Watykan to nie tylko kolebka kultury, ale też sztuki sakralnej, czego dowodem jest Kaplica Sykstyńska. Freski Michała Anioła zdobiące sklepienie bazyliki to prawdziwe dzieło sztuki, które po dziś dzień przyjeżdżają podziwiać ludzie z całego świata. Kaplica i malowidła są częścią Pałacu Apostolskiego, który wchodzi w grupę Muzeów Watykańskich. Warto chociaż raz w życiu wybrać się na tego typu wycieczkę i zobaczyć dzieła sztuki na własne oczy.
Kaplica Sykstyńska – Historia
Historia kaplicy jest związana z papieżem Sykstusem IV, który zarządził przebudowę starej świątyni. Prace rozpoczęły się w 1475 roku i trwały do 1483, na początku miała być przeznaczona tylko do ważnych przedsięwzięć religijnych takich jak posiedzenia papieża, czy zgromadzenie kapłanów. Aktualnie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się konklawe, czyli wybory nowego papieża. Wtedy właśnie zebrani duchowni oddają swoje głosy na swojego kandydata. Nazwa kaplicy wywodzi się od papieża Sykstusa, który ufundował budowę. Projekt budynku stworzył Bacio Pontelli, a całą pracę nadzorował Giovannio de Dolci. Świątynia ma kształt prostokąta o długości prawie 42 metrów i szerokości 31 metra. Sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej ma formę kolebki i jest przyozdobione licznymi freskami Michała Anioła oraz innych twórców włoskich. Pozostałe części ołtarzy przybocznych i ścian świątyni również pokryto malowidłami, przedstawiającymi historię ludzkości od stworzenia Adama i Ewy po sąd ostateczny.
Kaplica Sykstyńska freski
Kaplica Sykstyńska posiada liczne freski, które zdobią ściany budynku, nadając wnętrzu jeszcze więcej ekspresji. Michał Anioł, był twórcą części nowej, w jej skład wchodzi aż 800 metrów kwadratowych powierzchni sklepienia kopuły. Ukazane zostało stworzenie świata, a prace nad dziełem trwały 4 lata. Autor do każdego rysunku podchodził z profesjonalizmem i wielkim zaangażowaniem. Jako że był młodym artystą, wiedział, jak istotny to jest projekt, dlatego przykładał się do każdego szczegółu, pracując nawet po godzinach. Dzięki jego zapałowi i pracy sufit kaplicy Sykstyńskiej stał się dziełem sztuki, który po dziś dzień podziwia cały świat. Część wykonaną przez Michała Anioła nazwano Nową Sykstyną.
Starą część Sykstyny malowali twórcy tacy jak Botticelli czy Perugino, ukazali po 6 scen ze Starego i Nowego testamentu. Najpopularniejsze z nich to:
- Mojżesz na górze Synaj,
- Kuszenie Chrystusa,
- Wręczenie kluczy Świętemu Piotrowi.
Są równie istotnym elementem zdobiącym kaplicę, chociaż nie aż tak znanym, jak w przypadku dzieł Michała Anioła.
Fresk Sąd ostateczny
Michał Anioł stworzył również dzieło zdobiące ołtarz kaplicy, na którym ukazał moment Sądu Ostatecznego. Fresk powstał 30 lat po zakończeniu pierwszego malowidła, tym razem to papież Klemens VII zarządził jego powstanie. Niestety duchowny zmarł tego samego roku i nowy papież Paweł III dokończył plan poprzednika. Michał Anioł pracował nad dziełem przez 7 lat, malować zaczął od góry, gdzie umieścił aniołów, którzy trzymali atrybuty męki Jezusa. W centralnej części znajduje się Chrystus, a wokół niego znajdują się osoby zbawione i święci. Na samym dole fresku ukazano męczenników i ich drogę do piekła, gdzie przeważają ciemne barwy. Całe dzieło wykonano z niezwykłą precyzją, Michał Anioł zadbał o wszelkie szczegóły.
Fresk Stworzenie Adama
Freski w Kaplicy Sykstyńskiej, to jedno z najpopularniejszych arcydzieła Michała Anioła, które powstały z inicjatyw papieża Juliusza II. Podczas renowacji budynku, postanowiono upiększyć sklepienie kopuły i dodać freski. Papież wdał się w konflikt z Michałem Aniołem, gdyż oboje mieli inne wizję na ten projekt. Ostatecznie dzieło powstało w 1512 roku, wykonał je samodzielnie Michał Anioł. Fresk przedstawia konkretne sceny ze Starego Testamentu, wśród nich znajduje się:
- Scena, podczas której Bóg oddziela światło od ciemności,
- Bóg tworzy słońce i księżyc
- Scena oddzielenia mórz od lądów
- Stworzenie Adama i Ewy
- Scena ukazująca moment grzechu pierwotnego
- Potop
Najważniejszym dziełem jest właśnie fresk przedstawiający stworzenie Adama, który stanowi część całości sklepienia. Posiada charakterystyczną symetryczną kompozycję, pomiędzy dwoma postaciami ukazanymi na obrazie. Adama ukazano jako młodą silną osobę, a Bóg jest przedstawiony na wzór starszego mędrca. Po dziś dzień ludzie z całego świata odwiedzają kaplice głównie by zobaczyć ten jeden konkretny fresk.
Kaplica Sykstyńska – przydatne informacje
Kaplica Sykstyńska wchodzi w skład Muzeów Watykańskich, dlatego nie możemy odwiedzić tylko jednego obiektu, kupujemy bilet obowiązujący w całym kompleksie świątyń. Co jest pod względem ekonomicznym dość dobrym i sensownym rozwiązaniem. Kaplica Sykstyńska otwarta jest od poniedziałku do soboty w godzinach 8:30 – 18:30. Kasy biletowe działają do godziny 16. Podczas zakupu biletu przez Internet, mamy możliwość wejścia bez kolejki, ale wtedy musimy pamiętać o wydrukowanym bilecie, w celu ukazania go ochronie.
Dodatkowo przed samymi drzwiami wejściowymi sprawdzane są nasze plecaki i torby, aby uchronić miejsce przed wnoszeniem na teren kaplicy niedozwolonych przedmiotów. Jako że to miejsce sakralne, zwraca się na tego typu sprawy szczególną uwagę. W ostatnią niedzielę miesiąca wejście do obiektu jest bezpłatne, ale musimy również nastawić się wtedy na dość duże tłumy ludzi i czekanie nawet po kilka godzin w kolejkach. Jeśli jednak decydujemy się na zwiedzanie kaplicy w niedzielę, warto przyjść na miejsce zdecydowanie wcześniej nawet godzinę przed otwarciem. Dodatkowo od 21 kwietnia do 27 października w każdy piątek muzea otwarte są w nocy od godziny 19 do 23, to ciekawe rozwiązanie dla osób, które codziennie pracują i nie są w stanie odwiedzić kaplicy w ciągu dnia. Bilet normalny kosztuje 16 euro, ulgowy, który uwzględnia również zniżkę studencką, wynosi 8 euro.
Kaplica Sykstyńska – dojazd
Kaplica znajduje się na placu Watykańskim, w centralnej części Rzymu. Dojazd do niej nie jest trudny, w mieście komunikacja miejska ma dobre połączenia. Jeździ tam metro linii A oraz autobus o numerze 62. Watykan jest na tyle blisko centralnej części Rzymu, że wielu turystów robi sobie piesze wycieczki do świątyń.
Miasto posiada dwa lotniska, z pierwszego — Fiumicino do głównej stacji Roma Termini dojedziemy pociągiem regionalnym FL1 lub koleją Leonardo Express. Z lotniska Ciampino pociągiem regionalnym FL4 również dostaniemy się do stacji Roma Termini, z której metrem linii A dojedziemy do Watykanu.
Kaplica Sykstyńska to jedna z głównych atrakcji w Watykanie, której nie da się pominąć. Jako że Watykan znajduje się w Rzymie, warto wygospodarować jeden dzień na zwiedzanie tego małego państwa. Z pewnością zachwyci każdego jego piękno, a po wejściu do środka oczu nie oderwiemy od licznych malowideł i fresków wykonanych przez artystów znanych i cenionych na całym świecie.