Czy wiesz, że Zamek Międzyrzecz odwiedził król Henryk Walezy? Wśród mieszkańców nie cieszy się jednak zbyt dobrą sławą. Krąży legenda, że złamał serce młodej szlachciance, która nosiła w brzuchu jego dziecko. To tylko jedna z tajemnic, którą skrywają mury Zamku. Sprawdź cennik oraz sposób dojazdu, a następnie zaplanuj rodzinną wycieczkę do średniowiecznej twierdzy! Praktyczne informacje oraz krótka opowieść o historii tego miejsca, z pewnością sprawią, że zwiedzanie będzie prostsze i ciekawsze. Zaplanuj wycieczkę już dziś.
Międzyrzecz – historia zamku
W miejscu obecnego Zamku stał kiedyś słowiański gród zbudowany w całości z drewna. W X wieku wielokrotnie go rozbudowywano. W XIII wieku stał się już centrum kasztelanii tego regionu. Był ważnym punktem handlowym, ale pełnił też funkcję obronną. W 1094 roku zdobył go Bolesław Krzywousty, o czym wspomniał Gall Anonim w „Kronice Polskiej”.
Budowla nabrała formę zamku dopiero na przełomie XIII i XIV wieku. Powstała wtedy murowana brama. Podczas potopu w 1655 roku, wojska szwedzkie zdewastowały zarówno elewację, jak i wnętrze budynku. Do drugiej połowy XVIII wieku udało się odbudować część budowli.
Po II rozbiorze Polski, pruski minister Girolamo Lucchesini wykupił zabudowania, folwark oraz pobliski park. W 1946 roku przekazano zebrane w budynku przedmioty do muzeum. Około dekady później przeprowadzono konserwację oraz wzmocnienie konstrukcji budowli. Do dziś można obejrzeć zrekonstruowany dom mieszkalny.
Zwiedzanie twierdzy
Zwiedzanie jest możliwe w różnych terminach, w zależności od między innymi miesiąca oraz dnia tygodnia.
Sezon letni – od 1 maja do 30 sierpnia:
- od wtorku do piątku w godzinach 9:00-16:00
- w soboty i niedziele 10:00 -17:00
od 1 września do 31 października:
- od wtorku do piątku w godzinach 9:00-16:00
- w soboty 10:00-17:00
- w niedziele 10:00-16:00
od 1 listopada do 31 grudnia:
- od wtorku do piątku w godzinach 9:00-16:00
- w soboty – zamknięte
- w niedziele 10:00-16:00
od 1 stycznia do 30 kwietnia
- od wtorku do piątku 9:00-16:00
- w soboty zamknięte
- w niedziele 10:00-16:00
Oprócz Zamku można zwiedzić także wnętrze Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Są tam zaprezentowane eksponaty pochodzące z wykopalisk. Znaleziono przedmioty pochodzące nawet ze średniowiecza: metalowe narzędzia, militaria, a także groty do bełtów i kusze. Sporo znalazło się również strzemion, hufnali i różnorodnych podków. Co jeszcze warto odwiedzić? Niedaleko znajduje się również park zamkowy, który powstał w XIX wieku.
Mroczna legenda
Legenda odnosi się do roku 1574, kiedy Henryk Walezy odbywał podróż z Francji do Krakowa. Postanowił zatrzymać się w Międzyrzeczu. Witali go najwięksi dostojnicy, wielkopolska szlachta oraz dygnitarze. Ta wizyta została udokumentowana, stanowi więc fakt historyczny. Co jednak przekazują lokalni mieszkańcy?
Mówi się, że Walezy obiecał młodej szlachciance ślub. Jednak kiedy dojechał do Krakowa i został królem, zapomniał o dziewczynie. Kilka tygodni po koronacji okazało się, że Małgorzata jest w ciąży. Szlachcianka była uradowana, wierzyła w przysięgę króla i nie mogła się doczekać momentu spotkania. Zleciła nawet szycie sukni, w której miała przystąpić do ślubu. Dopiero później zrozumiała, że władca ją zwiódł. Stanęła więc na zamkowym murze i rzuciła się do fosy.
Do dziś na terenie posiadłości odbywają się wydarzenia, które mają uczcić pamięć o zdradzonej Małgorzacie. Podobno czasem można ją ujrzeć na murze Zamku, roztrzęsioną i pełną smutku.
Informacje praktyczne
Cennik biletów jest podzielony na dwie grupy. Pierwsza odnosi się do cen zwiedzania samego Muzeum:
- ulgowy – 5 złotych
- normalny – 8 złotych
Druga grupa określa koszt zwiedzania Zamku. Jak wyglądają ceny?
- Bilet ogólny – 5 złotych
Możesz również kupić łączony, który pozwala na zwiedzanie zarówno Muzeum, jak i Zamku. Jego cena wynosi 10 zł. Nie ma podziału na ulgowy lub normalny.
Obok Zamku znajduje się bezpłatny parking dostępny dla wszystkich odwiedzających indywidualnie. Niestety nie ma możliwości zaparkowania autobusu lub autokaru przewożącego wycieczki. Jeżeli chcesz zwiedzić Zamek większą grupą, możesz poszukać leśnego parkingu, który z pewnością znajdziesz szybko.
Zamek Międzyrzecz – dokładny adres: ul. Podzamcze 2, Międzyrzecz
Budowla znajduje się w województwie lubuskim, więc bez problemu dotrzesz do niej z każdego większego miasta tego regionu. Podróż samochodem nie będzie stanowiła żadnego problemu. Jeżeli zamierzasz przyjechać z innego województwa, skorzystaj z dróg krajowych. Autostrada A2 jest oddalona kilkanaście kilometrów na południe od centrum miasta. Warto więc zjechać z niej w Jordanowie – znajduje się w odległości około 15 kilometrów od Międzyrzecza. Na zachód ciągnie się również droga ekspresowa S3, jej fragment stanowi też obwodnicę miasta.
Na wyspę zamkową dostaniesz się od strony rynku. Wystarczy, że przejdziesz ulicą Podzamcze przez dom bramny, a następnie skierujesz się na dziedziniec. Kiedy zobaczysz barokowe zabudowania, jesteś na miejscu!