Caravaggio, Rafael, Rubens – tych nazwisk nie trzeba nikomu przypominać. Największe dzieła włoskiej kultury dostępne są w jednym miejscu. W sercu Rzymu znajduje się unikatowy pałac. To właśnie w nim znajduje się kolekcja, której pomysłodawcą był kardynał Scipione Borhese, siostrzeniec papieża Pawła IV. Do dziś przyciąga ona turystów z całego świata. Nic dziwnego, taka galeria to unikat w skali całej Europy. Naprawdę warto przekroczyć próg Villi Borghese…
Villa Borghese w Rzymie
Villa Borghese to jedna z największych i najciekawszych atrakcji współczesnego Rzymu. Tu znajdziemy prawdziwą kolebkę włoskiej kultury. Największe dzieła sztuki zgromadzone w unikatowym pałacu, wokół którego rozpościerają się malownicze ogrody. Z całą mocą należy podkreślić, że zwiedzanie willi to obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Po wejściu do jej wnętrza nie będziesz miał już najmniejszego cienia wątpliwości dlaczego właśnie tak jest.
Jak trafić do willi Borghese?
Galeria Borghese znajduje się w centralnym punkcie Rzymu, w unikatowym pałacu na terenie ogrodów Borghese. To bardzo rozległe tereny zielone, więc chcąc udać się możliwie najszybciej do willi, należy pamiętać, aby podjechać tam autobusem, a nie udać się pieszo z Placu Popolo. Przystanek znajduje się nieopodal wejścia. Warto wcześniej zaplanować sobie całą trasę tak aby punktualnie dojechać na miejsce.
Zobacz także: Zwiedzanie Rzymu: najlepsze atrakcje i zabytki w Wiecznym mieście
Kardynalska kolekcja rodziny Borhese
Początki kolekcji, która stała się podstawą zbiorów dzisiejszej galerii Borghese, sięgają XVII wieku. To właśnie w 1605 roku, jej twórca Sciepione Borghese, siostrzeniec papieża Pawła V, został mianowany kardynałem. Jego zainteresowanie sztuką i kulturą, wspomagane wysoką pozycją społeczną, skłoniło do skupywania dzieł wielkich mistrzów i gromadzenia bezcennych obrazów czy rzeźb.
Co więcej, Sciepione Borghese aktywnie pomagał także młodym artystom w rozwijaniu talentów. Składając coraz to nowe zamówienia sprawił, że tacy artyści jak Bernini, Cordier, Caravaggio czy Reni mieli nie tylko niezbędne środki do życia, ale także odpowiednie warunki do codziennej pracy.
Zobacz także: Jak spędzić idealny weekend w Rzymie?
Kardynał Sciepione Borhese nie tylko skupiał się na wspieraniu najbardziej obiecujących artystów czy pozyskiwaniu najcenniejszych dzieł. Na potrzeby kolekcji wybudował w Rzymie, na urokliwym wzgórzu Pincio, duży pałac. Jego zaprojektowanie i wybudowanie powierzył nadwornemu architektowi papieża Pawła V, Flaminio Ponzio.
Wzorem nowego budynku stały się podmiejskie luksusowe wille wznoszone przez starożytnych arystokratów. Najbliższe otoczenie pałacu musiało być równie imponujące. Flaminio Ponzio zaprojektował również ogrody Borghese, które dziś stały się jednym z najpiękniejszych parków miejskich na świecie. Kolekcja rozwijana była przez kolejne pokolenia rodu. A co tam dziś właściwie zobaczymy?
Zwiedzanie galerii Borghese
Kolekcja Borghese to zbiór antycznych rzeźb, unikatowych płaskorzeźb, mozaik i obrazów z XV-XVIII wieku. Sam pałac to dwupoziomowy obiekt, w którego komnatach udostępniono poszczególne eksponaty. Na parterze znajduje się monumentalna sala wejściowa, niesamowita kaplica oraz osiem komnat. Idziemy zwiedzać!
Pierwszą udostępnioną zwiedzającym komnatą galerii Borghese jest sala Pauliny. Centralnym jej punktem jest rzeźba, wykonana z białego marmuru przez Antonio Canova, przedstawiająca siostrę Napoleona Bonaparte, jako boginię Wenus. Kolejne pomieszczenie dedykowane jest Dawidowi, (który został uwieczniony na chwilę przed oddaniem zwycięskiego strzału powalającego na ziemię Goliata), bogini Dafne czy imperatorom, hemafrodycie. W pomieszczeniu przedstawiającym mitologicznych uciekinierów z płonącej Troi zobaczymy postać Eneasza wynoszącego z płomieni własnego ojca.
Według wierzenia Rzymian to właśnie on był przodkiem Romulusa, założyciela Rzymu. W ostatniej na parterze, ósmej sali, szczególną uwagę zwracają obrazy barokowego mistrza malarstwa. Po wejściu na pierwsze piętro do oglądania mamy kolejne dwanaście pomieszczeń. W nich zgromadzone są przede wszystkim malowidła z XVI, XVII i XVIII wieku. To tu możemy zobaczyć dzieła Rafalea Santiego, Tycjana, Antonello de Messina czy Runensa.
Cennik i godziny otwarcia
Galeria Borghese czynna jest od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9.00 do 19.00. Ostatnie wejście możliwe jest o godzinie 17.00. Wybierając się tu należy pamiętać o wcześniejszym zarezerwowaniu biletów. Kosztują one 13 euro. Obowiązuje szereg ulg, w tym bezpłatne wejściówki dla nauczycieli i studentów architektury czy sztuk pięknych. Organizowane są również wycieczki z przewodnikiem (w wybrane dni) posługującym się językiem włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Zwiedzanie z przewodnikiem zajmuje półtorej godziny.
Ogrody Borghese
Niezwykłą galerię otacza przepiękny park Borghese. To zupełnie darmowa atrakcja Rzymu, który daje namiastkę klimatu obowiązującego w pałacu. Tuż obok znajduje się plac Piazza del Popolo z dwoma identycznymi kościołami wybudowanymi po obu jego stronach. Powstanie ogrodów Borghese datowane jest na XVII wiek. Od tego czasu stał się ulubionym miejscem wypoczynku. Tu znajdują się liczne kawiarnie, rzeźby czy amfiteatry. Stąd bardzo blisko jest do najpopularniejszej atrakcji Rzymu – Schodów Hiszpańskich.
Willa Borghese to niezwykła galeria. To możliwość dotknięcia prawdziwej włoskiej sztuki. Będąc w Rzymie, nie sposób przejść wobec niej obojętnie. Warto tu zajrzeć, choć na chwilę, warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji biletów. To gwarancja, że nasz rzymski pobyt otrze się o najwyższej klasy kulturę.