Search The Query
Search

Skierniewice (Łódzkie) – poznaj uroki łódzkiego miasteczka

skierniewice

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Miasto Skierniewice to jedna z ciekawszych lokalizacji na mapie województwa łódzkiego. Bogata historia miejscowości nadaje jej nietuzinkowego charakteru. Co więcej, Skierniewice mogą poszczycić się wieloma zabytkami o wielowiekowym życiorysie. Poznaj dzieje polskiego miasta i zaznajom się z jego najważniejszymi atrakcjami!

Historia miasta

Pierwsze źródła wspominające miasto Skierniewice pochodzą z XIV i XV wieku. Historyczne informacje mówią o własnościach arcybiskupstwa, lokalizacji miejscowości czy też jej rozwoju i wzroście zaludnienia. Pisemne źródła wyróżniają także rok 1463, który jest datą zatwierdzenia praw miejskich Skierniewic.

Miasto od zawsze cieszyło się dobrą sławą. Jednym z czynników, które się do niej przyczyniły, była szkoła założona przez prymasa Jana Przerębskiego. Ośrodek wyedukował wielu przyszłych absolwentów prestiżowej Akademii Krakowskiej. Oprócz znanej szkoły, w Skierniewicach powstał też pałac arcybiskupi, w którym przyjmowano królów Polski.

Złoty okres Skierniewic przypada na XVIII wiek. W kraju panował wtedy chaos związany z wielokrotnymi zmianami na tronie. Zamieszanie pozytywnie wpłynęło na polityczną pozycję miejscowości. Podczas bezkrólewia Polską rządził interrex, którego urząd pełnił Teodor Potocki ze Skierniewic. Miasto zyskało więc miano „drugiej stolicy Polski”.

Okres zaborów oraz I wojny światowej był dla miasta dość burzliwy. Skierniewice wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. Po zakończeniu konfliktów miasto odżyło i zaczęło prężnie się rozwijać. W miejscowości powstała elektrownia, huta szkła czy wydziały Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Podczas II wojny światowej miasto opanowali Niemcy, którzy utworzyli tam żydowskie getto. Wyzwolenie Skierniewic miało miejsce w 1945 r. i zostało okupione zaciętymi walkami. W okresie PRL-u Skierniewice stały się ośrodkiem rozwoju przemysłu i rolnictwa.

Ratusz

Na przestrzeni lat Skierniewice miały kilka ratuszy. Pierwsze z nich były drewnianymi budowlami, które często ulegały pożarom. Obecny ratusz powstał w 1847 r. Murowany gmach zbudowano wg projektu Henryka Marconiego.

Ratusz ulokowany jest w zwartym ciągu kamienic. Reprezentatywną budowlę wyróżnia fasada z półkolistą bramą i oknami. Przy drzwiach budynku znajdują się tablice pamiątkowe. Jedna z nich wspomina pułkownika powstania kościuszkowskiego – Jana Kilińskiego. Druga zawiera nazwiska dziesięciu skierniewiczan, których Niemcy powiesili na rynku w 1942 r.

Pałac Prymasowski Skierniewice

Pałac Prymasowski wraz z zespołem ogrodowym powstał w latach 1610-1619. W późniejszym czasie uległ on wielu przebudowom i renowacjom. Jego ostateczna forma stanowi efekt projektu polskiego architekta – Efraima Schroegera. Aktualny, późnobarokowy wygląd pałacu jest zasługą prac remontowych, które odbywały się w latach 60. ubiegłego wieku.

W przeszłości pałac pełnił różne funkcje. Pierwotnie stanowił siedzibę arcybiskupów gnieźnieńskich, polskich marszałków, a nawet rosyjskich carów. W dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowały w nim wydziały Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Dziś zespół pałacowy należy do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Parowozownia Skierniewice

Miasto Skierniewice może poszczycić się zabytkową parowozownią. Baza kolejowa powstała w 1845 r. Początkowo niewielki ośrodek został powiększony do 24 stanowisk. W trakcie i po II wojnie światowej obiekt ulegał rozbudowom. Wzbogacono go o spawalnię i kompresorownię. W swojej historii parowozownia obsługiwała ruch towarowy oraz pasażerski.

W 1994 r. parowozownia została wpisana do rejestru zabytków. Osiem lat później obiekt stał się własnością Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Na terenie parowozowni zgromadzono eksponaty 16 typów parowozów, 8 lokomotyw spalinowych i 3 elektrycznych. Wśród kolejowych okazów znajdują się również 3 drezyny.

Dworek Modrzewiowy – najstarszy budynek w Skierniewicach

Wśród atrakcji Skierniewic należy wymienić także Dworek Modrzewiowy, który jest najstarszym budynkiem ulokowanym w miejscowości. Budynek znajdujący się przy ulicy Floriana, został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku. Jednopoziomowy, drewniany dom posiada strych i piwnicę.

W 1976 r. dom wpisano do rejestru zabytków. Wiek konstrukcji nie stanowi jednak jedynego atutu budynku. Do popularności obiektu przyczyniło się również to, że mieszkała w nim Konstancja Gładkowska – młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina.

Choć nazwa budowli przyjęła się w powszechnym użytku, to tak naprawdę nie oddaje rzeczywistości. Budynek mylnie nazywany jest dworkiem, a modrzewiowy człon nazwy niedawno również okazał się nieprawidłowy. Przy zeszłorocznym remoncie odkryto, że materiały konstrukcji są sosnowe.

Willa Kozłowskich

Willa Kozłowskich to przykład architektury eklektycznej, która zdobiła ulice Skierniewic na przełomie XVIII i XIX w. Budynek z 1893 r. powstał wg projektu Władysław Marconiego – syna architekta ratusza.

Przed II wojną w willi znajdowała się szkoła muzyczna. Jednak w trakcie konfliktu zbrojnego budynek został przejęty przez Niemców, którzy umieścili w nim posterunek policji. W następnych latach obiekt był siedzibą MO, a później Domem Milicjanta. W 1976 r. willę wpisano w rejestr zabytków. Siedem lat później przeniósł się do niej Urząd Stanu Cywilnego, który znajduje się tam do dziś.

Park Miejski

Park Miejski znad rzeki Skierniewki to jedno z bardziej reprezentatywnych miejsc miasta. Zanim zielony obiekt rozrósł się do dzisiejszych rozmiarów, był ogródkiem przy arcybiskupim dworze. Z czasem duchowni zaczęli rozwijać zieleniec i sukcesywnie poszerzać go o kaskady, groty, altany, sadzawki i tarasy na brzegach rzeki.

Przez długi okres park stanowił kulturalne i społeczne centrum Skierniewic. Jednak po II WŚ zaczął tracić swoją świetność. Po przystąpieniu Polski do UE udało się pozyskać środki na renowację niszczejącej infrastruktury. Odnowiono ścieżki, wzmocniono brzegi rzeki, a także wzbogacono park o oświetlenie i pawilon koncertowy, który stylem przypomina arcybiskupi pałac.

Kościoły w Skierniewicach

Miasto Skierniewice od zawsze było związane z duchowieństwem, więc nie brakuje tam kościołów z historią. Do zabytkowych obiektów należy m.in. Kościół pw. św. Stanisława, który powstał w 1720 r. i jest najstarszą świątynią miasta.

Uwagę warto również zwrócić na Kościół pw. św. Jakuba Apostoła (powstały w 1781 r.) czy Kościół pw. WNMP, który wzniesiono jako cerkiew prawosławną dla carskich wojsk stacjonujących w Polsce podczas zaborów.

Skierniewice wyróżnia niezwykle bogata historia. Dzieje miejscowości można zgłębiać dzięki licznie zachowanym zabytkom. Kościoły, pałace, dworki czy wille to tylko niektóre elementy, dla których warto wybrać się w skierniewickie rejony.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds