Search The Query
Search

Turku – wizyta w najstarszym mieście Finlandii! Najciekawsze informacje dla turysty

Zastanawiałeś się kiedyś, jak zaczęła się historia wybranych krajów Skandynawii? Jeśli interesujesz się kulturą Finlandii, odpowiedź znajdziesz na archipelagu zwanym Wyspami Alandzkimi, w małej miejscowości Turku. Wybierz się tam, poznaj lokalną historię i kuchnię oraz odwiedź dość nietypową atrakcję, jaką jest Dolina Muminków.

Turku Atrakcje

Turku – historia miasta z epoki brązu

Turku położone jest w południowo-zachodniej części Finlandii, przy ujściu rzeki Aurajoki do Morza Alandzkiego. Jest to jedno z najstarszych terytoriów autonomicznych kraju oraz jego pierwsza stolica.

Epoka brązu w Finlandii zaczęła się około 1500 roku p.n.e. Według archeologów rozwinęła się w tamtym czasie kultura Kiukainen, która dała początek osadom obronnym i kultowi religijnemu. Społeczność Kiukanen upadła z powodu ochłodzenia się klimatu pod koniec drugiego tysiąclecia p.n.e. Mieszkańcy wielu terenów migrowali na południe kraju w cieplejsze regiony.

Ślady po pierwszych osadach w Turku również sięgają epoki brązu. Potwierdzone badaniami archeologicznymi dane wskazują, że na tych terenach istniała ważna osada handlowa w okresie od VII do X wieku. Oficjalnie pierwsza osada w Turku związana była z próbą chrystianizacji Skandynawii, która odbyła się w XXI wieku z inicjatywy króla Szwecji, Eryka IX. W średniowiecznej Finlandii Turku stało się stolicą kraju. Największy rozwój miasta przypada na okres, w którym należało ono do związku miast handlowych, Hanza. Działał on za czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej. Miasta, które należały do związku, wzajemnie się popierały i utrudniały pracę kupcom z miast nienależących do niego. Spowodowało to dynamiczny rozwój Turku.

Wojna północna doprowadziła do odebrania przez Carstwo Rosyjskie praw do Turku szwedom. W latach 1809 -1812 Turku było autonomiczną stolicą, jednak utraciło tę wolność na rzecz Helsinek. W 1917 roku Finlandia wraz z Turku odzyskały utraconą niepodległość.

Ratusz w Turku (Finlandia)

Turku – jak się tam dostać?

Do Turku bezpośrednio lata linia Wizz Air. Podróże organizowane są cztery razy w tygodniu, w poniedziałki, wtorki, czwartki i niedziele. Przelot trwa około 90 minut. Ceny biletów są przystępne, zaczynają się od około 180 złotych od pasażera w obie strony, w mniej obleganych terminach. W czasie wakacji ceny sięgają nawet 1500 złotych. Istnieje również możliwość przelotu linią Finnair lub SAS. Przeloty organizowane przez Finnair wymagają jednej przesiadki i trwają od 3,5 do nawet 14 godzin. Lot linią SAS bazuje na dwóch przesiadkach i trwa od 5 do nawet 30 godzin. Warto wybrać dogodny termin, w którym uda Ci się odbyć lot z firmą Wizz Air zważając na krótki czas podróży i znacznie niższą cenę.

Z lotniska do samego centrum miasta dostaniesz się autobusem numer 1. Za bilet zapłacisz około 3 euro, a podróż trwa od kilkunastu do 40 minut. Możliwy jest również przejazd taksówką, jednak zapłacisz za nią od 30 do 35 euro.

Jaką porę roku najlepiej wybrać?

Najcieplejszy okres w Turku zaczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu. Temperatury są stosunkowo wysokie, ponieważ średnia wynosi 21 stopni Celsjusza. Musisz jednak wiedzieć, że największe opady przypadają na okres od czerwca do sierpnia oraz od lipca do grudnia. Najzimniejszym miesiącem jest zdecydowanie styczeń, kiedy średnia temperatur wynosi około -1 stopień Celsjusza w ciągu dnia, a w nocy nawet -7 stopni Celsjusza. Temperatura wody wynosi od 0 do 24 stopni Celsjusza. Zważając na klimat panujący w Turku, będzie to dobre miejsce do sportów zimowych.

Przystań dla jachtów w Turku (Finlandia)

TOP 7 atrakcji i zabytków, które musisz zobaczyć

Turku ze względu na swoją bogatą i długą historię ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Poznaj te najbardziej interesujące i warte uwagi. Oto top 7 najlepszych atrakcji w mieście!

Zamek w Turku

Jedną z popularniejszych atrakcji dostępnych w Turku jest średniowieczny zamek warowny. Został on wybudowany w 1280 roku. Znajduje się na wyspie sąsiadującej z miastem, u ujścia rzeki Aurojaki. Początkowo było to miejsce obozu warownego, który został utworzony na planie prostokąta. Plany te zgodnie z założeniem odpowiadały architekturze obronnej antycznego Rzymu. Na początku XIV wieku budowla stała się pełnoprawnym zamkiem posiadającym zarówno część obronną, jak i mieszkalną. W wieku XV rozbudowano oraz umocniono zamek, a w wieku XVI zamieszkał w nim wielki książę Finlandii Jan III oraz jego żona, polska królewna Katarzyna Jagiellonka. W czasie, gdy budowla była rezydencją księcia, została przebudowana na styl renesansowy. W tej formie ostała się do dzisiaj.

W roku 1563 Jan III został odsunięty od władzy i zesłany do Szwecji po przegranej wojnie ze swoim przyrodnim bratem, królem Szwecji, Erykiem XIV. Zamek w Turku stał pusty, aż do lat 30. XVII wieku, kiedy to stał się miejscem zamieszkania gubernatora generalnego Finlandii, Pera Brahe. Następnie budowla została przebudowana na spichlerz i więzienie, które funkcjonowało, aż do roku 1890. Po zamknięciu więzienia, zamek stał się muzeum historycznym. Pałac został poważnie zniszczony w trakcie II Wojny Światowej w 1941 roku. Odbudowano go w roku 1961 i ponownie udostępniono do zwiedzania. Na terenie zamku do dziś znajduje się muzeum. Rezydencja wpisana jest na listę fińskiego dziedzictwa kulturowego.

Zamek znajduje się pod adresem Linnankatu 80. Muzeum w okresie od 31 maja o 29 sierpnia otwarte jest od godziny 10:00 do 18:00 przez cały tydzień, a przez resztę roku od 10:00 do 18:00 z wyjątkiem poniedziałku. Cena biletu normalnego wynosi 14 euro, czyli około 65 złotych. Bilet z ulgą kosztować Cię będzie 7 euro, czyli około 33 złote.

Katedra w Turku

Katedra w Turku uznawana jest za jedno z ważniejszych miejsc obrzędowych w całym kraju. Mianowano ją tytułem narodowej świątyni oraz głównego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii. Wybrana została również jako główna siedziba Archidiecezji Turku oraz siedziba Arcybiskupa Kariego Mäkinena. Katedrę zbudowano pod koniec XIII wieku, jednak w XIV i XV została znacząco rozbudowana. Jest to centralny punkt dorocznego świętowania Bożego Narodzenia dla całej Finlandii. Katedra znajduje się w centrum miasta przy Starym Rynku Wielkim pod adresem Tuomiokirkonkatu 1, nad rzeką Aura. Otwarta jest przez cały tydzień od godziny 9 do 18 i istnieje możliwość swobodnego zwiedzana jej.

Katedra w Turku (Finlandia)

Centrum i Stare Miasto

Przechadzając się przez Turku, dotrzesz do Starego Rynku Wielkiego, inaczej zwanego Vanha Suurtori. Znajduje się przy nim wcześniej wspomniana katedra, Turun tuomiokirkko. Przed świątynią znajduje się posąg Pera Brahe, gubernatora Finlandii panującego w XVII wieku. Mężczyzna w roku 1640 założył pierwszy fiński uniwersytet oraz w znacznym stopniu przyczynił się do walki z analfabetyzmem wśród Finów. Po drugiej stronie katedry znajduje się Muzeum Morskie i Obserwatorium. Będzie to świetne miejsce do zapoznania się z Finlandzką fauną morską. Na najwyższym piętrze budynku, będziesz miał okazję ujrzeć piękną panoramę miasta oraz otaczający je archipelag.

Turku jako dawna stolica kraju oraz jego pierwsze miasto posiada wiele fascynujących miejsc związanych z historią Finlandii. Przechadzając się spacerem, zajrzyj koniecznie na piękne bulwary Aury. W centrum miasta koniecznie odwiedź również lokalny market znajdujący się w Hali Targowej. Znajdziesz tam masę małych kawiarni i restauracji serwujących lokalne potrawy oraz sklepiki z żywnością, między innymi: piekarnie, sklepy z przetworami mlecznymi, sklepy z mięsem, w których zaopatrzysz się w miejscowe smakołyki. Hala czynna jest w dni robocze od 8:00 do 18:00, a w soboty od 8:00 do 16:00 i znajduje się przy ulicy Eerikinkatu 16.

Dolina Muminków Moominworld

Dzięki biletowi miejskiemu w 30 minut będziesz mógł dostać się do Naantali, małego portowego miasteczka wchodzącego w skład miejski Turku. Zastanawiasz się pewnie, czy jest tam w ogóle coś do zwiedzenia? Oczywiście, że tak! Znajdziesz tam niesamowite miejsce, jakim jest Dolina Muminków. Powinien być to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Turku. Bajkowa kraina tych niezwykłych istot przyniesie dużo radości nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Zwiedź słynny Domek Muminków, dom kąpielowy, ogród Paszczaka, zobacz na żywo Muminki, Bukę i Hatifnaty. Zajrzyj na plażę, pocztę czy do pysznej kuchni Mamy Muminka.

Dolina Muminków otwarta jest jedynie w okresie wakacyjnym oraz w jeden weekend lutego, kiedy organizowany jest wydarzenie Winter Magic. Od 11 do 30 czerwca i od 1 do 21 sierpnia atrakcja otwarta jest od godziny 11:00 do 17:00. W okresie od 1 do 31 lipca Moominworld czynny jest od godziny 10:00 do 17:30. Za wstęp jednodniowy do Moominworldu zapłacisz 31 euro, a za wejście na dwa dni 39 euro. Możliwy jest również dojazd Moomin Busem z Turku, który kosztować Cię będzie dodatkowe 5,80 euro.

Dolina Muminków - Moominworld

Wycieczka po archipelagu Turku

Archipelag w okolicach Turku składa się z ponad 6700 wysp. W większości są to obszary nienaruszone przez człowieka, pełne unikalnej flory i fauny. Obszar archipelagu jest w całości objęty ochroną oraz uznany został za jeden z ważniejszych parków narodowych w całej Finlandii. Wysepki są częściowo połączone ze sobą przejściami i mostami, jednak na większość można dostać się jedynie drogą wodną, między innymi: statkami, promami, czy nawet taksówkami wodnymi.

Oprócz dużego znaczenia pod względem natury archipelag w okolicach Turku jest również centrum kultury. Organizuje się tam wiele imprez, koncertów i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Część obszaru archipelagu dostosowana jest pod turystykę i wypoczynek, dlatego znajduje się tam wiele hoteli i restauracji, w których przygotowywane są lokalne potrawy z tamtejszych produktów.

Spacer wzdłuż rzeki Aura

Po zobaczeniu okolicznych atrakcji, zdecydowanie warto, żebyś wybrał się na spacer wzdłuż rzeki Aura. Podczas przechadzki będziesz miał okazję zobaczyć liczne łodzie, a na nich wiele barów, restauracji i kawiarni. Z pewnością warto zatrzymać się w jednym z miejsc i zjeść albo wypić coś pysznego. Główną atrakcją podczas spaceru w tamtej okolicy jest seria pomników o nazwie „Spojrzenie w gwiazdy”, która została zaprojektowana przez Kari-Peetteri Kakko. Cztery pomniki przedstawiają karykaturalne osoby w różny wieku i o różnej płci. Każdy z nich ma swoją nazwę. Monumenty „Jutro”, „Dziś”, „Przed chwilą” i „Wczoraj” są ciekawą ozdobą okolicy otaczającej rzekę. Trasa spacerowa będzie dobrą okazją na poznanie tej interesującej miejscowości, jaką jest Turku.

Rzeka Aurajoki w Turku (Finlandia)

Muzeum Rękodzieła i Skansen w Turku

Muzeum nazywane Luostarinmäki Handicrafts Museum-Skansen jest fascynującym miejscem przedstawiającym historię Turku. Składa się ono z 18 bloków oryginalnych budynków pochodzących z XVIII wieku oraz początku XIX wieku. Obszar, w którym aktualnie znajduje się muzeum, był dzielnicą mieszkalną, która jedyna o tak dużym obszarze ocalała po wielkim pożarze, co miało miejsce w 1827 roku. Sugestie o otwarciu muzeum zostały przedstawione już w roku 1908 w lokalnej prasie. Projekt nie został zaakceptowany przez prawie 30 lat. Podjęto się utworzenia muzeum, dopiero gdy został ustanowiony nowy komitet muzealny miasta.

W latach 30., krótko po utworzeniu skansenu, stare domy przemieniono w pracownie rzemieślnicze. Możesz zobaczyć i dowiedzieć się, jak działały dawniej zakłady tapicerskie, szewskie, krawieckie, fabryki cygar, warsztaty lutników czy perukarzy. W muzeum zostało odtworzonych około trzydziestu różnych manufaktur, których wyroby kupisz w miejscowym sklepiku. Na trenie muzeum znajduje się stylizowany na dawne czasy sklepik ze słodyczami oraz aktywna poczta, z której będziesz mógł wysłać pamiątkowe pocztówki. Miniaturowa drewniana wioska znajduje się nieopodal centrum miasta przy Wzgórzu Klasztornym pod adresem Vartiovuorenkatu 2. Wstęp do muzeum kosztuje 8 euro, a zwiedzać możesz głównie wiosną i latem.

Jak zwiedzać Turku?

Zważając na niewielką powierzchnię Turku, na miejscu najlepiej przemieszczać się na piechotę lub wypożyczonym rowerem. Warto jednak zachować siły na zwiedzanie wielu atrakcji, dlatego do użytku udostępniono wiele linii autobusowych wchodzących w skład komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Najkorzystniejszą opcją jest zakup karty wieloprzejazdowej. Dostępna do nabycia jest jedynie w punkcie Informacji Turystycznej. Przejazd na niej możliwy jest po terenie Turku oraz na wyspę Ruisallo. Karta aktywna przez 3 dni kosztuje 14 euro. Koszt biletu jednorazowego wynosi 3 euro.

Turku jest jednym z ważniejszych miast dla historii Finlandii. Wybierz dogodny termin, dopasowany do zwiedzania atrakcji, które Cię interesują. Dolina Muminków i okoliczny skansen, czy może piękne obchody Bożego Narodzenia? Nie czekaj z planowaniem i zrób to już dziś!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Strona zawiera odnośniki do produktów jednego lub większej liczby naszych reklamodawców. Możemy otrzymać wynagrodzenie za kliknięcie linków do tych produktów lub usług.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds