Przejdź do treści
heineken experience

Heineken Experience – muzeum piwa w Amsterdamie, które naprawdę warto odwiedzić

Wycieczka do Amsterdamu może być jeszcze bardziej ciekawa, jeśli pozna się tajniki powstawania jednego z bardziej popularnych piw na świecie – marki Heineken. W centrum miasta powstało muzeum, przedstawiające proces produkcji i całą historię piwnego przemysłu, która rozpoczęła się właśnie tutaj. Przyjemne z pożytecznym – w tym miejscu można dowiedzieć się wielu odkrywczych informacji, delektując się chłodnym chmielnym napojem.

Więcej na temat atrakcji w Amsterdamie przeczytasz w naszym artykule: Amsterdam – zwiedzamy największe atrakcje stolicy Holandii

Historia marki Heineken

Działalność marki Heineken rozpoczęła się w 1864 roku wraz z przejęciem jednego z holenderskich browarów Haystack w Amsterdamie przez Gerarda Adriaana. Młody właściciel nie miał zbyt dużego doświadczenia w produkcji piwa ani potrzebnej wiedzy, ale odznaczał się wielkim zaangażowaniem i zmysłem przedsiębiorcy, by prawidłowo zarządzać swoim interesem. Zdecydował się na produkcję browaru lager, mimo że gusta Holendrów bardziej preferowały piwa ciemne. Była to jak najbardziej dobra decyzja, a jego produkt szybko zaczął być rozpoznawalny na terenie państwa. Pierwsze dekada prowadzenia biznesu przyniosła mu tyle zysku, że postanowił otworzyć drugi browar w 1873 roku, w Rotterdamie. Posiadanie dwóch warzelni wywołało znaczny rozwój marki, a przełomem w produkcji łagodnego lagera było zastosowanie nowej technologii, opierającej się o zastosowanie przy drożdży typu A, które nadały piwu znany obecnie czysty i pełny smak.

Początkowo marka zaczęła eksportować swoje produkty do Francji, a następnie do Stanów Zjednoczonych oraz zdobywać liczne nagrody i rekomendacje w piwowarskich plebiscytach. W latach ‘70 XIX wieku na terenie Holandii powstał browar Amstel, a w 1968 roku obie marki połączyły swoje siły. Od teraz piwny, światowy rynek został w całości przejęty przez holenderskiego potentata. W miarę upływu lat browar prężnie się rozwijał, a w 1971 roku jego właścicielem stał się syn Gerarda – Alfred Henry Heineken. Podczas jego obecności w firmie większą rolę zaczęto przykładać do marketingu, w tym okresie powstała charakterystyczna zielona butelka. Przed jego odejściem na emeryturę, marka Heineken stała się drugim światowym liderem produkcji piwa na świecie. Kolejno produkty rozprzestrzeniały się na terytorium krajów europejskich i azjatyckich. W 1975 roku powstał Browar Zoeterwoude – jeden z nowocześniejszych w Europie, który mógł pomieścić 3,5 miliona hektolitrów. Marka dzięki wielu reklamowym kampaniom była rozpoznawana na całym świecie i wprowadzała na rynek nowe rodzaje piwa oraz unikalne połączenia smakowe. Przykładem jednego z nich jest znany Desperados. Obecnie piwo Heineken sprzedawane jest w ponad 170 krajach i stanowi jedną z słynnych marek premium piw różnej kategorii smakowej.

heineken museum
Heineken Experience – muzeum piwa | źródło: Photo Oz / Shutterstock.com

Zwiedzanie Heineken Experience

Z pewnością jedną z ciekawszych atrakcji w Amsterdamie jest wizyta w muzeum piwa Heineken Experience. Wybierając się w to miejsce można poznać całą historię i dziedzictwo wielkiej marki oraz zgłębić tajniki procesu powstawania najbardziej popularnego napoju alkoholowego na bazie chmielu, warzenia i wprowadzania innowacji. Istnieją różne trasy wycieczkowe, a podczas każdej z nich można dowiedzieć się nowych, fascynujących faktów na temat legendarnego piwa. Do wyboru są dostępne cztery możliwości zwiedzania, a obowiązkowym punktem wszystkich jest wizyta w znajdującym się w centrum miasta budynku browaru Heineken.

Pierwszą opcją jest samodzielne zwiedzanie muzeum, podczas którego można zostać uraczonym dwoma schłodzonymi produktami marki. Czas wycieczki zajmuje 1,5 godziny a koszt to 21€. Druga trasa jest poszerzeniem oferty trasy pierwszej. Wycieczka VIP trwa 2,5 godziny, a po browarze oprowadza lokalny przewodnik – koneser piwa Heineken. Uczestnicy programu mają dostęp do znajdującego się wewnątrz baru oraz mogą liczyć na spersonalizowany prezent od producenta. Bilet wstępu to koszt 55€. Idealną opcją dla turystów odwiedzających miasto będzie trzecia trasa, w ramach której ogląda się budynek browaru z przewodnikiem, ale co ciekawe wyrusza się z nim w rejs po kanałach stolicy Holandii.

Bilet pozwala skorzystać z dwóch darmowych piw w barze Best ‘Dam oraz zobaczyć panoramę miasta z widokowego punktu A’DAM Lookout. Koszt wycieczki Rock the city to 35€. Ostatnią z możliwości jest wybór opcji Perfect Match, dzięki której można udać się na wycieczkę po muzeum browaru oraz zobaczyć pełną krasę Johan Cruijff ArenA, a jak powszechnie wiadomo – piwo i piłka nożna to połączenie doskonałe. Podczas zwiedzania można próbować dwóch świeżo nalanych trunków w towarzystwie smakoszy piwa. Koszt tej trasy wynosi 27,50€.

Muzeum Heinekena Amsterdam – praktyczne informacje

Muzeum Heinekena w Amsterdamie czynne jest codziennie – od poniedziałku do czwartku, w godzinach: 10:30 – 19:30 oraz od piątku do niedzieli, w godzinach: 10:30 – 21:00. Browar znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Stadhouderskade 78. Bezproblemowo można dostać się samochodem bądź komunikacją miejską. Tuż za rogiem znajduje się przystanek, na którym zatrzymują się tramwaje linii: 1, 7, 19 oraz 24 a także metro 52.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.