Search The Query
Search

Poradnik dla pierwszych właścicieli: jak znaleźć najlepszą polisę OC i AC oraz ubezpieczyć nowy samochód?

Image

W 2022 roku zgodnie z danymi Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Centralnej Ewidencji Pojazdów odnotowano spadek liczby rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony w Polsce. Jednak nadal dokładnie 481 987 takich pojazdów znalazło nabywców. Każdy z nich musiał zadbać o obowiązkowe ubezpieczenie swojego pojazdu. Sprawdź, jak wykupić OC dla auta z salonu i czy potrzebuje ono dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Podstawowe ubezpieczenie nowego samochodu z salonu – ubezpieczenie OC

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że każdy posiadacz pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji musi być ubezpieczony w ramach polisy OC. To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które chroni każdego kierującego ubezpieczonym pojazdem przed ponoszeniem odpowiedzialności finansowej za szkody osobowe i majątkowe spowodowane w ruchu drogowym. Przepisy nakazują wykupienie ubezpieczenia OC dla nowego, jak i używanego auta. Bez polisy OC nie ma możliwości wyjazdu z salonu samochodowego kupionym autem. Nie zostanie ono również zarejestrowane w urzędzie.

O ile OC samochodu jest obowiązkowe i należy mieć taką polisę najpóźniej przed dokonaniem pierwszej rejestracji pojazdu i wprowadzeniem go do ruchu drogowego, o tyle możesz, ale nie musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenia.

Czy warto dodatkowo ubezpieczyć nowy samochód?

Pojawia się uzasadnione pytanie: czy warto ponosić dodatkowe koszty i ubezpieczyć nowy samochód w ramach fakultatywnych polis, takich jak AC (ubezpieczenie autocasco), NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków) czy assistance (pakiet usług dodatkowych dla kierowcy i pasażerów)?

Ubezpieczenie nowego samochodu w ramach AC jest zalecane, a w przypadku np. korzystania z leasingu czy kredytu na samochód może być nawet wymagane przez finansującego.

Ponadto ubezpieczenie autocasco, pomimo że zaliczane jest do grupy dobrowolnych, to jest ubezpieczeniem pożądanym, zwłaszcza dla właścicieli nowych aut, wprost z salonu. Ich utrata w związku z pożarem czy kradzieżą prowadziłaby do dużych strat, które może pokryć AC. Ponadto pozwoli ono na naprawę auta bez ponoszenia kosztów ze strony ubezpieczonego, jeśli pojazd zostanie zniszczony w wyniku wypadku spowodowanego przez kierującego, działania sił natury czy zwierząt albo nieznanych osób trzecich.

Pakiet dealerski – OC i AC nowego samochodu

Zakup nowego samochodu to spory wydatek, ale musisz jeszcze ubezpieczyć auto. W przypadku nowego pojazdu warto pomyśleć o tym, by kupić AC. Zanim wyjedziesz nowym samochodem z salonu, będziesz mógł prawdopodobnie skorzystać z oferty dealera na ubezpieczenie takiego auta. Nazywane jest to pakietem dealerskim, który najczęściej obejmuje OC i AC, a także NNW kierowcy i pasażerów czy też assistance. To wygodna opcja wyboru, ponieważ bez konieczności samodzielnego sprawdzania oferty możesz ubezpieczyć w wybranym zakresie swoje auto. Niekoniecznie pakiet dealerski będzie korzystny cenowo i dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań związanych z ubezpieczeniem nowego samochodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Rok produkcji samochodu jest jednym z czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki na OC czy składki na AC. Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za OC? Kalkulator internetowy ułatwi Ci wyliczenie ceny. Po wpisaniu wymaganych informacji na temat ubezpieczanego pojazdu, właściciela, i wyrażeniu zgody na zweryfikowanie przebiegu historii ubezpieczenia w UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym) otrzymasz odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu.

Przy obliczaniu składki na AC nowego samochodu z salonu możesz skonfigurować swoją polisę. Na nowe auto warto wykupić pełne ubezpieczenie, obejmujące ryzyko kolizji, wypadku, kradzieży i nie tylko. Dla obniżenia ceny AC nowego auta możesz wybrać naprawę z wykorzystaniem części zamienników części oryginalnych, ustanowić udział własny w szkodzie czy wybrać naprawę na kosztorys.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds