Search The Query
Search

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie – wizyta w Zamku Lubomirskich

Zamek Lubomirskich

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Na południu Polski w Rzeszowie wznosi się Zamek Lubomirskich – budowla o burzliwej historii, która mimo upływu wieków nie daje o sobie zapomnieć kolejnym pokoleniom. Co dziś znajduje się we wnętrzach rzeszowskiego zabytku? Jaka historia kryje się za murami odnowionego gmachu? Poznaj losy rezydencji i dowiedz się, jak zmieniała się na przestrzeni stuleci. Czy warto odwiedzić zamek podczas wizyty w Rzeszowie? Sprawdzamy.

Gdzie leży Zamek Lubomirskich?

Rzeszów – miasto położone w południowo-wschodniej Polsce na skraju Pogórza Karpackiego oraz Kotliny Sandomierskiej oferuje mnóstwo reprezentacyjnych budowli o ciekawej historii. Jedną z nich jest Zamek Lubomirskich – obecnie gmach sądu okręgowego. Okazałą budowlę znajdziesz między placem Śreniawitów a ulicami płk. Lisa-Kuli, Chopina i aleją Pod Kasztanami. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić to miejsce!

zamek w rzeszowie

Burzliwa historia zamku

Historia Zamku Lubomirskich w Rzeszowie ma swoje początki w XVI wieku, gdy u jego schyłku szlachcic, Mikołaj Spytko Ligęza, w miejscu obecnego zamku wzniósł dwukondygnacyjną rezydencję otoczoną murem obronnym. Niedługo później, w 1620 roku, dobudowano do niej warowną fortecę wyposażoną w bastiony i wały, które utworzyły obiekt w stylu Palazzo in fortezza. Dzieło Ligęzy po jego śmierci kontynuowała córka, która wyszła za Hieronima Augustyna Lubomirskiego.

Własność Lubomirskich

Posiadłość stała się rodową siedzibą Lubomirskich, a pod koniec XVII wieku zamek ponownie został rozbudowany do fortyfikacji składającej się z czterech skrzydeł o dwóch kondygnacjach. W kolejnych latach powiększano rezydencję, nad którą władzę sprawowali Lubomirscy aż do 1769 roku, gdy Rosjanie podczas jednego z najazdów zdobyli zamek. Kolejne 40 lat później obiekt trafił w ręce Austriaków, gdzie obecne zabudowania przekształcono na więzienie i sąd. W czasie tym wiele z części konstrukcji zostało zmienionych, a nawet całkowicie wyburzonych. Mimo nowej roli zamek niszczał z upływem lat, dlatego pod koniec XIX wieku zaczęto działać z myślą o przeprowadzeniu kompleksowej renowacji. W wyniku inwentaryzacji obiektu stwierdzono, że powstały straty są zbyt duże i łatwiej odbudować całą posiadłość. Zamek wyburzono i w jego miejscu na planie prostokąta wzniesiono czteroskrzydłowy gmach o trzech piętrach z wewnętrznym dziedzińcem, a prace nad nim zakończyły się w 1906 roku.

Zmiany właścicieli i przebudowy Zamku Lubomirskich to nie wszystko, co wiąże się z posiadłością. W czasach II Wojny Światowej okupanci wykorzystali więzienie do wykonywania zbrodni na Polakach, z kolei podczas trwania PRL-u zamek służył torturom i egzekucjom uczestników sprzeciwiających się komunistycznej władzy. Od 1981 roku więzienie nie funkcjonuje. Dziś zamek stanowi siedzibę sądu okręgowego i jest otwarty w godzinach pracy instytucji.

Rzeszów Zamek Lubomirskich

Zwiedzanie zabytku

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie zachował wygląd z 1906 roku, choć w niektórych miejscach możesz dostrzec elementy pochodzące jeszcze z XVIII wieku. Wokół obiektu usytuowane są kamienne fortyfikacje z narożnymi bastionami. Przypisano im imiona świętych: Marii, Franciszka, Andrzeja i Hieronima. Przy każdym z nich wznosi się wieżyczka z wizerunkiem patrona datowanym na 1746 rok. Od północy i wschodu wciąż obecne są resztki fos. W II połowie XX wieku wyremontowano salę reprezentacyjną i dawną kaplicę więzienną. Na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku możesz znaleźć tablice upamiętniające losy więźniów i straconych podczas hitlerowskiej okupacji oraz za czasów rządów Stalina. We wnętrzu podczas godzin pracy sądu okręgowego i załatwiania urzędowych spraw można oglądać korytarze. Pozostała część obecnie jest niedostępna dla turystów, choć władze miasta planują przekształcić obiekt w instytucję kultury i udostępnić do zwiedzania.

Informacje praktyczne

Wstęp na teren Zamku Lubomirskich jest ograniczony dla odwiedzających, ponieważ gmach pełni dziś funkcję urzędową i w jego wnętrzach mieści się Sąd Okręgowy. Turyści mogą podziwiać okazałą budowlę z zewnątrz i doszukiwać się przejawów pierwotnego kunsztu w dawnych zabudowaniach. Najlepszą opcją dojazdu jest kierowanie się na siedzibę sądu lub wyszukanie w nawigacji placu Śreniawitów.

Zamek Lubomirskich to duża część historii zamknięta w czteroskrzydłowej rezydencji. Wizytówka miasta, która powinna znaleźć się na liście miejsc do zobaczenia podczas wycieczki do Rzeszowa. To doskonałe miejsce dla upamiętnienia czasów świetności i przypominające o smutnej historii narodu.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds