Chociaż kąpieliska miejskie zakończyły działalność już kilka tygodni temu, to w ogrodach i ogródkach działkowych wciąż można jeszcze zobaczyć rozłożone baseny stelażowe. Nie musi to oznaczać, że właściciele przeoczyli koniec sezonu kąpielowego. Być może postanowili zostawić basen na zimę. Czy to rozsądny pomysł? Sprawdźmy…
Basen ogrodowy stelażowy – co z nim zrobić po sezonie?
Do wyboru masz w zasadzie dwie opcje. Możesz basen opróżnić, umyć, wysuszyć i złożyć albo zostawić go w ogrodzie. Jeśli preferujesz tę drugą opcję, czeka Cię przeprowadzenie kilku bardzo ważnych czynności konserwacyjnych, o których przeczytasz w kolejnym akapicie. Jeżeli pozwalają Ci na to finanse, umiejętności i ilość wolnego czasu, możesz stworzyć efektowną zabudowę basenu, np. wkopać zbiornik w ziemię albo stworzyć wokół niego wolnostojącą zabudowę.
Czy wszystkie baseny stelażowe można zostawić w ogrodzie po sezonie?
Nie, dlatego koniecznie upewnij się, że producent Twojego basenu dopuszcza możliwość jego pozostawienia w ogrodzie na zimę. Jeśli planujesz zabudować zbiornik, obowiązkowo zainwestuj w basen stelażowy jakości premium. O zbiornik po sezonie nie musisz się martwić, jeśli kupiłeś całoroczny model ze wzmocnionym, metalowym stelażem i obudową z paneli. Baseny stelażowe panelowe charakteryzują się doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne, jednak są drogie. Zanim podejmiesz decyzję o pozostawieniu basenu w ogrodzie, dobrze zastanów się, jak wykorzystujesz zimą obszar terenu, na którym aktualnie stoi zbiornik. Upewnij się, że miejsce to nie będzie Ci wkrótce potrzebne.
Zabezpieczenie basenu ogrodowego stelażowego po sezonie
Zbyt wiele czasu kosztowało Cię wymyślenie, co dać basen, a następnie przygotowanie podłoża i rozłożenie zbiornika, więc postanawiasz zostawić go w ogrodzie? To rozsądna decyzja, zwłaszcza gdy posiadasz naprawdę duży i wysoki basen stelażowy z solidnym, odpowiednio zabezpieczonym stelażem. Basen ogrodowy stelażowy musi zostać częściowo opróżniony. Wypuść wodę do poziomu ok. 15 cm poniżej skimmera. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia ścianek podczas przymrozków. Następnie należy oczyścić wodę i zastosować chemię basenową, by uzyskać optymalne pH (7,0-7,4). Żeby nie tworzyły się tafle lodu, umieść w zbiorniku bojki. Trzeba też wyjąć pompę i filtr. Przechowaj te elementy w domu lub garażu. Na koniec zakryj zbiornik specjalną pokrywą – taką pokrywę mają w zestawie baseny stelażowe dostępne w sklepie Dollo.pl, więc nie będziesz musiał jej potem dokupywać. Jakościowa osłona posłuży Ci w ciągu całego sezonu kąpielowego. Nie tylko ochroni wodę przed zanieczyszczeniami, ale także zapobiegnie uciekaniu ciepła.
Co zrobić, gdy producent każe schować basen stelażowy po sezonie?
Możesz wprawdzie zaryzykować i zostawić basen stelażowy w ogrodzie. Gdy jednak zbiornik ulegnie zniszczeniu, zapewne będziesz mieć problemy ze skutecznym dochodzeniem roszczeń z tytułu gwarancji lub rękojmi. W końcu działałeś wbrew zaleceniom producenta. Jeśli masz w swoim ogrodzie basen tymczasowy, bezpieczniej będzie go schować po sezonie. Na początek wypuść całą wodę. Po umyciu i wyschnięciu wszystkich elementów możesz je poskładać i schować, np. do piwnicy lub garażu. Nie czekaj ze składaniem basenu do pierwszych przymrozków! Najlepiej zaplanuj prace na końcówkę września lub początek października, gdy dni są jeszcze dość ciepłe.
Pozostawienie basenu stelażowego na zimę a kąpiele w kolejnym sezonie
Zanim powitasz nowy sezon kąpielowy, skontroluj stan wody. Zmierz poziom pH, dodaj odpowiednią chemię basenową i przefiltruj wodę. Upewnij się, że wszystkie elementy konstrukcyjne i instalacyjne są w dobrym stanie. Wszystko w porządku? No to wskakuj śmiało!
Materiał zewnętrzny