Najbardziej nasłoneczniony region Portugalii z ponad setką piaszczystych plaż, którym towarzyszą niesamowite formacje skalne to Algarve. Obejmuje całą południową część kraju od Przylądka św. Wincentego aż do granicy z Hiszpanią. W tym regionie znaleźć można kameralne, dziewicze zakątki jak i tętniące życiem miejscowości pełne muzyki, tańca i klubów nocnych. Sprawdź co warto zobaczyć w Algarve!
Portugalia – pogoda i klimat
Klimat w Portugalii waha się od północy do południa i od wybrzeża po góry. Na południu panuje śródziemnomorska pogoda ze szczególnie łagodnymi zimami i gorącymi latami. W Algarve lata są suche i słoneczne, z 12 godzinami słońca każdego dnia i średnią maksymalną temperaturą wynoszącą 28 °C – najniższa średnia temperatura to ok. 15 °C w styczniu. Chociaż temperatury na północy Portugalii są nieco niższe, każdego dnia nadal jest około 11 godzin słońca, a chłodna morska bryza sprawia, że jest to przyjemne miejsce na letni wypoczynek.
Algarve – największe miasta w regionie
Algarve to region Portugalii położony na krawędzi Europy. Słynie z wysokich klifów na zjawiskowych plażach oraz z urokliwych miasteczek, których będąc w Algarve nie można pominąć. Słońce świeci tam 300 dni w roku, a wybrzeże spotyka się z Oceanem Atlantyckim. Co zobaczyć w Algarve?
Faro
Faro to bogate kulturowo i historycznie miasto będące jednocześnie stolicą regionu. Oferuje wiele fascynujących atrakcji turystycznych. Jako wiodący portugalski kurort nadmorski, emanuje atmosferą wielkiego miasta i jest jedną z największych atrakcji Algarve.
Złupione i spalone przez hrabiego Essex w 1596 r. i zniszczone przez wielkie trzęsienie ziemi w 1755 r., miasto ma kilka zabytkowych budynków. Zdecydowanie najciekawszy widok to barokowy kościół Igreja do Carmo w pobliżu głównego urzędu pocztowego na Largo do Carmo. Drzwi na prawo od ołtarza prowadzą do makabrycznej Capela dos Ossos (Kaplicy Kości), której ściany wyłożone są czaszkami i kośćmi ponad 1200 mnichów. Kolejne interesujące budynki znajdują się w starej, częściowo otoczonej murami dzielnicy po południowej stronie portu, skupionej wokół majestatycznego Largo da Se i dostępnej przez XVIII-wieczną bramę miejską, Arco da Vila.
Zobacz także: Faro – co warto zobaczyć w stolicy regionu Algarve?
Largo jest otoczone przez Pałac Biskupi i samo Sé – zbiór stylów gotyckich, renesansowych i barokowych (mocno przebudowanych po Wielkim Trzęsieniu Ziemi). Imponujące jest również pobliskie Museu Arqueologico, znajdujące się w pięknym XVI-wiecznym klasztorze. Faro jest również domem dla laguny Ria Formosa, rezerwatu przyrody o powierzchni ponad 17 000 hektarów, będącego przystankiem dla setek różnych ptaków podczas wiosennych i jesiennych okresów migracji. Wielu turystów przyjeżdża tutaj, aby cieszyć się pięknymi piaszczystymi plażami miasta i ogólnymi nadmorskimi atrakcjami, ze szczególnym uwzględnieniem plaży Praia de Faro.
Lagos
Lagos jest miastem typowo turystycznym z mnóstwem knajpek i sklepów z pamiątkami. Oferuje malownicze plaże i tętniące życiem kluby nocne. Lagos to również rozległa historia, która znajduje odzwierciedlenie w różnorodnych atrakcjach i zabytkach, które znaleźć można praktycznie w całym mieście. Ocalałe po licznych wojnach i trzęsieniu ziemi okazałe mury miejskie to jedne z najstarszych zabytków miasta z okresu panowania Maurów. Wartym uwagi jest również kościół Santo Antonio, obudowany po wspomnianym kataklizmie, który uchodzi za architektoniczny klejnot, oraz Fort Ponta da Bandeira z XVII-wieku.
Zobacz także: Czy Lagos to najpiękniejsze miasto w Algarve? Sprawdź nasz przewodnik!
Lagos było ulubioną rezydencją Henryka Żeglarza, który wykorzystywał miasto jako bazę dla afrykańskiego handlu. To właśnie w mieście powstał pierwszy w Europie targ niewolników (1441 r.) w budynku Urzędu Celnego, który wciąż znajduje się na Praça da República w pobliżu nabrzeża. Największym atutem Lagos jest jego położenie. Ta część Algarve uznawana jest za najpiękniejszą, ze względu na słynne plaże i malownicze wybrzeże. Miłośnicy golfa będą zachwyceni, ponieważ jest on popularnym zajęciem w całym Algarve, a Lagos nie jest wyjątkiem – pola Palmares, Boavista i Alta oferują rundę z widokiem na ocean i wymagające pole mistrzowskie Penina w pobliżu, na którym często odbywa się portugalski turniej Open.
Portimao
Położone na zachodnim krańcu Algarve, Portimao jest jednym z największych miast na wybrzeżu. Słynie z cudownych plaż i rajskiej roślinności. W swojej historii nie pełniło ważnych funkcji, a turystyczne przeznaczenie miasta zostało odkryte dopiero w XX wieku. Pomimo tego w Portimao znajduje się kilka ciekawych zabytków jak Muzeum Sardynek (Museu de Portimao) czy pozostałości po kościołach zrujnowanych przez trzęsienie ziemi. Wartym uwagi jest kościół Igreja do Colégio wzniesiony w XVII wieku przez bogatego kupca, który został pochowany wewnątrz świątyni.
Biała fasada budynku ze złotymi zdobieniami oraz piękny ołtarz główny zasługują na zwiedzenie. Miasto posiada wyjątkową i długą promenadę, która rozciąga się na dwa kilometry, oferując wspaniały widok na olbrzymią marinę. Jest ona doskonale zagospodarowana pod względem infrastruktury gastronomicznej, można znaleźć tu mnóstwo knajpek czy małych barów oferujących lokalne przysmaki. W odległości ok. 3 km od centrum miasta znajdują się liczne plaże otaczające Portimao. Ocean w tej części okolicy jest dość łagodny, co pozwala na aktywny wypoczynek w wodzie. Fascynujący klimat plaż nadają imponujące klify, miękki piasek i nieskazitelnie czysta woda.
Zobacz także: Zwiedzanie Portimao i relaks na okolicznych plażach
Albufeira
Leżące pomiędzy Faro, a Portimao miasto Albufeira było niegdyś małym rybackim miasteczkiem. Dziś jest znanym i chętnie odwiedzanym kurortem przez turystów z całego świata. Miasto jest przepełnione hotelami i apartamentami do wynajęcia. W sezonie liczba „tymczasowych mieszkańców” sięga nawet 350 tysięcy, a zapotrzebowanie na miejsca noclegowe wciąż rośnie. Co przyciąga gości z różnych zakątków świata właśnie do Albufeiry? Ciągnące się przez wiele kilometrów rewelacyjne plaże z czystym piaskiem, klifami i niesamowitymi widokami. Miasto nie posiada zbyt wielu zabytków, za to gwarantuje świetną zabawę i bogatą ofertę klubów nocnych. Największa ich koncentracja znajduje się w alejce będącej imprezowym sercem Albufeiry – The Strip.
Zobacz także: Światowej klasy plaże znajdują się w Albufeira! Sprawdź z nami ten portugalski kurort
Podczas całonocnego eksplorowania lokalnych klubów i pubów pierwszym przystankiem może być Wild&Co Show Bar, który oferuje świetny wybór drinków w rozsądnych cenach. Kolejnym znanym miejscem na imprezowej mapie miasta jest Matt’s Bar, w którym spotkać można wielu pozytywnych ludzi i potańczyć przy dźwiękach muzyki elektronicznej. Na uwagę zasługuje również klub Kadoc położony na zachód od Albufeiry. Przez wielu uznawany jest za najlepszy, może pomieścić nawet 7 tysięcy osób, posiada pięć parkietów i taras z ogrodem. Kadoc często odwiedzają najlepsi europejscy DJ-e.
Algarve plaże
Plaże Algarve to niezaprzeczalnie coś, co najmocniej przyciąga gości z całego świata. Zapierające dech w piersiach widoki, piaszczyste plaże, wysokie klify i skały zanurzone w oceanie – to wszystko sprawia, że wybrzeże Algarve jest szalenie różnorodne. Pomimo swej popularności wciąż oferuje kameralne, niezatłoczone miejsca do wypoczynku w swych rajskich okolicznościach przyrody. Kameralny klimat tworzą formację skalne otaczające większość plaż – mają one niesamowite kształty i kolory co cieszy oko wielbicieli pięknych widoków.
Algar de Benagil
W głębokiej dolinie, kilka kilometrów na wschód od Carvoeiro, znajduje się mała wioska rybacka Benagil. Tutejsza plaża jest urocza, ale to co ją wyróżnia to bez wątpienia Algar de Benagil czyli jaskinia dostępna tylko od strony oceanu. Jest jedną z najczęściej fotografowanych miejsc w Portugalii, uznana za jedną z najpiękniejszych jaskiń świata. W jej środku utworzyła się niewielka plaża, która jest w stanie pomieścić kilkudziesięciu turystów. Znad skał wpada do niej słońce, które pobudza żółtawo-pomarańczowy kolor skał czyniąc grotę Benagil wyjątkowym miejscem na mapie wybrzeża Algarve.
Praia da Rocha
Składająca się z prawie dwóch kilometrów piasku poprzecinanego postrzępionymi formacjami skalnymi, wyłaniającymi się z oceanu i wspartymi stromymi wapiennymi klifami, Praia da Rocha była jednym z pierwszych miejsc w Algarve, które zostały zagospodarowane pod turystów. Fascynujący klimat nadają plaży imponujące klify. Praia da Rocha kończy się długim molo, które prowadzi w stronę latarni. To miejsce jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na okolicę.
Ponta da Piedade
Ponta da Piedade to właściwie nie plaża, a malownicze formacje skalne znajdujące się niedaleko miasteczka Lagos. Kilka formacji typu klifowego, sięgają nawet do 20 metrów wysokości. Część z nich wystaje ponad powierzchnię krystalicznie czystej wody Oceanu Atlantyckiego. Pomiędzy nimi znajdują się niewielkie plaże. Wizyta w Ponta da Piedade ma swój niebywały urok. Warto wynająć łódkę i popływać między skałami niedostępnymi od strony lądu.
Praia da Marinha
Linia brzegowa Praia da Marinha obfituje w jaskinie i groty. Według prestiżowego przewodnika Michelin jest jedną z 10 najpiękniejszych plaż w Europie. Zdjęcia z tego miejsca zdobią liczne pocztówki i podróżnicze broszury. Jej najbardziej charakterystycznym punktem są skały w kształcie litery M. Dzięki przejrzystej, turkusowej wodzie plaża idealnie nadaje się dla miłośników nurkowania i obcowania z podwodnym światem. Morze w tym miejscu jest wyjątkowo spokojne i pozbawione wysokich fal. Jej dodatkowym atutem jest możliwość przejścia górą klifu, do samego jego końca co umożliwia podziwianie plaży i wody w całej okazałości.
Praia da Falesia
Na wschód od Albufeiry znajduje się Praia da Falesia, która jest jedną z najbardziej popularnych plaż całego regionu. Stanowi mocno imprezowy punkt na mapie wybrzeża Algarve. W ciągu dnia jest dobrym miejscem na relaks lecz po zachodzie słońca na plaży rozbrzmiewa muzyka, robi się dość tłoczno i gwarno. Jest to więc idealne miejsce do imprezowania w niesamowitych okolicznościach przyrody.
Praia de Odeceixe
Odeceixe to duża piaszczysta plaża popularna wśród surferów. Leży na granicy między regionami Algarve i Alentejo w Portugalii, u ujścia rzeki Seixe (Rio de Seixe), która stanowi granicę i tworzy bujną zieloną dolinę prowadzącą do plaży. Na dalekim południowym krańcu znajduje się mała zatoczka (Praia de Adegas), która jest wyznaczoną plażą dla nudystów. Praia de Odeceixe jest również częścią parku przyrody Vicentine Coast.
Surfing w Sagres
Wybrzeże Algarve ma również kilka plaż, które dzięki umiarkowanemu klimatowi, stałej prędkości wiatru i różnorodności fal są rajem dla surferów. Maksymalną wysokość fale osiągają wiosną, jesienią i zimą, wtedy Sagres jest szczególnie popularne wśród bardziej doświadczonych surferów. Mocne wiatry oraz potężne fale Oceanu Atlantyckiego sprzyjają wielbicielom mocnych wrażeń.
Algarve – co warto zobaczyć
Chociaż region Algarve słynie z doskonałych kurortów wypoczynkowych, pięknych plaż, krajobrazów i życia nocnego, tak pod kątem turystycznym ma naprawdę wiele do zaoferowania. Kraj sardynek, wina porto i ostrego sosu pri-pri zachwyci nawet najbardziej wybrednego podróżnika. Co zobaczyć w Algarve oprócz piaszczystych plaż i przejrzystej wody?
Przylądek Świętego Wincentego
Cabo de Sao Vincente to najdalej wysunięty na południowy-zachód skrawek kontynentalnej Europy. W starożytności uważany był za kraniec świata i miejsce nocą odwiedzane przez bogów. Przylądek Świętego Wincentego leży 6 km od miejscowości Sagres. Na wysokim klifie znajduje się jedyna budowla na przylądku – latarnia morska, o której mówią, że jest najmocniej i najdalej świecącą w Europie. W pobliżu znajduje się również krzesło Henryka Żeglarza, na które można spróbować się wspiąć. Wysokie 60-metrowe klify wzbudzają respekt i tylko odważni spacerują wzdłuż ich krawędzi.
Ria Formosa
Ria Formosa to rezerwat przyrodniczy i prawdziwy raj dla wielu gatunków ptaków i zwierząt morskich, które żyją tutaj pod ochroną. Obejmuje on ciągnącą się kilometrami lagunę, która została wpisana na listę 7 cudów Portugalii. Na Park Przyrodniczy Ria Formosa składa się system wysp, stanowiący naturalną barierę oddzielającą lagunę od morza.
Zamek w Silves
Jest dość niedocenianym punktem na mapie turystycznego regionu Portugalii. Zamek wznosi się na wzgórzu nad Starym Miastem Silves i prowadzi do niego wąska, stroma droga. Po drodze do zamku warto zatrzymać się przy katedrze Se. Historia zamku sięga starożytnych czasów, kiedy to Rzymianie wznieśli tu pierwsze umocnienia. Dziś w pełni odrestaurowana warownia stanowi główny, historyczny zabytek regionu Algarve.
Twierdza w Sagres
Wybrzeże Algarve skrywa również Twierdzę w Sagres. Forteca została wzniesiona w XVI wieku w czasach Henryka Żeglarza, była wielokrotnie atakowana i niszczona. Na jej terenie znajduje się latarnia, niewielka kaplica oraz monumentalna brama, na której ułożono z kamieni imponującą różę wiatrów. To właśnie w tym miejscu założona została szkoła kartografii i astronomii, uznawana za pierwszą akademię morską świata.