Przejdź do treści

Podstawowy ekwipunek w góry

Wycieczka w góry może być niezwykłą przygodą. Trzeba jednak pamiętać, że taka wyprawa zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego warto w pierwszej kolejności wiedzieć, co koniecznie na taką wycieczkę trzeba ze sobą zabrać. Z czego zatem powinien składać się podstawowy ekwipunek w góry? Oto kilka wskazówek.

Jakie są podstawowe elementy górskiego ekwipunku?

Każda wycieczka w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Bardzo istotne jest tu skompletowanie odpowiedniego ekwipunku. Na początek wymieć można kilka elementów, które zawsze warto mieć ze sobą. W pierwszej kolejności wskazać można na plecak. To na pewno niezbędna część ekwipunku w góry. Ważne jest jednak, aby był to plecak z lekkim i mocnym stelażem. Dodatkowo istotna jest jego pojemność. W plecaku powinno się zmieścić wszystkie niezbędne akcesoria. Nie może być on jednak zbyt duży, ponieważ wówczas nie może być po prostu zbyt ciężki. Dobrym miejscem do zakupu plecaka w góry będzie z pewnością sprawdzony sklep outdoorowy.

W góry warto zabrać ze sobą również kijki trekkingowe. Mogą być one bardzo pomoce przy pokonywaniu długich odcinków. Nie można także zapomnieć o produktach spożywczych. W takcie marszu w górach trudno będzie o napotkanie sklepu. Dlatego o pożywienie zadbać należy wcześniej. Na pewno warto zabrać ze sobą produkty liofilizowane, batony energetyczne oraz konserwy turystyczne. Pamiętać także trzeba o tym, że górskie wyprawy często nie należy do lekkich. Zawsze może dojść do jakiegoś urazu. Dlatego koniecznie zabrać należy również ze sobą apteczkę. Jeśli nie planuje się noclegów w schroniskach, to konieczny będzie także namiot.

Co jeszcze będzie przydatne podczas wycieczki w góry?

Górska wycieczka wiąże się oczywiście z długim przebywaniem na świeżym powietrzu. Oznacza to także, wędrówkę w słońcu. Lato to pora roku cechująca się wysoką temperaturą. Dlatego zadbać należy o odpowiednią ochronę przed słońcem. W związku z tym, jednym z elementów ekwipunku powinien być dobrej jakości filtr przeciwsłoneczny, najlepiej, aby był to filtr SPF 50.

Warto zabrać ze sobą także okulary przeciwsłoneczne. Przed słońcem chronić trzeba również głowę. Dlatego niezbędne będzie nakrycie głowy. Jeśli chodzi o kwestię ubrania, to powinno być ono lekkie, przewiewne i szybkoschnące. Oczywiście wykonane musi być z dobrej jakości materiałów. Kompletując ekwipunek na wycieczkę w góry, na pewno zabrać trzeba ze sobą bluzkę z krótkim i długim rękawem, długie spodnie, cienkie skarpetki oraz odpowiednie obuwie, np. buty trekkingowe męskie lub damskie. Ważne, aby buty sięgały za kostkę.

Co się przyda na wypadek spadku temperatury?

W górach pogoda bywa bardzo zmienna. Rano może być ciepło, ale już po południu możne zrobić się znacznie chłodniej. Dlatego ważne jest, aby ekwipunek zawierał także takie elementy, które będą pomocne właśnie w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych w trakcie wycieczki. Dlatego przede wszystkim zabrać trzeba ze sobą śpiwór. Istotne jest tu jednak to, aby był to śpiwór wykonany z dobrej jakości materiału, który chronić będzie przed nocnym chłodem. 

Na wypadek spadku temperatury lub jeśli planuje się także wędrówkę nocą, skompletować trzeba również cieplejsze ubrania. Zabrać powinno się ze sobą ciepły polar, kurtkę oraz bieliznę termiczną. Istotny jest również sam sposób ubioru. Konkretnie mowa tu o tym, aby zimną w góry ubierać się warstwowo. Jeśli chodzi o spodnie, tona pewno sprawdzą się spodnie softshellowe, zwłaszcza jeśli zamierza się wchodzić na wysokie warstwy górskie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.