Do Berlina każdego roku przyjeżdżają setki tysięcy turystów, którzy chcą zakosztować uroków życia w stolicy słynącej z nocnych szaleństw i wielu zabytków. To właśnie tu po upadku Muru Berlińskiego miasto odrodziło się i zyskało nową tożsamość, a dziedzictwo historyczne wciąż jest nie pozwala o sobie zapomnieć. Co zwiedzić w mieście podczas weekendowego pobytu? Sprawdź! Przedstawiamy kompleksowy przewodnik po atrakcjach Berlina.
Berlin atrakcje
Już w samym centrum Berlina czekają na Ciebie ciekawe zabytki, które od pokoleń zdobią miasto i przypominają o jego dziejach w historii świata. Miejsca takie jak Brama Brandenburska, Katedra Berlińska czy Reichstag to obowiązkowe punkty każdej wycieczki. W sercu muzealnego kompleksu Museumsinsel znajdziesz aż pięć obiektów, które gromadzą najcenniejsze zbiory starożytnego rzemiosła, unikalne znaleziska archeologiczne, numizmaty oraz dzieła sztuki z różnych zakątków świata i epok historycznych. Weekendowy wypoczynek umili wypad do zoo w Berlinie lub wizyta w East Side Gallery. Dowiedz się więcej o zabytkach Berlina i atrakcjach turystycznych dla dzieci i dorosłych!
Brama Brandenburska
Najpopularniejszym zabytkiem i symbolem miasta jest Brama Brandenburska. Konstrukcja ta historią sięga 1738 roku, gdy stanowiła 1 z 18 bram umożliwiających wjazd do miasta. W jej pobliżu znajdowały się obiekty należące do straży celnej i instytucja podatkowe, a jej wygląd nie przyciągał uwagi aż do 1788 roku. Podczas rozbioru muru celnego, Bramę Brandenburską przebudowano na wzór ateńskiego propylonu, a cały proces trwał 3 lata. Niecałe 10 lat po zakończeniu prac na szczycie usytuowano rzeźbę kwadrygi zaprzężonej w cztery konie, którą do dziś powozi bogini zwycięstwa Nike.
Zabytek ma fundamentalne znaczenie dla mieszkańców i przypomina o wolności i zjednoczeniu. W czasach, gdy miasto było podzielone murem, nikt nie miał dostępu do bramy, a wraz z jego zburzeniem stał się on czynny dla każdego. Obecnie przy Bramie Brandenburskiej odbywają się państwowe uroczystości, a zabytek ten musi zobaczyć każdy turysta!
Wyspa Muzeów (Museumsinsel)
Na berlińskiej rzece Sprewa znajduje się wyspa, a na niej wielki kompleks muzealny Museumsinsel, który musisz odwiedzić podczas weekendowego zwiedzania miasta! Wyspa Muzeów dzięki bogactwu eksponatów i wielu form kulturowego dziedzictwa została wpisana na listę UNESCO. Pierwsze muzeum na tym terenie powstało w 1830 roku, a następne 4 zostały utworzone w kolejnym stuleciu. Wyspa doświadczyła wielu zniszczeń w wyniku wojny, ale odbudowano kompleks, w skład którego wchodzą dziś:
- Muzeum im. Bodego,
- Muzeum Pergamońskie,
- Muzeum Azji Przedniej,
- Nowe Muzeum,
- Zbiory Sztuki Starożytnej,
- Muzeum Sztuki Islamskiej,
- Nowe Muzeum,
- Stara Galeria Narodowa,
- Stare Muzeum.
Na uwagę podczas zwiedzania zasługują budynki o niecodziennej architekturze, ekspozycje dzieł sztuki datowane na różne epoki historyczne, wykopaliska, rzeźby i obrazy. Do najciekawszych z nich należą: komnata z Aleppo w Muzeum Pergamońskim, popiersie Cezara w Starym Muzeum, popiersie Nefretete w Nowym Muzeum oraz Czterech Ewangelistów w Muzeum im. Bodego. Zakup jednodniowego biletu pozwoli Ci korzystać z wszystkich atrakcji na terenie wyspy. Zwiedzanie muzea w Berlinie to koszt około 20 euro.
Katedra berlińska
Berliner Dom, czyli Katedra berlińska to jedna z okazalszych budowli w stolicy Niemiec, która urzeka majestatycznym wyglądem. Wybudowana w latach 1894-1905 na miejscu mniejszej barokowej katedry barokowej obecnie nawiązuje stylem do sztuki renesansu. Katedra jest najważniejszym kościołem w mieście i miejscem pochówku niemieckich władców z dynastii Hohenzollernów. Wnętrze świątynie może pomieścić około 1500 wiernych, a w środku odprawiane są najważniejsze nabożeństwa z okazji świąt państwowych i kościelnych. Zwiedzanie Katedry berlińskiej podlega zakupowi biletów w kwocie 5-7 euro. Dla turystów dostępne są również audio przewodniki w różnych językach za dodatkową opłatą 4 euro. Kulminacyjnym punktem zwiedzania jest taras widokowy usytuowany na głównej kopule.
Wieża telewizyjna na Alexanderplatz
Charakterystyczny kształt i zadziwiająca wysokość – Wieża telewizyjna na Alecanderplatx dzięki tym cechom jest rozpoznawalna na całym świecie. Najwyższa budowla Niemiec przyciąga co roku tłumy turystów, którzy są chętni rzucić okiem na miasto z góry. Wieża uznawana jest za symbol Niemieckiej Republiki Demokratycznej, która dążyła do unowocześnienia miejskiej infrastruktury. Konstrukcja liczy 368 metrów wysokości, a we wnętrzu ruchomej platformy znajduje się punkt widokowy 360° i restauracja. Bilet wjazdu na górę kosztuje około 20 euro.
East Side Gallery
Pamięć o Murze Berlińskim, który runął w 1898 roku jest stale obecna w postaci East Side Gallery – najdłuższego zachowanego odcinka zabudowy, który zdobią artystyczne malunki. Miejsce uznawana za najdłuższą galerię na otwartej przestrzeni o długości 1,3 km jest chętnie odwiedzane przez miejscowych, jak i turystów. Na ostałych się ścianach 118 artystów 21 narodowości wypełniło kolorową grafiką smutne zabudowy przypominające o podziale Niemiec i granicznym reżimie. Kolorowa galeria to miejsce, którego nie może zabraknąć na Twojej liście atrakcji wartych zobaczenia.
Street Art w Berlinie
Berlin znany jest z licznych przejawów ulicznej sztuki, a oryginalne murale możesz spotkać na każdym kroku. W mieście uznawanym za stolicę Street Artu pierwsze malunki pojawiły się jeszcze za czasów Muru Berlińskiego dzielącego miasto, a tradycja miejskich artystów została zachowana do dzisiejszych czasów. Jeśli chcesz obejrzeć kilka ciekawych ścianek, Rosenthaler Strasse i Bülowstraße i okolice to świetne miejsce na spacer.
Reichstag – gmach parlamentu
W Berlinie znajduje się wiele obiektów o historycznej wartości, a Reichstag jest jednym z nich. Nazwa nawiązuje do dawnej siedziby Rzeszy Niemieckiej, której członkowie obradowali do 1933 roku. W tym roku budynek strawił pożar, a kolejno obiekt uległ zniszczeniom w wyniku II Wojny Światowej. Na początku II połowy XX wieku odbudowano go, a w 1999 roku mianowano głównych gmachem parlamentu, w którym obecnie wybiera się nowego prezydenta Niemiec. Obiekt łączy różne style architektoniczne, a główną atrakcją dla turystów jest szklana kopuła. Pod jej sklepieniem znajduje się punkt widokowy i kawiarnia.
Hackesche Höfe
Odwiedź Hackesche Höfe, czyli największy zabudowany dziedziniec w Niemczech. Zabytkowy kompleks tworzą liczne sklepy, bary, restauracje, biura, a nawet kino. Dziedziniec tętni życiem od rana do wieczora, a podczas pobytu w dzielnicy Scheunenviertel warto tu zajrzeć i zobaczyć pełne wdzięku secesyjne fasady budynków.
Berlin – kilka słów o historii miasta
Za datę założenie Berlina uznaje się roku 1237, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o Cölln, czyli jednej z osad znajdującej się na terenie obecnego miasta. Drugą natomiast była osada Berlin, lecz na początku XIV wieku zostały one ze sobą połączone za sprawą wspólnego ratusza.
Przez wiele lat miasto należało do Królestwa Czech, a następnie pełniło ono stolicę Brandenburgii. Pod koniec XVII wieku miasto liczyło prawie 60 tysięcy mieszkańców, a wszystko to za sprawą licznych migracji Francuzów. Berlin od 1701 był stolicą Królestwa Pruskiego, a w 1871 uznano go za stolicę Cesarstwa Niemieckiego, a także następnych niemieckich państw.
W 1920 znacznie powiększono jego powierzchnię za sprawą Ustawy o Dużym Berlinie. Kilkanaście lat później stał się on stolicą III Rzeszy. Po II wojnie światowej miasto było podzielone i rozdzielone murem berlińskim. W 1989 doszło jednak do jego zburzenia i ponownego zjednoczenia miasta.
Berlin co zobaczyć – atrakcje na dzieci i nie tylko!
Berlin to także miejsce pełne atrakcji, które ucieszą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest ich wiele, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Jedną z atrakcji, którą zdecydowanie warto zobaczyć, podczas pobytu w stolicy Niemiec jest Science Center Spectrum wraz z ze znajdującym się obok Muzeum Techniki. Te dwa miejsca pozwolą w ciekawy sposób spotkać się z nauką oraz technologią. W pierwszym miejscu w sposób interaktywny poznasz prawa chemii i fizyki, zaś w drugim poznasz historię transportu, komputera, a nawet warzenia piwa. Ciekawym miejsce jest także Muzeum Historii Naturalnej.
Oprócz tego z pewnością warto zajrzeć do znajdującego się tam Legoland Discovery Centre, a także do Muzeum Gier Komputerowych. Ciekawą atrakcją może okazać się także odwiedzenie tamtejszego muzeum figur woskowych. Fanom natury natomiast, z pewnością spodoba się akwarium AquaDom, a także SEA LIFE. Dużą atrakcją w cieplejsze dni jest także berlińskie zoo.
Jeżeli podróżujesz samochodem, bądź pociągiem to warto pojechać około 60 km na południe od Berlina. Znajduje się tam Tropical Island, czyli tropikalny park rozrywki, który pozwala na spędzenie całego dnia wśród wielu atrakcji wodnych i nie tylko.
Na zobaczenie wszystkich berlińskich atrakcji weekend może okazać się zbyt krótkim czasem. Warto wybrać sobie kilka najbardziej interesujących miejsc, bądź zaplanować tam dłuższy, kilkudniowy pobyt. Dzięki temu dokładnie poznasz niemiecką stolicę oraz jej wszystkie zabytki!