Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić, wybierając się do Wałbrzycha, jest Centrum Nauki i Sztuki, mieszące się na terenie starej kopalni węgla kamiennego. Kompleks ten nie jest tak nazywany bez powodu – znajdują się tam atrakcje związane z obiema tymi dziedzinami. Sprawdź sam, co możesz tam znaleźć!
Kilka informacji o Starej Kopalni
Pierwsze kopalnie w Wałbrzychu pojawiały się już w XVI wieku, jednak dopiero w wieku XVIII zostały one oficjalne zgłoszone i nadano im nazwy. W XIX wieku natomiast kilkukrotnie powiększano kopalnie i oddano do użytku kilka szybów, w tym dwa, które zachowały się do dzisiaj – „Julia” oraz „Sobótka”. Wydobycie węgla w kopalni zostało oficjalnie zakończone w 1996 roku. W czasie funkcjonowania zmieniała ona swoją nazwę kilka razy.
W 1999 roku zostało otwarte tam Muzeum Przemysłu i Techniki. Stało się to dzięki Radzie Miasta Wałbrzych. Stara kopalnia zyskała wtedy szansę, aby ponownie stać się znaczącym miejscem na mapie miasta. Udało się to jednak dopiero kilkanaście lat później.
W swojej obecnej formie Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” funkcjonuje w Wałbrzychu od 2014 roku. Wtedy zakończyła się też rewitalizacja budynków znajdujących się niegdyś na terenie starej kopalni węgla kamiennego „Julia”. Już w 2015 roku została ona doceniona i wyróżniona przez między innymi Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Co możemy robić w Starej Kopalni?
Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” to miejsce pełne wielu atrakcji. Znajdą się zarówno te dla tych młodszych, jak i starszych odwiedzających.
Najważniejszym punktem do obejrzenia jest Muzeum Przemysłu i Techniki. Można poznać w nim historię górnictwa na Dolnym Śląsku. Znajdują się tam eksponaty w postaci między innymi pamiątek górniczych jak przykładowo mundury. Masz szanse przejść się przez odrestaurowane pomieszczenia starej kopalni. Istnieje też możliwość zjechania kilku metrów w dół, aby zobaczyć zalążek tego, jak kiedyś wyglądały podziemia kopalni, a także wjechania na wieżę widokową, aby podziwiać panoramę Wałbrzycha. Zwiedzanie muzeum jest możliwe wyłącznie z jednym z wielu przewodników. Są nimi byli pracownicy kopalni, którzy w trakcie wycieczki wśród eksponatów opowiadają o swoich prawdziwych historiach z pracy. Warto jest też skorzystać z możliwości Nocnego Zwiedzania, podczas którego można samemu wcielić się w rolę górnika.
Nie bez powodu w nazwie centrum znalazła się też kultura. W kompleksie znajduje się także w Galeria Sztuki Współczesnej, w której masz możliwość zobaczenia wystaw fotograficznych, ale także malarskich oraz rzeźbiarskich. Znajduje się tam też sala, w której często organizowane są koncerty. Oprócz tego w „Starej Kopalnii” masz możliwość wzięcia udziału w warsztatach odbywających się w Centrum Ceramiki Unikatowej. To świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych.
Robiąc sobie przerwę w trakcie zwiedzania atrakcji, warto jest zajrzeć do kawiarni Sztygarówki, w której napijesz się pysznej kawy. Jeśli natomiast planujesz w Wałbrzychu zostać dłużej niż na jeden dzień, to w ofercie Centrum Nauki i Sztuki znajduje się też niewielka baza noclegowa.
Ceny biletów i informacje praktyczne
Do Centrum Nauki i Sztuki najlepiej dostać jest się przy pomocy samochodu. Przed kompleksem znajduje się bezpłatny parking, na którym bez problemu możesz zaparkować. Jeśli natomiast nie masz takiej możliwości, to najwygodniej jest dostać się do Wałbrzycha za pomocą pociągu. Najlepiej wysiąść na stacji Wałbrzych Centrum, skąd do „Starej Kopalni” dostaniesz się pieszo w niecałe 20 minut.
Zwiedzanie kopalni możliwe jest od poniedziałku do piątku, pomiędzy godziną 11, a 18, w weekend natomiast możesz zwiedzić ją od godziny 10. Bilety do muzeum możesz kupić na miejscu, bądź też online. Ich prezentują się następująco:
- bilet normalny – 30 złotych
- bilet ulgowy – 22 złote (obowiązuje on dla dzieci powyżej pięciu lat, uczniów, a także studentów do 25 roku życia, emerytów oraz rencistów)
- bilet grupowy – 20 złotych (grupa licząca powyżej 15 osób)
- bilet rodzinny – 70 złotych
Do muzeum możesz też wejść w ramach nocnego zwiedzania, na które bilet kosztuje 55 złotych. Warto śledzić stronę internetową centrum, a także ich fanpage, aby dowiedzieć się, kiedy jest ono możliwe. Jeśli natomiast chcesz skorzystać z warsztatów ceramicznych organizowanych w Centrum Ceramiki Unikatowej, to ich ceny wahają się od 25 do 40 złotych.
Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” to świetne miejsce na rodzinny wypad za miasto. Każdy z członków rodzinny znajdzie tam coś, co go z zainteresuje. Kompleks ten sprawdzi się też idealnie jako pomysł na wycieczkę szkolną.