Przed Państwem, największy i najbardziej znany amfiteatr na świecie i symbol Rzymu. Każdy jak słyszy „Koloseum”, wie o jaki budynek chodzi. W wielu miastach znajdują się „kopie” tego budynku, jednak legenda może być tylko jedna. Jeśli wybieracie się na wycieczkę do Rzymu, musicie poznać historię i najpopularniejsze ciekawostki tej spektakularnej budowli – na pewno nie będziecie tego żałować!
Gdzie znajduje się Koloseum?
Legendarne Colosseum znajduje się w stolicy Włoch, czyli w Rzymie, tuż obok Forum Romanum, które jest położone w ścisłym centrum miasta. Przez tak popularną lokalizację, bardzo łatwo jest wszystkim dotrzeć do tego zabytku. Do tego miejsca dojedzie się tramwajem, autobusem lub metrem ze stacji, o tematycznej nazwie: „Colosseo”. Ponadto trzeba pamiętać, że Rzym to popularna destynacja dla wielu turystów, dlatego warto pominąć podróż samochodem i wybrać komunikację miejską. Dlaczego? Możecie mieć problem z parkingiem, a jeśli zaparkujecie w niepewnym miejscu, otrzymacie wysoki mandat, a to na wakacjach zdecydowanie nie jest potrzebne.
Zobacz także: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście
Koloseum, czy Amfiteatr Flawiuszów?
Oryginalna nazwa rzymskiego Koloseum, to „Amfiteatr Flawiuszów”. Zatem dlaczego NIKT nie mówi na tę budowlę tak jak się powinno? I skąd wzięła się nazwa Koloseum? Otóż, obok budowli znajdował się 40-metrowy posąg z pozłacanego brązu, który przedstawiał Kolosa (czyli cesarza Nerona). Kiedy Rzym spotkał najazd Gotów, figura niespodziewanie zniknęła i od tamtej pory jej nie widziano. Po tym wszystkim nazwa Koloseum pozostała do dziś i każdy jej „używa”. Słowo „Koloseum” po raz pierwszy pojawiło się w źródle pisanym w proroctwie mnicha, który stwierdził, że „Dopóty Rzym będzie istniał, dopóki stoi w nim Koloseum”. Zgadzacie się z tym stwierdzeniem?
Jak budowano Koloseum?
Zastanawiające jest to, w jaki sposób zbudowano tak spektakularny budynek i jak długo trwały nad nim prace. Otóż, budowa Koloseum trwała kilka lat; prace nad nim rozpoczęły się w 70 roku, a zakończyły się w 80 roku. Podstawowym materiałem, który był wykorzystywany w trakcie prac był trawertyn wydobywany w Tivoli w kamieniołomach, w odległości około 30 kilometrów od Rzymu. Oprócz trawertynu w budowie wykorzystane były również inne materiały; beton oraz tuf (lekki materiał wulkaniczny).
Kto budował Koloseum? Specjaliści, którzy mieli wiedzę na temat architektury i ówczesnej sztuki. Oprócz nich, do pracy fizycznej potrzebni byli też potrzebni chłopi i niewolnicy. Według niektórych badaczy, przy budowie Koloseum mogli pracować Żydzi, którzy w tamtym okresie masowo przybywali do Rzymu jako niewolnicy.
Koloseum – szczegóły konstrukcji
Koloseum jest dużą budowlą o kształcie elipsy. Jego długość wynosi 188 metrów, szerokość 156 metrów, obwód 524 metry, a wysokość 48,5 metra. Te liczby robią wrażenie, jednak niesamowite jest to ile kiedyś amfiteatr mógł pomieścić ludzi: od 45 do 50 tysięcy ludzi! Oczywiście nie były to wyniki tylko „z widowni”, ale też liczono to wraz z galeriami komunikacyjnymi i areną z podziemnymi korytarzami i pomieszczeniami.
Trzy niższe części budynku związane są z budową arkad, czwarta czyli najwyższa część posiada tylko małe okna. Cztery części zbudowano jako układ kilku pomieszczeń, które znajdowały się pomiędzy filarami i ścianami, a wokół areny wzniesione było podium. Co ciekawe, w deszczowe dni można było przykryć arenę specjalną plandeką.
Historia Koloseum
Historia głosi, że nowy cesarz specjalnie wybrał tak nietypowe miejsce na wybudowanie amfiteatru. Podobno wcześniej w tym miejscu stał „Złoty Dom” Nerona, który był znienawidzony przez mieszkańców Rzymu. Panujący wtedy Cesarz pokazując pogardę i brak szacunku do Nerona kazał zburzyć dom poprzednika, „odpompować” jezioro, które znajdowało się na tym terenie i wznieść swoje Koloseum, czyli potęgę głównego miasta Włoch.
Koloseum rzymskie stanowiło przestrzeń, w której oprócz kultowych walk gladiatorów miały miejsce inne wydarzenia. Między innym ważne sztuki czy igrzyska. Każdy obywatel mógł wejść do rzymskiego Koloseum za darmo, ale nie mógł sobie wybrać miejsca. Były one przydzielone według klas społecznych. Na samej górze, czyli tam gdzie był najgorszy widok siadali biedniejsi ludzie, a najbliżej areny mieszkańcy z wyższych sfer. W najlepszej sytuacji był Cesarz, ponieważ to właśnie dla niego zarezerwowany był pierwszy rząd.
Zwiedzanie Koloseum – praktyczne wskazówki
Jeśli zastanawiacie się, czy warto odwiedzić to miejsce, to oczywiście jest to jedno z punktów listy MUST SEE w Rzymie. Jak masz obawy kiedy tam się wybrać, pamiętaj, że Koloseum otwarte jest każdego dnia, ale z uwagi na turystów, w weekendy mogą być większe tłumy i kolejki. Pamiętajcie, że w Koloseum może być maksymalnie 3000 osób, dlatego nie zdziwcie się jeśli od razu nie zostaniecie wpuszczeni do środka na zwiedzanie (pomimo wcześniej zakupionego biletu).
Jeśli chodzi o pamiątki, to będziecie mogli zakupić je w środku Koloseum, ale będą one dużo droższe niż te z lokalnych sklepików (a jakością niczym się nie różnią). Przygotujcie się na intensywny, ale mocno historyczny i ciekawy dzień. Dlaczego? Obok amfiteatru znajduje się masa innych pięknych „architektonicznych widoków” i po zwiedzaniu warto się tamtędy przejść. Nie martwcie się o prowiant, w pobliżu znajdziecie lokalne bary i pizzerie, w których można skosztować włoskich pyszności. Jednak nie zatraćcie się w tym delektowaniu i pamiętajcie, że do Colosseum można się spóźnić tylko 15 minut, a jeśli przekroczycie ten czas, to bilet nie jest już ważny!
Ludus Magnus – największa szkoła gladiatorów w Rzymie
W pobliżu Colosseum możemy zobaczyć ruiny największej szkoły gladiatorów w starożytnym Rzymie, które warto odwiedzić przed lub po zwiedzaniu głównej atrakcji tego miasta. Do dziś widoczny jest tylko fragment wykopalisk, reszta wciąż jest pod ulicą Via di San Giovanni in Laterano oraz pod restauracjami po przeciwnej stronie ulicy. Co ciekawe Rzymianie używali słowa „ludi” na określenie gier gladiatorskich i szkół, które były odpowiedzialne za te gry. Ludus Magnus miało być miejscem dla gladiatorów z całego świata, którzy chcą poćwiczyć techniki walk.
Koloseum – bilety i godziny otwarcia
Ważne jest to, w jakich godzinach otwarty jest amfiteatr i musicie wiedzieć gdzie kupić bilety. Jeśli chcecie ominąć kolejkę, to warto jest pójść do kas, które nie znajdują się bezpośrednio przy amfiteatrze, ale przy Palatynie. Nie każdy wie o tym triku, dlatego warto jest wykorzystać niewiedzę innych i z niej skorzystać, a przy tym zaoszczędzić sporo czasu. Jeśli lubicie wcześniej mieć wszystko załatwione, warto kupić bilety do Koloseum przez Internet, oczywiście przed wyjazdem, które kosztują o 2 Euro więcej niż bilety kupione w kasie.
Obowiązuje też zniżka europejska, czyli obywatele UE (18-25 lat) płacą za bilet ulgowy jedynie 2 Euro, a osoby do 17 roku życia mogą zwiedzić atrakcję za darmo. Jeśli nie obowiązują Was zniżki, również możecie wybrać się na zwiedzanie tego miejsca za darmo; w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Co ważne, darmowe bilety nie mogą być „bukowane” przez Internet, jednak tylko i wyłącznie przez telefoniczną centralę. Jak nie lubicie zwiedzać atrakcji na własną rękę, możecie wybrać opcję z przewodnikiem. Taka przyjemność kosztuje od 17 Euro za osobę (do 5 Euro więcej). Dostępne są wycieczki w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim.
Godziny otwarcia atrakcji: Koloseum otwierane jest o 9 rano, a zamykane godzinę przed zachodem słońca. Ostatni zwiedzający wpuszczani są na godzinę przed zamknięciem i z tej informacji warto wywnioskować, że godzina jest wystarczająca na zwiedzanie tego obiektu. Natomiast jeśli chcecie przeznaczyć trochę więcej czasu, warto wybrać się tam wcześniej.
Bilet łączony z Forum Romanum i Palatyn
Atutem płatnych wejściówek jest to, że kupując bilet do Colosseum, macie też możliwość wstępu na Forum Romanum i na Palatyn, czyli tak zwane „trzy w jednym” i bardzo się to opłaca. Koszt takiego biletu wynosi 16 Euro i wejściówka ważna jest przez cały dzień. Kolejność zwiedzania tych atrakcji zależy od Was, jednak trzeba pamiętać, że Forum Romanum i wzgórze Palatyn zajmują większy obszar i tutaj można spędzić nawet do kilku godzin (czyli nie warto iść na zwiedzanie na godzinę przed zamknięciem).
Zobacz także: Forum Romanum – serce starożytnego Rzymu
Koloseum – ciekawostki
Amfiteatr Flawiuszów jest cudem architektonicznym. W 2007 roku, został wpisany na nową listę „Cudów Świata”. Jest to najbardziej kultowa budowla we Włoszech, dlatego przyciąga ponad 4 miliony turystów rocznie. Warto odwiedzić budynek między innymi ze względu na historię. Jest kilka „pogłosek”, w których mówi się, że w Koloseum ponad 500 tysięcy ludzi straciło życie, a ponad milion zwierząt zostało zabitych. Wyjście zachodnie nazywano „Bramą Śmierci”, ponieważ to właśnie tam wynoszono zmarłych gladiatorów.
Czasami wszyscy zastanawiają się dlaczego dziś widzimy sam szkielet tego budynku… otóż wiele klęsk żywiołowych zniszczyło strukturę budowli, a było to między innymi trzęsienie ziemi. Mimo tego, że pojawiło się już wiele filmów z Rzymem i zabytkami w tle, wydawałoby się, że słynny film „Gladiator” jest główną produkcją nakręconą właśnie w Koloseum. Okazało się, że reżyser Ridley Scott bardzo chciał nakręcić ten film właśnie tam i wypełnił wszystkie potrzebne dokumenty. Ostatecznie jednak nie zdecydował się na tak odważny krok, przez to, że było wiele ograniczeń i zastrzeżeń, a na planie zawsze może się coś zdarzyć. Ridley postanowił wybudować na Malcie replikę Koloseum, która była niemalże identyczna i kosztowała dużo mniej czyli… milion dolarów.
Jeśli nie możecie doczekać się swojego włoskiego wyjazdu i już szykujecie się na zwiedzanie kultowej atrakcji Rzymu, po tych informacjach zaoszczędzicie czas na tak zwany „research”. Pamiętajcie żeby zapakować aparat, ponieważ nawet po zwiedzaniu Koloseum warto uchwycić kamerą przepiękny zachód. Powodzenia!