Search The Query
Search

Tureckie miasto położone między skalistym półwyspem a zatokami. Jakie atrakcje oferuje Alanya?

alanya atrakcje

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Riwiera Turecka to region, który stał się jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych turystów z Europy. Południowo-zachodnie wybrzeże Turcji obfituje w szerokie, piaszczyste plaże, lazurowe morze i całą potrzebną infrastrukturę do tego, by przeżyć w tym miejscu wakacje życia. Głównym kurortem, w którym życie tętni od rana do późnych godzin wieczornych jest Alanya, a poza wypoczynkiem na leżaku i błogim relaksem można odkryć tu tajemniczą historię miejskich zabytków i magię naturalnych walorów przyrodniczych okolicy!

Alanya – najważniejsze informacje

Alanya to miasto położone nad Morzem Śródziemnym przy Zatoce Antalya i Półwyspie Anatolijskim, które dzięki niezwykłemu ukształtowaniu terenu i pięknemu wybrzeżu stanowi raj dla wczasowiczów szukających wakacji w pięknym otoczeniu niskim kosztem. Miejsce cieszy się dużą popularnością, a to wszystko za sprawą szeroko rozwiniętej bazy turystycznej. Nie brak hoteli, apartamentów i ośrodków wypoczynkowych, które każdego roku mogą pomieścić miliony turystów przybywający właśnie tutaj. Miejsce to uważane jest często za mini imprezownię, ponieważ przy wybrzeżu powstało wiele barów i klubów nocnych, które zapewniają rozrywkę urlopowiczom na okrągło, przez co miasto nieco straciło na naturalnym uroku położenia. Swój wakacyjny wyjazd tu głównie planują młodzi ludzie chętni zabawy do białego rana. Nie powinno to jednak decydować o rezygnacji z wyboru właśnie Riwiery Tureckiej, ponieważ Alanya jest piękna, wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać najciekawszych atrakcji regionu. W tym przewodniku pokazujemy wszystkie miejsca warte zobaczenia podczas pobytu w mieście u wybrzeży Morza Śródziemnego!

Alanya – czy jest bezpiecznie?

Osoby, które planują wakacje w Alanyi, zastanawiają się często, czy to miejsce jest bezpieczne. Przed wyjazdem do Turcji warto sprawdzić obszary podwyższonego ryzyka, które wynikają głównie z toczącego się wciąż konfliktu zbrojnego Syrii i Iranu przy wschodniej granicy państwa. W takie miejsca odradza się planowania wyjazdu, lecz w miastach turystycznych jak Alanya jest bezpiecznie i nie należy obawiać się o zagrożenie spowodowane atakami turystycznymi. Kraj prowadzi dokładne kontrole wszystkich przylatujących pasażerów, dzięki czemu w regionie Riwiery Tureckiej można spędzić wakacje spokojnie, nie przejmując się narażaniem zdrowia i życia. Powinno się zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i odwiedzać miejsca dostępne dla turystów oraz pilnować swojego podróżnego bagażu, ponieważ tak jak w każdym większym mieście mogą zdarzyć się ataki kieszonkowców. Warto uważać na lokalnych naciągaczy próbujących wyłudzić pieniądze, sprzedając towar wątpliwej jakości.

turcja alanya opinie

Skąd wzięła się nazwa Alania?

Miasto posiada duże historyczne dziedzictwo, które mimo upływu tysięcy lat od początków jego istnienia wciąż obecne jest wśród zabudowań i zabytków wzniesionych na tym terenie. Interesująca jest również historia zmiany nazwy Alanyi w okresie jej powstawania, ponieważ kształtujące się miasto w różnych okresach rozwoju było nazywane inaczej. W starożytności mówiąc o Alanyi Grecy używali terminu „Korakezjon”, natomiast Rzymianie „Coracesium”. Kolejno za czasów rządów bizantyjskich miastu nadano nazwę „Kaloronos”, co znaczy „Piękna Góra”. Dopiero w XIII wieku za sprawą sułtana Alaeddina Keykubada powstało określenie najbardziej zbliżone dzisiejszej nazwie – „Alayie”. W takim wydaniu znana obecnie turystyczna miejscowość funkcjonowała do 1935 roku, a właśnie wtedy Mustafa Kemal Atatürk – założyciel Tureckiej Republiki nadał miastu nazwę Alanya. W Internecie i przewodnikach można często spotkać się z określeniem „Alania”, które również określą tę samą miejscowość. To spolszczenie nadane w celach ułatwiających pisownię i wymowę trudnego dla Polaków słowa, dzięki któremu komunikacja staje się o wiele prostsza!

Alanya – atrakcje, które trzeba odwiedzić!

Wakacje w Alanyi wiążą się przede wszystkim z wypoczynkiem na miejskich plażach i w luksusowych kurortach. Poza plażowaniem, kąpielami w morzu i promieniach gorącego słońca można umilić swój pobyt, odwiedzając popularne atrakcje turystyczne w mieście i okolicach. Czym może zachwycić turecka Alanya? Przedstawiamy najciekawsze pomysły na spędzanie wolnego czasu, czyli, czym jeszcze może zachwycić turecki kurort?

Alanya Aquapark

To główna atrakcja miasta, która zapewnia całodzienną rozrywkę dla rodzin z dziećmi i grup wycieczkowiczów przyjeżdżających do miasta. W niedalekiej odległości od Alanyi centrum położony jest wielki park wodny, który umożliwia wodne kąpiele. W Alanya Aquapark można korzystać z 24 wodnych zjeżdżalni, 8 basenów i innych ciekawych rozrywek, które dostępne są dla gości. Na miejscu znajduje się specjalna strefa dla dorosłych i dzieci, a w każdej z nich znajdą się aktywności dostosowane do wieku uczestników wycieczki. Na terenie aquaparku wydzielono 8 zjeżdżalni przeznaczonych dla dzieci i 16 dla dorosłych, a wśród innych atrakcji znajdują się: rzeka ze sztucznymi falami, dyskoteka, bary i restauracje oraz animacje dla dzieci. Chętni większych wrażeń mają okazję skoczyć na bungee! Wstęp do Alanya Aquapark obowiązuje przez cały dzień, a bilet to wydatek około 170 złotych.

Plaża Kleopatra

Szeroka, piaszczysta i pełna słońca – taka właśnie jest Plaża Kleopatry w Alanyi, na której co roku wypoczywa tysiące turystów z całego świata! To jeden z najdłuższych i najbardziej popularnych fragmentów wybrzeża Riwiery Tureckiej, który zgodnie z opowieściami swoje powstanie zawdzięcza ukochanemu królowej Cleopatry – Anthony’enu. Wielbiciel sprezentował władczyni całe miasto z pięknie osadzoną plażą. Ten odcinek lądu wyróżnia drobny, złoty piasek i krystalicznie czysta woda tworząca błękitną lagunę. Plaża Kleopatry rozciąga się ponad 2 kilometry wzdłuż wybrzeża i wyposażona jest we wszystko, co potrzebne do pełnego luksusowego plażowania – leżaki, parasole, punkty gastronomiczne i prysznice. Zejście jest łagodne, choć plażując z dziećmi, warto zachować ostrożność, ponieważ dno w niektórych miejscach cechuje się dużymi spadkami. Turyści mogą skorzystać również z organizowanych wycieczek rejsowych wzdłuż wybrzeża lub kursów nurkowania bądź raftingu.

plaża kleopatra turcja

Kanion Sapadere

Największe atrakcje Alanyi i regionu Riwiery Tureckiej często znajdują się poza centrum miasta i tak właśnie jest w przypadku Kanionu Sapadere, czyli przyrodniczego cudu natury w górach Taurus. W odległości około 40 kilometrów za centrum miasta, w pobliżu wioski Sapadere i między wzgórzami okolicznych wzniesień wytyczono trasę turystyczną o długości 350 metrów, która prowadzi przez górski kanion. W ciągu tysięcy lat w wyniku działalności wody i wiatru powstało mnóstwo oryginalnych form krajobrazu i skalnych formacji, a urozmaiceniem spaceru są pięknie wtapiające się w teren wodospady i jaskinie. Sposobem na ochłodę jest zanurzenie stóp w płynącym strumieniu lub kąpiel w wodach zatoczek, do których można bez problemu dostać się na niektórych etapach trasy. Woda jest bardzo zimna, lecz w upalny dzień często bardzo przyjemnie jest schłodzić się w takich okolicznościach przyrody. Kanion Sapadere można zwiedzać za około 45 złotych.

Bazar Alanya

Nie sposób być w Alanyi i nie odwiedzić miejskiego bazaru! To tradycja lokalnych mieszkańców i atrakcja dla przyjeżdżających turystów, którzy mogą na straganach zakupić produkty żywnościowe i kilka pamiątek z pobytu. W każdy dzień tygodnia na innej ulicy można spotkać sprzedawców rozkładających swoje miejsca pracy. W poniedziałek warto wybrać się do dzielnicy Oba, we wtorek – w zachodniej części rozkłada się bazarek rybny, w czwartek sprzedawców można znaleźć w dzielnicy Tosmur, natomiast w piątek rozkłada się targowisko w centrum miasta. Sobota to dzień bazaru owocowo-warzywnego w dzielnicy Cikcilli, z kolei niedziela w Hacet. Turcy to naród słynący z lokalnego handlu, a wśród oferowanych produktów dostępne są: miejskie smakołyki, słodycze, świeże warzywa i owoce, rękodzieło i tekstylia. Warto się targować i uważać na naciągaczy, ponieważ niektórym z nich zdarza się sprzedać towar po dużo większej cenie, niż jest tego wart. Wizyta na bazarze w Alanya pokazuje barwną kulturę regionu i bogactwo tutejszych wyrobów.

bazar alanya

Delfinarium Sealanya

Niektórych wczasowiczów w Alanyi może zainteresować Delfinarium Sealanya. W miejscu tym można zobaczyć pokazy morskich ssaków, jak delfiny i foki, które szkolone są przez instruktorów do wykonywania różnych sztuczek. W ofercie delfinarium jest także pływanie z fokami i delfinami, a chętni mogą skorzystać ze specjalnych ofert terapii z przybyszami z oceanu. Pokazy odbywają się codziennie o godzinie 11:00, a bilet wstępu to koszt: 15 euro dla dzieci w wieku 9-15 lat i 20 euro dla starszych odwiedzających. Pływanie z delfinami lub fokami jest ekstra płatne i stanowi wydatek kolejno 100 i 50 euro od osoby.

Zamek w Alanii (Kalesi)

Alanya Kalesi, czyli Twierdza w Alanyi to przykład zachowanej do dzisiejszych czasów obronnej fortyfikacji miasta, którą udostępniono do zwiedzania turystom. Nad brzegiem Morza Śródziemnego wznosi się kompleks zamkowy, składający się z zamku, Kizikule – czerwonej ośmiokątnej wieży usytuowanej przy samym wybrzeżu, kaplica, budynek stoczni, Meczet Suleymana i skład amunicji. Konstrukcja piętrzy się na wysokości około 250 metrów n.p.m., a obiekt chroniony jest murem obronnym o długości 6,5 kilometrów. Na zamek prowadzi trasa licząca około 5 kilometrów, którą najlepiej pokonać samochodem lub rowerem, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić pieszą wędrówkę. Od 2017 roku turystów na górę zawozi również kolejka liniowa. Zwiedzać można zewnętrzny kompleks, a ze szczytu wzniesienia rozpościera się piękna panorama na morze i okolice miasta.

Kolejka linowa Teleferik

Przy plaży Kleopatry, na wzgórzu Kale, na którym wznosi się Zamek Alanyi usytuowano kolejkę liniową Teleferik. Dzięki niej turyści z łatwością mogą dostać się na samą górę zaledwie w kilka minut! Przejazd na wysokości 300 metrów n.p.m. zapewnia piękne widoki i szybkie dostanie się na miejsce. Kolejka posiada 17 wagoników, a każdy z nich może pomieścić 6 osób, dzięki czemu już w godzinę na szczycie może znaleźć się aż 1130 turystów. Długość trasy liczy 900 metrów, a bilet wstępu na przejazd w dwie strony to koszt około 4 euro. Dzieci do lat 6 mogą korzystać z przejazdów kolejką Teleferik bezpłatnie.

alanya turcja

Zabytki Tureckiej Riwiery

W Alanyi atrakcje to nie tylko organizowane przez miasto rozrywki, ale także historyczne zabytki i cuda natury, których nie brak również na terenie Riwiery Tureckiej. Największe dziedzictwo kulturowe miasta ukryte jest w kompleksie zamkowym na wzgórzu Kale, a to jakie tajemnice skrywają niektóre obiekty, pozostaje do rozwikłania odwiedzającym ten region turystom. To propozycje kilku miejsc, które warto szczegółowo zwiedzić podczas pobytu w Alanyi!

Czerwona Wieża (Kizilkule)

Na klifie wznoszącym się nad plażą Kleopatry usytuowana jest XIII-wieczna Czerwona Wieża, która wchodzi w skład obronnego kompleksu miejskiego. Obiekt stanowi symbol miasta, a uwagę turystów przyciąga niezwykła architektura. Wieża posiada osiem ścian bocznych i mocno pomarańczowy kolor, który wyróżnia się na tle zielonej roślinności porastającej wzniesienie. Głównym celem, dla którego powstał budynek była obrona Alanyi przez najazdami wrogich statków wyłaniających się zza morskiego horyzontu. Dzięki wypatrywaniu niebezpieczeństwa, mieszkańcy mogli obronić port i uchronić mieszkańców. Kolejno wieżę przejęło wojsko stacjonujące w mieście, a od XX wieku na pierwszym piętrze obiektu mieści się miejskie Muzeum Etnograficzne. Zwiedzanie Czerwonej Wieży kosztuje około 3 złote.

zamek w alanii

Starożytna stocznia (Tersane)

Kolejnym zabytkiem miasta jest wybudowana przy wybrzeżu starożytna stocznia Tersane, która powstała dzięki Seldżukom – panującej w Turcji dynastii, w XI wieku. Niemal do połowy XX wieku obiekt wciąż funkcjonował i odbywały się w nim naprawy statków, jednak dziś goście mogą zobaczyć to miejsce w zupełnie innym wydaniu. Wnętrze stoczni zagospodarowano na muzeum, w którym można poznać historię mórz i okrętów regionu. Wejście do stoczni Tersane, zwanej również Stocznią Sułtana dwóch mórz znajduje się od strony wybrzeża, choć turyści mogą odkryć jej wnętrze od strony morza, wybierając się na wycieczkę rejsową po okolicy. Bilet wstępu to koszt około 80 złotych.

Tajemnicze jaskinie

Riwiera turecka to obszar, który w dużej mierze zdobią naturalne formacje skalne i tajemnicze groty. Przedstawiamy największe naturalne skarby Alanyi, do których warto wybrać się podczas pobytu i odkryć niezwykłość przyrody zamkniętej w kamieniu!

  • Jaskinia Korsanlar – to znajdująca się od wschodu Wzgórza Kale ukryta w skale grota, do której można dostać się łódką bądź kajakiem. Wnętrze można zwiedzić wyłącznie z poziomu wody, a jedna z legend mówi, że dawniej właśnie z tej jaskini prowadziło tajemne przejście do obronnej twierdzy.
  • Jaskinia Dim – za miastem, u podnóży Gór Taurus usytuowana jest jaskinia, która stanowi drugą pod względem wielkości odkrytą grotę w skale na terenie Turcji, a jej wiek datuje się na około milion lat! We wnętrzu można odkryć urokliwe jeziorko i wiele ciekawych skalnych nacieków.
  • Jaskinia Damlataş – położona od zachodniej strony wzgórza Kale grota, która cechuje się dużą wilgotnością powietrza, dzięki czemu jej wnętrze zdobi wiele stalagnatów. Unikalne warunki sprawiają, że miejsce to jest doskonałe dla turystów zmagających się z chorobami układu oddechowego.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds