Hiszpańskie miasto położone na Czarnym Lądzie to niecodzienne miejsce, w którym styka się wiele kultur. Przejdź Szlakiem Świątyń, odkryj zachwycające budynki secesyjne i art déco powstałe za sprawą ucznia wybitnego Antoniego Gaudíego i zrelaksuj się na piaszczystej plaży. Przedstawiamy krótką historię, informacje praktyczne i naczelne atrakcje Melilli.
Melilla – historia miasta
Miasto zostało założone przez Fenicjan, a jego pierwotna nazwa brzmiała Rusaddir. Ze względu na strategiczne położenie Melilli przy szlaku handlowym wybrzeża Afryki Północnej, dynamicznie zmieniała się jej przynależność. Miasto w starożytności należało więc nie tylko do Fenicjan, ale i Kartagińczyków, a następnie Rzymian. W VII wieku n.e. Melilla znalazła się w rękach Arabów i taki stan rzeczy utrzymał się niemal do końca XV wieku, kiedy to w 1497 roku miasto zdobyli Hiszpanie. Od tamtej pory pomiędzy Marokańczykami a Hiszpanami toczyła się walka o Melillę będącą wówczas fortecą, a finalnie w 1995 roku miasto uzyskało autonomię.

Co warto zobaczyć?
Nietypowe położenie Melilli składa się na jej wyjątkowy charakter jako miasta na pograniczu kontynentów, a co za tym idzie – kultur. Jedną z naczelnych miejscowych atrakcji jest zabytkowa cytadela, czyli Melilla la Vieja. Budowę bastionu rozpoczęto pod koniec XV wieku, a na przestrzeni lat uległ on wielu przeobrażeniom, stanowiąc obecnie przykład ewolucji w architekturze militarnej. Na szczególną uwagę zasługują również budynki secesyjne i art déco, ponieważ Melilla mimo niewielkiej powierzchni nieco ponad 12 kilometrów kwadratowych jest drugim miastem w Hiszpanii (po Barcelonie) pod względem ich liczebności. Wszystko za sprawą Enrique Nieto, ucznia wybitnego Gaudiego, twórcy bazyliki Sagrada Familia. Nieto stoi za takimi budowlami jak między innymi znajdujący się w tak zwanym Złotym Trójkącie Pałac Zgromadzeń, Casa de los Cristales, Casa Melul czy budynek Izby Handlowej.
Zobacz także: Jaki zegarek z kompasem?
Odwiedzając Melillę koniecznie powinieneś wybrać się na Szlak Świątyń skupiający w jednym miejscu kościół katolicki, świątynię hinduską, synagogę oraz meczet. Wszystkie te budynki są zabytkami i zaciekawią każdego, kto choć trochę interesuje się architekturą. Co więcej, świątynie nadal są wykorzystywane do obrządków religijnych, które turyści mogą podejrzeć w każdą niedzielę rano, korzystając z wycieczki autokarowej z miejscowym przewodnikiem. Nietypowe położenie miasta oraz mieszanka wielu wyznań i kultur zaowocowały także niezwykle różnorodną kuchnią, dlatego w Melilli warto wybrać się do restauracji. Spróbujesz tam m.in. dań andaluzyjskich, specjałów kuchni afrykańskiej czy potraw typowo europejskich. Amatorzy odpoczynku nad wodą powinni wybrać się na jedną z miejscowych plaż z dostępem do lazurowych wód Morza Śródziemnego.

Gdzie leży Melilla?
Melilla formalnie należy do Królestwa Hiszpanii i jest jej autonomicznym terytorium, jednak fizycznie leży w Maroku, co czyni miasto hiszpańską eksklawą w północnej Afryce. Obywatele polscy nie potrzebują paszportu ani wizy, aby wjechać do miasta – ze względu na przynależność Hiszpanii do Unii Europejskiej dowód osobisty w zupełności wystarczy. Do Melilli można dostać się na kilka sposobów: samolotem, drogą morską lub drogą lądową z Maroka. Komfortową opcją jest lot z Polski do Malagi, a następnie podróż do Melilli promem, który kursuje codziennie i dociera do hiszpańskiej enklawy w około 6-8 godzin w zależności od przewoźnika.
Melilla to nietypowe miejsce, które łączy w sobie kulturę europejską z obyczajowością Czarnego Kontynentu. Obok miasta z pewnością nie przejdą obojętnie miłośnicy architektury, którzy odnajdą w nim prawdziwą secesyjną skarbnicę.