Wiedeń to stolica Austrii i jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków kultury europejskiej. Muzea, teatry, liczne galerie sztuki, filharmonie i opery to miejsca często odwiedzane przez mieszkańców miasta, ale są też popularnymi atrakcjami Wiednia i przyciągają miliony turystów z całego świata. Architektura to kolejny powód, dla którego warto przyjechać do austriackiej stolicy. Są tutaj budynki reprezentujące wszystkie najważniejsze style architektoniczne jak styl romański, gotycki, klasycystyczny czy barokowy.
Belweder w Wiedniu – historia powstania
Belweder to piękny barokowy pałac położony w centrum Wiednia w otoczeniu zachwycającej zieleni. W 1697 roku książę Eugeniusz Sabaudzki wykupił miejsce pod budowę pałacu i zlecił jego budowę słynnemu barokowemu architektowi Johannowi Lukasowi von Hildebrandtowi. Pałac składa się z dwóch części – Dolnego Belwederu, stanowiącego kiedyś letnią rezydencję oraz Górnego Belwederu, w którym odbywały się uroczystości. Po I wojnie światowej w pałacowych budynkach urządzono muzea, które w swoich zbiorach mieszczą piękne arcydzieła austriackiej sztuki z różnych czasów.
Dolny Belweder
Za czasów Eugeniusza Sabaudzkiego Dolny Belweder służył jako kompleks mieszkalny z pięknymi kabinami pełnymi przepychu. Sala Marmurowa służyła niegdyś do witania i przyjmowania gości. W całym pomieszczeniu widniały symbole i ozdoby nawiązujące do wielkich sukcesów księcia jako dowódcy. Sala Groteski została ozdobiona pięknymi malowanymi groteskami na ścianach i suficie. Malowidła wykonał malarz Jonas Drentwett. W okazały sposób przedstawił Cztery Pory Roku na suficie, a ściany zdobią m.in. Trzy Gracje. Większość z tych obrazów zachowały się do dziś w bardzo dobrym stanie. Gabinet Złota jest zachowany w oryginalnym stanie od 1765 roku. Większość jego pięknych i bogatych dekoracji pochodzi z pałacu miejskiego księcia Eugeniusza Sabaudzkiego przy Himmelpfortgasse.
Dziś sale Dolnego Belwederu i Oranżerii służą jako miejsce wystaw oraz kulturowych wydarzeń.
Górny Belweder
Budowa Górnego Belwederu miała miejsce w latach 1717 – 1723. W czasach księcia Eugeniusza Sabaudzkiego budynek pełnił role państwowe, odbywały się tutaj festiwale i uroczyste przyjęcia. Sala Terrena podparta czterema kolumnami stanowiła wiatrołap i salę ogrodową. Sala Marmurowa to centralna część Pałacu. Posiada dwie kondygnacje i wykonana jest czerwono – brązowego marmuru z domieszką bogatych złotych zdobień. W tej Sali w 1955 roku podpisano Austriacki Traktat Państwowy. Kaplica Pałacowa na planie ośmiokąta jest w dużej mierze zachowana w oryginalnym stanie. W każdą niedzielę o godzinie 12.00 odbywa się tutaj Msza Święta.
Obecnie Górny Belweder to piękna galeria austriackiego malarstwa.
Belweder 21
Belweder 21 początkowo zaprojektowany był przez austriackiego architekta, Karla Schwanzera na wystawę światową w Brukseli w 1958 roku. Następnie został zaadaptowany na potrzeby muzeum i został otwarty w 1962 roku jako Muzeum XX wieku. W 2002 roku został przeniesiony do Belwederu, a w 2018 roku odnowiono go i nazwano Belweder 21, gdzie zaczęły odbywać się występy, pokazy sztuki i filmu, wystawy, a nawet wykłady i dyskusje z artystami.
W muzeum Belvedere 21 można podziwiać współczesną austriacką i międzynarodową sztukę.
Jak dojechać
Budynki Belwederu jak i Muzeum leżą niedaleko siebie. Belweder Dolny znajduje się przy ulicy Rennweg 6A. Idąc na południe pięknym ogrodem, który jest najstarszą częścią kompleksu (w 1700 roku zaprojektował go Dominique Girard), przy ulicy Prinz Eugen-Straße 27 mieści się Belweder Górny. Muzeum Belvedere 21 znajduje się nieco dalej na południe, ok. 12 minut pieszo, przy Arsenalstraße 1.
Komunikacja miejsca w Wiedniu jest dość dobrze rozwinięta i posiada wiele połączeń. Do Belwederu można dojechać na kilka sposobów, do wyboru są autobusy, metro, tramwaje i szybka kolej miejska. Najlepiej posługiwać się aplikacją Moovit, dzięki której w łatwy sposób można przemieścić się z jednego punktu do drugiego.
Do Belwederu lub jego okolice dojeżdżają takie linie jak:
- 13A, 59A, 77A – autobusy,
- D – tramwaj,
- U1, U5 – metro.
Dla osób podróżujących i zwiedzających Wiedeń samochodem, istotne będzie rozmieszczenie parkingów.
- Parking piętrowy Karlsplatz przy Mattiellistraße 2-4, znajduje się niedaleko Belwederu Dolnego, ok. 10 minut pieszo. Czynny jest całą dobę.
- Drugi parking – Garage Argentinierstraße- znajduje się na ul. Argentinierstraße 29, do Belwederu trzeba iść ok.12 minut.
- Trzeci parking leży po drugiej stronie Belwederu, nazywa się Garage Botanischer Garten, jest najbliżej Belwederu, zaledwie 5 minut pieszo.
Wiedeń to z pewnością piękne i interesujące miasto, przyciągające miliony turystów o każdej porze roku. Leży w samym sercu Europy i może poszczycić się urokliwym klimatem i cudowną architekturą podziwianą na całym świecie. Oprócz cesarskich budowli turyści mogą tutaj napić się wina z pobliskich winiarni, czy przejść się ładnymi brukowanymi uliczkami miasta.