Grzyby leśne to jeden z najsmaczniejszych darów jesieni! Warto więc wykorzystywać je w swojej kuchni – i to na wiele różnych sposobów. Jeśli do tej pory w Twoim domu królowała jedynie zupa grzybowa i prosty sos z borowików, być może w tym roku pozwolisz sobie na więcej kulinarnych eksperymentów. Przepisy na kilka pysznych dań znajdziesz poniżej. Zainspiruj się i do dzieła!
Jak przygotować leśne grzyby do jedzenia?
Zanim na rodzinnym obiedzie zaserwujesz grzyby leśne, konieczne będzie ich właściwe przygotowanie. Przyniesione z lasu (czy nawet ze sklepu!) grzyby trzeba oczyścić i pokroić. Potem, zależnie od tego, jak i kiedy planujesz je wykorzystać, przyda Ci się duży garnek, woreczki do mrożenia albo suszarka do grzybów.
Dzięki zamrożeniu albo wysuszeniu trzonków i kapeluszy, będziesz mógł korzystać z grzybów nie tylko przyrządzając jesienne obiady! Smaczne dania na bazie leśnych grzybów – mrożonych albo suszonych – przygotujesz bez trudu także w kolejnych miesiącach, o ile zadbasz o odpowiednie ich przechowywanie.
Przed zamrożeniem grzybów pamiętaj jednak, aby choć kilka minut je podgotować – dzięki temu nie zgorzknieją w zamrażarce ani nie staną się bardzo twarde. Jeśli z kolei planujesz przygotowanie suszonych grzybów, zwróć uwagę, by oczyszczać je na sucho – zanieczyszczenia zbierz miękką ściereczką albo szczoteczką. Dzięki temu zarówno większe, jak i mniejsze kawałki grzybów wysuszysz bardzo dokładnie – a to da Ci pewność, że grzyby nie spleśnieją w czasie przechowywania!
Świeże grzyby z patelni
Szukasz pomysłu na prosty rodzinny obiad z grzybami? Smaczną propozycją, która z pewnością spodoba się także pozostałym domownikom, będzie podanie świeżych grzybów w sosie śmietanowym. Większość składników zapewne masz już w domu! Potrzebne będzie:
- – 500 g świeżych grzybów leśnych (mogą to być kurki, borowiki, a w ostateczności – jeśli nie możesz delektować się leśnymi grzybami – po prostu pieczarki);
- – 1 cebula;
- – 3 łyżki masła albo oliwy z oliwek;
- – 250 ml śmietany (doskonale sprawdzi się śmietana 18%);
- – sól, pieprz do smaku.
Jak zrobić sos z grzybami leśnymi? Zacznij od ich oczyszczenia i ugotowania (jeśli wciąż szukasz dobrej jakości naczyń, sprawdź garnki Florina). Gdy grzyby będą miękkie, odcedź je. Na patelnię wylej oliwę lub wyłóż masło. Kiedy tłuszcz się rozgrzeje, dodaj pokrojoną w drobną kostkę cebulę i podsmażaj na większym ogniu.
Do zeszklonej cebuli dodaj grzyby i smaż ok. pół godziny. Po tym czasie zalej wszystko śmietaną i duś jeszcze 15 minut. Dopraw solą i pieprzem. Danie możesz posypać świeżym koperkiem albo pietruszką. Podawaj z makaronem, kaszą albo ryżem.
Flaczki z suszonych grzybów leśnych
Flaczki z suszonych grzybów to danie, które smakuje zarówno starszym dzieciom, jak i dorosłym. Sprawdzi się więc świetnie nie tylko na rodzinnym obiedzie, ale też podczas spotkania z przyjaciółmi.
Flaczki z suszonych grzybów to przy okazji dobry sposób, aby do rodzinnego menu przemycić więcej warzyw. Jak je przyrządzić? Przygotuj:
- – 1,5 l bulionu;
- – 70 g suszonych grzybów (mogą to być np. podgrzybki);
- – 1 szklanka wody;
- – 50 g selera naciowego;
- – 5 liści kapusty włoskiej;
- – 1 ząbek czosnku;
- – 1 cebulę;
- – 3 łyżki masła;
- – majeranek, sól, pieprz, tymianek, ziele angielskie.
Zacznij od zalania suszonych grzybów wodą i odstawienia ich na kilka godzin. Gdy zmiękną, wyjmij grzyby z wody i pokrój w paski. Tak samo pokrój też pozostałe warzywa. Przygotuj patelnię – najlepiej z nieprzywierającą powłoką. Takie patelnie na indukcję i kuchenki gazowe, wykonane z dobrej jakości materiałów i w rozsądnych cenach, znajdziesz np. w sklepie Florina.
Na patelni rozpuść masło, dodaj grzyby oraz warzywa i smaż do miękkości. Podgrzej bulion i ciepłym płynem zalej zawartość patelni. Dodaj ziele angielskie, a potem gotuj pod przykryciem ok. 30 minut. Dopraw do smaku i podawaj z ziemniakami (sprawdzi się też makaron albo ryż).
Flaczki możesz przyrządzić również z dodatkiem pomidorów lub papryki. Pomidory dodaj wraz z bulionem, a paprykę – w tym samym czasie, co cebulę.
Risotto grzybowe ze świeżą natką pietruszki
Idealny pomysł na wyjątkowe danie z grzybami? Wykwintne risotto podane z pietruszką i parmezanem! Do jego przygotowania potrzebne będzie:
- – 2 szklanki ryżu;
- – 500 ml bulionu;
- – cebula;
- – 80 g parmezanu;
- – 7 łyżek masła;
- – 800 g grzybów (może to być risotto z kurkami, podgrzybkami, maślakami – wybierz ulubione grzyby);
- – 3 ząbki czosnku;
- – 100 ml śmietanki kremówki;
- – 2 łyżki soku z cytryny;
- – sól, pieprz, tymianek.
Na rozgrzanej patelni umieść 5 łyżek masła. Gdy się rozpuści, dodaj posiekaną drobno cebulę i zeszklij ją. Następnie na patelnię wsyp ryż. Podsmaż jeszcze 2 minuty i zalej całość gorącym bulionem. Duś ok. 20 minut (do całkowitego wchłonięcia bulionu i miękkości ryżu). Dokładnie wymieszaj z parmezanem, dopraw tymiankiem, solą i pieprzem. Odstaw na bok i przejdź do przyrządzania grzybów – oczyść je i pokrój.
Rozgrzej na patelni 2 łyżki masła, a potem dodaj grzyby i przeciśnięty przez praskę czosnek. Smaż na małym ogniu ok. 20 minut. Dodaj sok z cytryny i śmietanę i gotuj kolejne 3 minuty. Połącz grzyby z ryżem i sprawdź smak dania. Jeśli trzeba, dopraw solą i pieprzem.
Sos grzybowy z dodatkiem kaszy gryczanej
Sos grzybowy, w odpowiedniej wersji, to idealna propozycja domowego obiadu dla wymagających. Podasz go z dodatkiem różnego typu mięs lub solo, z kaszą gryczaną. Z takim sosem świetnie będą też smakowały kotlety mielone albo pierogi z mięsem. Jeśli więc grzybobranie zakończyło się wyjątkowo obficie, zacznij od przygotowania sosu – dla wielu najlepszej potrawy z grzybami! Potrzebujesz:
- – 500 g grzybów;
- – 1 cebula;
- – 3 ząbki czosnku;
- – 50 g masła;
- – 5 łyżek białego wytrawnego wina;
- – 130 ml śmietanki 30%;
- – sól i pieprz;
- – 150 g kaszy gryczanej.
Kaszę ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Teraz zajmij się grzybami leśnymi: oczyść je i pokrój w plasterki. Rozgrzej na patelni 30 g masła, dodaj posiekaną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Smaż ok. 4 minut. Dolej wino i zaczekaj, aż odparuje. Dołóż resztę masła, grzyby oraz przyprawy i smaż 5-6 minut. Zalej śmietaną, zwiększ moc palnika i gotuj jeszcze ok. 2 minut. Dopraw do smaku i podawaj.
Leśne grzyby to wyjątkowy dar jesieni. Nadają się do marynowania, suszenia oraz mrożenia. Świetnie smakują zarówno jako przekąska, wytrawna przystawka, jak i danie obiadowe. Wykorzystuj je więc w swojej kuchni – i to nie tylko jesienią!