Harrisa to ostre połączenie papryczek chilli, oliwy i czosnku. Dodatek, który występuje w wielu formach i wariantach smakowych pasuje do niezliczonej ilości dań. W artykule omawiamy pochodzenie słynnej harrisy, wyjaśniamy, jak zrobić ją we własnej kuchni i podpowiadamy, do czego można ją wykorzystać. Smacznego!
Harissa – czym jest słynna pasta?
Harrisa to słynąca ze swojej pikantności pasta używana przede wszystkim w krajach arabskich. Jej podstawowymi składnikami są papryczka chilli, czosnek i oliwa. Niekiedy występują one w towarzystwie jeszcze innych ziół. Może mieć zarówno postać pasty, jak i sypkiej przyprawy. Jej zastosowanie jest bardzo wszechstronne, przez co używa się jej do wielu różnorodnych dań.
Skąd pochodzi?
Pasta harrisa ma swoje korzenie w Maroku i cieszy się popularnością od setek lat. Wytwarza się ją w wielu krajach Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie doskonałe warunki pozwalają na uprawę wysokiej jakości oliwy i papryczek chilli – podstawowych komponentów harrisy. Jej nazwa pochodzi od słowa oznaczającego zgniatanie, ponieważ wszystkie składniki zgniata się i ze sobą i uciera do uzyskania pożądanej konsystencji.
Harissa – przepis
Przepisów na harrisę jest całe mnóstwo, przede wszystkim dlatego, że przybiera ona różne formy – pasty, sosu, przyprawy. Każda konsystencja wymaga nieco innego procesu przyrządzania, a w ciągu setek lat istnienia harrisy powstało także wiele jej różnorodnych odmian z różnymi składnikami. Poniżej przedstawiamy przepis na harrisę w postaci pasty. Oto potrzebne składniki:
- 10 papryczek chilli;
- kilka suszonych papryczek chilli;
- 3 ząbki czosnku;
- sól;
- cukier;
- kolendra;
- kmin rzymski;
- 5 łyżeczek przecieru pomidorowego;
- 5 łyżek oliwy.
Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażać przez chwilę sprasowany czosnek. Następnie dodać papryczki chilli i przyprawy i podsmażać do miękkości. Na końcu dodać koncentrat pomidorowy, wymieszać i jeszcze chwilę smażyć. Całość przełożyć do kielicha blendera i zmiksować na gładką masę. Jeśli konsystencja będzie zbyt gęsta lub pasta będzie zbyt pikantna, można dodać jeszcze nieco oliwy. Opcjonalnie na początku można podsmażyć także cebulę, a jako dodatkowy składnik, by złagodzić ostrość, można dodać jeszcze nieco słodkiej papryki lub więcej pomidorów.
Ciekawą wariacją na temat harrisy jest harrisa różana. Wykonuje się ją z dodatkiem np. płatków róży, wody różanej czy konfitury. Połączenie delikatnego, słodkiego smaku róży z ostrością chilli pozwala na osiągnięcie unikatowych doznań smakowych, które sprawdzą się nawet w codziennej kuchni.
Pasta harissa – do jakich dań jej używamy?
Przyprawa harrisa to królowa wśród pikantnych dodatków kuchni arabskiej. Wykorzystuje się ją niemal do wszystkiego – jako dodatek do kasz, mięs, kanapek, zup, gulaszy, sosów czy dań z makaronem. Harrisa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzeba nieco pikantności.
Harissa – przyprawa, która podbija kubki smakowe milionów osób na całym świecie. Jeśli lubisz pikantne dania, to jest to rozwiązanie, którego koniecznie musisz spróbować. Harrisę możesz wykonać samodzielnie lub kupić w sklepach z produktami z całego świata, lub online.