niewielkie kawiarnie i bary, w których można przekąsić coś sycącego po całym dniu w wodzie. Dojazd na plażę z centrum Bari zajmuje niecałe 15 minut, a za bilet zapłacimy 1.50 euro.
Bazylika św. Mikołaja w Bari i Grobowiec Bony
Mieszkańcy Bari wyjątkowo kultywują świętego Mikołaja, który jest także patronem tego miasta. Jego relikwie zostały sprowadzone do Bari w 1087 roku, jednak dopiero ponad 110 lat później wybudowano bazylikę San Nicola. Od czasu przeniesienia szczątków świętego, miejsce stało się centrum pielgrzymek katolików i osób prawosławnych.
Relikwie świętego Mikołaja nie są jedynym powodem tak licznego przybywania do bazyliki. Polska królowa Bona Sforza wbrew swojej woli pochowana została w budynku, a jej grób znajduje się za głównym ołtarzem. Grobowiec można rozpoznać po rzeźbie przedstawiającej klęczącą monarchinię.
Castello Normanno-Svevo
Castello Normanno-Svevo to XII-wieczny zamek wybudowany przez Normandzkiego władcę Rogera II. Po kilkunastu latach twierdza została wyburzona przez jego syna Wilhelma I Złego i ponownie odbudowana w XIII wieku przez kolejnego zdobywcę Bari, Fryderyka II Hohenstaufa. W międzyczasie był własnością królowej Bony, po której śmierci przejął go król Neapolu i przerobił na więzienie oraz koszary. Budynek kaplicy książęcej św. Stanisława miał być miejscem pochówku królowej, jednak jej prośby nie zostały wysłuchane.
Largo Albicocca
Largo Albicocca to klimatyczne miejsce zaprojektowane we współpracy z firmą IKEA. Plac Zakochanych każdego wieczoru tętni życiem. Pizzeria położona w samym sercu przestrzeni cieszy się ogromną popularnością tylko wśród turystów, ale też mieszkańców Bari. Mówi się, że można zjeść tam najlepszą pizzę w mieście.
Teatro Margherita
Teatro Margherita znane jest od 1910 roku, kiedy otwarcie swoje miała pierwsza konstrukcja o nazwie „Varietà Margherita”. Postawiona została na drewnianych balach na wodzie. Niestety istniała tylko dwa lata, bo już w 1912 roku została wyburzona, a na jej miejscu stanął gmach zaprojektowany przez Francesco de Giglio. Dziś budynek nie ma funkcji innej niż muzeum, jednak niegdyś odbywały się w nim pokazy filmowe i sztuki teatralne.
Odkryj Strada Delle Orecchiette
Strada Delle Orecchiette kryje za sobą sekret pysznych kluseczek wyrabianych ręcznie przez włoskie babcie na straganach w oknach ich domów. Ulica znajduje się w starej części miasta – Bari Vecchia. Orecchiette są niewielkie, z jednej strony teksturowane, a z drugiej wklęsłe na dodatki całego dania. Przypuszcza się, że kluseczki przybyły do rejonu Apulii między XII a XIII wiekiem wraz z prądami normańskimi.
Kluski tworzone są z trzech składników: ciepłej wody, semoliny i soli. Osobom, które zajmują się tym od wielu lat, zrobienie kilkunastu uszek zajmuje niecałą minutę, co dla wielu turystów może być zaskakujące. Do dań z orecchiette pasuje nieskończona ilość dodatków, jednak najczęściej się je podaje z wieprzowiną i kaparami w białym winie.
Via Sparano da Bari, czyli nowe Bari
Via Sparano da Bari, nazywane jest nowym Bari. Jest to ulica handlowa pełna znanych sklepów z odzieżą i kosmetykami, kawiarni i barów z fast foodem. Budynki na ulicy wyróżniają się swoją różnorodnością – nowoczesne budowle sąsiadują z kilkudziesięcioletnimi kamienicami.
Między wieloma butikami z odzieżą znajduje się Palazzo Mincuzzi – budynek z 1928 roku, który od lat należy do rodziny Mincuzzi. Fasadę dzielą kolumny sukcesyjne wraz z maskami Jońskimi i pilasterami. Wraz z przyjściem 2001 roku, rodzina kupców wynajęła budynek firmie Luciano Benetton. Palazzo Mincuzzi nie uległo zmianie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Na ulicy Via Sparano da Bari, spotkamy takie sklepy jak Polo Ralph Lauren, Calvin Klein, PRADA, MAC Cosmetics czy United Colors of Benetton. Co więcej, jest tam wiele klimatycznych kawiarenek, w których można usiąść i odpocząć po intensywnym dniu pełnym zwiedzania.
Kawiarnie przepełnione zapachem świeżo mielonej kawy, pełne życia place i niezapomniane widoki z plaży Lama Monachile Cala Porto. Daj się ponieść chwili i przeżyć niezapomniane momenty w pełnym historii Bari.