Jaki jest najlepszy sposób na to, by poznać kulturę państwa oraz zobaczyć jak wygląda życie mieszkańców? To proste – najlepszym rozwiązaniem jest podróż do stolicy. Wycieczka do Ottawy to doskonały pomysł, by zgłębić wszystkie uroki kraju w mieście, które łączy w sobie historię, tradycję i dziedzictwo Kanadyjczyków, co dodatkowo uzupełnia piękny i chłodny krajobraz prowincji Ontario.
Ottawa – mało popularna stolica Kanady
Ottawa nie jest największym miastem Kanady i klasyfikuje się dopiero na czwartym miejscu pod względem wielkości. Daleko jej również do metropolii, jak Montreal czy Toronto, dlatego jest znacznie mniej znana i odwiedzana. Mimo to, właśnie tutaj znajduje się główce polityczne centrum kraju, a miasto jest znakomicie zlokalizowane i posiada bogato zapisane karty historii, dzięki czemu w 1885 roku Królowa Elżbieta uczyniła Ottawę stolicą Kanady.
Początki miejskiej osady na tym obszarze sięgają 1800 roku, ale największy rozwój nastąpił po II Wojnie Światowej, a miasto znacznie powiększyło swoje terytorium. Obecnie mieści się na 2 790 km2, a stolicę zamieszkuje niemal milion mieszkańców. Miasto oficjalnie jest dwujęzyczne i bez problemu można dogadać się w języku angielskim, jak i wśród mniejszości po francusku. Stanowi bardzo dynamicznie rozwijający się miejski kompleks, który dominuje w instytucje urzędowe i duże przedsiębiorstwa, jednak nie brak tu miejsc wartych odwiedzenia, zabytków i ciekawych dzielnic.
Co robić w Ottawie? – Atrakcje
Do głównych atrakcji miasta z pewnością należy zwiedzanie wzniesionych tu rządowych budynków, które zachwycają architekturą i rozmachem, z jakim zostały wykonane. Ponadto nie brak tu innych zabytkowych obiektów i gromadzących unikalne ekspozycje muzeów. Oto propozycje najciekawszych miejsc, które należy zobaczyć podczas wizyty w Ottawie.
Zwiedzanie Parlamentu Kanady
Na jednym z ottawskich wzgórz wznosi się potężny budynek, który jest siedzibą Parlamentu Kanady. W tym miejscu także odbywa się większość narodowych uroczystości. Całość kompleksu złożona jest z trzech oddzielnych budynków – centrum, przy którym wznosi się Wieża Pokoju oraz wznoszących się po dwóch jego stronach bloków: wschodniego i zachodniego. Zwiedzanie całości zajmuje od 30 minut do pełnej godziny, choć niejednokrotnie czas ten ulega wydłużeniu, gdyż akurat trwają obrady i należy zaczekać na ich zakończenie.
Dla odwiedzających możliwy jest wstęp jedynie na teren centralnego i wschodniego budynku, natomiast blok zachodni jest wyłączony, ponieważ mieszczą się tam parlamentarne biura. We wschodniej części można przejść się po czterech wyremontowanych salach: dawnym biurze generalnego gubernatora, biurach założycieli konfederacji – Sir Johna A. Macdonald i Sir Georges-Étienne oraz Sali Tajnej Rady wraz z przyłączonym do niej przedpokojem. W centralnym budynku wolno odwiedzić obie Izby – Senatu i Gminy oraz bibliotekę Parlamentu. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje neogotycka architektura i bogato zdobione wnętrze. Nad fasadą głównego budynku wznosi się dzwonnica – jeden z popularniejszych zabytków Ottawy. Ciekawostką jest, że podczas obrad parlamentarnych wieża zostaje podświetlona.
Katedra Notre Dame
Główny zabytek miasta stanowi największy i najstarszy miejski kościół – Katedra Notre Dam i choć obiekt ten w pierwszej chwili kojarzy się ze słynną francuską budowlą o tej samej nazwie to mowa o zupełnie innym architektonicznym cudzie, które mieści się w stolicy Kanady. Dawniej na miejscu teraźniejszej świątyni znajdował się drewniany kościółek, który postanowiono przebudować i utworzyć większy obiekt. Ottawska Katedra Notre Dam wznosi się w gotyckim stylu architektonicznym, a w jej wnętrzu znajdują się zdobione złotem ołtarze, rzeźby i malowidła, więc szczególnie warto zajrzeć do środka. Przy budynku katedry powstała zdobiąca ją dzwonnica.
Maman
Niezwykła rzeźba, która może u niektórych wzbudzić trwogę jest stworzona przez Louise Bourgeois – Maman – postać przedstawiająca gigantycznych rozmiarów pająka. Monument ma ponad 9 metrów wysokości, a właśnie Ottawa jest jednym z miejsc, w których unikalny pomnik pojawia się na stałe. Wielki pająk został wykonany ze stali nierdzewnej, marmuru i brązu. Posiada worek, w którym mieszczą się schowane 32 jaja, a tytuł rzeźby nawiązuje do archetypu matki.
Muzea Ottawy
Wśród imponujących obiektów są liczne muzea otwarte w tym mieście. Obiekty, w których można dowiedzieć się czegoś więcej na temat historii kraju to: Kanadyjskie Muzeum Historyczne oraz Muzeum Zimnej wody, oddalone nieco od centrum. Nieco sztuki nie tylko państwowej, ale wychodzącej spod rąk artystów międzynarodowych można zobaczyć w Kanadyjskiej Galerii Narodowej, natomiast rekreacyjnie i przyjemnie spędzić czas można w Muzeum Przyrodniczym i Kanadyjskim Muzeum Lotnictwa i Kosmosu. Wiele z nich znajduje się w bliskiej odległości od Parlamentu, dlatego warto rozważyć wizytę w którymś z nich, podczas odwiedzin siedziby senatu.
Ottawa – ciekawostki
Największą ciekawostką, która związana jest z Ottawą jest to, że w mieście na kanale Rideau, który łączy miasto z Kingstone, zimą utworzone jest najdłuższe lodowisko pod gołym niebem, a długość wodnej tafli wynosi aż 7,9 km! Jest to możliwe poprzez chłodny klimat, który daje Ottawie siódme miejsce w rankingu najchłodniejszych stolic świata. Kolejnym ciekawym faktem jest to, że choć miasto nie jest największe w państwie, to jest niemal 5,5 razy większe od stolicy Polski. Odbywa się tu wiele dużych festiwalów, na które przyjeżdżają ludzie z całego świata!