Search The Query
Search

Zamek Neuschwanstein w Niemczech – symbol romantyzmu i inspiracja dla bajek Disneya

zamek neuschwanstein cennik

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Być w Bawarii i nie zobaczyć zamku Neuschwanstein to jak nie napić się tutejszego, miejscowego piwa. Ta najsłynniejsza budowla, wzniesiona przez ekscentrycznego króla Ludwika II, dziś jest największą atrakcją turystyczną Niemiec. Ten symbol epoki romantyzmu przeszedł do historii również, jako… pierwowzór dla bajek Disneya. Poznajecie jego charakterystyczne kształty? To właśnie one zapowiadały, że wkrótce przeniesiemy się do magicznego świata baśni i opowieści. Pozwólcie, że opowiem Wam teraz o samym zamku.

Zamek Neuschwanstein – najważniejsze informacje

Jesteście ciekawi, jakie miejsce w Europie najczęściej jest odwiedzane przez turystów? Dokąd zmierzają tabuny podróżników? Kto by pomyślał, że kierunkiem ich wędrówki jest południowa Bawaria! Przyjeżdżając do Niemiec naprawdę można poczuć się jak w prawdziwej bajce. Alpejskie majestatyczne krajobrazy, urokliwe wzgórza oraz monumentalne budowle. To właśnie w pobliżu maleńkiego miasteczka Fussen znajduje się największa atrakcja. Niezwykły, charakterystyczny i magiczny w każdym swoim detalu zamek. Jego niezapomniany kształt każdy pozna z daleka. Monumentalna budowla, z niesamowitymi wieżyczkami oraz unikatowy kształt szybko dostrzeżesz. Tu naprawdę nikt nie będzie miał wątpliwości. Ta rozpoznawalna, dzięki produkcjom Disneya, w każdym zakątku świata budowla, każdego roku przyciąga 1,5 miliona turystów! W szczycie sezonu przyjeżdża tu nawet 6000 osób dziennie! Pomimo nieustannie trwającego najazdu podróżnych tu naprawdę warto wpaść i z dziecięcą ciekawością zapoznać się z niezwykłą historią twierdzy. Taki wyjazd należy jednak dobrze wcześniej zaplanować. Zresztą, sami zobaczcie!

Wejście do zamku Neuschwanstein

Skąd nazwa zamku?

Nazwę Neuschwanstein każdy turysta dobrze zna. Ale nie każdy dobrze wie, co ona znaczy. Skąd się wzięła niezwykła nazwa tego miejsca? Jak ją właściwie przetłumaczyć na język polski? Jaka historia się za tym kryje? Która opowieść jest najciekawsza? Pierwotnie na nowy zamek mówiono Neue Burg Hohenschwangau podkreślając jego nowoczesność, związek z położoną poniżej twierdzą oraz miejscem lokalizacji. To właśnie tu, bajkowy król, Ludwik II, spędził swoje dzieciństwo i właśnie to miejsce wybrał na budowę swojej nowej unikatowej siedziby. Obowiązująca do dziś nazwa „Neuschwanstein” oznacza dosłownie „Nowy kamienny łabędź”. To oficjalna nazwa, która została przyjęta niecałe dwadzieścia lat po wbiciu przysłowiowej pierwszej łopaty (1886 rok). To właśnie tu ekscentryczny król, Ludwik II, chciał spędzić resztę lat swojego życia. Obiekt nie miał więc funkcji obronnych, a jego wnętrza odzwierciedlały tęsknotę władcy za utraconym panowaniem oraz jego miłość do kultury i sztuki. Budowle zamku dopracowane były w nawet najmniejszych detalach.

Gdzie znajduje się zamek Neuschwanstein?

Zamek Neuschwanstein Niemcy znajduje się w południowej Bawarii, na wzniesieniu królującym nad jeziorami Alpsee i Forggensee. Do najbliższego miasteczka, Fussen czy Schwangau, jest stąd zaledwie kilka kilometrów wygodnej, asfaltowej drogi. Najszybciej dotrzeć tu można własnym autem lub pociągiem, najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Monachium lub Innsbrucku (około półtorej godziny drogi). Stąd latają samoloty do najważniejszych miast na całym świecie. Podróż do bajkowego świata nie zajmuje więc dużo czasu.

Neuschwanstein jesienią

Fascynująca historia zamku Neuschwanstein

Historia zamku Neuschwanstein nierozerwalnie związana jest z postacią ekscentrycznego króla, Ludwika II. Jego życie i sposób sprawowania władzy do dziś jest przyczyną wielu burzliwych sporów. A to nie jedyna pamiątka po jednym z najbardziej znanych władców w historii Niemiec. Król Ludwik II był także nazywany bajkowym władcą. Zaangażowany w kulturę aktywnie wspierał kompozytorów, takich jak Ryszard Wagner, jak również doceniał kunszt architektów i chętnie spędzał czas w zamkach w wysokich Alpach. Najbardziej znany z nich, dzisiejszy Neuschwanstein powstał ponad 150 lat temu. Można powiedzieć, że to dziecko władcy, który odpowiadał za projekt, budowę i właśnie tu chciał spędzić resztę swojego życia. Rękę gospodarza widać w każdym, nawet najmniejszym detalu. Nic dziwnego, że budowa pałacu trwała tak długo. A co najciekawsze – właściwie nie został ukończony do dziś. 

Zamek Neuschwanstein to także rezultat przygnębienia króla Ludwika II, po realnej utracie władzy. Osamotniony i poniżony władca wrócił do swoich rodzinnych stron i postanowił zająć się realizacją dziecięcych pasji – w tym budowie monumentalnych pałaców. Jako miejsce nowej rezydencji król wybrał małą miejscowość w Alpach, do której przyjeżdżał, jako dziecko na wypoczynek. Urokliwe wzgórze, położone nieopodal zamku Hohenschwangau było idealnym punktem na wybudowanie nowego obiektu. To tu miał powstać przypominający swoim wyglądem najpotężniejsze średniowieczne warownie olbrzymi pałac. Opracowanie projektu powierzono scenografowi Christianowi Jank oraz architektowi Eduardowi Riedel. Prace ruszyły pełną parą w 1868 roku. Najważniejsza część budowli była gotowa zaledwie pięć lat później – i to tu Ludwik II znalazł dla siebie prawdziwą enklawę. Prace zostały zakończone w 1884 roku, choć wybudowano znacznie mniej niż zakładał to projekt. Dwa lata później król został pozbawiony tronu i ubezwłasnowolniony. Zamknięty w zamku zamierzał spędzić tu resztę swojego życia. Niestety, zaledwie kilka dni później już nie żył, jego ciało znaleziono nad jeziorem Starnberg.

Po śmierci króla Ludwika II, z prywatnej rezydencji, zamek Neuschwanstein stał się turystyczną atrakcją. Otwarty dla szerokiej publiczności szybko stał się prawdziwym magnesem przyciągający rzesze ciekawskich ludzi, nawet z najbardziej dalekich stron. Podziwiany był nie tylko za charakterystyczny wygląd i baśniowe kształty, ale również za zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Na każdym piętrze budynku znajdowały się toalety z mechanicznymi spłuczkami czy autorski system ogrzewania wszystkich pomieszczeń. A to nie wszystkie udogodnienia.

Burzliwe dzieje były zawsze łaskawe dla tego niezwykłego miejsca. Także zawirowania wojenne i toczące się walki nie spowodowały znaczących zniszczeń w budynkach. Podczas II Wojny Światowej zamek Neuschwanstein stał się za to prawdziwym skarbcem hitlerowców. To właśnie w jego komnatach naziści przechowywali skradzione złoto i zrabowane dzieła sztuki. W 1945 roku rozważano nawet zniszczenie zamku i jego wysadzenie – jednak takie plamy nigdy nie zostały zrealizowane. Dzięki temu dziś jest to unikatowe w skali światowej muzeum. Każdy może je odwiedzić i przekonać się o wyjątkowości tego miejsca. Wrażenia są niezapomniane!

Wnętrze zamku

Wnętrze pałacu i najważniejsze pomieszczenia

Co ma wspólnego Neuschwanstein i Disney? Niezwykłą popularność temu miejscu przyniósł właśnie autor najpopularniejszych bajek dla dzieci. To właśnie Walt Disney postanowił wykorzystać kontury zamku, jako czołówkę do każdej swojej opowieści dla dzieci. Charakterystyczne rozpoczęcie każdej bajki zawiera właśnie charakterystyczny kształt budynku zamku. Dzięki temu, do dziś, stając na widokowym wzgórzu Bawarii, u wrót tej twierdzy możemy poczuć się jak w baśni. Co zatem zobaczymy po przekroczeniu jej progu?

Wchodząc do bajkowych pomieszczeń, przekraczając próg zamku Neuschwanstein mijamy wrota łączące dwie wieże. Charakterystyczna brama zawierała także pomieszczenia, w których znajdowała się kwatera króla Ludwika II. To właśnie z jej okien władca nadzorował powstawanie całej budowli. Idąc dalej wchodzimy na przestronny, niesamowity, dwupoziomowy dziedziniec. Jest on otwarty a z jego południowej części można podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Stąd panorama sięga aż po horyzont. Druga z jego krawędzi stanowi podstawę prostokątnej monumentalnej wieży. Jej wysokość wynosi aż 45 metrów. Tuż obok znajduje się Dom Rycerski przeznaczony na warownię oraz główny i mieszkalny budynek zamku (Palas). W pięciokondygnacyjnej budowli znajdowały się komnaty króla i pomieszczenia dla służby. Gdyby zamek został ukończony wedle pierwotnych założeń, dziś miałby pomad 200 pomieszczeń. 

Najciekawszym miejscem we wnętrzu zamku Neuschwanstein jest sala tronowa. To drugie co do wielkości, po Sali Śpiewaków, pomieszczenie. Bajecznie udekorowane, z wykorzystaniem wielu kolorów wnętrza są istnym arcydziełem sztuki. Wzorowana na Allerheiligen-Hofkriche komnata miała być miejscem królowania, jednak tron nigdy tu nie powstał. Nietrudno sobie wyobrazić efekt, jaki byłby, gdyby pomieszczenia zostały dokończone.

Oprócz dużych pomieszczeń w zamku stworzono kilka pomniejszych sal. Królewskie wnętrza znajdują się na trzecim piętrze budynku Palas. To osiem połączonych ze sobą pokoi oraz kilka pomniejszych. Jaskrawe barwy i nowoczesny wystrój do dziś są podziwiane przez odwiedzających turystów. Sypialnia króla sąsiaduje z jadalnią oraz kaplicą. To w nich dominuje neogotycki styl, odcinając się charakterem od pozostałych pomieszczeń. Ogromne łoże z ozdobnymi rzeźbami i monumentalnym baldachimem było świadkiem dramatycznych zdarzeń z 11 czerwca 1886 roku. To właśnie tu Ludwik II został aresztowany. Co stało się potem? Jak każde tego typu miejsce ma swoją mroczną historię. Scenariusze legend są różne, jednak ich zakończenie jest jedne, tragiczne i zgodne z prawdą.

Zwiedzanie Zamku Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Europy. Nic dziwnego, że do jego zwiedzania należy się odpowiednio wcześniej przygotować a bilety zarezerwować nawet z bardzo dużym wyprzedzeniem. Warto pamiętać, że zwiedzanie jest możliwe jedynie w zorganizowanych grupach z przewodnikiem. Na cały zamek zarezerwowane jest jednak tylko pół godziny. To ekspresowa wycieczka, podczas której zabronione jest robienie zdjęć czy filmów. Czasami organizowane są specjalne, dodatkowe, wycieczki tematyczne. Bez biletu można jedynie zwiedzić najbliższe otoczenie i dziedziniec zamku. 

Sala Zamkowa

Cennik i godziny otwarcia

Chcąc zwiedzić zamek Neuschwanstein bilety trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować. Najlepiej w tym celu odwiedzić oficjalną stronę muzeum i wykupić możliwość wstępu. To gwarancja tego, że stanie w wielogodzinnej kolejce nie będzie konieczne, aby dostać się do jego wnętrz. Bilety kosztują kilkanaście euro a wstęp wolny obowiązuje dzieci i młodzież do lat 18. Rezerwując wejściówki warto rozważyć zakup biletów łączonych – aby obejrzeć wszystkie alpejskie zamki królewskie. Zwiedzanie jest dostępne codziennie w godzinach 10-16.

Zamek Neuschwanstein – ciekawostki

Zamek Neuschwanstein to nie tylko najchętniej odwiedzane miejsce w Europie, to także najczęściej fotografowany budynek w całych Niemczech. Pomimo że przyjeżdżają tu turyści z całego świata, zdjęcia można robić jedynie na zewnątrz. Fotografowanie w środku pomieszczeń jest surowo zabronione i ściśle przestrzegane. Nic dziwnego, zamek Neuschwanstein był jednym z finalistów w wyborze Nowych Siedmiu Cudów Świata. Pomimo swojej wysokiej rozpoznawalności, nigdy nie znalazł się jednak na podium.

Zamek Neuschwanstein swoją ogromną popularność zawdzięcza nie tylko charakterystycznym kształtom, kontrowersyjnemu królowi Ludwikowi II, ale przede wszystkim studiu Disneya, który wykorzystał jego budowlę do promowania każdej swojej bajkowej produkcji. Każda bajka zaczyna się charakterystyczną czołówką, która opiera się przecież na wizerunku bawarskiego zamku. A to nie jedyne miejsce, w którym wizerunek budowli został wykorzystany. W 2012 roku jego kształt pojawił się na pamiątkowej monecie o nominale 2 euro.

Choć trudno to sobie wyobrazić, zamek Neuschwanstein miał mieć aż 200 pomieszczeń. Przez blisko 12 lat pracy przy jego budowie robotnikom udało się dokończyć zaledwie 14 z nich. Pomimo tego, zamek był zamieszkany, a do dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Europie. Dziś to własność kraju związkowego Bawarii, a na jego utrzymanie każdego roku przeznacza się nawet 5 mln euro. Pomimo wysokich nakładów miejsce to przyciąga wielu turystów skutecznie promując ten alpejski rejon na całym świecie.

W każdym z nas drzemie maleńkie dziecko. Wszyscy mamy marzenia wyrastające z lat młodości. Beztroska, bezpieczeństwo i nieustająca radość to nabywane kolory na początku drogi naszego życia, które budują naszą tożsamość i są siłą napędową w kolejnych latach. Kto nie chciałby wrócić do okresu młodości? Taką wędrówką dziś może być wycieczka w Alpy do urokliwego zamku Neuschwanstein. Bajkowe kształty budynku i związana z nimi niezwykła historia, zachwyca każdego turystę do dziś. To naprawdę wyjątkowe miejsce nie tylko w Bawarii, całych Niemczech czy w ogóle w Europie. 

Nie ma co czekać i już dziś warto wybrać na cel kolejnej podróży Bawarię. Znajdujące się tu baśniowe pałace to atrakcja, która będzie niesamowitym przeżyciem dla wszystkich dużych i małych. Unikalna atmosfera miejsca sprawi, że taką wycieczkę będziemy naprawdę miło wspominać przez kolejne lata. Każdy, kto przekroczył próg zamku Neuschwanstein deklaruje, że powróci. Nic więc dziwnego, że każdego roku przyjeżdżają tu rzesze turystów, którzy koniecznie chcą zobaczyć bajkowe komnaty. Poczuj się jak niemiecki władca i postać z bajki jednocześnie. Dołącz do przybywających tu podróżnych nich i sprawdź się w swojej nowej roli. Bawaria czeka!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds