Search The Query
Search

Stavanger – co pięknego zobaczymy w naftowym mieście Norwegii?

Stavanger

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Wybierając się w okolice południowego wybrzeża Norwegii, można natknąć się na małą miejscowość – Stavanger. Odwiedź to klimatyczne miasteczko, udaj się w podróż promem po okolicznych fiordach i poznaj historię jednej z pierwszych i ważniejszych norweskich miejscowości!

Kilka słów o Stavangerze

Stavanger to miasto portowe położone w południowo-zachodniej części Norwegii, znajdujące się około 450 kilometrów od stolicy kraju, Oslo. Podróż zajmie Ci około 50 minut samolotem i aż 7 godzin drogą lądową. Stavanger wybierane jest często jako cel podróży przy okazji wycieczki do Preikestolen, Kjeragbolten lub Lysefjordu, do którego możesz wybrać się rejsem. Miejscowość zaoferuje Ci wiele atrakcji, dlatego warto poświęcić jeden weekend na poznanie jej tajemnic. Oprócz zwiedzenia tego malowniczego miasta warto wybrać się też do jednego z wielu muzeów jak chociażby muzeum konserw oraz, najbardziej znane, muzeum ropy naftowej. Jego popularność wynika z tego, że Stavanger nazywane jest norweską stolicą ropy.

Znaczenie nazwy

Geneza nazwy miasta Stavanger jest ciężka do określenia. Pierwotnie miasto nazwane było od wlotu, obecnie nazywanego Vågen, będącego początkiem miasta od wschodniego brzegu. Według niektórych podań oznacza to w tłumaczeniu „żerdź we fiordzie”, co określa drewniane pale, które podtrzymują tutejsze domy rybackie. Jednak najbardziej popularną wersją jest tłumaczenie „wysoka skała nad fiordem”. Człon „Staf” w języku staronordyckim oznacza fiord, a człon „angr” przetłumaczyć można jako wysoką skałę.

Stavanger uliczki

Wędrówki w naturze

Stavanger oprócz swojej wielkiej wartości historycznej posiada wiele atrakcji, które wynikają z położenia geograficznego tej małej norweskiej miejscowości. Otoczone pięknymi klifami i fiordami Stavanger daje możliwość aktywnego spędzenia czasu oraz podziwianie niesamowitego krajobrazu.

Rejs fiordem Lysefjord

Będąc w Stavanger, koniecznym punktem na liście rzeczy do zobaczenia i zrobienia, jest udanie się w rejs 40-kilometrowym fiordem Lysenfjord. Wycieczka między skalistymi klifami zapewni wiele wrażeń i pozwoli na ujrzenie niesamowitych cudów natury jak np. zaklinowany między skałami głaz Kjeragbolten. Znajdujący się na szczycie góry Kjerag i wisi kilometr nad taflą wody fiordu. Statek, którym udasz się w rejs, wypływa z portu Skagenkaien znajdującego się w centrum Stavanger i zmierza na wschód do skalistego Lysenfjord otoczonego przez majestatyczne norweskie góry. Istnieje również możliwość rozpoczęcia swojej podróży w marinie Åmøy Havn, leżącej kilka kilometrów od Stavanger i około 30 kilometrów od pobliskiego lotniska.

Aby wybrać się na przeprawę fiordem, możesz wybrać tradycyjny prom, który najszybciej pokonuje dystans między Stavanger i Lysebotn, zatrzymując się w paru miejscowościach będących na trasie, albo prom turystyczny. Oprócz standardowej trasy z przystankami w pobliskich miejscowościach rejs ma kilka dodatkowych atrakcji takich jak dostarczane przez głośnik informacje o mijanych miejscach, podpływanie bliżej brzegów, dzięki czemu możesz przyjrzeć się okolicy z lepszej perspektywy. Podróż trwa dwie i pół lub cztery godziny, czas zależy od tego, czy wybierzesz prom tradycyjny, czy turystyczny. Prom turystyczny płynie też znacznie dłużej, dzięki czemu możesz nacieszyć się okolicznym krajobrazem. Po dopłynięciu do portu w małej miejscowości Lysebotn możliwe jest zwiedzanie okolicznych atrakcji i spacer po jednym z piękniejszych norweskich fiordów. Będąc na miejscu i mając czas na zwiedzanie, przed drogą powrotną do Stavanger warto odwiedzić kilka interesujących miejsc.

fiord Lysefjord

Kjeragbolten

Rejs z Stavanger do Lysebotn jest idealną okazją na zwiedzenie góry Kjerag oraz odwiedzenie słynnego głazu Kjeragbolten. Wiele osób kojarzy to miejsce ze zdjęciami, które robią sobie tam turyści, wyglądając, jakby zaklinowali się między dwoma skałami, stojąc na głazie. By dotrzeć z Lysebotn na szlak prowadzący do Kjeragbolten, musisz przebyć 7,5-kilometrową szosę. Szlak rozpoczyna się na parkingu, na którym znajduje się punkt widokowy oraz restauracja, a jego długość wynosi około 5 kilometrów. Wysokość, na której jest początek szlaku, wynosi 640 metrów nad poziomem morza, a słynny głaz wisi 984 metrów n.p.m. Trasa zaczyna się od wspinaczki pod górę, a następnie prowadzi do stromego zejścia w dół, którym dojdziesz do dolinki z jeziorem. Czeka Cię tu kolejna i tym samym ostatnia wspinaczka, a następnie około 2-kilometrowa prosta trasa, prowadząca do wąskiego kamienistego wąwozu.

Przed wspinaczką powinieneś pamiętać o zaopatrzeniu się w wygodne obuwie, najlepiej trekkingowe oraz o zainstalowaniu sobie GPS-u lub zakupieniu tradycyjnej mapy, by uniknąć zgubienia się i ewentualnej akcji ratunkowej. Koniecznie sprawdź też prognozę pogody, ponieważ jeśli trafisz na szlaku na gęstą mgłę lub ulewny deszcz, możesz się bardzo łatwo zgubić. W przypadku deszczu lub śniegu wspinaczka może być utrudniona i może być utrudniona i skutkować poślizgnięciem się na stromym odcinku. Z tego samego powodu warto unikać silnych wiatrów. Jeśli tylko zachowa się rozsądek i zasady bezpieczeństwa, spacer po miejscowych klifach może okazać się świetną atrakcją.

Preikestolen w Stavanger

Oprócz znanego Kjeragbolten często odwiedzanym przez turystów miejscem w tej okolicy jest 604-metrowe skalne urwisko, Preikestolen, na którym znajduje się płaskowyż o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Jest to jedna z bardziej imponujących atrakcji przyrodniczych w całym kraju. Znajduje się na trasie do Kieragbolten, dlatego przy okazji wspinaczki do znanego głazu warto zrobić sobie krótką przerwę na klifie. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na okoliczne fiordy.

Zobacz także: Preikestolen – wyprawa na najsłynniejszy punkt widokowy w Norwegii

Preikestolen w Stavanger

Co zobaczyć w sercu Stavanger?

Jeśli udałeś się już w rejs po fiordzie i zwiedziłeś tutejsze wzgórza, warto wrócić, choć na jeden dzień do Stavanger, by poznać zakątki tej fascynującej miejscowości. Przedstawiamy listę atrakcji, dzięki którym doświadczysz bogatej historii miasta.

Barwna ulica Fargegaten

Øvre Holmegate, nazywane przez lokalnych mieszkańców Fargegaten, w tłumaczeniu oznacza „ulicę kolorów”. Nazwa nie jest przypadkowa, w końcu ulica ta określana jest mianem jednej z najbardziej kolorowych w całej Norwegii. Pomysł na jej renowację podsunął miejscowy fryzjer, Tom Kjørsvik, dzięki czemu z nudnej i szarej uliczki, zmieniła się w jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Stavanger. Projekt na renowację został stworzony przez artystę Craiga Flannagana, jednak zanim mógł zostać zrealizowany, konieczna była zgoda od rady miejskiej oraz właścicieli budynków. Chociaż miejscowi sceptycznie podchodzili do tego pomysłu, zmienili zdanie, kiedy zobaczyli imponujący efekt prac. Ulica została odcięta od ruchu drogowego w 2005 roku i stała się pieszą uliczką tętniącą życiem i kolorami, przepełnioną kawiarniami, barami i sklepami przyciągającymi do siebie wielu turystów.

Symbol miasta – Sverd i fjell

Pomnik Sverd i fjell jest jednym z najbardziej symbolicznych miejsc w całym mieście, dotyczącym historii bitwy w Hafrsfjord, fiordzie na półwyspie Stavanger. Pomnik znajduje się na małej skale, gdzie prawdopodobnie miała miejsce sama walka i przedstawia trzy miecze wbite w ziemię. Bitwa w Hafrsfjord opisywana jest przez historyków jako najważniejsza bitwa w historii całego kraju, ponieważ doprowadziła do zjednoczenia Norwegii, a następnie powstania Królestwa Norwegii, czyniąc Stavanger ważnym miejscem historycznym. Dawniej kraj posiadał wielu królów władających konkretnymi terenami, jednak gdy wojsko Haralda Fairhaira zdominowało nad resztą i wygrało bitwę, został on okrzyknięty królem Norwegii. Data bitwy według podań miała miejsce w roku 872, jednak nie jest to pewne. Aktualnie teren Hafrsjord, gdzie usytuowany jest monument z trzema mieczami, jest popularną rekreacyjną częścią Stavanger. Zlokalizowane tu trasy rowerowe oraz spacerowe na długości całego fiordu. W czasie lata zatoka Møllebukta zajmujący miejsce przy Hafrsjord jest świetnym miejscem do kąpieli ze względu na ciepłą wodę. Znajdziesz tam piękne plaże, na których znajdziesz chwilę wytchnienia i będziesz mieć okazję nacieszyć się norweskim krajobrazem oraz spróbować swoich sił w żeglowaniu.

 Sverd i fjell

Najstarsza dzielnica miasta – Old Stavanger

Znajdująca się obok portu najstarsza dzielnica miasta, Gamle Stavanger, jest jedną z pierwszych atrakcji odwiedzanych przez turystów, którzy przybywają do miejscowości drogą morską. Jest całkowitym przeciwieństwem barwnego Øvre Holmegate, przepełnionego kolorowymi budynkami. Zobaczysz tam piękne zabytkowe budowle z okresu XVIII i XIX wieku, w tym drewniane domy składające się na jedną z największych drewnianych osad w Europie Północnej. Zwiedzając Gamle Stavanger, poznasz nieco skandynawskiej historii z okresu wojennego. Po wojnie planowano zburzyć kultowe drewniane domki i zastąpić je bardziej nowoczesnymi, jednak zostały uratowane przez miejskiego architekta, dzięki czemu do dzisiaj możesz cieszyć się widokiem pięknej norweskiej osady.

Katedra św. Swithuna

O znaczeniu miasta Stavanger w historii Norwegii oprócz monumentu na cześć walki w Hafrsjord świadczy również Katedra św. Swithuna. Katedra znajdująca się w centrum miejscowości jest najstarszą norweską katedrą. Jej budowę rozpoczęto około roku 1100 na żądanie Biskupa Reinalda pochodzącego z Winchester. Jej budowa zakończyła się około 1150 roku i została poświęcona Swithunowi, który był benedyktynem, wczesnym biskupem w Winchester oraz świętym kościoła katolickiego, prawosławnego i anglikańskiego. Aktualnie katedrę można zwiedzić za opłatą 120 koron norweskich, co w przeliczeniu wynosi około 60 złotych, a bilet ulgowy kosztuje 60 koron norweskich, czyli około 30 złotych.

Katedra św. Swithuna, Stavanger

Muzeum Konserw

Stara część Stavanger była dawniej zamieszkiwana przez robotników fabryki z konserwami rybnymi. Produkcja konserw była jedną z głównych gałęzi przemysłu i źródłem dochodu dla miasta. Fabryka działała od roku 1916 do połowy lat 50., a następnie została zmieniona w aktualnie działające muzeum. Odkryjesz tam historię przetwórstwa i przemysłu rybnego oraz wykorzystywane do tego maszyny. Podczas wycieczki będziesz mógł spróbować świeżo wędzonych sardynek.

Udaj się w podróż do Stavanger i odkryj wszystkie atrakcje tego otoczonego fiordami, norweskiego miasteczka!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds