Search The Query
Search

Meteory w Grecji – historia, zwiedzanie, noclegi

meteory grecja

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Grecja to kraj o ogromnej tradycji i kulturze, niestety wiele budowli z dawnych lat uległo zniszczeniu. Meteory to skały z piaskowca, sięgające nawet 540 m n.p.m. Na ich szczytach zbudowano kilkaset lat temu ludzkimi rękami monastery, czyli greckie klasztory – miejsca spotkania Boga z człowiekiem. Do dziś w stanie umożliwiającym zamieszkanie i zwiedzanie z 24 budynków zachowało się jedynie 6. To jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc, które można zobaczyć w Grecji.

Czym są greckie meteory?

Meteora, czyli „skały zawieszone w powietrzu” to największa na świecie formacja skalna, niektóre z tych skał mają 500 metrów wysokości. Pierwsi w tych rejonach osiedlali się mnisi, gdzie w ciszy i spokoju mogli oddawać się praktyką medytacji. Nazwa obiektu wywodzi się z greckiego słowa „meteoros”, które oznacza „wzniesiony w górę”, „będący wysoko w powietrzu”. Nazewnictwo idealnie oddaje wygląd skał, które z daleka wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu.

Jak powstały Meteory?

Według wielu zapisów w historii uważa się, że Meteory powstały na skutek działań erozji i ruchów ziemi. Do jeziora Tesalskiego wpływało wiele innych rzek, które naniosły osady i kamienie. Gromadziły się one przez wszystkie lata. Po cofnięciu się wód z powodu trzęsienia ziemi, w monolicie utwardzonym z osadów jakie przez tysiące lat wznosiło jezioro powstały liczne pęknięcia i rysy.

Z czasem skały zaczynały się rozwarstwiać, dochodziły do tego procesy erozji, które ostatecznie utworzyły odseparowane głazy i kominy skalne nazywane Meteorami.

Klasztory Meteora – historia klasztorów wykutych w skałach

Same Meteory to pozostałość po prehistorycznym jeziorze. Skały uległy wypiętrzeniu poprzez trzęsienia ziemi. Znajdują się w środkowej Grecji, niedaleko miasta Kalambaka. Pierwsze prawosławne klasztory zaczęto budować w XIV wieku, choć już wcześniej pustelnicy wybierali jaskinie w Meteorach, jako miejsce swojej egzystencji. Przez kilkaset lat dostęp do monasterów był dla „zwykłych śmiertelników” bardzo ograniczony. Jedyną drogą na górę były specjalne zawieszone na linach sieci i kosze transportujące ludzi, żywność oraz materiały potrzebne do budowy i napraw klasztorów.

Zakonnicy zamieszkujący klasztory okres świetności przeżywali w XVI wieku, kiedy na tronie zasiadał osmański sułtan Sulejman Wspaniały. Monastery były wtedy miejscem, gdzie gromadzono skarby, które zbierano z podległych sułtanowi posiadłości ziemskich. Klasztory były również doskonałym schronieniem podczas inwazji serbskiej na państwo bizantyjskie. Pierwsze problemy we wspólnotach zakonników zaczęły pojawiać się w XVII w. Były one wynikiem sporów, do których dochodziło pomiędzy opatami walczącymi o wpływy i władzę. Niszczeć zaczęły także niezbyt solidne konstrukcje klasztorów – surowce potrzebne na naprawy trudno było na bieżąco dostarczać na szczyty. Ostatecznie rząd Grecji przejął od zakonników wszystkie podlegające im tereny.

meteora
Meteory robią niesamowite wrażenie

Jak zbudowano klasztory w Meteorach?

Pierwsi mnisi w okolicach Meteorów pojawili się dopiero pod koniec XI wieku, byli pustelnikami. Medytowali całymi dniami i żyli w odosobnieniu, dlatego też te tereny tak im pasowały. Mieszkali w jaskiniach skalnych, gdzie modlili i napawali się absolutną ciszą oraz spokojem. Pierwsze budowle klasztoru w skale rozpoczęły się w XIV wieku, kiedy to kraje tureckie coraz częściej napadały na Grecję. Mnisi zaczęli obawiać się o własne zdrowie i potrzebowali schronu. Jako pierwszy wybudowany został Wielki Meteor, dopiero w późniejszych latach powstały kolejne. Problem stanowiło wejście na szczyt skały. Mnisi mieli przygotowane dla własnego użytku drabiny, ewentualnie liny. Pierwsze prawdziwe schody powstały w latach 20 ubiegłego wieku. Aktualnie droga jest wkuta we wszystkich skalach i udostępniona dla turystów, a nawet można dojechać tam autem.

Klasztory dostępne dla zwiedzających

Klasztory są dostępne dla turystów, w większości do każdego możemy nawet wejść do środka. Monastery gromadzą także zabytkowe naczynia liturgiczne, obrazy, pergaminowe rękopisy, czy ręcznie wykonane tkaniny. Na ścianach można podziwiać liczne freski. Jednak to przede wszystkim widoki roztaczające się ze szczytów Meteorów są powodem, dla którego trzeba tu przybyć, odwiedzając Grecję. W tym miejscu naprawdę można poczuć odizolowanie od reszty świata. Kiedyś, gdy dostęp do monasterów był utrudniony, odczucie to pewnie było jeszcze bardziej spotęgowane. Warto zaznaczyć, że aby wejść do kompleksu 6 klasztorów, trzeba kupić oddzielne bilety, koszt jednego to 3 euro.

Jeśli chodzi o godziny otwarcia, warto to sprawdzić przed wycieczką, aby nie musieć zawracać.

Nazwa obiektuGodziny otwarciaDni, w które klasztor jest zamknięty
Wielki Meteor (Megalo Meteoro)sezon letni: 9:00-17:00 sezon zimowy: 9:00-15:00sezon letni: wtorek sezon zimowy: wtorek, środa
Klasztor Warłama (Moni Warlaam)sezon letni: 9:00-16:00 sezon zimowy: 9:00-15:00sezon letni: piątek sezon zimowy: czwartek, piątek
Klasztor Świętej Trójcy (Moni Ajias Triados)sezon letni: 9:00-17:00 sezon zimowy: 10:00-16:00sezon letni: czwartek sezon zimowy: środa, czwartek
Klasztor Rusanu (Moni Roussanou)sezon letni: 9:00-17:00 sezon zimowy: 9:00-14:00sezon letni: środa sezon zimowy: środa
Klasztor Świętego Stefana (Moni Ajiu Stefanu)sezon letni: 9:00-13:30, 15:30-17:30 sezon zimowy: 9:30-13:00, 15:00-17:00sezon letni: poniedziałek sezon zimowy: poniedziałek
Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego (Moni Ajiu Nikolau Anapafsa)sezon letni: 9:00-16:00 sezon zimowy: 9:00-16:00sezon letni: piątek sezon zimowy: piątek

Wielki Meteor (Megalo Meteoro)

Pierwszy klasztor został założony przez św. Atanazego w 1336 r. Według legendy zakonnik wleciał na szczyt na skrzydłach orła i rozpoczął budowę monasteru. Klasztorowi nadano nazwę Wielkiego Meteora pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Jego budowa trwała prawie 300 lat! Z powodzeniem pełni on swoją funkcję do dziś – prowadzą do niego liczne schody wykute w skale w XIX w. W Wielkim Meteorze znajdziemy Muzeum Etnograficzne i Folkloru. Zachowały się również w nim liczne relikwie, w tym czaszka założyciela klasztoru – św. Atanazego.

grecja meteory
Wielki Meteor

Klasztor Warłama (Moni Warlaam)

To jeden z popularniejszych klasztorów z całego kompleksu. Przyciąga wielu turystów w sezonie oraz poza nim. Po wejściu na szczyt wzrok przyciąga duży taras widokowy, z panoramą na pozostałe skały. Oprócz klasztoru warto odwiedzić muzeum religijne oraz kaplicę.

Klasztor Świętej Trójcy (Moni Ajias Triados)

Miejscem, w którym kręcono filmy Jamesa Bonda, jest klasztor Świętej Trójcy. Na tym wzgórzu znajduje się również mała okrągła kaplica z freskami oraz drewnianym sufitem. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż miejsce zachwyca licznymi ornamentami. Na miejscu znajduje się także kościół, do którego również można wejść i podziwiać pozostałości sprzed kilku stuleci.

Klasztor Rusanu (Moni Roussanou)

Klasztor żeński, do którego prowadzi mostek i długie schody, a za nimi od razu znajduje się pierwszy punkt widokowy. Na terenie klasztoru odwiedzić możemy również kaplicę oraz muzeum z licznymi ikonami. Ten klasztor jest znany pod drugą nazwą Świętej Barbary.

Klasztor Świętego Stefana (Moni Ajiu Stefanu)

Klasztor Świętego Stefana również należy do grupy klasztorów żeńskich, jako jedyny nie posiada schodów, do niego prowadzi most nad przepaścią. Odległości nie są duże, dlatego przejście nie należy do niebezpiecznych. Wygląd samego budynku przypomina bardziej mały pałac, w środku znajdziemy ogromny dziedziniec w klasztorze i liczne ogrody.

Oprócz świątyni zwiedzić możemy również muzeum religijne z bogatą wystawą krzyży, ikon i pradawnych ksiąg. W zbiorach są nawet stare słowniki z 1499 roku.

klasztory meteora
Klasztory Meteora

Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego (Moni Ajiu Nikolau Anapafsa)

Najniżej umiejscowiony klasztor, mimo tego wejście na szczyt jest stosunkowo trudne. Klasztor posiada bogate zdobienia i freski, które zachwycają odwiedzających. Budynek sam w sobie jest dość mały, ale wnętrze ma na tyle bogate, że przyciąga liczne tłumy turystów. Po wyjściu z klasztoru rozpościera się plac z dzwonem oraz panorama Grecji.

Klasztory Meteora – które klasztory warto zobaczyć?

Klasztory w Grecji zachwycają nie tylko wyglądem, ale głównie bogatą historią, powstały wieki temu, przetrwały najazdy wrogów. A turyści nadal mają możliwość podziwiać budowle i panoramy z samego szczytu skał. Klasztory różnią się od siebie stylem, budownictwem oraz widokami. Dlatego każdy z nich jest wart zobaczenia i ciężko z jakiegokolwiek zrezygnować.

Wiele perełek wartych odwiedzenia kryje się w muzeach, bądź kościołach wzniesionych obok klasztorów. Przechowywane są tam liczne antyki i stare zapisy sprzed wielu lat.

Kalambáka oraz Kastraki

Punktami łączącymi Meteory ze światem zewnętrznym są dwa pobliskie miasta Kalambaka i Kastraki. To właśnie do nich najczęściej dojeżdża lokalny transport, mają też dworce główne.

Kalambaka to nowoczesne miasto, do którego dojeżdżają pociągi oraz autobusy z innych punktów Grecji. Posiada liczne restauracje, kawiarnie i jest dobrym punktem noclegowym dla turystów. Większość starych budowli zniszczono podczas Drugiej Wojny Światowej. Z pozostałości mamy tylko Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który zachwyca bogatym wnętrzem i licznymi zdobieniami.

Kastraki to mała mieścina, u podnóża Meteorów. Posiada jeden główny plac, na którym rozgrywa się całe życie, na ogół panuje tam cisza i spokój. Miasteczko posiada liczne pensjonaty i małe hoteliki dla turystów.

Zwiedzanie Meteorów – praktyczne informacje

Wybierając się na zwiedzanie klasztorów należy pamiętać o właściwym ubiorze – panów obowiązują długie spodnie, panie – spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona. Na miejscu zazwyczaj można wypożyczyć specjalne chusty uzupełniające naszą garderobę, ale czasem jest problem z ich dostępnością. Wejście do każdego monasteru kosztuje 3 euro. Klasztory otwarte są w różne dni, w różnych godzinach – warto sprawdzić ich dostępność przed wyjazdem. By zobaczyć wszystkie, najlepiej jest wybrać się na zwiedzanie w weekend, ale wtedy spotkamy się z tłumami innych turystów. Wejście na górę wszystkich dostępnych Meteorów będzie kosztowało sporo wysiłku. Mimo to warto się poświęcić, by móc podziwiać całą okolicę i poczuć się choć przez chwilę zawieszonym pomiędzy niebem a ziemią.

Jak dostać się na Meteory?

Wiszące klasztory znajdują się w regionie Tesalia, dojazd do nich z większych miast Grecji jest dogodny, a lokalna komunikacja kursuje codziennie. Głównymi punktami, z których dojście na szczyt zajmuje już tylko kilka minut do dwa miasta:

  • Kalambaka,
  • Kastraki.

Jeśli chodzi o bezpośredni dojazd z większych miast, warto na stronach internetowych przewoźników sprawdzić rozkład jazdy oraz zakupić bilet online. Z Salonik autobusem dojedziemy w 2,5 godziny do Trikala, z którego po godzinnej przesiadce będziemy na miejscu, koszt biletu to 21 euro. Pociągiem również z jedną przesiadką po 3 godzinach dotrzemy do Meteorów za 21 euro. Oba transporty kursują codziennie w konkretnych godzinach. Z Aten mamy także dogodne przejazdy autobusem za 31 euro lub pociągiem za 14 euro. Jeśli natomiast mamy własne auta, to długość przejazdu może zdecydowanie się zmniejszyć.

wiszące klasztory

Jak poruszać się po Meteorach?

Poruszać się po Meteorach można różnymi sposobami – wszystko zależy od naszych chęci i możliwości. Do nich zaliczamy:

  1. Piesze wycieczki, jeśli jesteśmy przygotowani na dużą dawkę aktywności, możemy wejść na szczyty klasztorów o własnych nogach. Taki typ zwiedzania oczywiście zajmie trochę więcej czasu i będzie zdecydowanie bardziej męczący. Trzeba zachować ostrożność podczas samego wchodzenia i schodzenia ze skały. Na drodze jest często dużo aut, trasy są kręte, dlatego widoczność może być ograniczona. Zwłaszcza wieczorami trzeba nosić ze sobą odblaski, by uniknąć potrącenia. Najlepiej wybrać się na taką wycieczkę wcześnie rano, kiedy słońce jeszcze nie zaczęło mocno grzać. Woda i prowiant to obowiązkowy punkt. Na terenie klasztorów w skale nie ma sklepów ani restauracji, dlatego musimy być przygotowani na wszelkie ewentualności. Podstawę takich pieszych wycieczek stanowią również wygodne buty i odpowiedni ubiór.
  2. Autobusy, kursują z Kalambaki i Kastraki codzienne do 4 razy. Bilety możemy kupić u kierowcy. To wygodne wyjście, dzięki któremu zaoszczędzimy dużo czasu. Jedynym minusem tego typu transportu jest brak późniejszych godzin powrotnych. Jeśli chcemy zobaczyć zachód słońca, niestety powrotnych autobusów już nie będzie.
  3. Wypożyczenie auta, to najdogodniejszą opcja. Dzięki temu będziemy mogli poruszać się szybciej i o dogodnych dla nas godzinach. Parkingi przy klasztorach często w okresie turystycznym są pozajmowane, dlatego warto przyjeżdżać tam o wczesnych porach.
  4. Wycieczki zorganizowane – można zwiedzać klasztory z przewodnikiem, który zabiera nas z dworca głównego i zawozi autobusem na Meteory. Jedynym minusem tej opcji jest dość ograniczony czas na każdym punkcie widokowym i najczęściej przewodnicy pokazują maksymalnie 2 skały.

Opcji zwiedzania jest dużo, każdy może wybrać odpowiednią dla niego.

Kiedy najlepiej odwiedzić Meteory?

Lipiec i sierpień to miesiące najcieplejsze w Grecji. Niestety wtedy oprócz ładnej pogody, mamy duże tłumy turystów. Jeśli chcemy tego uniknąć, warto wybrać się do klasztorów w skale przed sezonem. Dobrymi miesiącami będzie koniec kwietnia, maj czy czerwiec. Po sezonie wrzesień i październik to również stosunkowo dobre miesiące, kiedy pogoda dopisuje, a liczba turystów jest zdecydowanie mniejsza.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Meteorów?

Wybierając się na wycieczkę do klasztorów Świętej Trójcy, trzeba być przygotowanym na dłuższy pobyt w tych regionach oraz ewentualne wypożyczenie auta. Skały są od siebie oddalone na, tyle że nie jesteśmy w stanie w ciągu jednego dnia wejść na wszystkie trzy obiekty. Optymalnym wyjściem jest zorganizowanie wycieczki 2-dniowej z noclegiem w pobliskich miasteczkach takich jak Kastraki, czy Kalambaka. Wtedy bez pośpiechu jesteśmy w stanie wejść i odwiedzić wszystkie wiszące klasztory w Meteorach. Jeśli chcemy wstąpić na każdy szczyt, przydadzą się dodatkowy dzień lub nawet 4-dniowa wycieczka, wszystko zależy od naszych planów.

meteor
Jeden z klasztorów

Meteora – punkty widokowe

Szukanie idealnego punktu widokowego, z którego będziemy widzieć większość Meteorów, jest dość trudna do zrealizowania. Z tarasów przy klasztorach widać od 1 do maksymalnie 2 klasztorów. Jednym z lepszych punktów widokowych jest punkt na wzniesieniu nad monastyrem Rusanu, z którego mamy możliwość dostrzec inne wiszące klasztory.

Jeśli chcemy wybrać się na podziwianie zachodu słońca na samej górze, warto dokładnie sprawdzić godzinę i przybyć tam przed rzeczywistym zachodem. Przy schodzeniu, przydadzą się nam latarki, gdyż droga wieczorem jest słabo oświetlona. Najbezpieczniejszą opcją jest jednak przyjechanie na zachód słońca autem, by potem nie mieć problemów z powrotem.

Meteor – noclegi

Wycieczkę do klasztorów w meteorach warto zorganizować sobie wraz ze zwiedzaniem okolicy, dlatego istotny będzie nocleg. Skały znajdują się w regionie Tesakia, a dokładniej to górnej części Grecji. Dobrym punktem noclegowym jest miasto Kastraki, ma liczne tawerny, sklepy oraz hotele dla przybyłych turystów. Jeśli interesuje nas miejsce, z którego jesteśmy nawet w stanie dojść do Wielkiego Meteoru pieszo, to możemy poszukać noclegu w Kalambace.

Meteory w Grecji – ciekawostki

Meteory popularność zyskały również z pomocą filmu Jamesa Bonda „Tylko dla twoich oczu”, który był właśnie tam nagrywany. Ciekawa historia dotyczy samego pozwolenia, które udzielił biskup Grecji za opłatą filmowców. Duchowny nie powiedział nic żyjącym w klasztorze mnichom, co rozpoczęło pomiędzy nimi konflikt. Ostatecznie nikt poza filmem Bonda, nie miał możliwości nagrywania żadnych scen.

Z ciekawostek, warto wspomnieć, że reżyserzy „Gry o Tron” stworzyli wizualizację komputerową, wzorując się na Meteorach Greckich w jednym ze swoich odcinków. Wielu fanów zwróciło na to uwagę, gdyż dostrzegło podobieństwo lokacji.

Meteory, czyli kompleks klasztorów w Grecji przyciąga liczne grono turystów w ciągu całego roku. Pogoda w kraju przez większość czasu nie przeszkadza w zwiedzaniu skał, dlatego też klasztory cały czas są oblegane. Meteory składają się aż z 6 wielkich klasztorów prawosławnych, które mają bogatą historię. Zapoczątkowali ją mnisi, którzy postanowili osiedlić się w odnalezionych terenach. Miejsce zachwyca zjawiskową panoramą na wzgórza i klasztorami z tajemniczym wnętrzem.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Leave a Reply

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds