Falklandy, nazywane również Malwinami, to archipelag wysp położonych na Oceanie Atlantyckim przy południowo-wschodniej części Ameryki Południowej. Od XVI wieku są pod władzą Imperium Brytyjskiego, jednak wciąż pozostają punktem spornym w konflikcie z Argentyną. To niewielkie wyspy, na których najczęściej spotykanym mieszkańcem jest pingwin Magellana. Wybierz się w podróż po malowniczych terenach i przekonaj się, że Wyspy Falklandzkie nie bez powodu nazywane są krańcem świata!
Falklandy – historia wysp
Historia Falklandów sięga XVI wieku, kiedy zostały odkryte przez angielskiego żeglarza Johna Davisa. W 1761 Anglia objęła nad nimi zwierzchnictwo, jednak przez następne stulecia władza nad wyspami przechodziła z rąk do rąk europejskich kolonizatorów. W 1764 roku Francuzi założyli tam swoją pierwszą kolonię, która zaledwie trzy lata później przeszła w ręce Hiszpanii. Ta zaś, w 1771 roku oddała władzę nad Falklandami Anglii. W 1820 roku o prawa do wysp zaczęła ubiegać się Argentyna. Jej władze do dziś uważają, że to Hiszpanie jako pierwsi odkryli wyspy i uznają nadaną przez nich nazwę – Malwiny. Nazwa Falklandy pochodzi bowiem od Anglików i nadano ją na cześć lorda Falklanda. Od początku XIX wieku trwa jednak konflikt brytyjsko-argentyński, który zaostrzył się w 2 połowie XX wieku i wywołał w 1982 roku wojnę o Falklandy. Trwała kilka miesięcy i zakończyła się zwycięstwem Brytyjczyków, którzy do dziś sprawują władzę nad Falklandami i nie zamierzają wchodzić w dyskusję z władzami Argentyny.
Falklandy – atrakcje
Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, cenisz sobie spokój i ciszę oraz bezkresne krajobrazy z bezleśnymi wzgórzami, to Falklandy są idealnym miejscem na wyprawę. Do głównych atrakcji należą nie parki rozrywki, muzea czy teatry, a niewielkie miasteczko, pingwiny, orki i lwy morskie.
Pingwiny Magellańskie
Falklandy składają się w głównej mierze z dwóch największych wysp – Wschodniej i Zachodniej – obejmujących 98% powierzchni zamieszkałej przez zaledwie 3000 osób. Statystycznie można ująć, że większe są tutaj szanse na spotkanie pingwinów niż ludzi. A Pingwiny Magellańskie to jeden z licznych gatunków zwierząt królujących na wyspach falklandzkich. Można je poznać po wąskim, czarnym pasie idącym wzdłuż boków ciała aż do nóg. Aby zobaczyć pingwiny na żywo, warto udać się na Wyspę Sea Lion.
Wyspa Lwów Morskich
Sea Lion Island, czyli Wyspa Lwów Morskich to największe siedlisko lokalnych zwierząt. Jak sama nazwa wskazuje – przesiadują tam również lwy morskie, które najczęściej można spotkać u wybrzeży klifów. Jest to niewielka wyspa (ok. 8 km długości i 2,5 km szerokości), nadaje się więc idealnie do pieszych wędrówek. Przechadzając się brzegiem wyspy, można napotkać szczątki zwierząt (fok, orek) oraz wraki statków wyrzucone przez wody oceanu. Wyspa została oznaczona mianem IBA przez organizację BirdLife International, co oznacza, że jest szczególnym miejscem ochrony ptaków. Żyje na niej wiele różnych gatunków, m.in. karakara falklandzka, strzyżyk falklandzki czy magelańczyk żółtoskrzydły.
West Falkland Island i Port Howard
Jak już wcześniej wspomniano, Falklandy składają się z dwóch większych wysp, a także z 200 mniejszych. Choć najpopularniejszymi atrakcjami turystycznymi wysp są walory przyrodnicze, nie brakuje tu również kilku wartych odwiedzenia miejsc kultury, a większość z nich znajduje się w Porcie Stanley. Atrakcyjnym miejscem jest również Port Howard – miejscowość ulokowana na Falklandzie Zachodnim, uznawana za największą osadę tej części wyspy. Obecnie znajduje się tam farma owiec o powierzchni 800 kilometrów kwadratowych. Na dwudziestu stałych mieszkańców przypada czterdzieści tysięcy owiec.
Stanley Falklandy
Miejscowość Stanley to stolica Falklandów, w wyglądzie niczym jednak nie przypomina znanych nam europejskich stolic. Jest to niewielkie miasteczko, które zamieszkuje około 2500 osób (czyli niemal cała ludność wyspy). Stanley to miasto z brytyjskim charakterem, gdzie można spotkać typowe angielski puby i czerwone budki telefoniczne. Warto zwiedzić katedrę wybudowaną w stylu wiktoriańskim, Muzeum Falklandów, które składa się z dwóch części: Muzeum Blue Beach (historia wojny z Argentyną) i Muzeum North Arm (historia rolnictwa i hodowli na wyspie), czy zobaczyć łuk z kości wielorybich.
Jak się dostać na Falklandy?
Polacy stosunkowo rzadko decydują się na lot na Falklandy – jest to w końcu niemal drugi koniec świata. Aby dostać się na Falklandy, należy przylecieć do Chile, do południowej części kraju (Puenta Arena), skąd można dotrzeć na wyspy. Mimo że najbliżej wysp położona jest Argentyna, ze względu na konflikt z Wielką Brytanią, nie oferuje transportu na Falklandy. Najlepiej wybrać się tam w okresie zimowym (od grudnia do lutego).
Wyspy Falklandzkie to z pewnością niestandardowe miejsce wakacyjne, lecz właśnie dzięki temu może zaoferować niezapomniane wrażenia. Wyspy, na których żyje więcej owiec i pingwinów niż ludzi z pewnością charakteryzują się wyjątkowym klimatem, a nietuzinkowy krajobraz Falklandów jest sam w sobie zachęcającą atrakcją turystyczną.