Wybierając się na wycieczkę, niezależnie od jej celu i długości, pierwszymi rzeczami, które pakuje każdy podróżnik, są ubrania, dokumenty i prowiant. W zabezpieczeniu się na różne okoliczności równie ważna jest ochrona zdrowia. Choć wyjeżdżając na wycieczkę, co oczywiste, nikt nie kreśli czarnych scenariuszy, warto zdawać sobie sprawę, że drobne dolegliwości mogą przytrafić się każdemu. W takich przypadkach niezbędna jest apteczka podróżna.
Apteczka podróżna – dlaczego warto ją posiadać?
Zestaw pierwszej pomocy przydać się może szczególnie podczas zwiedzania rejonów, w których trudno o dostęp do lekarza lub apteki. Nawet jednak podczas krótkiego wypadu za miasto lepiej jest posiadać środki mogące ulżyć osobie cierpiącej na dolegliwości żołądkowe, stłuczenia, otarcia itp. Warto więc wyposażyć swoją apteczkę zarówno w różnego rodzaju leki, jak i środki opatrunkowe.
Podstawowe wyposażenie apteczki turystycznej
Co powinno znajdować się w apteczce? Przede wszystkim leki przyjmowane na stałe. W przypadku dłuższych wyjazdów uwzględnić należy także ich ilość w taki sposób, by starczyły na cały pobyt. Jest to szczególnie istotne podczas eskapad zagranicznych. Nie ma bowiem pewności, że przyjmowany lek będzie dostępny w aptece w innym kraju. Może ponadto różnić się składem od preparatu dostępnego w Polsce.
W apteczce powinny znaleźć się też leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przypadku podejrzenia podwyższonej temperatury konieczne jest jednak upewnienie się, że rzeczywiście jest to gorączka. Dobrze jest więc mieć ze sobą termometr turystyczny.
Pamiętać trzeba również o specyfikach na problemy żołądkowe. Szczególnie na wakacjach w egzotycznym kraju zmiana diety jest częstą przyczyną rozwolnień, zaparć i nudności. Warto wziąć ze sobą także leki na chorobę lokomocyjną.
W przypadku otarć lub stłuczeń, przed założeniem opatrunku ranę trzeba zdezynfekować. Dobrze nadaje się do tego woda utleniona. Może ona jednak powodować pieczenie, szczególnie u dzieci. Co zamiast wody utlenionej można podać? Specyfik zawierający octenidynę. Substancja ta zabija drobnoustroje.
Niezbędne są rękawiczki jednorazowe, które chronią osobę udzielającą pomocy przed zakażeniem wynikłym z kontaktu z np. krwią. Dopiero po ich założeniu możliwe jest bezpieczne obwiązywanie rany bandażem lub przyklejenie plastra. Tych zaś warto mieć cały zestaw w różnych rozmiarach i formach. Plastry z opatrunkiem posłużą do zabezpieczenia mniejszych ran, w rolce – by przytrzymać bandaż zwykły lub chustę opatrunkową.
Apteczka rowerowa
Podczas jazdy na rowerze nietrudno o upadek. Wówczas przydać może się chusta trójkątna. Zastosowanie tego środka polega na czasowym unieruchomieniu ręki w przypadku złamania lub zwichnięcia kości dłoni, przedramienia, ramienia lub obojczyka.
Rowerzyści są ponadto narażeni na odparzenia. Zwłaszcza w upalne dni podrażnienie skóry to częsta przypadłość. W takiej sytuacji przyda się środek z pantenolem. Substancja ta łagodzi oparzenia i regeneruje uszkodzone tkanki.
Apteczka w góry
Wybierając się w góry, liczyć należy się przede wszystkim ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W takich sytuacjach turyści narażeni są na gwałtowne zmiany temperatury, które mogą mieć zgubny skutek dla organizmu.
W takiej sytuacji przyda się więc folia NRC (termiczna), zwana także kocem ratunkowym. Wykonana jest z polipropylenu i w zależności od strony, którą okryty zostanie poszkodowany człowiek, folia chroni przed wyziębieniem lub przegrzaniem. Nakrycie stroną srebrną od wewnątrz ogrzeje taką osobę, a złotą – ochłodzi.
W górach dojść może do sytuacji zgubienia się na szlaku lub upadku, a co za tym idzie konieczności poinformowania innych osób o swoim położeniu. Z tego względu w wielu apteczkach górskich znaleźć można gwizdek.
Dodatkowe akcesoria, które mogą znaleźć się w apteczce podróżnej
Apteczka sportowa z wyposażeniem na każdą okoliczność może zostać wzbogacona o środki chroniące skórę przed słońcem. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o łagodzenie już powstałych oparzeń. Warto zaopatrzyć się także w krem do opalania z mocnym filtrem.
Przemierzając tereny zielone, liczyć się trzeba z owadami, których ukąszenia mogą być nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne. Przydatnym zabezpieczeniem w takich miejscach jest środek odstraszający komary i kleszcze. Co jednak zrobić, gdy do ukąszenia kleszcza już dojdzie? Pomóc może pęseta, dzięki której możliwe jest wykręcenie kleszcza ze skóry. Jeszcze skuteczniejsza jest pompka. Pozwala ona nie tylko pozbyć się kleszcza, ale także np. żądła pszczoły.
W zestawie warto umieścić ponadto maseczkę do resuscytacji. Dzięki temu możliwe będzie udzielenie pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej do czasu przyjazdu pogotowia. Przydać się może także płyn do przepłukania oka, sól fizjologiczna, wapń na wypadek wystąpienia alergii i elektrolity wzmacniające organizm.
Czego nie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
Dobrze skompletowana apteczka powinna zawierać wyłącznie to, co niezbędne. Innymi słowy, osoby o niewielkiej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy nie muszą zabierać ze sobą profesjonalnych sprzętów, do których posłużenia się niezbędna jest wiedza medyczna.
Z racji tego, że osoba niebędąca lekarzem nie może podawać leków, zbędne będą strzykawki, wenflony i igły. Osobista apteczka, w przeciwieństwie do zestawu posiadanego przez ratowników medycznych nie musi zawierać również przedmiotów takich jak butla tlenowa wspomagająca oddychanie, ssak ręczny lub nożny czy kleszcze intubacyjne do wyjmowania przedmiotów z jamy ustnej. Ich nieumiejętne użycie może nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić osobie poszkodowanej.
Apteczka turystyczna – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Nie tylko wyposażenie, ale też wykonanie zestawu pierwszej pomocy ma znaczenie. Powinien być on wykonany z wytrzymałego, wodoodpornego materiału. Ważny jest też jego kolor. Łatwiej w plecaku znaleźć taką, która jest jaskrawa.
Osobista apteczka sportowa lub survivalowa powinna być łatwo dostępna. W sklepach znaleźć można modele wyposażone w zaczepy pozwalające na przymocowanie do spodu siodełka rowerowego. Dobrym pomysłem jest też apteczka na pas. W przypadku trzymania jej w plecaku pamiętać należy o tym, by zawsze była na samej górze.
Apteczka turystyczna to rzecz, o której nie można zapomnieć. Dzięki niej mniejszym problemom zdrowotnym można zaradzić samemu. W przypadku większych medykamenty i środki ochrony pozwolą na zabezpieczenie ciała do momentu przyjazdu pogotowia. Jej właściwe wyposażenie to gwarancja spokojnej głowy, dzięki czemu możliwe jest skupienie się na tym, co najważniejsze, czyli przyjemności z wycieczki.