Afryka dzika dostępna dla turystów! Właśnie taki krajobraz dziewiczej Tanzanii możesz zobaczyć w Parku Narodowym Ngorongoro utworzonym na powierzchni wulkanicznego krateru o tej samej nazwie. Jak wygląda wycieczka do jednego z naturalnych cudów kontynentu afrykańskiego? Dowiedz się, co warto zobaczyć w Ngorongoro i jakie atrakcje skrywa ten region Tanzanii!
Krater Ngorongoro — co to jest?
Ngorongoro to krater znajdujący się na północy Tanzanii, który ukształtował się w wyniku działalności wygasłego już wulkanu. Erupcja, która spowodowała zapadnięcie się stożka wulkanicznego, miała miejsce od 2 do 3 milionów lat temu, a kaldera, która powstała w jej wyniku uznawana jest za największą na świecie. Głębokość krateru wynosi 610 metrów, natomiast jego powierzchnia rozciąga się około 260 kilometrów². Dno Ngorongoro obecnie wznosi się na 1800 metrach n.p.m, a według szacunków badaczy pierwotny wulkan osiągał wysokość od 4500 do 5800 metrów.
Na obszarze krateru utworzono Park Narodowy Serengeti, z którego po niecałej dekadzie wydzielono Obszar Chroniony Ngorongoro. Jego przyrodnicze walory w 1979 roku docenili członkowie organizacji UNESCO, wpisując teren na Listę Światowego Dziedzictwa. Jeszcze przed tym wydarzeniem, wyjątkowość występowania na tym terenie dzikich zwierząt została podana regulacjom prawnym, na mocy których zakazano polowań niemal na całym obszarze krateru w 1921 roku. Obecnie to jeden z najważniejszych rezerwatów afrykańskich zwierząt, o czym świadczy ich liczebność. Dno krateru Ngorongoro zasiedla około 30 tysięcy zwierząt, a wśród różnorodnych gatunków możesz spotkać Wielką Piątkę Afryki.
Nie tylko bogactwo fauny stanowi o turystycznej atrakcyjności Obszaru Chronionego Ngorognoro. Dno krateru zasilają strumienie, stanowiące źródło pitnej wody dla zwierzyny, ale również urokliwe jeziora. Podczas wycieczki możesz zobaczyć ukryte wioski Masajów — rdzennych mieszkańców Tanzanii. Teren doliny przecina niezwykły Wąwóz Olduvai, a krajobraz dziewiczej sawanny zachwyca turystów przyjeżdżających tu z całego świata. Sprawdź, jakie jeszcze atrakcje kryje ten region!
Wąwóz Olduvai
Na terenie rezerwatu Ngorongoro wznosi się wyjątkowa formacja skalna — Wąwóz Olduvai, zwany często Oldupai. To jedno z najpopularniejszych stanowisk archeologicznych, które mieści się na obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich. Olduvai stanowi jedno z bocznych odgałęzień tej struktury. W tym miejscu odnaleziono najstarsze dowody na istnienie przodków ludzi. Liczne ekspedycje potwierdziły, że warstwy geologiczne wąwozu skrywają ślady bytowania człowieka i innych gatunków człekokształtnych datowane na 2,6 – 1,7 milionów lat. Poza szczątkami zwierząt i ludzi odnaleziono kamienne narzędzia i wyroby kultury olduwajskiej. Wykopane eksponaty posłużyły do ustalenia czasów życia australopiteków i pozwoliły stwierdzić, że ten rodzaj ssaków był zdolny do ich produkcji, co stanowi niesamowity przełom w badaniu ewolucji.
Na skraju Wąwozu Olduvai mieści się dziś muzeum, w którym możesz zobaczyć artefakty oraz poznać kulturę Masajów. W jednej z sal prezentowane są wystawy poświęcone historii małżeństwa Leakey — badaczy wąwozu. W środku dostępne są mapy i wykresy obrazujące wykopaliska oraz znalezione artefakty. Druga sala gromadzi odlewy skamieniałości ze śladami stóp Laetoli wraz z fotografiami. Ponadto znajdują się dwie sale przeznaczone do wykładów organizowanych na świeżym powietrzu. Muzeum ulokowane jest około 5 kilometrów za zjazdem z głównej drogi prowadzącej do Krateru Ngorongoro z Parku Serengeti.
Zwierzęta Ngorongoro
Głównym celem wycieczki na obszar krateru Ngorongoro jest zobaczenie prawdziwego życia dzikich zwierząt zamieszkujących dolinę. Miłośnicy safari planują wyjazd na styczeń i luty, ponieważ w tych miesiącach najlepiej można zaobserwować wielką migracje. Mnogość gatunków na tym obszarze definiowana jest dostępem do pitnej wody, dzięki której mogą rozwijać swoje siedliska.
Na terenie krateru Ngorongoro żyje najwięcej zwierząt kopytnych. Są to gazele, gepardy, gnu i wiele innych. Fenomenem jest możliwość spotkania całej Wielkiej Afrykańskiej Piątki, czyli nosorożca, słonia, lwa, lamparta i bawoła. Podczas wycieczki możesz zobaczyć żyrafę, hipopotamy, zebry, gazele i guźce. Grono drapieżników zasilają hieny, szakale, koty serwalowe i dzikie psy myśliwskie. To jedyne takie miejsce w Afryce, w którym najczęściej występuje nosorożec czarny, którego populacja jest obecnie ograniczona i zagrożona wyginięciem. W II połowie XX wieku w wyniku kłusownictwa gromada gatunku zmniejszyła się licznie, a od tego wydarzenia wszystkie nosorożce przebywające w kraterze zostały wyposażone w nadajnik umieszczony w rogach, dzięki któremu można kontrolować przemieszczanie się osobników. Odczytywane informacje pozwalają stwierdzić, że najczęściej wędrują między Jeziorem Magadi i lasem Lerai. Dno krateru uznaję się także za najgęstsze skupisko występowania lwiego króla.
Teren krateru stał się lęgowiskiem dla różnego rodzaju ptactwa. Szacuje się, że można wypatrzyć około 500 gatunków — od zamieszkałych na stałe po migrujące i sezonowe. Jezioro Ndutu jest świetnym miejscem do podziwiania flamingów, pelikanów i innych ptaków wodnych, które bytują tu o każdej porze roku. Najczęściej występującymi gatunkami ptactwa są myszołów augur i sekretarz, natomiast wyjątkowym okazem latającego drapieżnika jest sęp egipski. Ptaki o kolorowym upierzeniu jak żołna cynamonowa, nektarnik malachitowy, trogon szponiasty, nektarnik złotogłowy i wiele innych widywane są w lasach porastających skrajne obszary krateru Ngorongoro.
Ciekawostki
Co ciekawego warto wiedzieć się o Ngorongoro przed podróżą?
- Krater został wybrany jednym z siedmiu naturalnych cudów świata Afryki w 2013 roku.
- Inne nazwy Ngorongoro to „Afrykański Ogród Eden” lub „Fish bowl with wildlife”.
- Uważa się, że wulkan przed erupcją, która doprowadziła do powstania krateru, osiągał wielkość Kilimandżaro.
- Na terenie Obszaru Chronionego Ngorongoro nagrywano ujęcia do filmu „Out od Africa”, który został nagrodzony Oscarem.
- Masajowie nazywali pierwotnie krater „El-Nkoronkoro”, co w ich języku znaczy „Dar życia”.
- Zwiedzanie krateru jest możliwe za otrzymaniem zezwolenia na 6-godzinny pobyt.
Co warto zobaczyć w okolicach Ngorongoro?
Na Obszarze Chronionym Ngorongoro do dziś swoje tradycyjne życie plemienne prowadzą Masajowie. Podczas pory deszczowej zamieszkują rozległe równiny, natomiast wraz z nadejściem pory suchej przemieszczają się na zbocza gór i bliżej lasów. Hodują własne zwierzęta — bydło, kozy, owce, a nawet osły, jednak nie mogą uprawiać ziem na terenie objętym ochroną. Podczas organizowanych wycieczek na safari i sawannę doliny Ngorongoro w programie często pojawia się wizyta w jednej z masajskich osad. Możesz poznać kulturę rdzennych mieszkańców i spróbować swoich sił w rzemiośle lub tańcu. Przed wybraniem oferty agencji turystycznej, zapoznaj się z nią dokładnie, ponieważ w związku z dużą liczbą odwiedzin Masajów, nie zawsze możesz trafić do lokalnych społeczności, które żyją na tym terenie od pokoleń.
W niedalekiej odległości od krateru Ngorongoro, na jego zboczach usytuowana jest Gibb’s Farm, w której możesz spędzić nocleg przy pięknych okolicznościach przyrody i delektować się filiżanką małej czarnej. Gospodarstwo powstało w XX wieku i dziś składa się 17 odnowionych domków i dwóch większych domów wynajmowanych gościom odwiedzającym ten region Tanzanii. Jeden dzień to zdecydowanie za mało, by odkryć wszystkie uroki tego miejsca, a wśród aktywności, które proponuje farma, są:
- wizyta na plantacji kawy;
- zbiór kawy i palenie;
- lekcje pieczenia;
- spacer do jaskini słoni;
- obserwacja ptaków
- ogród kaktusów;
- lokalna restauracja, galeria, butik i basen;
- spacery gospodarskie i karmienie zwierząt;
- zbiór warzyw;
- wycieczka na safari i wiele innych.
To doskonałe miejsce na odpoczynek. Farma promuje inicjatywę zrównoważonego rozwoju, a wszystkie plony pochodzą z upraw ekologicznych. W okolicznych ogrodach możesz podziwiać piękne okazy ziół, róż i roślin medycznych. Gospodarstwo dodatkowo zajmuje się również organizacją wycieczek na safari.
Jak przygotować się do tanzańskiej podróży
Planowanie podróży do Ngorongoro najlepiej rozpocząć od znalezienia środku transportu. Z Polski najlepszą opcją przemieszczenia się jest lot samolotem. Z Warszawy dostępne są bezpośrednie połączenia na lotnisko Kilimandżaro w Tanzanii — mieście Moshi, z którego jest najbliżej do miejsca docelowego. Na miejscu warto skorzystać z miejskiej komunikacji lub taksówki, którą dojedziesz do Arushy. Możesz również sprawdzić wewnątrzkrajowe połączenia i wybrać lot czarterowy.
Nie później niż 4-6 tygodni przed podróżą zapoznaj się z kalendarzem wymaganych szczepień. Polska nie jest krajem endemicznego występowania żółtej gorączki, więc nie ma obowiązku szczepień przeciw tej chorobie, jednak zaleca się wykonanie kompletu szczepień zalecanych. Chronią one przed chorobami zakaźnymi jak: tężec, wirusowe zapalenie wątroby A i B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, odra, świnka, różyczka.
Przy zboczach krateru znajduje się wiele miejsc noclegowych, więc zakwaterowanie nie powinno stanowić problemu dla turystów przyjeżdżających z Polski. Standard kwater jest różny i możesz wybierać wśród bardziej luksusowych posiadłości po pensjonaty kilkuosobowe o niższej cenie za noc. Nie musisz martwić się o kwestię dogadania, ponieważ większa ludność Tanzanii porozumiewa się w języku angielskim na poziomie komunikatywnym.
Wizyta na safari w Ngorongoro podlega przestrzeganiu regulaminu. Na teren Obszary Chronionego mogą wjeżdżać wyłącznie pojazdy przystosowane do jazdy terenowej, które uzyskały specjalne zezwolenie. Turyści mogą wybrać spośród dwóch przejażdżek — porannej lub popołudniowej, co warunkowane jest uzyskaniem pozwolenia na wejście jedynie przez 6 godzin. Większość wycieczek odbywa się za pośrednictwem biur podróży, które czuwają nad przebiegiem wizyty w tanzańskiej sawannie.