Search The Query
Search

Suwałki – poznaj najciekawsze miejsca i zabytki. Lista TOP 10 atrakcji

suwałki atrakcje

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Kąpiel w krystalicznie czystym zalewie, pływanie kajakiem po najpiękniejszym jeziorze w tej części Polski, czy zwiedzanie zabytkowych kościołów? Suwałki mają do zaoferowania dużo atrakcji i niespodzianek, dzięki czemu z pewnością nie będziesz się tam nudzić. Wyjazd do Suwałk będzie dobrym pomysłem na weekendowy wyjazd. Zobacz je jak najszybciej!

Suwałki – kilka słów o mieście i regionie

Suwalszczyzna jest polsko-litewską krainą historyczną, której centrum znajduje się w Suwałkach. Liczą one prawie 70 tysięcy mieszkańców, co czyni je drugim co do wielkości miastem w województwie podlaskim oraz centralny punktem Suwalszczyzny. Miasto znajduje się w północno-wschodniej części Polski nad rzeką Czarna Hańcza, nieopodal granic z Litwą, Rosją i Białorusią. Suwałki są siedzibą powiatu i pełnią funkcję centrum administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturowego dla tamtej części regionu.

Suwalszczyzna będzie dobrym wyborem na miejsce wypoczynku, jeśli marzy Ci się pobyt w otoczeniu pięknych jezior i natury. Duża ilość zbiorników wodnych z czystą wodą zachęca do kąpieli w gorące letnie dni. Jeśli znudzisz się wylegiwaniem na słońcu, w Suwałkach znajdziesz również dużo ciekawych miejsc do zwiedzania.

Suwałki, Jezioro Wigry

Suwałki atrakcje turystyczne – TOP 10 miejsc, które musisz odwiedzić w Suwałkach

Zastanawiasz się, co tak naprawdę możesz zwiedzić w Suwałkach? Przeczytaj te krótkie opisy dziesięciu najciekawszych miejsc i poznaj najlepsze atrakcje tego regionu.

Ulica Chłodna i Park Konstytucji 3 maja

Ulica Chłodna jest pierwszym z dwóch istniejących miejskich deptaków w Suwałkach. Jest to również najbardziej ruchliwa i najczęściej uczęszczana przez pieszych ulica w całym mieście. Deptak położony jest w śródmieściu. Znajdziesz tam wiele ciekawych sklepów, restauracji oraz kawiarni. Będzie to dobry przystanek w czasie leniwego spaceru po mieście i miejsce na przerwę i pyszny posiłek.

Park Konstytucji 3 maja znajduje się w centrum miasta. Jego obszar zajmuje 2,6 hektara powierzchni. Dawniej na tych terenach znajdował się miejski rynek. Park został utworzony w latach 20. XIX wieku i tak jak dziś służył do celów rekreacyjno-wypoczynkowych. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na ilość atrakcyjnych rozrywek. Na jego terenie znajduje się muszla koncertowa, fontanna, zegar słoneczny oraz altana. W roku 1923 z okazji rocznicy konstytucji 3 maja zasadzono w nim dąb nazywany Dębem Wolności. Park znajduje się przy ulicy Hamerszmita.

Szlakiem Krasnoludków

Szlak im. Marii Konopnickiej jest odniesieniem do twórczości autorki, a konkretnie baśni „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” napisanej w 1896 roku. Autorka pisze o magicznych istotach przenikających do naszego świata. Suwalskie krasnoludki inspirowane są tymi pochodzącymi z Wrocławia. Projekt został zrealizowany w 2013 roku. Jest zarówno uczczeniem pamięci wybitnej polskiej pisarki, jak i również sposobem na nakłonienie rodzin z dziećmi do spacerów i wspólnego spędzania czasu. Wybierz się na spacer szlakiem krasnoludków i znajdź osiem figurek tych magicznych istot.

suwałki atrakcje turystyczne

Zaułek Krasnoludków

Twoim pierwszym przystankiem na szlaku suwalskich krasnoludków powinien być Zaułek Krasnoludków. Znajduje się on przy dawnym domu Marii Konopnickiej przy ulicy Tadeusza Kościuszki 31. Polska pisarka przyszła tu na świat i spędziła swoje dzieciństwo. Zaułek Krasnoludków będzie świetną atrakcją dla młodszych członków rodziny. Znajdują się tu liczne atrakcje w formie zadań do wykonania, które są rozmieszczone po całym ogrodzie. Obok zaczarowanej studni można usłyszeć legendę o powstaniu Suwałk. W Zaułku Krasnoludków jest wiele zabaw i gier.

Zaułek Krasnoludków poza sezonem letnim otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-14:30. W czasie wakacji, a konkretniej od lipca do sierpnia atrakcja dostępna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:30-15:30. Bilet normalny kosztuje 8 złotych, a za bilet ulgowy (obowiązujący również studentów) zapłacisz 6 złotych.

Wigierski Park Narodowy

W odległości od 10 do 15 minut od Suwałk znajduje się Wigierski Park Narodowy, będący dumą tego regionu. Park został utworzony w roku 1989. Jego powierzchnia wynosi 15085 hektarów, a powierzchnia otuliny wchodzącej w skład parku mierzy około 11284 hektary. Ze względu na obecność wielu siedlisk przyrodniczych i coraz rzadszych gatunków zwierząt park został włączony do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000.

Zobacz także: Wigierski Park Narodowy – odkryj jeden z największych parków narodowych w Polsce!

Wigierski Park Narodowy charakteryzuje się bogactwem jezior. Największe i najbardziej rozpoznawalne z nich to Jezioro Wigry, jednak w parku znajduje się aż 41 zbiorników wodnych. Nietypowym obszarem wodnym są tak zwane suchary, czyli śródleśne, niewielkie jeziora z kwaśną wodą. Otoczone są zazwyczaj kożuchem, który pływa na powierzchni wody. Składa się on głównie z mchów i torfowców. Wigierski Park Narodowy jest jedynym parkiem w Polsce z tak rozwiniętym i urozmaiconym krajobrazem pojeziernym. Całodniowy bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztować Cię będzie 6 złotych, za to ulgowy 3 złote. Możliwy jest również zakup biletu tygodniowego, który będzie dobrym wyborem dla osób planujących dłuższy pobyt na Suwalszczyźnie. Koszt biletu dla osoby dorosłej wynosi 15 złotych, a bilet ulgowy jest w cenie 7,5 złotych.

Suwałki, Park Narodowy

Jezioro Wigry

Przynależące do Wigierskiego Parku Narodowego Jezioro Wigry uznawane jest za jeden z najczystszych akwenów w całej Polsce, dzięki czemu nazywa się je jeziorem kryształowej toni. Ze względu na to, że znajduje się na terenie parku narodowego, turystyka jest w nieznacznym stopniu ograniczona. Teren ten objęty jest strefą ciszy. Z tego powodu po jeziorze można poruszać się żaglówkami bądź kajakami, jednak pływanie pojazdami spalinowym jest całkowicie zabronione.

Zobacz także: Jezioro Wigry – podpowiadamy, co możesz tam robić!

Korzystanie z atrakcji na jeziorze podlega kupnie biletu wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego. W celu swobodnego łowienia ryb należy również wykupić odpowiednią licencję. Dostępna jest między innymi w siedzibie Dyrekcji Parku w miejscowości Krzywe. Połowy wędkarskie możliwe są od 15 maja do 31 października. Między 1 czerwca a 15 lipca istnieją miejscowe ograniczenia. W okolicy jeziora umiejscowionych jest wiele pól namiotowych przeznaczonych do biwakowania lub rozpalenia ogniska.

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Klasztor Kamedułów w Wigrach znajduje się na niewielkim wzgórzu nad Jeziorem Wigry. Kompleks klasztorny składa się z Kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawnego eremu zakonników, wieży zegarowej, ogrodów, tawerny, galerii, małej przystani oraz restauracji. Zakonnicy osiedlili się na owych terenach w roku 1667 i zbudowali tam drewniany kościół oraz klasztor. Cały kompleks można zwiedzać bez ograniczeń. Bliskie położenie wszystkich budynków tworzy ciekawy klimat. Między nimi znajdują się wąskie, kamieniste uliczki zachęcające do zwiedzania i spacerowania.

Zobacz także: Wigry Klasztor – poznaj Pokamedulski Klasztor w Wigrach i jego historię

Przed kościołem położonym w kompleksie, znajdują się dwa rzędy domków, dawniej będące budynkami mieszkalnymi zakonników. Dziś udostępnione są pod wynajem jako sezonowy nocleg w tej okolicy. Każdy domek dysponuje małym ogródkiem. To idealne miejsce dla osób poszukujących spokoju i wyciszenia. Obok domków znajduje się wieża zegarowa ze szczytu, której można podziwiać panoramę na cały kompleks klasztorny oraz pobliskie Jezioro Wigry.

Sam Pokamedulski Klasztor Wigierski można zwiedzać od godziny 10:00 do 16:00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 8 złotych, a bilet ulgowy 4 złote. Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem za opłatą 50 złotych. Oprócz zwiedzania klasztoru bilet upoważnia do odwiedzenia Apartamentów Papieskich, Kaplicy Papieskiej, krypt w kościele, Wieży Zegarowej oraz wystaw organizowanych na terenie Klasztoru.

Suwałki, Klasztor w Wigrach

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa został wybudowany w roku 1840. Oryginalnie była to cerkiew Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Projekt został wykonany we współpracy Henryka Marconiego, Wojciecha Szpinalskiego oraz rosyjskiego architekta Konstantina Tona. Zajęcie miasta przez wojska niemieckie doprowadziło do przemiany rosyjskiej cerkwi w kościół katolicki. Zostały usunięte cerkiewne wieżyczki. Dziś jest to Kościół parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jest to budynek w stylu klasycystycznym wybudowany na planie krzyża. Dnia 2 kwietnia 2014 roku kościół został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Kościół znajduje się na ulicy Kościuszki 58 w Suwałkach. W tygodniu o godzinie 7:00,12:00,15:30 i 18:00 oraz w weekendy w godzinach 7:00,9:00,10:30,12:00,17:00 i 20:30 odprawiane są tam msze święte. Poza tymi godzinami wnętrze kościoła jest udostępnione do swobodnego zwiedzania.

Ratusz w Suwałkach

Budynek ratusza w Suwałkach został wzniesiony w latach 40. XIX w. Do kondygnacji należy zabudowa w stylu klasycystycznym składająca się z kamienic, budynków użytku publicznego i obiektów sakralnych. Architektami odpowiedzialnymi za projekt i budowę kompleksu byli Chrystian Piotr Aigner, Antonio Corazzi, Henryk Marconi oraz Wacław Ritchel.

Zespół budynków połączony z ratuszem znajduje się w centrum miasta. Sam ratusz usytuowany jest przy ulicy Adama Mickiewicza. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miasta. Budynek ratusza był wielokrotnie przebudowywany. Aktualnie składa się z dwóch kondygnacji. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających.

Suwalki, ratusz

Suwalska nekropolia

Przy ulicy Bakałarzewskiej znaleźć możesz wyjątkowy cmentarz siedmiu wyznań. Miejsce to jest dowodem i wspomnieniem czasów, w których gród nad Czarną Hańczą zamieszkiwany był przez wiele narodowości i przedstawicieli różnych wiar. W suwalskiej nekropolii pochowani są katolicy, ewangelicy, prawosławni, staroobrzędowcy, Żydzi i muzułmanie.

Cmentarz rzymskokatolicki w Suwałkach założony został na przełomie XVIII i XIX wieku. W centrum, które jest również jego najstarszą częścią, w roku 1853 postawiona została neogotycka kaplica Przemienienia Pańskiego. Na terenie cmentarza znajdują się zabytkowe nagrobki, pomniki, w tym monumenty członków Polskiej Organizacji Wojskowej poległych w 1919 roku w walce o niepodległość. Na terenie nekropolii odnajdziesz także inne mogiły wojskowych.

W ewangelickiej części cmentarza pochowani są wierni dwóch wyznań – luteranie i kalwini. Przy ulicy Tadeusza Kościuszki znajduje się luterański kościół Świętej Trójcy. Prawosławna część cmentarza została utworzona w połowie XIX wieku. Na jej terenie znajduje się drewniana cerkiew Wszystkich Świętych, której budowa przypadła na okres od 1891 do 1892 roku.

W południowo-zachodniej części cmentarza prawosławnego znajdują się groby pochowanych tu staroobrzędowców. Była to mniejszość religijna pochodzenia rosyjskiego. Przy ulicy Sejneńskiej stoi Molenna, czyli dom modlitwy staroobrzędowców.

Żydowska część cmentarza powstała na początku XIX wieku, z racji tego, że do roku 1939 wyznawcy stanowili znaczną część społeczności Suwałki. Utworzono nawet klasycystyczną synagogę przy ulicy Teofila Noniewicza, jednak w czasie II wojny światowej została całkowicie zniszczona, a w roku 1956 – rozebrana.

Na początku XX wieku na cmentarzu w Suwałkach powstała również część wyznaczona muzułmanom służącym w armii rosyjskiej. Wyznawcy wiary chowani byli tu jedynie na początku XX wieku. Od tamtego czasu nie powstały tu żadne nowe nagrobki.

Zalew Arkadia

Zalew Arkadia jest sztucznym zbiornikiem usytuowanym w okolicy centrum Suwałk. Uroczyste otwarcie zalewu miało miejsce 22 lipca 1976 roku. Od razu po otwarciu teren został zarybiony, dzięki czemu zaczął przyciągać wielu wędkarzy. Zbiornik wodny co roku odwiedzają tłumy turystów. Jest to jedna z większych atrakcji miasta w sezonie letnim. Nad wypełnionym czystą wodą zalewem znajduje się plaża miejska strzeżona przez wyszkolonych ratowników. Przy plaży wydzielono dwie strefy do pływania – jedna o głębokości do 1,2 metra dla osób i druga o głębokości do 2,5 metra. Powstała również osobna strefa dla dzieci, gdzie głębokość wody wynosi jedynie 30 centymetrów. Nad Zalewem Arkadia można obserwować wiele gatunków zwierząt wodnych i ziemno-wodnych. Żyją tu kaczki krzyżówki, mewy, łyski i łabędzie.

Przy zbiorniku wodnym wypożyczysz sprzęt pływający, między innymi łódki, kajaki i rowery wodne. Nieopodal kąpieliska znajduje się kawiarnia i plac zabaw. Jeśli preferujesz aktywne spędzanie czasu wolnego, do Twojej dyspozycji są również korty tenisowe, skate park oraz siłownia plenerowa. W pobliżu zalewu znajduje się stadion piłkarski, pływalnia miejska z siłownią i sauną oraz hala sportowa ze ścianką wspinaczkową. Z miejsc noclegowych dostępny jest hotel oraz najnowocześniejszy kemping w województwie podlaskim – Eurocamping ze stanowiskami caravaningowymi i motocaravaningowymi. Cały teren jest odgrodzony.

Suwałki, zabytkowy kościół

Informacje praktyczne jak dojechać i gdzie zaparkować?

Suwałki dysponują zarówno dobrze skomunikowany dworcem PKP, jak i autobusowym. Dojazd na miejsce jest bardzo łatwy, nawet jeśli nie planujesz podróżować autem. Przyjazd samochodem może być jednak dobrym wyborem dla osób, które planują aktywne spędzanie czasu i chcą zwiedzić dużo okolicznych atrakcji.

Jeśli zdecydujesz się na podróż autem, warto, żebyś wiedział, gdzie możesz zaparkować. Największą ilość parkingów w mieście znajdziesz w okolicy centrum oraz na północy Suwałk. Musisz się jednak przygotować, że większość z nich będzie płatna, w szczególności miejsca parkingowe strzeżone.

Suwałki czekają na Ciebie z masą ciekawych atrakcji. Wybierz się tam na weekendowy wyjazd i zobacz na własne oczy liczne jeziora i wiele pięknych budynków zadziwiających swoją architekturą. Spacer szlakiem krasnoludków może okazać się największą atrakcją, która pozwoli Ci spędzić radosny czas całą rodziną.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds