Search The Query
Search

Płock – co warto zobaczyć w mieście posiadającym dwa rynki?

płock zwiedzanie

Płock, czyli dawna stolica Polski, położony jest nad Wisłą w województwie mazowieckim. To malownicze miejsce z bogatą historią spodoba się zarówno miłośnikom zwiedzania zabytków, jak i tym, którym zależy wyłącznie na rozrywce! Będąc tu, zdecydowanie należy udać się na Wzgórze Tumskie oraz odwiedzić Płockie ZOO. Oczywiście to nie wszystko, dlatego dowiedz się, jakie miejsca i atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Płocku!

Płock – krótka historia

Płock jest jednym z najstarszych miast Polski. Historia jego powstania sięga X wieku, kiedy na wspominanym Wzgórzu Tumskim, zbudowano ośrodek kultu pogańskiego. Został on zniszczony zaraz po chrzcie Polski, a na jego miejscu wzniesiono gród obronny. Miasto już od początku swojego istnienia było bardzo ważne dla kraju. Stanowiło bowiem stację zaopatrzeniową zbrojnych drużyn Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Od roku 1128 Płock stał się stolicą księstwa Mazowieckiego. Swój rozkwit gospodarczy miasto przeżywało w latach 1351-1370, w czasie panowania króla Kazimierza Wielkiego. Dzięki niemu teren miejscowości został powiększony, Płock otrzymał prawo chełmińskie, a mieszkańcy zostali zwolnieni z płacenia czynszów. Z inicjatywy tego samego władcy powstał również murowany zamek oraz fortyfikacje wokół aglomeracji miejskiej. Wówczas wjazdu do Płocka strzegły trzy bramy: Dobrzyńska, Bielska oraz Wyszogrodzka. W 1495 roku księstwo płockie zostało przyłączone do Korony Królestwa Polskiego i od tamtego czasu, aż do rozbiorów miasto pełniło funkcję stolicy województwa płockiego. W wieku XV i XVI rozwijały się tu wytwórnie płótna i sukna, młyny, spichlerze, browary oraz liczne cechy rzemieślnicze. Prężnie działało również szkolnictwo oraz życie kulturalne i artystyczne. Kolejny wiek nie był już tak owocny dla Płocka – przyniósł bowiem pożary, wojny i rabunki, które wyniszczyły oraz wyludniły miasto. Późniejsze lata to okresy niespokojne zarówno dla całego kraju, jak i dla stolicy księstwa Mazowieckiego. Miasto było wówczas ważnym ośrodkiem ruchów patriotycznych. To właśnie w Płocku odbyło się ostatnie posiedzenie sejmu polskiego z okresu powstania listopadowego. W dzisiejszych czasach Płock jest stolicą powiatu. Swoją popularność zawdzięcza między innymi największym zakładom rafineryjnym w całej Polsce. Warte zobaczenia są również liczne zabytkowe, budowle, takie jak zamek, Stary Rynek, najstarszy kościół parafialny w mieście czy Kuria Biskupa. Jakie atrakcje znajdziesz jeszcze w Płocku? Podpowiadamy!

płock atrakcje na weekend

Płock – atrakcje

Zwiedzanie Płocka będzie niezwykle przyjemnym sposobem na spędzenie ciepłego weekendu. Większość zabytków zlokalizowana jest w centrum miasta, na Wzgórzu Tumskim oraz w jego najbliższej okolicy. Z łatwością dotrzesz do wszystkich rozrywek turystycznych na piechotę. Poniżej przedstawimy Ci najciekawsze miejsca, atrakcje oraz zabytki w Płocku, które musisz zobaczyć, odwiedzając to miasto.

Płock – Stare Miasto

Stare Miasto w Płocku jest najbardziej zabytkową częścią starówki. Od ponad 800 lat zachowuje ten sam układ przestrzenny, zdecydowanie warty zobaczenia na żywo. Starówka miasta położona jest nad prawym brzegiem Wisły. Głównym deptakiem, prowadzącym przez centrum jest ulica Tumska. Do najważniejszych miejsc Starego Miasta należy Stary Rynek oraz Wzgórze Tumskie. Wybierz się na spacer po malowniczej starówce Płocka i odwiedź Muzeum Diecezjalne, Wieżę ciśnień, miejski ratusz, najstarszy kościół w Płocku imienia św. Bartłomieja oraz liczne atrakcje znajdujące się na pięknej skarpie górującej nad miastem. Intrygującym aspektem budowy starówki Płocka jest to, że ma ona aż dwa rynki, stary i nowy. Stary Rynek ma dla miasta niezwykłą wartość historyczną i kulturową. Znajduje się na nim przepiękna fontanna przedstawiająca Afrodytę oraz ratusz miejski. Wieczorem Stary Rynek jest oświetlony, co nadaje mu niezwykłego klimatu. Każdego dnia w południe na wieży ratusza odgrywany jest hymn miejski. Pojawiają się również dwie figury odgrywające scenę pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego przez jego ojca Władysława Hermana. By dostać się do nowej części rynku, należy przejść wąskimi uliczkami na plac Narutowicza. Znajdują się tam malownicze klasycystyczne kamieniczki oraz specyficzny biały budynek odwachu pochodzący z początku XIX wieku.

atrakcje plock

Wzgórze Tumskie

Wzgórze Tumskie uznawane za serce Płocka jest wysoką na 53 metry skarpą unoszącą się ponad panoramę miasta. Wzniesienie oprócz pełnienia funkcji punktu widokowego na dolinę Wisły oraz otaczający ją teren jest również jedną z głównych lokalizacji zabytków miejskich. Ponad wzgórze unoszą się dwie czerwone wieże Zamku Książąt Mazowieckich, w którym od 2008 roku znajduje się Muzeum Diecezjalne. U stóp wzniesienia mieszczą się pozostałości po kamiennej budowli. Prawdopodobnie w roku 1085 było to miejsce narodzin Bolesława Krzywoustego. W XII wieku na wzniesieniu została wybudowana Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W katedrze znajduje się Kaplica Królewska, w której pochowany został Władysław Herman, Bolesław Krzywousty oraz książęta pochodzący z Mazowsza. Wzgórze Tumskie jest zdecydowane obowiązkowym punktem wycieczki podczas zwiedzania Płocka oraz jednym z bardziej atrakcyjnych i urzekających miejsc w całym mieście.

Zobacz także: Stosunek ceny do jakości – jaki laptop wybrać?

Amfiteatr Płock

Amfiteatr w Płocku jest jednym z największych oraz najnowocześniejszych tego typu budowli w Polsce. Oryginalnie został zaprojektowany przez trzech płockich architektów, Czesława Korgula, Ignacego Bladowskiego i Henryka Sęczykowskiego. Projekt został zrealizowany w latach 60. XX wieku. Na początku XXI wieku zaproponowano rozbudowę oraz rekonstrukcję Amfiteatru. Wybrano koncepcję zaproponowaną przez Wojciecha Ryżyńskiego oraz Henryka Nowackiego. Prace trwały do 2008 roku. Amfiteatr znajduje się na Wzgórzu Tumskim przy ulicy Rybaki. Obecnie jest to miejsce, w którym odbywają się liczne koncerty, noce kabaretowe oraz inne tego typu zdarzenia. Być może w trakcie swojego pobytu w Płocku natrafisz akurat na jakieś interesujące Cię i będziesz miał okazję zobaczyć na żywo od środka imponujący Amfiteatr w Płocku.

Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne w Płocku zostało oryginalnie utworzone w Królestwie Polskim przez kapłana diecezji, księdza Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Wybudowano je w 1903 roku. Twórcą projektu był warszawski architekt Stefan Szyller. Od 1913 roku współtworzeniem zbiorów reliktów znajdujących się w muzeum zajmował się również ksiądz Franciszek Giergielewicz. Na początku istnienia muzeum na ekspozycji ukazane były w głównej mierze zabytki z katedry płockiej oraz przedmioty podarowane przez księdza Tomasza Kowalewskiego i profesora Franciszka Tarczyńskiego. Od 1929 do 1930 roku trwała rozbudowa muzeum. Aktualnie mieści się ono w dwóch budynkach: Starym Muzeum i Opactwie Pobenedyktyńskim, które umieszczone jest w południowej części zamku w Płocku.

Zbiory muzeum wciąż powiększają się o zabytkowe przedmioty dostarczane z licznych świątyni Kościoła diecezji Płockiej. Relikty znajdujące się na ekspozycji są obiektami, które przestały służyć kultowi religijnemu w okolicznych świątyniach. Są to zabytki o wysokiej wartości historycznej oraz kulturowej. W Opactwie Pobenedyktyńskim znajdują się najcenniejsze dzieła Muzeum Diecezjalnego, do których należy między innymi złoty kielich Konrada Mazowieckiego, herma św. Zygmunta i monstrancje pochodzące z gotyku. W drugiej części atrakcji nazywanej Starym Muzeum znajduje się skarbiec zawierający liczne zabytki sakralne, monety oraz broń białą. Na pierwszym piętrze budynku zobaczysz wartościowe rękopisy, dokumenty, szaty liturgiczne, pasy kontuszowe, wystawę archeologiczną oraz przepiękne obrazy i rzeźby. Zwiedzanie atrakcji możliwe jest od wtorku do piątku w godzinach 10:30-14:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-16:00. W poniedziałki i niedziele muzeum jest nieczynne. Bilet normalny kosztuje 16 złotych, a ulgowy 8. Zniżka nie obejmuje studentów. Dzieci do 7 roku życia upoważnione są do bezpłatnego wstępu. Jeśli jesteś zainteresowany jednym z dwóch budynków kompleksu Muzeum Diecezjalnego w Płocku, możesz zakupić specjalny bilet kosztujący 8 złotych, a z ulgą 4. Atrakcja znajduje się przy ulicy Tumskiej 3A.

muzeum w płocku

Wieża ciśnień Płock

Wieża ciśnień w Płocku jest jedną z ważniejszych budowli w całym mieście oraz pozostałością po okresie rozwoju techniki w tym regionie. Pięciopiętrowy, ośmioboczny budynek wykonany z czerwonej cegły znajduje się na obrzeżach centrum przy placu gen. Jarosława Dąbrowskiego. Został zbudowany pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1894 roku i był bardzo istotną częścią miejskich wodociągów. Zbiornik na najwyższej kondygnacji miał pojemność aż siedmiu tysięcy wiader. Architektem Wieży ciśnień był rosyjski inżynier Selerok Cheson. Aktualnie budowla nie pełni już swojej pierwotnej funkcji. Została za to przebudowana na lokal gastronomiczny, w którym zamówisz pyszne Amerykańskie jedzenie. Jeśli chcesz odpocząć od zwiedzania miasta i szukasz ciekawej propozycji na obiad w okolicy rynku, z pewnością będzie to strzał w dziesiątkę!

Molo Płock

Molo w Płocku znajduje się u stóp Wzgórza Tumskiego, po prawej stronie Wisły. Pomost ma 358 metrów i biegnie wzdłuż brzegu rzeki. Ta nietypowa konstrukcja ma za zadanie ochronę mostu przed niebezpiecznym oblodzeniem rzeki. Ponadto ustawienie równolegle do brzegu umożliwia podziwianie pięknej skarpy wnoszącej się na horyzoncie oraz majestatycznej katedry i zamku na wzgórzu. Na końcu podestu znajduje się kawiarnia „Molo Cafe” urządzona w stylu marinistycznym. Morski klimat, ozdobne kotwice statków i żeglarskie węzły nadają ciekawego klimatu kafejce. W okresie letnim warto usiąść przy stoliku na dworze, by móc podziwiać piękny widok na okolicę. Kawiarnia na molo otwarta jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-20:00 i w niedzielę w godzinach 10:00-21:00.

Molo Płock

Zamek Książąt Mazowieckich w Płocku

Zamek Książąt Mazowieckich w Płocku swoją historią sięga aż XIV wieku. Został wzniesiony w tamtym okresie z rozkazu księcia Bolesława II mazowieckiego. Do końca XV wieku twierdza była siedzibą książąt pochodzących z Mazowsza. Po 1495 roku zamek został opuszczony i zaczął podupadać. Doszło również do osunięcia się skarpy, na której jest on ulokowany. Odbudową fortyfikacji zajął się Zygmunt I Stary. Główną część zamku oddał benedyktynom, a swoją rezydencję przeniósł do południowej części zamku. Zbudowano tam królewską kamienicę. W XVII wieku przez okupację szwedzkich wojsk benedyktyni opuścili całkowicie fortecę. Z rozkazu pruskich władz rozebrano dużą część murów. Od roku 1865 zamek w Płocku był siedzibą seminarium duchownego, a następnie żeńskiego gimnazjum. Po II wojnie światowej odnowiono budowlę i od 1973 roku stała się ona siedzibą Muzeum Diecezjalnego.

Do dziś oprócz dawnej siedziby benedyktynów, w której aktualnie znajduje się muzeum, zachowały się obydwie wieże zamkowe, Wieża Szlachecka oraz Wieża Zegarowa. Od 1492 roku Wieża Zegarowa pełniła również funkcję dzwonnicy katedry. Wielokrotnie była przebudowywana, dlatego nie przypomina już swojego pierwotnego kształtu. W 1792 roku baszta została rozbudowana i podwyższona oraz umieszczono w niej dzwony katedralne i zegar. Swego czasu było to również miejsce więzienia dla osób skazanych przez sąd kościelny. Druga z baszt, Wieża Szlachecka była częścią murów obronnych zamku. Dawniej znajdowała się w niej brama wjazdowa prowadząca na teren zamku. Dziś zobaczyć jednak można pozostałości po łuku gotyckiej bramy, które widać od strony Wisły. Wieża Szlachecka i Wieża Zegarowa połączone były ze sobą murami wewnętrznymi, otaczającymi katedrę, kościół benedyktyński św. Wojciecha, zamek książęcy, cmentarz i budynki duchowieństwa. Tak jak druga z baszt, Wieża Zegarowa pełniła funkcję więzienia. Górna część aresztu była przypisana dla szlachty, a dolna dla zwykłych mieszczan. W 1796 roku przez powolne rozpadanie się Wieża Szlachecka została obniżona.

Płock Rafineria

Płock oprócz pięknych atrakcji turystycznych pochwalić się może również imponującą rafinerią ropy naftowej. Zakład należy do polskiego koncernu PKN ORLEN i jest jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu fabryk w Europie Środkowo-Wschodniej. Budowa rafinerii w Płocku trwała od 1960 do 1965 roku, jednak w następnych latach doczekała się kilku ulepszeń, co zadecydowało o jej pozycji na rynku.

Płock Rafineria

Płock – co warto zobaczyć w okolicy?

Zobaczyłeś już wszystkie atrakcje w Płocku i wciąż czujesz niedosyt? Nie przejmuj się! W okolicy znajdziesz kilka ciekawych i nietypowych miejsc. Jednym z przykładowych jest miejskie ZOO. Znajdziesz tam aż 3665 zwierząt pochodzących z 319 różnych gatunków. ZOO w Płocku otwarte jest od listopada do stycznia w godzinach 9:00-16:00, w lutym, marcu i październiku w godzinach 9:00-17:00, w kwietniu i wrześniu 9:00-18:00 i od maja do sierpnia w godzinach 9:00-19:00. Kasy zamykają się godzinę przed zamknięciem ZOO. Cena biletu normalnego wynosi 28 złotych, a ulgowego 19 złotych.

Przechadzając się spacerem po starówce Płocka, zauważyć możesz nie jeden pomnik oraz piękne miejskie murale. Monumenty są upamiętnieniem znanych mieszkańców tych okolic, między innymi aktorki Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej lub pomnik premiera Mazowieckiego. Liczne statuy nie są jedyną rzeczą, za jaką powinieneś rozglądać się w Płocku. Na ścianach budynków Starego Miasta zauważyć możesz… Płockie koty! Kolorowe murale przedstawiające koty dodają uroku, chociażby deptakowi na Wzgórzu Tumskim, czy schodom prowadzącym na górę skarpy. Patrz pod nogi, ale też nie zdziw się, jeśli znajdziesz jakieś murale przedstawiające psotnych czworonogów na gzymsie budynku.

Ciekawostki

Przygotowaliśmy również kilka ciekawych i nietypowych informacji o Płocku, które powinny Ci się spodobać. Czy wiedziałeś, że miejscowość uzyskał prawa miejskie już w roku 1237? To aż o 20 lat wcześniej niż Kraków! W Płocku znajduje się również najstarsza szkoła średnia w całej Polsce. Istniała już przed nadaniem praw miejskich, od roku 1180 i nazywa się Małachowianka. Kolejnym intrygującym faktem jest to, że w Płockim ZOO żyje jeden z najstarszych rezydentów polskich ogrodów zoologicznych, oraz jeden z bardziej sędziwych przedstawicieli swojego gatunku na całym świecie. Mowa tu o 89-letnim aligatorze Marcie. W swoim życiu zagrała ona nawet w polskiej komedii Hydrozagadka, a do roku 1960 żyła na Florydzie! Płocki ratusz i jego historia są również niezwykle interesującą częścią miejskiej panoramy. Mało jaki turysta o tym wie, jednak budynek zaprojektował ten sam architekt, który stworzył Warszawski Belweder, a mowa tu o Jakubie Kubickim. To właśnie dlatego ratusz w Płocku jest tak wspaniały i podziwiany przez osoby odwiedzające okolice.

W Płocku czekają na Ciebie liczne atrakcje i wiele rozrywek. Wybierz się na spacer do Starego Miasta, zobacz na żywo przepiękny ratusz miejski i zajrzyj do najstarszego Płockiego kościoła. Przejdź się po molo i napij się kawy w kawiarni z widokiem na Wisłę. Odwiedź koniecznie Płock i poznaj jego niesamowitą historię i atrakcje!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds