Search The Query
Search

Dolina Pięciu Stawów – wycieczka w Tatry Wysokie

Dolina Pięciu Stawów

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Planując wycieczkę w Tatry nie sposób przejść obojętnie obok Doliny Pięciu Stawów, z której rozpościera się widok górskich szczytów i polodowcowych jezior. Zaplanuj pobyt w polskich górach i odkryj malownicze tatrzańskie szlaki. Podpowiadamy, jak dojechać i jakimi trasami dostać się do Doliny Pięciu Stawów oraz gdzie zaplanować odpoczynek.

Dolina Pięciu Stawów – co to jest i co wchodzi w jej skład?

Położona w Tatrach Wysokich polodowcowa Dolina Pięciu Stawów Polskich w rzeczywistości składa się z sześciu jezior. Największe z nich – Wielki Staw Polski jest jednocześnie najgłębszym i drugim co do wielkości jeziorem w Tatrach (według niektórych największym). Najmniejszy, szósty zbiornik wodny, czyli Wole Oko jest jeziorem okresowym i prawdopodobnie dlatego nie uwzględniono go w nazwie Doliny. Z tego niezwykle malowniczego miejsca można podziwiać panoramę Tatr oraz najwyższy szczyt w całych Karpatach, czyli Gerlach. Niegdyś Dolina Pięciu Stawów była wykorzystywana jako hala pasterska, jednak w drugiej połowie lat 60. zaprzestano wypasu zwierząt na tych terenach.

Zobacz także: Zakopane — najciekawsze szlaki i atrakcje górskiego kurortu

Dolina Pięciu Stawów tatry

Dolina Pięciu Stawów – szlaki

Punktem początkowym trasy do Doliny Pięciu Stawów jest parking w Palenicy Białczańskiej, jednak o opłatach parkingowych i innych lokalizacjach umożliwiających pozostawienie samochodu dowiesz się więcej z dalszej części artykułu. Skupiając się na trasach prowadzących do Doliny Pięciu Stawów, do miejsca docelowego wiodą kombinacje szlaków: czerwonego, zielonego i czarnego. Czerwona trasa to asfaltowa droga o stosunkowo małym nachyleniu – ta sama, która prowadzi do Morskiego Oka. Już z jej poziomu przy dobrych warunkach pogodowych turyści mogą podziwiać najwyższy szczyt Tatr, a etap wędrówki czerwonym szlakiem zwieńczony jest wizytą przy słynnych Wodogrzmotach Mickiewicza.

Za wodospadami należy skręcić w prawo, aby kontynuować wędrówkę zielonym szlakiem, który prowadzi do Doliny 5 Stawów przez Dolinę Roztoki i Rzeżuchy. Trasa jest dość nachylona i męcząca, jednak wysiłki rekompensują malownicze widoki, urokliwe drewniane kładki oraz otoczenie tatrzańskiej flory, ponieważ ścieżka ta w znacznej mierze prowadzi przez las. Turyści mogą zaplanować odpoczynek w miejscowym Schronisku Roztoka. Przy Rzeżuchach zaczyna się najtrudniejszy, czarny odcinek szlaku, wiodący przez około 30 minut wędrówki bezpośrednio do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Ile idzie się tą trasą? Łącznie pokonanie wszystkich szlaków aż do schroniska zajmuje ponad 2 godziny.

Sprawdź ranking: Najlepsze buty trekkingowe męskie

Osoby, które nie chcą zatrzymywać się w schronisku (miejsce jest bardzo ciekawe i warto zaplanować sobie tam postój) lub wolą odrobinę dłuższą trasę drogą okrężną, przy Rzeżuchach mogą wybrać się w dalszą wędrówkę szlakiem zielonym. Ścieżka prowadzi do malowniczej Wielkiej Siklawy, czyli największego wodospadu w Polsce, skąd skalną drogą dostaniesz się do mostku nad Wielkim Stawem. Mimo, że cała trasa jest stosunkowo mało wymagająca, ten odcinek szlaku może być niebezpieczny ze względu na wilgotne i śliskie podłoże. Przemarsz do Doliny Pięciu Stawów i z powrotem wliczając odpoczynek, wizytę w schronisku i czas na spokojne podziwianie widoków może zająć nawet 7 godzin, dlatego na wycieczkę w tę stronę Tatr warto poświęcić cały dzień.

Do Doliny Pięciu Stawów dostaniesz się również dłuższą trasą przez Szpiglasową Przełęcz, jednak nie poleca się korzystania z niej zimą, ponieważ może tam dojść do zejścia lawiny śnieżnej. Wybierając tę ścieżkę będziesz miał okazję podziwiać m.in. Mięguszowieckie Szczyty oraz Cubrynę. Ze Szpiglasowej Przełęczy należy kierować się ścieżką z łańcuchami do Tablicy S. Bronikowskiego, skąd do schroniska pozostaje około pół godziny drogi.

Dolina Pięciu Stawów szlaki

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Panorama Tatr, wyjątkowa fauna i flora oraz malownicze szlaki to z pewnością naczelne powody, aby odwiedzić Tatry, jednak z pewnością niejedyne argumenty przemawiające za wizytą w Dolinie Pięciu Stawów. Schronisko będące najwyżej położonym obiektem tego typu w Polsce, które jest zarządzane przez PTTK i od lat prowadzą je członkowie tej samej rodziny to punkt obowiązkowy wyprawy w rejony polodowcowej doliny. Placówka znana jest z gościnności przyjmując turystów przez cały rok bez względu na warunki pogodowe.

To świetne miejsce do odpoczynku szczególnie wiosną i jesienią, kiedy szlaki nie są przepełnione turystami, a piciu kawy czy herbaty towarzyszy dźwięk wodospadów i tatrzańskiej fauny. Na miejscu warto spróbować słynnego jabłecznika, który jest wychwalany przez amatorów górskich wędrówek, a do dyspozycji turystów oprócz noclegów i bazy gastronomicznej przygotowano także Szkołę Górską, wypożyczalnię sprzętu do turystyki zimowej oraz wypożyczalnię książek i gier.

Dolina Pięciu Stawów zimą

Zimą Dolina Pięciu Stawów może okazać się niebezpieczna ze względu na wysokie ryzyko lawinowe i możliwość zamieci śnieżnych, dlatego należy odpowiednio przygotować się do wyprawy i poruszać nieco inną trasą niż latem. Przede wszystkim odradza się wówczas korzystanie z zielonego szlaku, który prowadzi przez okolice wodospadu Siklawa. Podążając czarnym szlakiem z Doliny Roztoki nie należy poruszać się w kierunku Niżniej Kopy, tylko ominąć ją od lewej strony. Droga ta już jesienią powinna być wyznaczona przez niebieskie tyczki. Porą zimową trasa może być oblodzona i zasypana śniegiem, dlatego niezbędnym elementem wyposażenia oprócz odpowiedniej, ocieplanej odzieży są raczki lub raki.

Dolina Pięciu Stawów zimą

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, parking w Palenicy Białczańskiej to prawdopodobnie najlepsze miejsce, z którego rozpoczniesz wędrówkę do Doliny Pięciu Stawów. Jak dojechać do parkingu? Możesz dostać się tam samochodem lub komunikacją publiczną z Zakopanego. Autobusy odjeżdżają z okolic dworca PKP i do parkingu przy trasie na Morskie Oko docierają w około 40 minut.

Korzystanie z tamtejszych miejsc postojowych jest płatne i aktualnie kosztuje 35 zł za samochód osobowy, a bilet najlepiej kupić online przed przyjazdem, ponieważ parking potrafi być bardzo zatłoczony. Jeśli nie zarezerwujesz miejsca wcześniej i zastaniesz plac zapełniony samochodami, możesz pozostawić auto na Łysej Polanie (około 1,5 km drogi z Palenicy Białczańskiej). Gdy uda Ci się zaparkować samochód na parkingu, ostatnią rzeczą, którą należy zrobić przed wejściem na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zakup biletu wstępu za 3,50 zł (istnieje możliwość płatności kartą).

Miejsce dla fanów sportów ekstremalnych

Co jeszcze można robić w okolicach Doliny Pięciu Stawów? Trasa prowadząca do tego miejsca jest niezwykle malownicza, a jednocześnie stosunkowo spokojna i mało wymagająca, dlatego miłośnicy aktywności ekstremalnych mogą urozmaicić swój wypad w Tatry bardziej wymagającymi dyscyplinami sportu.

Zobacz także: Gubałówka – najpiękniejsza panorama na Tatry!

Skialpinizm

Tatry to idealne miejsce dla amatorów skialpinizmu. Warto dodać, że wcześniej wspomniana Szkoła Górska prowadzona przez Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów organizuje kursy skiturowe oraz kursy skialpinizmu, podczas których cenne umiejętności będziesz miał okazję nabyć od profesjonalistów, czyli ratowników TOPR. Co roku wiosną w Dolinie Pięciu Stawów organizowane są Dni Lawinowo Skiturowe, podczas których można skorzystać z darmowych kursów turystyki zimowej.

Taternictwo

Adepci wspinaczki górskiej mogą cieszyć się terenami udostępnionymi do taternictwa, które rozpoczynają się już w okolicach Morskiego Oka. Bezpośrednio w pobliżu Doliny Pięciu Stawów oraz Dolinki Buczynowej znajdują się skały (głównie granitowe) przeznaczone do wspinaczki. Należy pamiętać, że bezpieczne taternictwo wymaga zarówno odpowiedniego sprzętu, jak i umiejętności, dlatego amatorzy nie powinni samodzielnie wybierać się na tego typu trasy.

Dolina Pięciu Stawów to obowiązkowy punkt do odwiedzenia na mapie polskich Tatr. Zapierające dech w piersiach widoki, gościnne schronisko i relatywnie łatwe trasy przemawiają za wyborem właśnie tego miejsca na cel podróży, a jeśli nadal będzie Ci mało górskich aktywności, możesz zdecydować się na trekking wybierając jeden z okolicznych zakopiańskich szlaków.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds