Search The Query
Search

Co warto wiedzieć o miejscowości Kłajpeda na Litwie?

kłajpeda

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Kłajpeda znajduje się na wybrzeżu Morza Bałtyckiego i jest najstarszym miastem na Litwie oraz jednym z najstarszych na wschodnim wybrzeżu Bałtyku. Promenada nadrzeczna, luźna atmosfera i urocza architektura oraz brukowane uliczki Starego Miasta sprawiają, że Kłajpeda jest fantastycznym celem do odwiedzenia. Sprawdź co warto zobaczyć w Kłajpedzie!

Kłajpeda – istotne informacje

Kłajpeda to najbardziej wysunięty na północ port na wschodnim wybrzeżu Bałtyku, trzecie co do wielkości miasto i jedyny port na Litwie. Miasto zadziwia bogatym życiem kulturalnym. Jest także gospodarzem międzynarodowych wydarzeń, takich jak „Baltic Tall Ship Races” czy „International Castle Jazz Festival”. Co ciekawe, Litwa znajduje się w pięciu krajach UE z najwyższym odsetkiem osób mówiących przynajmniej jednym językiem obcym. Bez problemu można porozumieć się z mieszkańcami w języku angielskim, niemieckim czy rosyjskim.

Kłajpeda – noclegi

Zakwaterowanie jest bardzo indywidualną sprawą, ponieważ każdy turysta oczekuje od miejsca noclegowego nieco innych udogodnień. Niektórzy traktują nocleg bardzo dosłownie i nie skupiają się szczególnie na usługach, które może oferować hotel, apartament czy mieszkanie wynajęte bezpośrednio od właściciela. Inni natomiast cenią sobie wygodę i oczekują, że w miejscu zakwaterowania będzie SPA, basen i restauracja. Nie bez znaczenia dla wielu turystów jest również cena oraz lokalizacja noclegu. Warto więc zastanowić się nad priorytetami i dostosować nocleg w Kłajpedzie do indywidualnych wymagań. W mieście dostępna jest bardzo szeroka oferta noclegowa, więc znalezienie odpowiedniego zakwaterowania nie stanowi większego problemu.

Kłajpeda – ceny

Wizyta na litewskim wybrzeżu Bałtyku może nieco przypominać pobyt w polskim kurorcie. Ceny w Kłajpedzie są zdecydowanie niższe niż te, w popularnych miejscach Europy Zachodniej. Artykuły spożywcze w sklepach są stosunkowo zbliżone do polskich, ale koszt posiłku w restauracji może już nieco przewyższać kwoty na polskim wybrzeżu. Komunikacja miejska nie należy do najdroższych, wręcz przeciwnie transport pomiędzy poszczególnymi miastami nie powinien wynieść więcej niż 4 euro. Wbrew pozorom ceny atrakcji turystycznych w Kłajpedzie są przystępne i zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

litwa kłajpeda

Kłajpeda – kiedy odwiedzić?

Kłajpedę najlepiej odwiedzić latem, szczególnie w okresie od czerwca do września, można liczyć na najlepszą (najcieplejszą) pogodę. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, ale odwiedzanie miasta zimą również ma swoje plusy. O tej porze roku ceny są znacznie niższe i jest zdecydowanie mniej tłoczno. Latem, pod koniec lipca miasto świętuje Dni Morza, w Kłajpedzie jest wtedy nieskończenie duża ilość turystów. Tradycje morskie pielęgnowane są tu naprawdę świetnie. W tym czasie występuje wiele zespołów artystycznych, odbywają się liczne wydarzenia kulturalne jak jarmarki rzemieślnicze, pokazy czy przedstawienia. Wybór terminu podróży jest tak jak wybór noclegu, bardzo indywidualną kwestią. Najlepiej dopasować datę, do własnych oczekiwań.

Krótka historia miasta

Kłajpeda leży na wąskim kanale, w którym Zalew Kuroński i Niemen łączą się z Morzem Bałtyckim. Miasto początkowo było małą osadą, a miejscowa ludność w XIII wieku zbudowała fortecę, która niedługo później została zdobyta i zniszczona przez Krzyżaków. Zbudowali oni nową twierdzę zwaną Memelburg. W swojej historii miasto wielokrotnie zmieniało nazwę. Wraz z przyległym terenem zostało zasiedlone przez Niemców i wchodziło w skład prowincji Prusy Wschodnie. W tym okresie miasto nosiło nazwę Memel. W 1923 roku zostało przekazane Litwie i przemianowane na Kłajpedę. W tamtym okresie port znacznie się rozwinął i obsługiwał większość litewskiego handlu zagranicznego. Kilkukrotnie własność portu przechodziła z rąk Litwy do Niemiec, ZSRR, aż do 1991 roku, kiedy to Litwa uzyskała niepodległość.

Współczesna Kłajpeda jest bazą dużej, dalekomorskiej floty rybackiej i posiada fabrykę konserw rybnych. Inne znaczące branże obejmują tekstylia bawełniane, produkcję masy celulozowej i papieru, obróbkę drewna, produkcję części radiowych i telefonicznych oraz biżuterii z bursztynu. Kłajpeda dzięki bliskości białych, piaszczystych plaż wybrzeża Bałtyku staje się coraz bardziej popularnym celem turystycznym.

Kłajpeda, jako główny port Litwy

Port Kłajpeda jako jeden z nielicznych portów w północnej części Europy pozostaje wolny od lodu nawet podczas najzimniejszych pór roku. Tym samym gwarantuje nieprzerwaną nawigację i prace. Jest najważniejszym i największym litewskim węzłem komunikacji, łączy szlaki morskie, lądowe i kolejowe ze wschodu na zachód. Najkrótsze odległości łączą port z najważniejszymi regionami przemysłowymi w głębi lądu wschodniego – Rosja, Białoruś, Ukraina. Przez Port Kłajpeda przechodzą główne linie żeglugowe do portów Europy Zachodniej, Azji Południowo-Wschodniej i kontynentu Ameryki. W porcie można zobaczyć Czarnego Ducha (Juodasis vaiduoklis), czyli mroczną statuę umocowaną do nadbrzeża. Przedstawia ona legendarną postać, która w XVI wieku miała ukazać się przerażonemu strażnikowi portu i ostrzec go, że miastu kończą się zapasy.

Kłajpeda – atrakcje turystyczne

Kłajpeda, trzecie co do wielkości miasto na Litwie, jest często pomijane przez turystów, którzy przed udaniem się nad morze i wydmy Mierzei Kurońskiej wpadają tam tylko na krótką wizytę. Jednak w przeciwieństwie do wielu miast portowych, Kłajpeda jest fantastycznym celem do odwiedzenia. Jest to miasto, które z pewnością zasługuje na odkrycie. Co zobaczyć w Kłajpedzie?

litewskie muzeum morza w kłajpedzie

Stare Miasto

Centrum Starego Miasta stanowi Plac Teatralny, na którym znajduje się postać bohaterki wiersza miłosnego poety Szymona Dacha, jest to pomnik Anusi z Tharau. Stare Miasto mocno odzwierciedla historię Kłajpedy, dlatego architektura w tym obszarze bardzo różni się od reszty kraju. Można tu znaleźć domy z muru pruskiego – cegłę oddzielają drewniane belki. Nawet po dwóch wojnach zachowało się kilka tradycyjnych domów, które sprawiają, że warto wybrać się na długi spacer. Najstarsze domy w mieście można znaleźć na ulicy Aukstoji. Na południu starego miasta znajduje się przejście Fryderyka, ta przytulna alejka jest idealnym miejscem do robienia zdjęć. Zimą na Placu Teatralnym dużą atrakcją jest lodowisko, z którego chętnie korzystają młodsi mieszkańcy Kłajpedy. Odwiedzając litewskie miasto warto zaplanować spacer od Turgaus Gatve, aż do Placu.

Zamek (Klaipėdos Pilis)

Pierwsza wzmianka o zamku w Kłajpedzie pochodzi z dokumentu z XIII wieku. Rycerze mieczowi zbudowali drewniany zamek u ujścia rzeki Dange i nazwali go Memelburg. Ponieważ drewniany zamek wzniesiono na bagnistym terenie, miejsce budowy murowanego zamku wybrano na prawym brzegu rzeki, gdzie planowano rozwój miasta. Zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Dziś z dawnych umocnień pozostały jedynie ziemne szańce – to w ich wnętrzach mieści się aktualnie niewielkie muzeum, opisujące historię fortecy. Spacer po muzeum może okazać się ciekawym doświadczeniem i przybliżyć nieco przeszłość nie tylko zamku, ale i całego miasta.

Plac teatralny

Plac Teatralny w Kłajpedzie to serce miasta. Pośrodku placu znajduje się rzeźba Anny z Tharau. Pomnik jest poświęcony Simonowi Dachowi, niemieckiemu poecie, który urodził się w Kłajpedzie i studiował na Uniwersytecie w Królewcu. Ann była dziewczyną, w której poeta zakochał się od pierwszego wejrzenia. Była jednak zaręczona z innym mężczyzną. Simon Dach zadedykował jej wiersz i nazwał go „Anną z Tharau”, który jest nadal bardzo popularny w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Fontanna z rzeźbą dziewczynki i płaskorzeźbą poety wykonał w 1912 roku berliński rzeźbiarz Alfred Kune. W czasie II wojny światowej rzeźba zniknęła. Odbudowano ją w 1990 roku z inicjatywy mieszkańców miasta i emigrantów. Budynek za rzeźbą to Teatr Dramatyczny. Od XVIII wieku odgrywał ważną rolę w życiu kulturalnym Kłajpedy. Budynek ten został przebudowany w XIX wieku w stylu neoklasycystycznym. Na fasadzie budynku znajduje się herb Kłajpedy.

kłajpeda atrakcje

Park Rzeźb (Klaipėdos skulptūrų parkas)

Park Rzeźb w Kłajpedzie powstał w centralnej części miasta w 1977 roku. Zaledwie 44 lata temu znajdował się tu opuszczony cmentarz. Różne źródła podają, że mogło tu zostać pochowanych ponad 40 000 mieszkańców Starej Kłajpedy. W czasie wojny i po wojnie Kłajpeda straciła większość swoich niemieckich mieszkańców, a kiedy Związek Radziecki przejął miasto, usuwano wszystko, co uważano za niemieckie. Odwracano stare nagrobki z niemieckimi napisami, groby rabowano i niszczono, a płoty i płyty ponownie wykorzystywano w innych konstrukcjach. W ten sposób cmentarz ostatecznie zamienił się w trawiastą i krzaczastą powierzchnię. Obecnie Park Rzeźby jest domem dla 116 różnych posągów, a w 1986 roku został uznany za lokalny pomnik przyrody. Każda rzeźba w parku opowiada historię i ma określone znaczenie oraz ideę.

Litewskie Muzeum Morza w Kłajpedzie

Litewskie Muzeum Morskie to muzeum, które zaprasza odwiedzających i mieszkańców miasta portowego do odkrywania tajemniczego wodnego świata. Znajduje się w Kopgalis, najbardziej wysuniętym na północ punkcie Mierzei Kurońskiej, gdzie otwierają się bramy portu w Kłajpedzie. W dwudziestu czterech akwariach muzeum występują cztery ekosystemy: słodkowodny, bałtycki, północny i tropikalny. Akwarium jest również wyposażone w akrylowy tunel, który umożliwia obserwację z bliska stworzeń morskich. Litewskie Muzeum Morskie zajmuje powierzchnię około 13 hektarów, a także mieści delfinarium – dom dla pingwinów, fok szarych z Morza Bałtyckiego i lwów z Morza Północnego. W Delfinarium regularnie odbywają się pokazy delfinów i pokazy edukacyjne z udziałem lwów kalifornijskich. Od 2015 roku przy delfinarium działa Centrum Terapii Delfinowej, które pracuje z dziećmi z różnymi schorzeniami.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds