W województwie kujawsko-pomorskim, w miejscowości Świecie, znajduje się krzyżacka forteca, zwana niegdyś zamkiem wodnym. Ze względu na położenie, wrogowi ciężko się było do niej dostać – z każdej strony była otoczona rzekami. W obecnych czasach, budowla znana jest z najwyższej krzywej wieży w Polsce. Zobacz, czym jeszcze charakteryzuje się to miejsce!
Historia Zamku w Świeciu
Wcześniej, zanim jeszcze powstał tu zamek, w tym samym miejscu, lub w pobliżu, istniała drewniana warownia, zdecydowanie nieodpowiadająca innowacyjnej myśli budowlanej Krzyżaków. Stanowiła ona pozostałość po osadnikach polskich, którzy utrzymali się tutaj do 1309 roku. W 8 lat po oblężeniu i zdobyciu grodu Krzyżacy ustanowili tu komturstwo (siedzibę komtura, przedstawiciela władzy zakonu). Pierwszym komturem został Dietrich von Lichthein.
Faktycznych Zamek został wybudowany przez Krzyżaków na początku XIV wieku. Jest to gotycka budowla, która miała zdecydowaną przewagę nad wrogiem ze względu na swoje nietuzinkowe położenie. Znajduj się ona między rzeką Wisła i Wdą, i z tego też powodu w tamtych czasach była nazywana zamkiem wodnym.
Zamek odgrywał w historii bardzo ważną rolę. W 1410 roku, przed bitwą pod Grunwaldem, w okolicach Świecia gromadziła się armia udająca się na walkę. W późniejszych latach zamek kilkakrotnie przechodził z rąk krzyżackich do polskich. Dopiero podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku zamek został spalony.
Od 1859 roku rozpoczęto prace zabezpieczające ruinę, a częściowa odbudowa zamku nastąpiła po II wojnie światowej.
W latach 70. za ich zgodą podwyższono mury zamku, odbudowano krenelaż wieży, założono żelbetonowy strop nad domem głównym, ahistorycznie odtworzono dach oraz klatkę schodową zamku w Świecie. Mimo to przez wiele lat zamek pozostawał ruiną przyciągającą szemrane towarzystwo. Dopiero na początku obecnego wieku władze Świecia ukończyły odbudowę i otworzyły zamek dla zwiedzających. Konkretniej, nastąpiło to w roku 2002.
Architektura Zamku Świecie
Zamek został wzniesiony na częściowo sztucznym nasypie, na planie kwadratu o boku około 51 m. Brama wjazdowa znajdowała się w części zachodniej z mostem nad fosą, który wyprowadzał na tzw. przedzamcze. Zamek składał się z dwóch prostopadłych do siebie skrzydeł. Jedno z nich zawierało kaplicę oraz kapitularz. Dziedziniec zamku otaczały liczne krużganki. Zamek otoczony był murem i basztami w narożnikach. Jedna z nich zachowała się do dziś – mowa o tytułowej krzywej wieży, która jest basztą odchyloną aktualnie o 106 cm w bok.
Zamek w dawnych czasach miał strategiczne znaczenie, ponieważ kontrolował ruch na Wiśle.
Zamek Świecie – zwiedzanie
W obecnych, pandemicznych czasach, zwiedzanie zamku jest niestety niemożliwe. Jednak nie martw się! Zamek w Świecie daje Ci możliwość odbycia wirtualnego spaceru po zamku lub zobaczenia jego interaktywnej wizualizacji.
W przypadku, jednak kiedy Zamek jest otwarty i można bez problemu wybrać się na jego zwiedzanie, w jego wnętrzu kryje się mnóstwo rzeczy, wartych zobaczenia na żywo. W zamku znajduje się przede wszystkim wiele ekspozycji edukacyjno-historycznych, między innymi repliki zbroi rycerskich, maszyn oblężniczych, broni białej i palnej.
Dodatkowo ma tam miejsce wiele wydarzeń kulturalnych. Są nimi na przykład wernisaże, koncerty, projekcje filmowe, spotkania poetyckie czy imprezy astronomiczne. Na terenie zamku odbywają się również zawody sportowe, wystawy sztuki współczesnej oraz wszelakie działania edukacyjno-popularyzatorskie (spacery tematyczne, warsztaty archeologiczne i astronomiczne, konkursy historyczne, lekcje historii oraz regionalizmu, szkolenia). Nie brakuje tu również imprez plenerowych! Jak sam widzisz, w Zamku w dzisiejszych czasach dzieje się więc bardzo wiele i na pewno warto się tam kiedyś wybrać. Jednak tym z powodu czego Zamek jest najbardziej rozsławiony w Polsce jest jego „krzywa wieża”.
Najwyższa krzywa wieża w Polsce
Zamek, który możesz odwiedzić w dzisiejszych czasach nieco różni się od tego, który w XIV wieku wybudowali Krzyżacy. Najbardziej charakterystycznym elementem Zamku jest jego cylindryczna wieża o wysokości 34 metrów. Najciekawsze jest jednak to, że przez lata, ten punkt Zamku oddalił się od pionu o 106 cm. Z tego powodu jest nazywany „krzywą wieżą” i zdecydowanie jest najbardziej rozpoznawalnym elementem krzyżackiej budowli.
Niesamowitym doświadczeniem jest więc odwiedzenie wieży, w szczególności, że możliwe jest wejście na jej szczyt. Prowadzą do niego kręte, wąskie schody, a na samej górze roztacza się widok na Dolinę Dolnej Wisły. Warto wiedzieć, że obszar ten jest chroniony oraz wpisano go na listę Natura 2000. Krajobraz z tego punktu jest na tyle rozległy, że można z niego podziwiać także panoramę Świecia, Chełmna, a gdy jest piękna pogoda także Grudziądza.
Co jeszcze zmieniło się w wyglądzie oraz w otoczeniu Zamku? Otóż wokół zamku zdecydowanie zmieniła się okolica za sprawą oddalenia Wisły od jej koryta. Dawniej budowla znajdowała się w widłach dwóch rzek, które sprawiały, że zamek wyglądał jak twierdza na wyspie. Obecnie dzieje się tak tylko podczas powodzi.
Zamek w Świeciu – praktyczne informacje dla zwiedzających
Zamek być może nie znajduje się w centrum miasta, jednak dojazd do niego jest niesamowicie prosty, a bilety są w bardzo przystępnej cenie.
Dojazd do Zamku Świecie nad Wisłą
Pod zamek można dojechać polną drogą lub przejść groblą wzdłuż Wdy, która ma ok. 500 metrów.
Cennik i godziny otwarcia
Zamek jest otwarty codziennie, od 10 do 17. Cennik wygląda następująco:
- bilet normalny: 5 PLN
- bilet ulgowy (dzieci, młodzież szkolna, studenci, emeryci oraz renciści): 3 PLN
- bilet rodzinny (dwoje dorosłych i dwoje dzieci): 12 PLN
Mamy nadzieję, że nasz artykuł przekonał Cię do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca! Warto czasem zobaczyć, jak w dzisiejszych czasach wyglądają zabytki czasów przeszłych. Poza tym, to jedna z największych krzywych wież w Polsce. Nie zastanawiaj się i pojedź ją odwiedzić!