Search The Query
Search

Rysy – najwyższy szczyt polski! Poznaj tatrzańskie szlaki

Rysy

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Polsce, a tym samym najczęściej odwiedzane przez turystów. Na najwyższy szczyt po polskiej stronie prowadzi kilka szlaków, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Mimo że wymagają pewnych umiejętności wspinaczkowych i dobrej kondycji, nie należą do najtrudniejszych tatrzańskich szlaków. Widok z Rysów zapiera dech w piersiach, nic więc dziwnego, że corocznie zdobywa go mnóstwo osób. Poznaj najciekawsze trasy i sposoby na przygotowanie wędrówki!

Wejście na Rysy – jak się przygotować?

Do zdobycia najwyższego szczytu w Polsce należy się odpowiednio przygotować. Szlaki, które na niego prowadzą to nie typowo turystyczne i rekreacyjne ścieżki, a warunki atmosferyczne panujące na takiej wysokości dodatkowo mogą utrudniać wspinaczkę. Co warto wziąć pod uwagę podczas planowania wyprawy na Rysy?

  1. Zmienność pogody – klimat wysokogórski charakteryzuje się dużą zmiennością w ciągu doby. Z rana może być słonecznie, a kilka godzin później przyjdzie ulewny deszcz. Dużym utrudnieniem jest również mgła, która znacząco może obniżyć widoczność. Należy więc przygotować odpowiednią odzież i „uzbroić się” w kilka warstw.
  2. Konieczność wspinaczki – szlak od polskiej strony wymaga w pewnym momencie podjęcia wspinaczki. Poprzedza go etap podejścia z łańcuchami, przy którym przydadzą się odpowiednie rękawice zachowujące przyczepność. Nie obejdzie się również bez odpowiedniego obuwia. W niektórych miejscach można bardzo łatwo się poślizgnąć, dlatego raki są koniecznością.
  3. Czas wyprawy – podczas wspinania się na Rysy, warto mierzyć siły na zamiary i zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Nawet latem, najlepiej wyruszyć z samego rana, a w miarę konieczności zarezerwować nocleg w schronisku.

Każda wyprawa w góry powinna być dostosowana do kondycji i poziomu zaawansowania turysty. Warto nie tylko przygotować odpowiedni sprzęt czy ubiór, ale także zawczasu prześledzić trasę i stale obserwować pogodę, mając w zanadrzu plan awaryjny. Sposób przygotowania zależy również od pory roku. Podejście pod Rysy zimą wymaga już taternickich umiejętności.

Rysy, Polska

Szlak na Rysy – poznaj dostępne trasy

Na najwyższy polski szczyt prowadzi kilka szlaków, mniej lub bardziej malowniczych. Wybór konkretnego jest jednak silnie uzależniony od stopnia zaawansowania i nie należy lekceważyć ostrzeżeń w przewodnikach. Przedstawiamy wybrane szlaki, które zaprowadzą prosto na Rysy. Przed wybraniem konkretnej trasy warto jednak sprawdzić aktualne warunki i dostępność szlaków, ponieważ niektóre z nich mogą być czasowo nieczynne.

Spod schroniska PTTK nad Morskim Okiem

Szlak, który prowadzi spod schroniska nad Morskim Okiem jest podejściem od polskiej strony i składa się z dwóch etapów wędrówki. Pierwszy z nich to wejście na Czarny Staw pod Rysami. Trasa ta polega na obejściu jeziora wschodnią lub zachodnią stroną, a następnie wspinaczkę po skałach na Czarny Staw. Wejście zajmuje około 50 minut, zejście – 40 minut. Następny etap to obejście jeziora lewą stroną i udanie się na Bulę pod Rysami i kolejno na sam szczyt. To podejście zajmuje około 3-3,5 godzin, a zejście nad Czarny Staw 2,5 godziny.

Morskie Oko, Rysy

Spod schroniska nad Popradzkim Stawem

Podejście od słowackiej strony zaczyna się niebieskim szlakiem i prowadzi przez Dolinę Mięguszowiecką aż do Żabich Stawów Mięguszowieckich. Następnie szlak niebieski przechodzi w czerwony i należy nim podążać do Chaty pod Rysami. Końcowy etap wędrówki to przejście przez przełęcz Waga aż na szczyt Rysów. Wejście tą trasą zajmuje około 3,5 godziny.

Z Łysej Polany

Na Rysy można wejść na kilka różnych sposobów, łącząc różne trasy w jedną. Ostatnim szlakiem, który przedstawiamy w tym artykule jest trasa spod Łysej Polany znajdującej się w Dolinie Białki. Wyrusza się niebieskim szlakiem Doliną Białej Wody wzdłuż granicy polsko-słowackiej aż do Polany pod Wysoką. Stamtąd droga już jest nieoznakowana i prowadzi koło Ciężkiego Stawu do Zmarzłego Stawu pod Wysoką. W tym miejscu pojawia się czerwony szlak, którym należy udać się aż na sam szczyt Rysów.

Czarny Staw pod Rysami

Patrząc z góry można uznać, że Czarny Staw pod Rysami znajduje się na samym krańcu progu skalnego. Jezioro o owalnym kształcie powstało w wyniku działań lodowca. Jego wysokie położenie (1583 m n.p.m.) sprawia, że wody w nim zamarzają już w listopadzie czy nawet październiku. Surowe warunki nie pozwoliły na wykształcenie się i nawet wyhodowanie w nim żadnego rybiego gatunku. Otoczenie wysokich gór i przejrzysta woda sprawiają, że Czarny Staw jest nie tylko punktem wyjścia na Rysy, ale również punktem docelowym dla wielu turystów odwiedzających Tatry.

Rysy, Czarny Staw

Rysy – widok ze szczytu

Rozpościerający się ze szczytu widok jest rekompensatą za trud wspinaczki. Z najwyższego punktu w Polsce rozciąga się obraz Tatr Wysokich i ich szczytów. Można dostrzec Gerlach, Wysoką czy nawet grań Orlej Perci, a dodatkowo podziwiać z góry przebytą trasę – Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. No, chyba że akurat tego dnia będzie mgła. Jednak sam fakt stania na najwyżej położonym punkcie w naszym kraju może przynieść wystarczającą satysfakcję.

Rysy to zdecydowanie nie szczyt dla początkujących, jednak niezależnie od poziomu zaawansowania, do wyprawy należy się porządnie przygotować i przez cały czas podejścia obserwować warunki atmosferyczne. Trasa być może nie należy do najtrudniejszych w polskich Tatrach, jednak nie należy jej lekceważyć. Mimo to widoki z polsko-słowackiej góry zostaną w pamięci na długo.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds