Search The Query
Search

Dlaczego Zakazane Miasto w Pekinie jest zakazane? Poznajmy pałac cesarski dynastii Ming i Qing

zakazane miasto

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Pekin skrywa wiele zabytków przepełnionych wszechobecną symboliką takich jak Świątynia Nieba, Pałac Letni, czy Zakazane Miasto. Ten ostatni, dobrze zachowany średniowieczny pomnik jest dziełem genialnym, odzwierciedlającym bogatą kulturę i tradycyjną chińską architekturę. Zakazane Miasto z pewnością zachwyci i zafascynuje każdego, kto pragnie odkryć niezwykłe miejsce i podziwiać wyjątkowe budowle.

Historia Zakazanego Miasta

Kiedy syn cesarza Hongwu Zhu Di został cesarzem Yongle, przeniósł stolicę z Nanjing do Pekinu i w 1406 r. rozpoczęto budowę tego, co miało stać się Zakazanym Miastem. Budowa trwała 14 lat i wymagała ponad miliona pracowników. Po byciu domem 24 cesarzy – 14 z dynastii Ming i 10 z dynastii Qing – Zakazane Miasto przestało być politycznym centrum Chin w 1912 roku wraz z abdykacją Puyj – ostatniego cesarza Chin. Zakazane Miasto składa się z 980 budynków, a łączna powierzchnia pałacu liczy 720 tysięcy m2. Pałac jest przykładem bogactwa rezydencji cesarza i tradycyjnej chińskiej architektury pałacowej. Wywarł on wpływ na rozwój kulturowy i architektoniczny w Azji Wschodniej i poza nią.

Więcej o Pekinie przeczytasz w naszym artykule: Pekin (Beijing) – przewodnik po stolicy Państwa środka

Zakazane Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w 1987 roku i znajduje się na liście UNESCO jako największy zbiór zachowanych starożytnych konstrukcji drewnianych na świecie. Obecnie jest administrowane przez Muzeum Pałacowe, które prowadzi szesnastoletni projekt renowacji, mający na celu naprawę i przywrócenie wszystkich budynków w Zakazanym Mieście do stanu sprzed 1912 roku.

Skąd nazwa?

Ten cesarski kompleks pałacowy w sercu Pekinu został nazwany w ten sposób, ponieważ dostęp do tego obszaru był zablokowany dla większości poddanych z królestwa. Funkcjonariuszom rządowym, a nawet rodzinie cesarskiej, zezwolono tylko na ograniczony dostęp, jedynie cesarz mógł swobodnie poruszać się po kompleksie.

Zakazane Miasto – zwiedzanie

Zakazane Miasto opasają ogromne ściany przecięte czterema bramami, które niegdyś były silnie strzeżone przed nieproszonymi gośćmi. Kara za wstęp była surowa, przez co zwykli śmiertelnicy nawet nie próbowali przedostać się na teren kompleksu (wojsko korzystało z bramy zachodniej, cywile – ze wschodniej, a służba – z północnej). Obecnie turyści wchodzą przez Bramę Południkową, czyli masywny portal w kształcie litery U na południowym krańcu kompleksu, który niegdyś był zarezerwowany tylko dla cesarza. Większość odwiedzających koncentruje swoją energię na reprezentacyjnych salach ceremonialnych i terenach parad, które stanowią centralną oś zewnętrznego dziedzińca kompleksu.

zakazane miasto pekin

Ponieważ Zakazane Miasto jest przestrzenią ceremonialną, rytualną i życiową, architekci, którzy zaprojektowali jego układ, postępowali zgodnie z idealnym kosmicznym porządkiem w ideologii konfucjańskiej, która utrzymywała chińską strukturę społeczną od wieków.

Styl architektoniczny odzwierciedla poczucie hierarchii. Każda konstrukcja została zaprojektowana zgodnie z Traktatem o metodach architektonicznych lub standardach budownictwa państwowego (Yingzao fashi) – jedenastowiecznym podręcznikiem, który określał konkretne projekty budynków o różnych stopniach w chińskiej strukturze społecznej.

Wspinaczka po ścianie

Od 2018 roku zwiedzający mogą wspiąć się na mur wewnątrz Zakazanego Miasta na wschód od Bramy Południkowej, podążać nią do Wieży Narożnej, a następnie na północ do Bramy Dobrobytu Wschodu. Trasa ta obejmuje Galerię Architektury Historycznej z przestrzeniami wystawienniczymi w Wieży Narożnej i wspaniałą Bramą Dobrobytu Wschodu.

Galerie

Zanim przejdzie się przez Bramę Najwyższej Harmonii i dotrze do głównych atrakcji Zakazanego Miasta, można skręcić na zachód od ogromnego dziedzińca, aby odwiedzić Hall of Martial Valor, w którym cesarze przyjmowali ministrów. Mieści się w nim zmieniający się skład wystaw. Tuż na południe znajduje się Galeria Mebli, zajmująca obszar znany jako Południowe Magazyny, który został otwarty po raz pierwszy w 2018 roku.

Kompleks Hall of Literary Brilliance na wschód od Bramy Południkowej był niegdyś siedzibą księcia tronu. Odbudowano go w 1683 r. po zniszczeniu przez pożar. Również tam odbywa się zmieniający się skład wystaw przez cały rok (czasami jest zamknięty od listopada do marca).

Trzy wielkie sale

Na trzypiętrowym marmurowym tarasie, przedstawiającym chiński znak króla, znajdują się Trzy Wielkie Sale – wspaniałe serce Zakazanego Miasta. Sala Najwyższej Harmonii to najważniejsza i największa budowla w Zakazanym Mieście – niegdyś najwyższa budowla stolicy. Była używana przy okazjach państwowych, takich jak urodziny cesarza, koronacje i nominacje dowódców wojskowych. Wewnątrz Sali Najwyższej Harmonii znajduje się bogato zdobiony Smoczy Tron, z którego cesarz przewodniczył drżącym urzędnikom. Z tyłu tronu znajduje się wyrzeźbiony Xumishan – buddyjski raj – symbolizujący zwierzchnictwo tronu. Dziś można go oglądać tylko z zewnątrz.

Za Salą Najwyższej Harmonii znajduje się Sala Centralnej Harmonii, która była używana jako salon tranzytowy cesarza. Tutaj dokonywał ostatnich przygotowań, przeprowadzał próby przemówień i przyjmował ministrów.

Trzecia z Wielkich Sal to Sala Zachowania Harmonii, używana do bankietów, a później do egzaminów cesarskich. Budynki peryferyjne otaczające Trzy Wielkie Sale były używane do przechowywania złota, srebra, jedwabiu, dywanów i innych skarbów, a obecnie mieszczą eksponaty muzealne.

chiny zakazane miasto

Zakazane Miasto – praktyczne informacje

Turyści mogą dotrzeć do Zakazanego Miasta metrem lub autobusem. Można wsiąść do metra linii 1 i wysiąść na stacji zachodniej lub wschodniej Tiananmen. Następnie poszukać widocznej wieży Tiananmen i udać się na północ, aby dotrzeć do Bramy Południka. Inną alternatywą jest wejście na linię metra 2 i zejście na stację Qianmen. Stamtąd można iść w kierunku północnym do Wieży Tiananmen, a następnie dojść do Bramy Południkowej. Kilka autobusów może również pomóc turystom dotrzeć do stacji Tiananmen East, w tym autobus 1, 2, 52, 59, 82, 120 i autobus turystyczny linii 2.

Zwiedzający mogą wejść tylko przez południową bramę Meridian lub Wumen i wyjść z muzeum przez północną bramę (Gate of Divine Might) lub Shenwumen, mając tym samym jednokierunkową trasę z południa na północ. Aby przemierzyć centralną oś, należy poświęcić minimum cztery do pięciu godzin. Jeśli ktoś chciałby dokładnie zbadać pałac cesarski, potrzebny byłby cały dzień.

Ceny biletów i godziny otwarcia

Opłata za bilet wstępu różni się w zależności od miesiąca, w którym odwiedza się Zakazane Miasto. Zwykle od kwietnia do października opłata za bilet wynosi 60 CNY (ok. 35 zł), a od listopada do marca 40 CNY (ok. 23 zł). Do zwiedzania Galerii Skarbu oraz Galerii Zegarów wymagane są oddzielne bilety wstępu.

  • Dzieci poniżej 120 cm nie potrzebują biletu wstępu, ale muszą być pod stałą opieką osoby dorosłej.
  • Osoby niepełnoletnie (w wieku od 6 do 18 lat) muszą zapłacić 20 CNY (ok. 12zł) za wstęp.
  • Seniorzy w wieku powyżej 60 lat mogą skorzystać ze zniżki w wysokości 50 procent za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Ponieważ średnia, dzienna liczba odwiedzjących Zakazane Miasto sięga 80 tysięcy osób, warto zakupić bilety online. Niestety do tej pory witryna rezerwacji nie oferowała usług w języku angielskim, więc jeśli nie ma się na miejscu chińskich przyjaciół można skorzystać z zakupu biletów za pośrednictwem biura podróży. Dostępna jest również opcja zakupu biletów w kasie biletowej przy Meridian Gate.

Muzeum Pałacowe jest otwarte przez wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałków i chińskich świąt ustawowych.

Od kwietnia do października:

  • sprzedaż biletów rozpoczyna się od 8:30 do 16:00,
  • godziny otwarcia od 8:30 do 17:00,
  • wejście od 8:30 do 16:10.

W okresie od listopada do marca:

  • sprzedaż biletów rozpoczyna się od 8:30 do 15:30,
  • godziny otwarcia od 8:30 do 16:30,
  • wejście od 8:30 do 15:40.

Aby uniknąć tłumów, najlepiej przyjechać wcześnie o 8.30 lub po 14.00.

Najlepszy czas na zwiedzanie Zakazanego Miasta

Zwiedzanie Pekinu bez względu na porę roku, zawsze jest dobrym pomysłem. Jednak szczyt sezonu na podróżowanie do Zakazanego Miasta trwa zwykle od kwietnia do października. Warto odwiedzić je w dni powszednie, aby uniknąć pośpiechu i długich kolejek, które mogą tworzyć się w weekendy. Należy również powstrzymać się od odwiedzania w święta państwowe, takie jak Święto Narodowe czy Święto Pracy.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds