Przejdź do treści

Malta- najciekawsze miejsca

Malta to popularny kierunek wybierany przez europejskich turystów. Kraj ten jest z pewnością wart odwiedzenia, z uwagi na liczne zabytki, zjawiskowe plaże i cudowne widoki.

Malta- podstawowe informacje

Malta znajduje się na Morzu Śródziemnym ok. 80 km na południe od Sycylii. Kraj ten rozciąga się na kilku wyspach, natomiast największą z nich jest Malta. Jej stolicą jest Valletta, której zaludnienie jest najwyższe. Skład archipelagu maltańskiego obejmuje też wyspy Goco i Comino, ponadto wiele niewielkich wysepek. Od 2004 roku kraj ten należy do Unii Europejskiej i jest też członkiem strefy Schengen, z tego względu wybierając Malta wycieczki, wystarczy mieć dowód osobisty. Na Malcie obowiązującą walutą jest euro, obowiązuje tu ruch lewostronny, a językiem urzędowym jest język angielski.

Valletta- stolica Malty

Stolicą tej pięknej wyspy jest Valletta, której historię powstania datuje się na rok 1566. Nazwa miasta wzięła się od jego założyciela, czyli wielkiego mistrza zakonu maltańskiego Jean Parisota de la Vallette. Pod budowę miasta wykorzystano węgiel kamienny. Stolica jest warto odwiedzenia z uwagi na wiele cennych dzieł znajdujących się w kościele. Można w nim podziwiać rzeźby i obrazy zlokalizowane przy ołtarzu głównym kościoła oraz przy każdym z czterech bocznych. W kościele można też zobaczyć obrazy nasklepienne, których autorem jest artysta Alessio Erardi, a współtwórcą Enrico Regnaut. Obrazy zlokalizowane na 6 polach ukazują sceny z życia Maryi Panny, takie jak Nawiedzenie czy Zwiastowanie na polu pierwszym przed ołtarzem albo Prezentacja Maryi w Świątyni i Prezentację Dzieciątka Jezus w Świątyni na polu piątym.

Pałac Wielkiego Mistrza

Znajdując się w stolicy Malty, należy koniecznie udać się do Pałacu Wielkiego Mistrza. Jest to zabytkowy budynek, który jest aktualnie siedzibą urzędu prezydenta. Budynek wybudowany został w stylu renesansu i manieryzmy. Stanowił on cel administracyjny Malty prawie 3,5 wieku. Oryginalnie wybudowany w 1571 stał się siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego. Pałac można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli, z wyłączeniem dni, w którym pełnione są istotne funkcje państwowe. W zbrojowni pałacu podziwiać można ogromną kolekcję broni okresu Kawalerów Maltańskich.

Dolne ogrody Barrakka

Dolne ogrody Barrakka znajdują się na szczycie Bastionu św. Krzysztofa. Udając się do nich, zachwycać się można cudownym widokiem na Falochron i Grand Harbour. To świetne miejsce dla miłośników natury. W ogrodzie zlokalizowane są trzy pomniki: wiceadmirała sir Aleksandra Johna Balla, dzwonnica Siege Ball Memorial i Eneasz, czyli dzieło Ugo Attardiego. Pokonując ogród widać wiele tablic pamiątkowych poświęconych ważnym osobom lub wydarzeniom.

Jaskinie i koleiny Malty

Oprócz samych zabytków Malta ma do zaoferowania także tajemnice jaskinie i koleiny. Udając się na wschód od miejscowości Dingli, dotrzeć można do starożytnych, wyżłobionych w kamiennych podłożu kolein. Są one też zlokalizowane w innych obszarach wyspy, ale te są z pewnością najefektowniejsze. Tworzą one skrzyżowania i węzły, a ich nazwa Clapham Juncion pochodzi od ruchliwej stacji kolejowej w Londynie. Malta to też miejsce występowania wielu jaskiń.

Wioska marynarza Popeya

Popularna w popkulturze postać marynarza Popeya ma na malcie swoją własną wioskę, czyli Popeye Village. To właśnie tutaj w 1980 roku nakręcono film na podstawie przygód tego bohatera z komiksu. Wioskę budowano przez 7 miesięcy i znajdują się w niej drewniane domu, kościół, cmentarz, mały port i sklep. Przy wiosce zlokalizowana została specjalnie stworzona zatoka. Po ukończeniu produkcji wioska miała być zdemontowana, aczkolwiek służy ona do dziś za atrakcję turystyczną.

Marsaxlokk- wioska rybacka

Kolejną ciekawą atrakcją tej wyspy jest wioska rybacka Marsaxlokk. Zlokalizowana na południowo-wschodnim wybrzeży i znana głównie ze względu na swoje kolorowe, urocze łódek luzuu. To tutaj znaleźć można także najpyszniejsze w całym kraju ryby. Turyści chętnie podziwiają łódki, na których znajdują się przepiękne detale ukazujące małe rybki, wzorki i kwiaty. Będąc tutaj, warto też pospacerować po plaży z muszelek i spróbować dan tutejszej kuchni.

Plaże na Malcie

Malta –  dlaczego jeszcze warto odwiedzić to miejsce? Z uwagi na piękną, słoneczną pogodę i wysoką temperaturę, jest to idealne miejsce na plażowanie i relaks. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza piaszczyste plaże obecne w północnej części wyspy. Licznie odwiedzana przez turystów jest zwłaszcza plaża przy Golden Bay, w której znajdują się restauracje, kawiarnie, wypożyczalnie sprzętów wodnych i sprzęt do leżakowania. Plaża jest łatwo dostępna, gdyż niedaleko od niej znajduje się przystanek autobusowy i parking. Plażą z pięknymi widokami, mniej odwiedzana przez turystów jest ta przy Ghajn Tuffieha Bay. Aby do niej dotrzeć, należy pokonać aż 200 stopni.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.