Search The Query
Search

Wigierski Park Narodowy – odkryj jeden z największych parków narodowych w Polsce!

wigierski park narodowy

Odwiedzając południowy wschód Polski do jednych z miejsc wartych zobaczenia, z pewnością zalicza się Wigierski Park Narodowy. Położony w okolicy malowniczych lasów i jezior zachęca do aktywnego weekendowego wypoczynku dla całej rodziny. Poznaj najpopularniejsze atrakcje oraz szlaki znajdujące się na jego terenie!

Wigierski Park Narodowy – co to za miejsce?

Wigierski Park Narodowy powstał w 1989 roku. Położony jest on na wschód od Suwałk na terenie Pojezierza Suwalskiego oraz Równiny Augustowskiej. Jest to jeden z największych parków narodowych w Polsce. Na jego terenie znajdują 42 jeziora. Największym z nich jest Jezioro Wigry, które stanowi centrum parku. Oprócz zbiorników wodnych na znajduje się tam ogromna ilość lasów, które zajmują, aż 63 procent powierzchni Wigierskiego Parku Narodowego.

W logo parku poza Jeziorem Wigry znajduje się także bóbr, który znajdują się tam pod szczególną ochroną, lecz nie jest on tam jedynym zwierzęciem objętym ochroną. Oprócz tego Wigierski Park Narodowy, to także ogromne bogactwo wielu roślin.

Wigierski Park Narodowy atrakcje

Co znajdziemy w Wigierskim Parku Narodowym?

Pobyt w Wigierskim Parku Narodowym warto zaplanować z pewnością na dłużej niż jeden dzień. Na jego terenie znajduje się wiele atrakcji, z których można skorzystać o każdej porze roku. Znajdziesz tam wiele ścieżek edukacyjnych, a także szlaków pieszych i rowerowych. Poza nimi masz także możliwość odwiedzenia kilku wystaw związanych z przyrodą parku, a także historią jego terenów.

Oprócz tego możesz wziąć udział w rejsach po licznych jeziorach, jak na przykład rejs statkiem „TRYTON”, który pozwala na przepłynięcie trasy papieskiej. Dużą atrakcję stanowią także organizowane spływy kajakowe. W trakcie zimy natomiast możesz skorzystać z kilku tras dla narciarzy biegowych prowadzących wzdłuż szlaków turystycznych.

Zobacz także: Płatności zagraniczne z kartą wielowalutową: jak unikać niespodziewanych kosztów?

Pokamedulski Klasztor Wigierski

Jedną z atrakcji na terenie Wigierskiego Parku Narodowego jest znajdujący się tam Pokamedulski Klasztor. Umiejscowiony jest on na jednym z półwyspów Jeziora Wigry. Został on wybudowany po tym, jak król Jan Kazimierz pozwolił kamedułom osiedlić się na tamtejszych terenach. To właśnie im zawdzięcza się powstanie klasztoru, który mieścił się tam do 1805 roku. Przez pewien czas pełnił on funkcję Domu Pracy Twórczej, jednak obecnie znów jest to obiekt kościelny, który udostępniony został do zwiedzania turystom. Można tam zobaczyć między innymi Wieżę Zegarową oraz kościelne krypty. Na terenie poklasztornym można skorzystać także z oferty noclegowej w domkach, a także zjeść posiłek w restauracji. Znajduje się tam także mała przystań.

Pokamedulski Klasztor Wigierski

Wigierska Kolejka Wąskotorowa

Kolejną z atrakcji, wartych skorzystania podczas odwiedzin w Wigierskim Parku Narodowym jest Wigierska Kolejka Wąskotorowa, której szerokość toru wynosi 600 milimetrów. Biegnie ona wzdłuż południowego brzegu Jeziora Wigry, a jej długość to aż 10 kilometrów, pierwotnie natomiast wynosiła ona około 50 kilometrów. Powstała ona na początku XX wieku i działała aż do jego końcówki. Kolejka służyła głównie do przewozu drewna.

W roku 2000 przeprowadzono remont fragmentu kolejki, a oficjalnie otwarto ją rok później i dotąd służy ona jako jedna z głównych atrakcji Wigierskiego Parku Narodowego. Jej obecna trasa rozpoczyna się w miejscowości Płociczno-Tartak. Na dziesięciokilometrowej trasie na turystów czeka 5 przystanków pozwalających na zobaczenie krajobrazu Jeziora Wigry.

Cały przejazd kolejką trwa około 2,5 godziny (wliczając w to postoje) i jest możliwy przez cały rok. Podczas lata przejazd odbywa się w wagonikach odkrytych natomiast w pozostałych miesiącach w krytych. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 44 złote, dla młodzieży 30 złotych, zaś dla dzieci to koszt 7 złotych. Przy kupnie biletu na kolejkę należy także posiadać kartę wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego.

Jezioro Wigry i punkty widokowe

Jezioro Wigry można uznać za główną atrakcję Wigierskiego Parku Narodowego. Jest ono jednym z największych i najgłębszych jezior w Polsce. Znajduje się na nim kilkanaście wysp i półwyspów. Po jeziorze można pływać zarówno żaglówkami, jak i kajakami. Ze względu na ustanowioną na nim strefę ciszy, nie można poruszać się po nim łodziami z napędem spalinowym.

Ogrom jeziora można podziwiać z licznych punktów widokowych. Na południu jest to między innymi punkt widokowy w Bartnym Dole. Piękne widoki można również zobaczyć z wież widokowych w miejscowościach Bryzgiel czy Krusznik. Warto także odwiedzić okolicę Półwyspu Łasocha. Oprócz nich, Jezioro Wigry oraz jego okolice można podziwiać z wieży zegarowej wcześniej wspomnianego już Pokamedulskiego Klasztoru Wigierskiego.

Jezioro Wigry i punkty widokowe

Wigierski Park Narodowy – szlaki piesze

Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego znajdują się liczne szlaki piesze, które pozwalają na zobaczenie jego przyrody. Niektóre z nich zahaczają także o znajdujące się tam ścieżki edukacyjne, które pozwalają na zobaczenie wielu roślin i zwierząt. Niektóre z nich sprawdzą się także jako trasy dla narciarzy biegowych w trakcie zimy.

Jednym ze szlaków, którym warto się przejść jest szlak „Nad sucharami”. Jego długość to 7,2 km, a początek i koniec znajduje się przy siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego. W pobliżu trasy znajdują się ścieżki edukacyjne „Las” oraz „Suchary”. Szczególnie druga z nich jest warta zobaczenia, gdyż można na jej trasie spotkać bobry, a także skorzystać z platformy widokowej.

Kolejnym ciekawy szlakiem prowadzącym przez lasy jest szlak „Śladami Lityńskiego”. Na jego trasie można zobaczyć mnóstwo starych drzew, a także torfowiska. Oprócz tego można skorzystać z zobaczenia widoku na Pokamedulski Klasztor Wigierski na jednej z kładek.

Wigierski Park Narodowy szlaki

Wigierski Park Narodowy – szlaki rowerowe

Wigierski Park Narodowy to także raj dla rowerzystów. Znajduje się tam mnóstwo szlaków zarówno tych mających kilkanaście kilometrów, jak i tych, które mają kilkadziesiąt. Na ich trasie można znaleźć wiele atrakcji, a także zobaczyć przyrodę parku.

Jednym ze szlaków jest fragment międzynarodowej trasy rowerowej R11, która łączy Ateny z północą Norwegii. Jadąc nią przez Wigierski Park Narodowy można zobaczyć między innymi kilka punktów widokowych, jak na przykład Bartny Dół czy Bryzgiel. Oprócz tego na jego trasie znajduje się także Czerwony Folwark z wystawą rybacką, a także dwie ścieżki edukacyjne oraz Pokamedulski Klasztor Wigierski.

Wigierski Park Narodowy – zwierzęta

Fauna Wigierskiego Parku Narodowego bogata jest w wiele różnych zwierząt zarówno wodnych, jak i lądowych, a także owadów i ptaków. Duża część występujących tam gatunków znajduje się pod ochroną. Jednym z nich jest bóbr europejski znajdujący się w logo parku. Oprócz niego pod ochroną znajduje się też wilk. Na terenie parku znaleźć też można ropuchy zielone czy żmije zygzakowate. Do ptaków, które można tam spotkać, zaliczają się żurawie czy zimorodki. Często występującym tam owadem jest ważka, której gatunków tam jest aż kilkadziesiąt.

Wycieczka do Wigierskiego Parku Narodowego to okazja na zobaczenie malowniczych krajobrazów oraz bogatej fauny i flory, a znajdujące się tam dodatkowe atrakcje nie pozwolą, aby się nudzić. Warto odwiedzić tę część Polski i samemu się o tym przekonać, a z pewnością będzie to miejsce, do którego będziesz wracać.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds