Bieszczady to coraz bardziej popularne miejsce wakacyjnych wypraw, a także weekendowych wyjazdów, podczas których można zachwycić się wyjątkowym klimatem gór i niezwykłymi widokami. Wyjazd w Bieszczady dla wielu z nas jest ekscytującym i wyczekiwanym momentem, poprzedzonym poszukiwaniami i rezerwacją odpowiedniego noclegu. Wymarzoną, prywatną bazą wypoczynkową i komfortowym miejscem rodzinnego urlopu w Bieszczadach może być także własny domek rekreacyjny, dostępny bez ograniczeń w dowolnym terminie w ciągu roku. Planując taką inwestycję, warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w przypadku budowy domku letniskowego, a także wybrać odpowiedni, spełniający indywidualne oczekiwania projekt.
Budowa domku letniskowego – o czym należy wiedzieć?
Domki letniskowe to budynki rekreacji indywidualnej, przeznaczone do okresowego wypoczynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą być wznoszone na podstawie procedury zgłoszenia budowy lub po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Na zgłoszenie można wybudować domek letniskowy, w przypadku gdy jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2 i jest on wolno stojącym budynkiem parterowym, przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki.
Zgodnie z obowiązującą od stycznia 2022 r. nowelizacją Prawa budowlanego poszerzony został katalog obiektów, które można realizować na zgłoszenie. Znalazły się w nim także wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy powyżej 35 m2, ale nie większej niż 70 m2, z rozpiętością elementów konstrukcyjnych do 6 metrów i wysięgiem wsporników do 2 metrów. Również w tym przypadku liczba takich obiektów na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki.
Wybierając projekty domów letniskowych, warto zwrócić uwagę na powyższe warunki. W przypadku, gdy nie zostaną one spełnione lub jeżeli Inwestor planuje postawić większy budynek rekreacji indywidualnej, wówczas musi uzyskać pozwolenie na budowę.

W planach budowy domku letniskowego istotne znaczenie ma wybór działki. Ważne, aby sprawdzić wcześniej, jakie dana działka ma przeznaczenie i co można na niej wybudować. W tym celu należy zapoznać się z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub wystąpić z wnioskiem o uzyskanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Dokumenty te określają możliwości zabudowy działki i jeżeli dla działki ustalono lub dopuszczono możliwość zabudowy budynkiem rekreacji indywidualnej, wówczas można na niej postawić domek letniskowy. Należy także pamiętać, że jednym z kluczowych warunków budowy budynku jest dostęp działki do drogi publicznej.
Nie można również pominąć wymogu zachowania prawidłowych, minimalnych odległości pomiędzy domkiem a granicą działki, które wynoszą odpowiednio: 4 metry pomiędzy ścianą budynku a granicą działki – gdy w ścianie znajdują się otwory drzwiowe i okienne lub 3 metry pomiędzy ścianą budynku a granicą działki – gdy w ścianie nie ma otworów okiennych ani drzwiowych. Jeżeli ustalenia MPZP lub decyzji o WZ na to zezwalają, domek letniskowy można zlokalizować w mniejszej odległości – to jest 1,5 metra od granicy działki budowlanej lub w granicy.
Wymarzony domek letniskowy w Bieszczadach – wybierz najlepszy projekt
Przedstawiamy trzy interesujące projekty domków letniskowych z kolekcji Pracowni ARCHON+ o powierzchni zabudowy do 35 m2, które pozwolą zrealizować uroczą i funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku w otoczeniu przyrody.
„Domek letniskowy w cienistkach 2”

Budynek przyciąga spojrzenia imponującą bryłą w stylu nowoczesnej stodoły i efektownym przeszkleniem elewacji ogrodowej, której ozdobą jest także dająca przyjemny półcień drewniana pergola. Układ funkcjonalny pozwala na bardzo wygodne użytkowanie, oferuje w ramach parteru przytulną i otwartą na taras strefę dzienną z salonem, stołem jadalnianym, aneksem kuchennym i łazienką, z kolei antresola pełni funkcję części nocnej i mieści wygodne łóżka dla czterech osób.
„Domek letniskowy w krokusach 5”

Urzekający prostotą i nowoczesną elegancją parterowy budynek z antresolą, którego wnętrze rozplanowano w myśl optymalnego zagospodarowania dostępnej powierzchni. Słoneczny salon na parterze poprzez przesuwne przeszklenie łączy się ze strefą tarasową, nad którą klimatyczną przesłonę tworzy lekka, drewniana pergola. Poza aneksem kuchennym i łazienką na parterze znajduje się także pokój, a na antresoli użytkownicy mają możliwość zaaranżować strefę nocną z wygodnym miejscem do spania dla kilku osób.
„Domek letniskowy pod laskiem”

Budynek o nowoczesnej, prostej bryle, która kryje w sobie optymalny układ funkcjonalny. Stanowi on atrakcyjną propozycję dla osób podążających za najnowszymi trendami. Smukłość bryły podkreślają przeszklenia oraz dwuspadowy dach bezokapowy. Skąpany w słońcu parter posiada przesuwne otwarcie, łączące salon z przyległym tarasem, dzięki czemu zieleń ogrodu staje się piękną ozdobą wnętrza. Centralnie zlokalizowany kominek dodaje przytulności i ciepła w chłodne dni, a aneks kuchenny posiada praktyczny półwysep z barkiem śniadaniowym. Łazienka z prysznicem dopełnia program parteru, a na antresoli znajduje się strefa prywatna z wygodną przestrzenią do spania.
Więcej szczegółów na www.archon.pl