Search The Query
Search

Lodowiec Perito Moreno i jego tajemnice

perito moreno

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Glacier Perito Moreno jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Patagonii. Kiedy myślimy bądź mówimy o Argentynie, najczęściej obracamy się w tematach piłki nożnej, tanga, czy wspaniałych steków i wina. Kwestia leżącego na jej południu lodowca jest poruszana zwykle jako jedna z ostatnich, a nie powinna być! Widok trzydziestu kilometrów piętrzącego się lodu wtopionego w krajobraz prowincji Santa Cruz zapiera dech w piersiach. Poznaj historię perły w koronie argentyńskiej Patagonii!

Co to jest Perito Moreno?

Perito Moreno Glacier to jeden z 48 lodowców zasilanych przez Południowy Lądolód Patagoński, zlokalizowany w Andach. Zajmuje 258 kilometrów kwadratowych i jest trzecim co do wielkości lodowcem spływającym na stronę argentyńską. Ma ponad 60 metrów wysokości i aż 30 kilometrów długości. Jest częścią Parku Narodowego Los Glaciares. Szczególnie warto wybrać się tam w południe, kiedy nagrzany przez słońce lód odłamuje się i z hukiem wpada do jednego z wielu jezior. Lodowiec Perito Moreno wyróżnia się swoim błękitnym kolorem, który w połączeniu z bielą obsypanych śniegiem górskich szczytów robi piorunujące wrażenie.

Skąd taka nazwa?

Glaciar Perito Moreno został nazwany w 1899 na cześć Francisco Pascasio Moreno, argentyńskiego naukowca i odkrywcę, który odgrywał kluczową rolę w wyznaczeniu granic podziału Patagonii, oraz jej ogólnego rozwoju. Urodzony w Buenos Aires badacz otrzymał przydomek Perito, co można przetłumaczyć jako Ekspert lub Specjalista. W 1888 Moreno otworzył muzeum historii naturalnej w La Plata. Szybko stało się jednym z najważniejszych obiektów w państwie, a zgromadzona tam wiedza pomogła ustalić rzeczywistą historię Argentyny oraz jej granice. Artefakty zebrane przez Francisco brały również udział trwającym lata sporze o podział terytorium z Chile. Dzięki materiałom archeologicznym umieszczonym w La Plata lodowiec Perito Moreno mógł zostać prawnie przypisany Argentyńczykom.

Jak dojechać do Perito Moreno?

W odległości około 65 kilometrów od lodowca Perito Moreno leży El Calafate. Jest to najbliżej umiejscowiony ośrodek turystyczny. Można tam doleć jednym z wielu oferowanych w Polsce lotów. Podróż lotnicza zajmie nam lekko ponad 30 godzin. Ceny biletów zaczynają się od 3200 PLN. Następnie opcji transportu mamy kilka. Turyści najczęściej korzystają z autobusów. Codziennie kilka pojazdów odjeżdża z dworca w kierunku Glaciar Perito Moreno. Cena biletu w jedną stronę to około 40 złotych od osoby. Wiele agencji turystycznych w mieście oferuje dojazd pod sam lodowiec razem z wycieczką z przewodnikiem. Koszt takiego zestawu zamyka się w 1600 argentyńskich peso, czyli mniej więcej 65 złotych. Najdroższym, ale i też najwygodniejszym sposobem na odkrywanie ciekawostek Patagonii jest wynajem auta. W El Calafate znajdziemy wiele firm udzielających takich usług. Za jeden dzień najmu pojazdu zapłacimy od 120 złotych w górę. Jeśli zdecydujemy się na ten środek transportu, musimy pamiętać o zapoznaniu się z trasą lub zakupie mapy drogowej. Oczywiście pozostaje nam jeszcze możliwość podróży autostopem, jednak jak wszyscy wiemy, nie jest to najpewniejszy sposób na szybkie dotarcie do celu.

lodowiec perito moreno

Ceny biletów i godziny otwarcia

Aby wejść na teren Parku Narodowego Los Glaciares, należy zakupić bilet w cenie 800 peso. W ramach biletu można bezpłatnie spędzić noc na kempingu w El Huala Dzieci do piątego roku życia mogą poruszać się po parku za darmo. Warto także zapoznać się ze stroną internetową Los Glaciares. Możemy znaleźć tam cennik oraz różne rabaty, z których warto skorzystać.

W lecie bramy parku pozostają otwarte od 8, aż do 18. W zimie czas wejścia na jego teren zostaje skrócony — możemy to zrobić w przedziale 9 – 16. Po zamknięciu masz jeszcze dwie godziny na zwiedzanie i opuszczenie parku.

Jak zwiedzać lodowiec?

Po zakupie biletu należy skierować się w stronę parkingu. Tam mamy trzy potencjalne trasy do zwiedzanie masywu. Trasa żółta + biała to najkrótszy oraz najłatwiejszy możliwy szlak. Aby z nich skorzystać, należy wsiąść na parkingu do odjeżdżającego co piętnaście minut autobusu. Pojazd kończy trasę na samej górze punktu widokowego, z którego rozpoczynają się obie ścieżki. Szlak żółty to najczęstszy wybór turystów, co podkreślają przygotowane pod nich udogodnienia, np. wiaty pozwalające schować się przed opadami. Trasa biała jest przystosowana do poruszania się po niej wózkiem. Najczęściej spotkamy na niej osoby zmagające się z niepełnosprawnością lub rodziny z dziećmi.

Ścieżka oznaczona kolorem niebieskim wymaga od nas wytrwałości. Jest zdecydowanie dłuższa od wymienionych wcześniej, pozwala za to zbliżyć się najbardziej jak to możliwe do lodowca Perito Moreno. Zagęszczenie turystów jest tu raczej niskie, możemy na niej w pełni nacieszyć się hukiem pękającego lodu. Cała trasa prowadzi nas po metalowych kratach umieszczonych na podwyższeniu Są jeszcze dwie ścieżki: zielona i czerwona, jednak prowadzą tylko w kierunku parkingu.

glaciar perito moreno

Najciekawsze wycieczki

Perito Moreno Glacier oferuje nam wiele sposobów zwiedzania. Dla tych, którzy chcą poczuć dreszczyk emocji, agencje turystyczne przygotowały całodniową kajakową przygodę po jeziorach otaczających lodowy masyw. Oprócz obserwowania krajobrazu z poziomu wody turyści mają możliwość zbliżenia się do lodowca z pomocą biegnących wokół kładek. Transport z hotelu i z powrotem, przewodnik posługujący się hiszpańskim i angielskim, lunch, kombinezony i akcesoria, to wszystko w cenie 1000 złotych.

Jeśli z adrenaliną Ci nie po drodze, może zainteresujesz się dziennym rejsem wokół lodowców parku Los Glaciares. Za niecałe pół tysiąca złotych zwiedzisz zatokę Escuadra, zobaczysz gniazda kondorów oraz zjesz lunch na ekskluzywnym jachcie. Piękne widoki, pyszne posiłki i oszałamiający huk lodowców, czego chcieć więcej?

Ciekawostki patagońskiej perły

  • Lodowiec Perito Moreno jest jednym z niewielu lodowców, który ciągle rośnie. Codziennie przybywa około dwóch metrów lodu.
  • Glaciar Perito Moreno nosił początkowo nazwę Bismarck. Został tak nazwany przez Rudolpha Hauthala na cześć pruskiego kanclerza.
  • W 2001 w szczelinach lodowca odkryto gatunek stawonoga, który uważany był wcześniej za wymarły. Ze względu na jego ekstremalne siedlisko nazwano go „Smokiem Patagonii” oraz „Perłą Andów”.
  • Perito Moreno Glacier jest trzecim co do wielkości zbiornikiem wody pitnej na świecie.
  • Perito Moreno ma ponad 60 metrów wysokości, a jego najniższy punkt znajduje się aż 170 metrów pod wodą.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds