Z całą pewnością słyszałeś o urokliwym i tętniącym życiem Wiedniu, ale czy wiesz, z czego słynie Linz? Dlaczego warto wybrać się do położonego nad Dunajem miasta? O tym, jak dojechać do austriackiej miejscowości założonej przez Rzymian i jakie atrakcje tam zobaczyć, przeczytasz w poniższym artykule – zapraszamy!
Linz – krótka historia miasta
Historię Linzu rozpoczęli Rzymianie, którzy założyli obóz Lenthia jeszcze w czasach wojen markomańskich. Dopiero kilkaset lat później, około roku 800 teren zaczął zyskiwać na znaczeniu. W 788 roku był to już znany ośrodek handlowy. W 799 roku po raz pierwszy pojawiła się niemiecka nazwa, czyli Linze. Miastem Linz było już około XIII wieku, ale nie posiadało jeszcze oficjalnie praw miejskich. W 1490 roku zamieszkał tam cesarz Fryderyk III, który uznał Linz za stolicę Północnej Austrii. XV i XVI wiek to czas panowania w mieście Habsburgów. Miasto znacznie się wtedy rozwinęło i organizowano tam liczne wydarzenia polityczne, kulturalne czy handlowe. Bardzo popularne stały się tamtejsze jarmarki.
W XVII wieku w mieście powstała pierwsza fabryka tekstylna. Wiek później założono tam biskupstwo kościoła rzymskokatolickiego. XIX wiek przyniósł natomiast najazdy wojsk Napoleona. Po około stuleciu wybuchło tam powstanie przeciwko panującej władzy. Trudny dla miasta był czas II wojny światowej, kiedy to w wyniku bombardowań zniszczono wiele ważnych ośrodków przemysłu. Zostały one jednak odbudowane i to właśnie z hut, fabryk i stalowni słynie Linz.
Jak dojechać do Linz (Austria)?
Dojazd do Linzu jest bardzo prosty, ponieważ miasto zostało dobrze skomunikowane i znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji. Można dostać się tam samochodem, samolotem czy koleją. Z Wiednia do Linzu prowadzi autostrada A1, z Niemiec można dojechać autostradą A1 lub A8, a od strony Pragi biegnie droga S10 i autostrada A7.
Zobacz także: Stolica Austrii, czyli dawne centrum imperium Habsburgów
Jeśli docieramy do Linzu koleją, Dworzec Główny znajduje się w samym centrum i łączy się z wszystkimi możliwymi środkami transportu miejskiego. Bez problemu zatem z dworca dojedziemy do wybranej atrakcji czy noclegu. Przykładowa trasa pociągu z Berlina do Linzu trwa około 6 godzin. Bardzo blisko znajduje się także Linz Airport. By dostać się z lotniska do centrum miasta, potrzeba zaledwie pół godziny.
Najciekawsze miejsca Linz – atrakcje
Linz słynie ze swojego szybkiego rozwoju. W ciągu ostatnich kilkunastu lat miasto przeszło ogromną metamorfozę, wskutek której wzbogaciło się m.in. o wiele obiektów kulturalnych. W 2009 roku zyskało miano Europejskiej Stolicy Kultury. Ma do zaoferowania wiele nowoczesnych atrakcji, ale tez imponujących zabytków. Poniżej znajdują się opisy miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Linz.
Hauptplatz, czyli Rynek w Linz
Główny plac miasta nazywa się Hauptplatz i jest jednym z największych placów w Austrii. Został wytyczony około 1230 roku i ma 219 m długości i 60 m szerokości. Dzisiejszą nazwę przyjął w XIX wieku. Każdego roku odbywają się na nim jarmarki oraz wydarzenia z dużą liczbą uczestników. Na co dzień na placu podziwiać można ulicznych artystów oraz korzystać z otaczających Rynek kawiarni i restauracji. Dookoła znajdują się liczne, kolorowe kamienice w stylu barokowym. W sąsiedztwie Hauptplatz widnieje Stary Ratusz, czyli siedziba zarządu miasta.
Kolumna Świętej Trójcy
W centralnej części placu znajduje się symbol miasta, czyli morowa Kolumna Świętej Trójcy. Była budowana w latach 1717-1723 przez kamieniarza Sebastiana Stumpfeggera. Obiekt ma 20 m wysokości i został wykonany z białego marmuru. Przyczynami rozpoczęcia budowy były: uniknięcie niebezpieczeństw wojny (1704), przetrwanie pożogi (1712) i zakończenie epidemii dżumy (1713).
Wzgórze Pöstlingberg – widok na całe miasto
Pöstlingberg to góra o wysokości 539 m n.p.m., z której podziwiać można niesamowity widok na Linz. Bardzo dużą popularnością cieszy się kolejka prowadząca na szczyt wzniesienia. Linia ta powstała jako kolej górska w 1897 roku. W 2008 roku doszło do jej renowacji i przebudowy, po której została włączona do sieci tramwajowej miasta. Aktualnie na trasie tej kursują tramwaje linii 50 od przystanku Hauptplatz do Pöstlingberg. Jest to jedna z najbardziej stromych kolejek tego typu na świecie.
Godziny funkcjonowania kolejki Pöstlingbergbahn:
Od poniedziałku do soboty od 6:00 do 22:30. W niedziele i święta od 7:30 do 22:30. Bilety są dostępne w automatach biletowych na przystanku oraz w Biurze Informacji Turystycznej na Hauptplatz.
Ceny biletów:
- Podjazd i zjazd – 7 euro
- Podjazd i zjazd ulgowy – 3,50 euro
- Podjazd lub zjazd – 4,20 euro
- Podjazd lub zjazd ulgowy – 2,10 euro
Centrum Ars Electronica
Centrum Ars Electronica to nowoczesny obiekt określany jako „muzeum przyszłości”. Można w nim obejrzeć eksponaty związane z naukami przyrodniczymi czy nowymi technologiami. Znajduje się tam mnóstwo wartościowych materiałów, drukarki 3D oraz sala projekcyjna Deep Space 8K.
Ceny biletów:
- Bilet normalny – 11,50 euro
- Bilet ulgowy* – 9 euro
- Karnet całoroczny – 35 euro
- Karnet całoroczny ulgowy – 25 euro
- Rodziny z „Familienkarte” – 10,50 euro (jeden rodzic i dzieci) / 21 euro (rodzice i dzieci)
- Rodziny bez „Familienkarte” – 11,50 euro (jeden rodzic i dzieci) / 23 euro (rodzice i dzieci)
- Grupy od 12 osób – 9 euro za osobę
Bilety ulgowe obejmują uczniów, praktykantów i studentów poniżej 26. roku życia, seniorów powyżej 65. roku życia, Austriaków odbywających obowiązkową służbę wojskową lub zastępczą służbę cywilną oraz osoby niepełnosprawne. Możliwe jest także przeprowadzanie tam zajęć szkolnych.
Zamek w Linzu
W doskonałej lokalizacji, nad samym Dunajem, widnieje zamek Linzer Schloss. Dawniej w tym miejscu znajdował się rzymski fort. Pierwsza wzmianka o budynku datowana jest na 799 rok. Fort został przekształcony w zamek za czasów Fryderyka III i był rezydencją władcy. Gdy w XVI wieku do władzy doszedł cesarz Rudolf II, budynek przebudowano. W okresie wojen napoleońskich zamek pełnił funkcję szpitala, a później mieściło się w nim także więzienie i koszary.
Zobacz także: Innsbruck – historyczne miasto w dolinie alpejskich szczytów
Południowe skrzydło zamku zostało zniszczone w wyniku ogromnego pożaru w 1800 roku. W 2009 roku otwarto w tym miejscu nowoczesną, odbudowaną część budynku. Skrzydło to wykonano ze szkła i stali. Wykorzystywane jest m.in. na organizowanie wystaw związanych z przyrodą, ponieważ w zamku znajduje się muzeum. Częściowo otwarto je w 1963 roku, a oficjalne pełne otwarcie nastąpiło w 1966 roku. Posiada eksponaty folklorystyczne oraz historyczne z różnych epok, wśród których znajdują się m.in. bronie, monety czy instrumenty muzyczne. Niekiedy odbywają się tam także wystawy czasowe i wydarzenia kulturalne.
Stara Katedra
Alter Dom, czyli Stara Katedra, to barokowy budynek z XVII wieku zaprojektowany przez Pietra Francesca Carlonego. Jednonawowa katedra pierwotnie była kościołem jezuickim, lecz później przekształcono ją w świątynię rzymskokatolicką. Przestronna, barokowa budowla zachwyca każdego, kto ją odwiedza. Ołtarz główny to dzieło wykonane przez Giovanniego Battistę Colombo i Giovanniego Battistę Baberiniego. Przedstawia moment wniebowzięcia Maryi.
Na uwagę zasługuje także ambona z wizerunkiem Jezusa i Jana Chrzciciela oraz bardzo dobrze zachowane organy Brucknera. W latach 1856-1868 to właśnie ten słynny kompozytor był organistą w katedrze.
Nowa Katedra
Budowa Nowej Katedry trwała od 1862 do 1924 roku. Budynek w stylu neogotyku francuskiego posiada 20 tysięcy miejsc stojących dla wiernych i jest największym kościołem w Austrii. Jej wieża ma jednak 135 metrów, co sprawia, że jest o 2 metry niższa od Katedry św. Szczepana w Wiedniu.
Warto wybrać się do Nowej Katedry głównie po to, by zobaczyć jej słynne witraże. Przedstawiają np. portrety fundatorów świątyni i historię Linzu. W trakcie II wojny światowej część z nich zniszczono, ale później w zamian stworzono nowe, w bardziej współczesnym stylu. W Nowej Katedrze znajduje się też szopka oraz wystawa z insygniami biskupa Rudigiera.
Muzeum Sztuki Lentos
To muzeum sztuki współczesnej otwarte w 2003 roku. Charakterystyczna jest jego szklana fasada, która imponująco prezentuje się w nocy, kiedy jest podświetlona. Wśród eksponatów znajdują się m.in. obrazy, rzeźby i fotografie artystyczne. Najwcześniejsze prace pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. W muzeum można obejrzeć dzieła Klimta, Corintha, Pechsteina, Kokoschki, Warhola, Haringa, Merwarta i innych.
Ceny biletów:
- Bilet normalny – 8 euro
- Bilet ulgowy (w zależności od rodzaju ulgi) – 4,5 euro lub 6 euro
- Bilet rodzinny – 14,5 euro
Poza tym dzieci do 7. roku życia czy uczniowie w ramach zajęć mogą wejść do muzeum bezpłatnie.
Muzeum Stomatologii
Bardzo ciekawym muzeum jest Muzeum Stomatologii, w którym można prześledzić rozwój tej dziedziny od 1700 roku aż do dziś. Najstarsze znajdujące się tam eksponaty to klucz dentystyczny i tzw. krzesło Badera. Najmłodsze to natomiast implanty dentystyczne i materiały do budowy kości szczęki z XXI wieku. Znajduje się tam również obraz św. Apolonii, czyli patronki dentystów. Kobieta nie chciała wyrzec się swojej wiary, za co spalono ją na stosie. Zanim jednak skierowano ją na śmierć, wyłamano jej zęby, a ta krzyknęła, że wszyscy mający problem z zębami zostaną uwolnieni od bólu, jeśli będą szukać u niej pomocy.
Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni wolnych od pracy) w godzinach od 9:00 do 18:00. Wstęp jest darmowy.
Zobacz także: Najciekawsze muzea w Wiedniu. Czy znajdziesz coś dla siebie?
Mauthausen-Gusen
Będąc w Linz, warto udać się do oddalonej o 20 kilometrów miejscowości Mauthausen. Znajduje się tam pierwszy utworzony poza granicami III Rzeczy niemiecki obóz koncentracyjny. Zginęło tam wielu przedstawicieli polskiej inteligencji, a liczbę wszystkich ofiar szacuje się na ponad 80 tysięcy.
Wstęp na teren dawnego obozu jest bezpłatny. Obiekt można odwiedzać od 1 marca do 26 października codziennie od 9:00 do 17:30 i od 27 października do 28 lutego poza poniedziałkami od 9:00 do 15:45. W dniach 24-26.12, 31.12 i 01.01 miejsce jest nieczynne.
Lokalne przysmaki – ciasto z Linzu
Różnorodna kuchnia austriacka ma mnóstwo zwolenników i nie można się temu dziwić, ponieważ tamtejsze specjały są naprawdę wyborne. Daniem charakterystycznym dla Linzu jest zdecydowanie Linzer Torte, inaczej zwany tortem Linzera. W tradycji austriackiej, węgierskiej, szwajcarskiej, niemieckiej i tyrolskiej spożywa się go zwykle w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Ciasto przypomina tartę z owocami. Jego spód i boki stanowi kruche ciasto orzechowe. Wnętrze wypełnione jest konfiturą z owoców, na której układa się jeszcze ozdobną kratkę z pasów ciasta. Tworzy to charakterystyczny wzór, spod którego przebijają się owoce. Wierzch często dekorowany jest jeszcze orzechami czy płatkami migdałów. Na temat pochodzenia tortu Linzera krąży wiele legend, lecz niezależnie od tego, kto wymyślił przepis na to ciasto – Ty musisz je spróbować! Zapewne najlepiej smakuje ono na miejscu w Austrii, ale w Internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na tort Linzera i wykonać go na własną rękę.
Miłośnicy słodkości poza ciastem z Linzu powinni spróbować też tortu Sachera czy strudla jabłkowego. Tort Sachera pochodzi z Wiednia i został wymyślony w XIX wieku. To mocno czekoladowe ciasto przekładane marmoladą i polane z wierzchu polewą czekoladową. Strudel to kruche ciasto, podobne do francuskiego, wypełnione owocami, zazwyczaj jabłkami. W Austrii można dostać mnóstwo różnych odmian strudla i zdecydowanie warto ich spróbować.
Poza słodkimi deserami Austria ma do zaoferowania także coś dla miłośników wytrawnej kuchni. Najbardziej znany jest oczywiście sznycel wiedeński, czyli mięso cielęce w panierce, usmażone na maśle. Sznycla podaje się zwykle z sałatką ziemniaczaną i plastrem cytryny. Jego nazwa jest zastrzeżona i można jej używać tylko wtedy, gdy sznycla wykonuje się z cielęciny. Sznycel z wieprzowiny nie jest sznyclem wiedeńskim, a jedynie sznyclem „po wiedeńsku” lub „w stylu wiedeńskim”.