Na północ od Bramy Bolechowickiej, rozpościera się teren malowniczego Rezerwatu Wąwozu Bolechowickiego. Jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, przy okazji wizyty w Krakowie, lub tym bardziej, jeśli mieszkamy w okolicach, a nigdy nie mieliśmy okazji na odwiedzenie owego miejsca. Jeśli planujemy wizytę w województwie małopolskim, powinniśmy przemyśleć znalezienie zaledwie dwóch godzin, na spacer w weekendowe, słoneczne popołudnie w tej części Dolinek Krakowskich.
Dolina Bolechowicka — gdzie leży wąwóz i co to za miejsce?
Dolina Bolechowicka jest jedną siedmiu dolin wchodzących w skład Dolinek Krakowskich. Znajduje się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w odległości 10 kilometrów w linii prostej od Krakowa, i około 20 kilometrów rzeczywistej trasy. Jest najkrótszą okoliczną doliną, jej trasa wynosi zaledwie 1,5 km, a całe jej przebycie nie powinno nam zająć więcej niż godzinę. Początek szlaku, a tym samym wąwozu, rozpoczyna Brama Bolechowicka, za którą możemy już zobaczyć teren rezerwatu przyrodniczego.
Dolina Bolechowicka — informacje praktyczne
Wstęp na teren Doliny, jak i również okoliczne parkingi, jest całkowicie bezpłatny. Dojazd oraz parking w Dolinie Bolechowickiej są świetnie przystosowane do dużej ilości zainteresowanych turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Jeśli decydujemy się na podróż samochodem, mamy możliwość bezpłatnego zaparkowania zarówno w samych Bolechowicach, jak i również w Karniowicach. Jeśli decydujemy się na pierwszą opcję, czeka nas przeprawa czarnym szlakiem, jednak jeśli decydujemy się na rozpoczęcie naszej podróży w Karniowicach, podróżować będziemy żółtym szlakiem oraz będziemy mieli możliwość zboczenia z trasy, by odwiedzić punkt widokowy obejmujący Krzyż Milenijny. Oprócz możliwości podróży autem istnieje również opcja dojazdu autobusem do Pętli Bronowice, z której w zależności od preferowanej trasy powyżej wspomnianej, dojechać możemy zarówno do Bolechowic lub Karniowic. Dla osób bardziej aktywnych alternatywą jest również dojazd rowerem, ze względu na bliskie położenie Doliny i Krakowa. Trasa wynosi niecałe 20 kilometrów, a dużą jej część obejmuje ścieżka rowerowa. Sama Dolina nie ma jednak szlaku rowerowego, istnieje jedynie wąska trasa zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Przed wycieczką warto zaopatrzyć się w jedzenie, ponieważ w okolicy doliny nie ma żadnych restauracji, barów ani sklepów. Osoby z małymi dziećmi mogą mieć problem z przejściem rezerwatu ze względu na brak możliwości przejazdu wózkiem, spowodowany wąskimi ścieżkami w dolinie.
Wycieczka pięknym szlakiem
Jeśli zdecydujemy się na odwiedzenie Doliny Bolechowickiej, powinniśmy zastanowić się nad wybraniem wiosennego lub letniego sezonu. Oprócz swojego uroku w czasie rozkwitania przyrody, w tych okresach, zwiedzanie może być utrudnione w czasie jesieni lub zimy, ze względu na deszcz i śnieg.
Jakie uroki kryje Dolina Bolechowicka?
Podczas swojej podróży przez malowniczą Dolinę Bolechowicką, napotkamy się na dwa istotne punkty podróży, Bramę Bolechowicką oraz wodospad. Oba miejsca, ze względu na mały obszar Rezerwatu, znajdują się stosunkowo blisko siebie, tak więc nie powinniśmy mieć większego problemu z dotarciem do nich.
Brama Bolechowicka
Brama Bolechowicka składa się z dwóch skał wapiennych, o wysokości około 30 metrów. Zachodnia skała zwana jest Filarem Pokutników, a wschodnia Filarem Abazego. Brama jest świetnym punktem wycieczki dla początkujących miłośników wspinaczki oraz miejscem, gdzie wielu polskich himalaistów rozpoczynało swoją przygodę z zawodowym wspinaniem się. W całej Dolinie znajdziemy aż 80 dróg wspinaczkowych o różnej trudności i poziomie zaawansowania.
Wodospad
W całej Dolinie Bolechowickiej spotkać możemy wiele małych wodospadów, wywodzących się od potoku Bolechówka. W odległości kilkuset metrów od Bramy Bolechowickiej spotkać się możemy z wyjątkowym, dwustopniowym wodospadem, posiadającym dwie kaskady. Znajduje się również na terenia samego Rezerwatu. Pomimo tak bliskiej odległości od Bramy, zdecydowanie więcej osób zbiera się w jej pobliżu, a mniej turystów dociera do malowniczego strumyka. Jest to miejsce warte odwiedzenia, zważając na to, że wodospady na Jurze są rzadkością, a w szczególności dwustopniowe, dlatego ten na terenie Doliny Bolechowickiej jest tak ciekawym przypadkiem.
Pomimo, że trasa nie jest zbyt długa, i zdecydowanie nie jest to wycieczka na cały dzień, warto zastanowić się nad odwiedzeniem Doliny – zważając na zachwycające widoki i krajobrazy, jakie ma do zaoferowania.