Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi częstsze przebywanie na świeżym powietrzu i opalanie się. W czasie ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne nasz organizm syntetyzuje witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego przeprowadzenia wielu zachodzących w nim procesów. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV nie jest jednak korzystna dla człowieka i może prowadzić do oparzeń słonecznych, a nawet do rozwoju groźnych nowotworów skóry. Jak zatem chronić swoją skórę przed słońcem?
Promieniowanie UVA i UVB – jak działa na człowieka?
Wiele osób utożsamia promieniowanie słoneczne jedynie z atrakcyjnie opaloną skórą. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że docierające do człowieka promieniowanie UV jest niebezpieczne, a jego oddziaływanie na skórę może mieć poważne konsekwencje. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z przebywania na słońcu – po prostu należy zadbać o odpowiednią ochronę skóry przed działaniem promieniowania UV.
W czasie kąpieli słonecznych docierają do skóry dwa rodzaje promieniowania UV:
- – promieniowanie UVB, które działa na skórę rumieniotwórczo – litera „B” w nazwie pochodzi od angielskiego słowa „burn”, oznaczającego „poparzenie”. To właśnie ten typ promieniowania odpowiada za powstawanie opalenizny, ale jednocześnie to właśnie UVB przyczynia się najbardziej do oparzeń skóry po kąpielach słonecznych;
- – promieniowanie UVA również ma niekorzystny wpływ na skórę – litera „A” w nazwie pochodzi od angielskiego słowa „aging”, oznaczającego „starzenie”. Ten typ promieniowania przyczynia się do fotostarzenia skóry. Niszczy włókna kolagenowe i może powodować przebarwienia. Promieniowanie UVA może też przyczyniać się do powstawania nowotworów skóry.
Bezpieczne przebywanie na słońcu – kosmetyki z filtrem SPF
By zadbać o swoją skórę w okresie zwiększonej ekspozycji ciała na słońce, należy przede wszystkim postawić na dobre kosmetyki z filtrem SPF, które ma w swojej ofercie niejedna apteka internetowa. Co oznacza skrót „SPF”? Jest to skrót od angielskiej nazwy „Sun Protection Factor”, który wskazuje na to, że kosmetyk zawiera w swojej formule filtry chroniące przed promieniowaniem UV.
Obecność filtra SPF w kosmetyku, nawet bardzo wysokiego, nie oznacza, że z wakacji wrócimy zupełnie bez opalenizny – skóra opali się mimo filtra, ale zadaniem SPF jest jej ochrona przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV, w tym np. przed oparzeniem słonecznym.
Wybór wysokości SPF należy dostosować do fototypu swojej skóry, a także do wieku, planowanego czasu ekspozycji na słońce oraz innych czynników, które mogą być w tym przypadku istotne. Przykładowo osoby mające jasną, bladą cerę i rude włosy (fototyp I) powinny stosować kosmetyki z filtrem SPF 50+, ale już osoby z fototypem południowoeuropejskim, czyli ciemną karnacją i ciemnymi oczami, mogą wybierać kosmetyki z SPF 15. Zawsze należy też stosować wyższe filtry u niemowląt i dzieci, których skóra jest szczególnie wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Bardzo ważne jest też, aby stawiać wyłącznie na kosmetyki z filtrem o udokumentowanym działaniu, które mają określoną trwałość i skuteczność – najlepiej szukać ich w aptece. Dobra apteka internetowa będzie mieć szczegółowo opisane zastosowania danego kosmetyku z filtrem, przez co łatwiej będzie dobrać preparat do skóry danej osoby.
Zasady bezpiecznego opalania
By chronić się przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego na skórę, należy unikać przebywania na słońcu od godziny 11 do 15, gdyż słońce świeci wtedy najmocniej. Jeśli spędzamy dużo czasu na słońcu, należy pilnować również odpowiedniego nawodnienia organizmu, czyli picia większej ilości płynów. Nie tylko ochroni to organizm przed odwodnieniem, ale też korzystnie wpłynie na skórę.
W czasie przebywania na słońcu należy zawsze stosować kremy z filtrami ochronnymi, które będą zabezpieczać skórę w odpowiednim stopniu przed promieniowaniem UVA/UVB. Ważne również, by kosmetyk z filtrem zastosować jeszcze przed wyjściem z domu na słońce – najlepiej około 15 minut wcześniej. Jeśli natomiast nie tylko się opalamy, ale też spędzamy czas w wodzie (jezioro, morze, basen itd.), powinniśmy regularnie powtarzać aplikację kremu z filtrem na skórę, nawet jeśli jest on wodoodporny.
Przy stosowaniu kosmetyków z filtrami ochronnymi nie należy pomijać takich części ciała jak usta, uszy czy nos. Chronione przed promieniowaniem słonecznym powinny być odpowiednio również oczy – warto postawić na dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne od optyka, gdyż te z sieciówki często nie mają odpowiedniej ochrony UV.
Jak zadbać o skórę po ekspozycji na słońce?
Zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem słonecznym jest bardzo ważne, ale na nim dbanie o skórę latem nie powinno się kończyć. Po ekspozycji na słońce należy bowiem zadbać również o prawidłową pielęgnację skóry. Przede wszystkim ważne jest stosowanie kojących balsamów po opalaniu. Zawarte w nich składniki mają działanie łagodzące i regenerujące, a przy tym dobrze nawilżają skórę i odżywiają ją. Wiele kosmetyków po opalaniu ma również składniki, których zadanie polega na utrwalaniu opalenizny, jednak podstawą ich działania jest regularność stosowania.