heineken experience

Heineken Experience – muzeum piwa w Amsterdamie, które naprawdę warto odwiedzić

Wycieczka do Amsterdamu może być jeszcze bardziej ciekawa, jeśli pozna się tajniki powstawania jednego z bardziej popularnych piw na świecie – marki Heineken. W centrum miasta powstało muzeum, przedstawiające proces produkcji i całą historię piwnego przemysłu, która rozpoczęła się właśnie tutaj. Przyjemne z pożytecznym – w tym miejscu można dowiedzieć się wielu odkrywczych informacji, delektując się chłodnym chmielnym napojem.

Więcej na temat atrakcji w Amsterdamie przeczytasz w naszym artykule: Amsterdam – zwiedzamy największe atrakcje stolicy Holandii

Historia marki Heineken

Działalność marki Heineken rozpoczęła się w 1864 roku wraz z przejęciem jednego z holenderskich browarów Haystack w Amsterdamie przez Gerarda Adriaana. Młody właściciel nie miał zbyt dużego doświadczenia w produkcji piwa ani potrzebnej wiedzy, ale odznaczał się wielkim zaangażowaniem i zmysłem przedsiębiorcy, by prawidłowo zarządzać swoim interesem. Zdecydował się na produkcję browaru lager, mimo że gusta Holendrów bardziej preferowały piwa ciemne. Była to jak najbardziej dobra decyzja, a jego produkt szybko zaczął być rozpoznawalny na terenie państwa. Pierwsze dekada prowadzenia biznesu przyniosła mu tyle zysku, że postanowił otworzyć drugi browar w 1873 roku, w Rotterdamie. Posiadanie dwóch warzelni wywołało znaczny rozwój marki, a przełomem w produkcji łagodnego lagera było zastosowanie nowej technologii, opierającej się o zastosowanie przy drożdży typu A, które nadały piwu znany obecnie czysty i pełny smak.

Początkowo marka zaczęła eksportować swoje produkty do Francji, a następnie do Stanów Zjednoczonych oraz zdobywać liczne nagrody i rekomendacje w piwowarskich plebiscytach. W latach ‘70 XIX wieku na terenie Holandii powstał browar Amstel, a w 1968 roku obie marki połączyły swoje siły. Od teraz piwny, światowy rynek został w całości przejęty przez holenderskiego potentata. W miarę upływu lat browar prężnie się rozwijał, a w 1971 roku jego właścicielem stał się syn Gerarda – Alfred Henry Heineken. Podczas jego obecności w firmie większą rolę zaczęto przykładać do marketingu, w tym okresie powstała charakterystyczna zielona butelka. Przed jego odejściem na emeryturę, marka Heineken stała się drugim światowym liderem produkcji piwa na świecie. Kolejno produkty rozprzestrzeniały się na terytorium krajów europejskich i azjatyckich. W 1975 roku powstał Browar Zoeterwoude – jeden z nowocześniejszych w Europie, który mógł pomieścić 3,5 miliona hektolitrów. Marka dzięki wielu reklamowym kampaniom była rozpoznawana na całym świecie i wprowadzała na rynek nowe rodzaje piwa oraz unikalne połączenia smakowe. Przykładem jednego z nich jest znany Desperados. Obecnie piwo Heineken sprzedawane jest w ponad 170 krajach i stanowi jedną z słynnych marek premium piw różnej kategorii smakowej.

heineken museum
Heineken Experience – muzeum piwa | źródło: Photo Oz / Shutterstock.com

Zwiedzanie Heineken Experience

Z pewnością jedną z ciekawszych atrakcji w Amsterdamie jest wizyta w muzeum piwa Heineken Experience. Wybierając się w to miejsce można poznać całą historię i dziedzictwo wielkiej marki oraz zgłębić tajniki procesu powstawania najbardziej popularnego napoju alkoholowego na bazie chmielu, warzenia i wprowadzania innowacji. Istnieją różne trasy wycieczkowe, a podczas każdej z nich można dowiedzieć się nowych, fascynujących faktów na temat legendarnego piwa. Do wyboru są dostępne cztery możliwości zwiedzania, a obowiązkowym punktem wszystkich jest wizyta w znajdującym się w centrum miasta budynku browaru Heineken.

Pierwszą opcją jest samodzielne zwiedzanie muzeum, podczas którego można zostać uraczonym dwoma schłodzonymi produktami marki. Czas wycieczki zajmuje 1,5 godziny a koszt to 21€. Druga trasa jest poszerzeniem oferty trasy pierwszej. Wycieczka VIP trwa 2,5 godziny, a po browarze oprowadza lokalny przewodnik – koneser piwa Heineken. Uczestnicy programu mają dostęp do znajdującego się wewnątrz baru oraz mogą liczyć na spersonalizowany prezent od producenta. Bilet wstępu to koszt 55€. Idealną opcją dla turystów odwiedzających miasto będzie trzecia trasa, w ramach której ogląda się budynek browaru z przewodnikiem, ale co ciekawe wyrusza się z nim w rejs po kanałach stolicy Holandii.

Bilet pozwala skorzystać z dwóch darmowych piw w barze Best ‘Dam oraz zobaczyć panoramę miasta z widokowego punktu A’DAM Lookout. Koszt wycieczki Rock the city to 35€. Ostatnią z możliwości jest wybór opcji Perfect Match, dzięki której można udać się na wycieczkę po muzeum browaru oraz zobaczyć pełną krasę Johan Cruijff ArenA, a jak powszechnie wiadomo – piwo i piłka nożna to połączenie doskonałe. Podczas zwiedzania można próbować dwóch świeżo nalanych trunków w towarzystwie smakoszy piwa. Koszt tej trasy wynosi 27,50€.

Muzeum Heinekena Amsterdam – praktyczne informacje

Muzeum Heinekena w Amsterdamie czynne jest codziennie – od poniedziałku do czwartku, w godzinach: 10:30 – 19:30 oraz od piątku do niedzieli, w godzinach: 10:30 – 21:00. Browar znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Stadhouderskade 78. Bezproblemowo można dostać się samochodem bądź komunikacją miejską. Tuż za rogiem znajduje się przystanek, na którym zatrzymują się tramwaje linii: 1, 7, 19 oraz 24 a także metro 52.