Search The Query
Search

Zrównoważone hotelarstwo: trendy i wskazówki dla branży przyjaznej środowisku

Image

Trend związany z poszanowaniem środowiska i włączeniem myślenia o nim do codziennego życia jest coraz szerszy. Świadomość związana z wpływem na nie sprawia, że klienci coraz chętniej korzystają z proekologicznych rozwiązań. Dotyczy to także branży hotelowej. Okazuje się, że osoby podróżujące po świecie i korzystające z hoteli przywiązują dużą wagę do proekologicznych rozwiązań, stosowanych w miejscach, w których się zatrzymują.

Czym jest zrównoważone hotelarstwo?

Hotele w dzisiejszym świecie mają niebagatelny wpływ na środowisko. Goście mają coraz większą tego świadomość i chętnie wybierają miejsca, które spełniają ich oczekiwania także w tym zakresie. Szczególnie wrażliwą grupą, która w swoich wyborach często kieruje się tymi kategoriami, są tzw. millenialsi, ale nie tylko oni chętnie wybierają miejsca, które starają się odpowiedzialnie podchodzić do zasobów. I nie chodzi tu wyłącznie o sporadyczne, często pozorowane działania, ale o całościowe spojrzenie na problem i wdrożenie wszelkich możliwych rozwiązań. Chodzi o wykorzystywanie zasobów, jak oszczędność, energii czy wody, w tym także ograniczenie niepotrzebnych działań, przy zachowaniu najwyższych standardów. To także wpływ na społeczność oraz lokalny biznes, a także wykorzystywanie technologii, wspierającej różne procesy i zmniejszającej marnotrawienie zasobów, jak na przykład papieru.

Zmiany, które przynoszą korzyści wszystkim

Zrównoważone hotelarstwo to trend bardzo przyszłościowy. Rosnąca świadomość społeczeństw, związana z koniecznością wprowadzenia zmian w kontekście myślenia o środowisku i działania na jego rzecz sprawiają, że ich wdrożenie w hotelach już dziś jest koniecznością. Możliwości w tym zakresie jest bardzo dużo. Niektóre z nich są kosztowne, inne wymagają niewielkich nakładów, związanych głównie z usprawnieniem organizacji lub wdrożeniem odpowiednich systemów. Dobrą wiadomością jest to, że takie działanie przynosi korzyści klientom i środowisku oraz ma korzystny wpływ na biznes. Jakie obszary można usprawnić? Oto kilka wskazówek:

  • ograniczenie zużycia energii i wody – wiele hoteli robi to od dawna, zmniejszając negatywny wpływ na środowisko i uzyskując realne korzyści finansowe;
  • proekologiczne podejście do żywności – zmniejszenie jej marnotrawienia na przykład poprzez zoptymalizowane planowanie menu;
  • wykorzystywanie energii odnawialnej – dzięki instalacjom, które można zaplanować już na poziomie projektu, przed powstaniem hotelu, ale także na każdym jego etapie funkcjonowania. Taka modernizacja przynosi konkretne korzyści ekologiczne i finansowe;
  • oszczędność zasobów – w każdym aspekcie działania obiektu. Przykładem może być papier, wykorzystywany do drukowania dokumentów czy ulotek. Większość z nich można z powodzeniem zastąpić elektroniczną wersją;
  • wdrażanie innowacyjnych technologii – wykorzystywanie systemów ERP oraz rozwiązań powiązanych, które efektywnie wspierają działania marketingowe oraz przyczyniają się do zwiększenia konwersji, wpływając jednocześnie w sposób zrównoważony na środowisko.

Możliwości i sposobów na wdrożenie proekologicznych rozwiązań w hotelarstwie jest sporo. Warto po nie sięgać nie tylko dlatego, że to się opłaca, ale też dla własnego przekonania o właściwości takiego postępowania.

Powiedz klientom o eko-rozwiązaniach

Wprowadzając modyfikacje związane ze zrównoważonym podejściem do działania swoich obiektów, warto poinformować o tym klientów i docierać do nich z tą informacją różnymi kanałami. Bezpośrednio na stronie może pojawić się zakładka, informująca o wszystkich działaniach podejmowanych przez hotele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu możesz dotrzeć bezpośrednio do szerszego grona klientów, wykorzystując konwersję dzięki bezpośrednim rezerwacjom, obsługiwanym przez takie narzędzia, jak Booking Engine. Informacja jest dziś równie cennym zasobem, dlatego warto umiejętnie ją wykorzystywać także w tym zakresie. 

Hotele przyjazne środowisku to obiekty, które będą wyszukiwane przez klientów coraz chętniej i częściej. Warto już teraz dostosować się do tych zmian i wspierać zrównoważony rozwój, jednocześnie podejmując działania informacyjne. Klienci muszą wiedzieć o tym, że w wybranym przez nich obiekcie w sposób odpowiedzialny podchodzi się do wykorzystywania zasobów.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds