Jest na świecie miasto, które leży na dwóch kontynentach. Stambuł, bo o nim mowa to olbrzymie miasto, w którym Wschód spotyka się z Zachodem. Cieśnina Bosfor to wyjątkowe miejsce łączące Azję i Europę oraz morza – Czarne i Marmara. Sprawdź co sprawia, że coraz więcej turystów udaje się właśnie tam!
Krótka historia cieśniny Bosfor
Znaczenie geopolityczne cieśniny Bosfor zostało dostrzeżone już w starożytności. Umożliwiała ona dostęp pomiędzy Europą – Półwyspem Bałkańskim – a Azją Mniejszą nawet najbardziej prymitywnej łodzi. Miało to ogromne znaczenie dla szlaku handlowego przez Morze Czarne aż do wybrzeża Kaukazu przez Morze Azowskie. Transport towarów drogą wodną odbywał się znacznie mniejszym kosztem niż drogą lądową, pozwalał też przetransportować więcej. W czasach świetności Imperium Osmańskiego Turcy zdobyli Konstantynopol wraz z Półwyspem Bałkańskim. Cieśnina znalazła się na terenie i pod całkowitą kontrolą turecką na długie lata. Dziś miejskie promy nieustannie kursują między brzegami cieśniny, przewożą dziesiątki tysięcy osób dziennie. Towarzyszą im statki wycieczkowe, prywatne łodzie motorowe, łodzie rybackie oraz statki handlowe.
Walory turystyczne cieśniny Bosfor
Bosfor to miejsce wyjątkowe, nad którym nie brak wspaniałych zabytków i obiektów, które zasługują na szczególne zainteresowanie. Wiele z nich pochodzi ze średniowiecza. Odkryć można zarówno obiekty o znaczeniu obronnym jak i letnie miejsca wypoczynku możnych.
Podziwianie miasta z perspektywy wody to obowiązkowy punkt wycieczki. Warto na tę atrakcję zarezerwować parę godzin i rozkoszować się niesamowitymi widokami.
Wieża Leandra
Nie jest pewne, kiedy została zbudowana, według niektórych źródeł styl architektoniczny wieży pochodzi z około 340 roku p.n.e. Wieża Leandra była przez lata wykorzystywana do wielu różnych celów, takich jak miejsce poboru podatków od kupców, wieża obronna i latarnia morska. Podczas epidemii cholery w 1830 r. służyła jako szpital kwarantanny i radiostacja. W okresie Republiki przez pewien czas była ponownie używana jako latarnia morska. Wieża Leandra ma bardzo długą historię i jest owiana wieloma legendami.
Bosfor rejsy
Doskonałą okazją do zobaczenia miasteczek leżących nad Bosforem jest wypłynięcie w rejs. W jego trakcie z pozycji wody po stronie europejskiej można podziwiać m.in. Dolmabahçe Sarayi – pierwszy pałac w Stambule, twierdzę Rumeli, dzielnicę Galata oraz neobarokowy Meczet Ortaköy. Moment, w którym statek przepływa pod Mostem Bosforskim, który przecina cieśninę na pół zapiera dech w piersiach. Widokom nie ustępują również te, po stronie azjatyckiej. Wzrok przykuwa szczególnie Pałac Beylerbeyi z przepięknym ogrodem wypełnionym magnoliami, Pawilon Goksu, czyli rezydencja sułtana oraz twierdza Anadolu.
Rejsy organizowane są przez lokalne biura podróży i najczęściej mają swój start z okolic mostu Galata i dopływają aż do mostu Mehmeda Zdobywcy. Zawracają wzdłuż drugiego brzegu cieśniny. Rejsów jest wiele, co daje możliwości w dopasowaniu do tego, ile czasu chce się poświęcić na zwiedzanie w tej formie. Od indywidualnych preferencji zależy, czy turysta wybierze półtoragodzinne pływanie, czy może zdecyduje się na kilkugodzinny rejs. Podczas tej aktywności można spędzać czas aktywnie lub spokojnie delektować się malowniczymi krajobrazami, ciszą i spokojem. Udając się na nadbrzeże można samodzielnie, bez pośrednika zakupić bilety na statki. Poznawanie świata od strony wody to cenne doświadczenie warte przeżycia.
Mosty nad cieśniną Bosfor
Atrakcje w Stambule to nie tylko historyczne zabytki i piękne widoki, lecz również mosty. Obydwie części miasta, położone na dwóch różnych kontynentach, łączą ze sobą trzy mosty biegnące nad cieśniną Bosfor. Liczba ludności Stambułu to ponad 15 mln mieszkańców częściowo zamieszkujących oba kontynenty. Jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Cieśnina swym urokiem przyciąga co roku ogromną ilość turystów. Można więc sobie wyobrazić jaki tłok panuje nie tylko w mieście, ale i na bosforskich mostach.
Most bosforski
Pierwszy most nazwany Mostem Bosforskim otwarto 30 października 1973 roku. Łączy on europejską i azjatycką część Stambułu. Rozciąga się między dzielnicami Ortaköy (Europa) i Beylerbeyi (Azja). Most Bosforski był pierwszą konstrukcją łączącą Europę z Azją zbudowaną przez armię perską pod wodzą Kserksesa w 480 roku p.n.e. Ma on 33,4 m szerokości i 1560 m długości. Na jezdni znajduje się osiem pasów ruchu i wznosi się 64 m nad wodami cieśniny Bosfor. W 2005 roku na moście odbył się pokazowy mecz tenisa pomiędzy zawodniczką amerykańską, a tenisistką turecką. Był to pierwszy mecz tenisowy rozegrany na dwóch kontynentach.
Most Mehmeda Zdobywcy
Drugim mostem łączącym dwa kontynenty wybudowanym w Stambule był most Mehmeda Zdobywcy. Leży na północ od Mostu Bosforskiego. Został oddany do użytku w 1988 r. i był wtedy szóstym najdłuższym wiszącym mostem na świecie. Długość mostu wynosi 1510 m, a szerokość 39 m. Jezdnia jest oddalona od lustra wody o ok. 64 m. Został nazwany na cześć tureckiego sułtana Mehmeda II Zdobywcy, który włączył miasto do Imperium Osmańskiego i tym zakończył istnienie Bizancjum.
Most Yavuz Sultan Selim
Trzecim i ostatnim do tej pory wybudowanym nad cieśniną mostem jest most Yavuz Sultan Selim. Jest on zlokalizowany na północnej części Stambułu. Został oddany do użytku w sierpniu 2016 r. Most Yavuz Sultan Selim ma długość 2164 m. Na jego jezdni znajdują się cztery pasy ruchu w każdą stronę oraz dwa tory kolejowe w części środkowej co daje łączną szerokość 59 m. Konstrukcja pobiła tym faktem światowy rekord na najszerszy most. Stanowi on integralną część Stambułu.
Stambuł – ciekawostki
- Stambuł jest najludniejszym miastem w Europie.
- W Stambule znajduje się trzecie najstarsze metro na świecie.
- 26 listopada 1855 roku w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – w domu, w którym mieszkał mieści się obecnie Muzeum Adama Mickiewicza.
- Meczet Sulejmana uważany jest za najbardziej odporny na trzęsienia ziemi budynek na świecie – zawdzięcza to specjalnym fundamentom, których konstrukcja przypomina cysterny wypełnione wodą.
- W czasach Imperium Osmańskiego Stambuł posiadał ponad 1400 publicznych toalet.
- Nazwa miasta – Stambuł – została oficjalnie ustanowiona w 1930 roku. Na przestrzeni wieków ulegała zmianie w zależności od panującego władcy. Nosiła nazwę między innymi Bizancjum oraz Konstantynopol.
- Tulipany – dziś kojarzone głównie z Holandią – pochodzą ze Stambułu.
- Największy na świecie kryty bazar znajduje się w Stambule. Rocznie odwiedza go około 100 mln turystów.
- W 2010 roku miasto zostało Europejską Stolicą Kultury.
- Najstarszy festiwal filmowy w Turcji odbywa się w Stambule od 1982 roku.
- W trakcie Ramadanu, kiedy muzułmanom nie wolno m.in. spożywać żadnych pokarmów i pić żadnych napojów, restauracje w galeriach handlowych Stambułu są pełne.
Masz ochotę sam sprawdzić, jak Cieśnina Bosfor wygląda na żywo? Czas spakować walizki! Ta wycieczka jest właśnie dla Ciebie. Z taką dawką wiedzy możesz ruszać na podbój miasta leżącego na dwóch kontynentach!