Marzysz o urlopie w Polsce, a wszystkie większe miasta masz „odhaczone”? Chcesz zwiedzić miejsce, które połączone jest z historią, ale też nowoczesnością i rozrywką? Roślinność i natura to coś, co uwielbiasz? Wszystkie warunki zapewni Ci właśnie Grudziądz, czyli miasto spichrzy i ułanów. Zaczynamy „przewodnikową podróż” przed Twoim wyjazdem!
Urokliwe Stare Miasto
Stare Miasto w Grudziądzu dosłownie wygląda jak z bajki. Urocze, kolorowe kamienice znajdujące się w centrum „rynku” tworzą przepiękną kompozycję. Ale to za chwilę. Teraz jest pora na odrobinę historii: Grudziądz wchodził w skład państwa Mieszka I, jednak w wyniku rozbicia dzielnicowego trafił w ręce Konrada Mazowieckiego, a później trafił w ręce Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy dokonali lokacji miasta na prawie chełmińskim, podobnie jak w przypadku Torunia i Chełmna. Co z tego wynika dla Grudziądza? Trochę inny układ tkanki miejskiej, ze ściśle określonymi zasadami tyczenia ulic i głównych placów. Dzisiaj wyżej wspomniany rynek otaczają ładnie odrestaurowane kolorowe kamieniczki, które są głównie rekonstrukcjami istniejących przed II wojną światową budynków, co wyszło na dobre (bo są urocze). Rynek Starego Miasta został odnowiony i jest bardzo zadbany, a w odchodzących od rynku uliczkach jest sporo kawiarni i restauracji.
Bazylika św. Mikołaja
Jest to nic innego jak najstarszy kościół parafialny w Grudziądzu, który nosi również nazwę „Bazyliki Mniejszej”. Świątynia pełni rolę Sanktuarium Maryjnego, które jest związane z kultem obrazu Matki Bożej Łaskawej. Do parafii w Bazylice należy nekropolia katolicka przy ulicy Cmentarnej w Grudziądzu. Z czasów średniowiecznych zachowały się malowidła naścienne, filary i sklepienia, które tworzą piękną całość. Co ciekawe, przetrwała też kamienna chrzcielnica i struktura ołtarza głównego. Bazylikę można odwiedzić i wstąpić na Mszę Świętą.
Najstarsza kamienica w Grudziądzu
Do początku XVII w. kamienice w Rynku były drewniane, później murowane i piętrowe. Niemal wszystkie budynki w zachodniej i południowej części zostały zniszczone po II Wojnie Światowej i odbudowane w stylu podobnym do barokowego. Najstarsza kamienica na Rynku to dom pod numerem 20 – zwany „Pod Łabędziem”, z przełomu XVI i XVII w. Kamienica powstała z połączenia wspólną fasadą dwóch dawnych domów. Zarówno kamienica, jak i płaskorzeźba na niej istnieją „od zawsze”. Nie została ona dorobiona przez nowego właściciela. To miejsce znajduje się praktycznie w centralnej stronie rynku, blisko ławki Mikołaja Kopernika. Na pewno po wpisaniu w nawigację hasła „Rynek 20”, mapka doprowadzi Cię pod sam budynek.
Spichrze w Grudziądzu
Jest to zdecydowanie największa atrakcja tego miasta. Pierwsze murowane spichrze sięgają aż średniowiecza i stanowiły one wtedy zwarty ciąg „obronny”, który spełniał funkcje magazynów zbożowych oraz obronną, zaś po przekształceniu kilku z nich pełniły funkcję również mieszkalną. To wtedy zaczyna pleść się historia Wisły jako szlaku handlowego, którym spławiano liczne towary. Kilka posiada elewację zwykłej kamienicy, co wygląda dość specyficznie. Wewnątrz spichlerzy przeważnie zachowane są konstrukcje drewniane i stropy belkowe. Na co warto zwrócić uwagę? Na kule armatnie wmurowane w elewacje zewnętrzne. Przy spacerze obok spichrzy, warto wybrać się na drugą stronę Wisły, po to, by zobaczyć piękną panoramę miasta z omawianymi spichrzami w roli głównej. Z przeciwnej strony widać potęgę i skalę tych „murów”. Grudziądzkie spichrze fantastycznie prezentują się szczególnie o zachodzie słońca.
Pomnik Mikołaja Kopernika
Pomnik Mikołaja Kopernika stoi przed wejściem do kościoła jezuickiego. Został odsłonięty 14 października 1972 r. Wiele osób zastanawia się skąd i dlaczego w Grudziądzu znalazło się miejsce na pomnik dla Mikołaja Kopernika. Otóż odpowiedź jest prosta i nawiązuje ona do bardzo ważnego, choć mało pamiętanego wydarzenia. To właśnie w Grudziądzu Mikołaj Kopernik w 1522 roku wygłosił przed sejmikiem stanów pruskich swój „Traktat o monecie”, który kilka lat później doczekał się wydruku. O czym był ten Traktat? Za czasów Kopernika na rynku dostępne były monety, ale ludzie zwracali uwagę na zawartość srebra lub złota, a nie na wartość, którą ustanowiła dla konkretnego nominału ówczesna władza. Oznaczało to, że zatrzymywano i wywożono za granicę bogate w kruszec monety, a w lokalnym obiegu pozostawały tylko te słabe. Mikołaj Kopernik zdefiniował zdanie, co dziś wielu zna pod hasłem „gorszy pieniądz wypiera lepszy”. Prawo to znane na zachodzie jest jako prawo Greshama-Kopernika, w Polsce funkcjonuje jako Prawo Kopernika-Greshama.
Nadwiślańskie bulwary i trasy rowerowe
Spacer nadwiślańskimi bulwarami to coś, co zaliczyć musi każdy turysta, który odwiedza Grudziądz. Spacerując wzdłuż Wisły i podziwiając z architekturę ceglanych spichrzy, każdy dotrze do Bramy Wodnej, a tam warto zwrócić uwagę na Pomnik Flisaka, który nawiązuje do tradycji wiślanych spływów. Przez kilkaset lat z południa Polski przez Wisłę do gdańskiego portu spływały towary takie jak: zboże, drewno, smoła drzewna i inne materiały do budowy okrętów. To wszystko zostało dokonane przez tysiące flisaków, czyniąc Wisłę jedną z najważniejszych rzek Europy. Oczywiście beneficjentem tego handlu był również Grudziądz, dlatego pomnik Flisaka w Grudziądzu jest odpowiedni. Co ciekawe, przez Grudziądz przebiega Wiślana Trasa Rowerowa, w której zakochali się nie tylko zawodowi rowerzyści. Jest to nadrzeczna trasa z przejazdem po skarpie nadwiślańskiej od Cytadeli do spichrzy to coś niesamowitego. Jest to widok, który zdecydowanie warto zobaczyć! Trasa rowerowa może doprowadzić Was w kierunku Bydgoszczy, więc jest gdzie jechać!
Twierdza Grudziądz
Jest to nic innego jak kultowa atrakcja dla miłośników historii. Początki Twierdzy w Grudziądzu sięgają aż do 1776 roku, gdzie cztery lata wcześniej Prusy zajęły Grudziądz przy I rozbiorze Polski. Nowo pozyskane ziemie, łączące Prusy Wschodnie z resztą kraju, trzeba było ufortyfikować. W ciągu 100 lat powstało sporo umocnień w Grudziądzu, którymi między innymi jest słynna Cytadeli Grudziądz (jest to najwcześniej wybudowany i centralny fort) i Fort Wielka Księża Góra. Dla miłośników spacerów i zwiedzania jest wyjątkowa wycieczka szlakiem Twierdzy Grudziądz. Podczas wyprawy można poznać wszystkie jej obiekty, mniej znane od wyżej wspomnianych, ale również godne uwagi. Jednak trzeba poświęcić na to sporo czasu, dlatego weekend w Grudziądzu ze zwiedzaniem tego szlaku, na pewno nie wchodzi w grę. Nie starczy czasu na inne spacery, zwiedzanie i podziwianie tego uroczego miasta.
Dodatkowo:
Na deser warto zostawić sobie kultowy Zamek krzyżacki w Grudziądzu, który kiedyś był siedzibą starostów królewskich. Z całego zamku niestety zachowała się tylko wieża, która została zrekonstruowana. Co robi największe wrażenie? Oczywiście widok na Wisłę i panoramę miasta, a jeśli chodzi o sam zamek, możecie zobaczyć w internecie, jak kiedyś wyglądał (robił wrażenie).
Udanego wyjazdu!