Search The Query
Search

Park Narodowy Krka: najpiękniejsze wodospady w Chorwacji!

krka

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Zielony i malowniczy zakątek na mapie Chorwacji, który o każdej porze roku jest turystyczną destynacją to położony w regionie środkowej Dalmacji – Park Narodowy Krka. Teren ten cechuje zachowanie naturalnego ekosystemu, a wśród głównych atrakcji można wyróżnić wspaniały kaskadowy wodospad oraz otaczające go rozlewiska rzeki, które wraz z rosnącą wokół zielenią tworzą rajski krajobraz. Całość uzupełniają przygotowane dla odwiedzających ścieżki, dzięki którym można podziwiać bogactwo uroków chorwackiej ziemi.

Wodospady Krka

Najbardziej widowiskową część parku stanowią Wodospady Krka – powstałe przez naturalne ukształtowanie terenu, w wyniku działalności wód i piętrzenia się krasu. Wszystko wzięło swój początek od rzeki Krka, a obszar udostępniony zwiedzającym obejmuje jej środkowy i dolny bieg. Obecność specyficznej roślinności przyczyniła się do wytrącania w wodzie węglanu wapnia, który następnie osadzał się na dnie, formując osadowe skały – trawertyny. Nie bez powodu występujące na terenie parku wodospady określa się mianem wodospadów trawertynowych. To właśnie działalność tego chemicznego związku, przyczyniła się do powstania oryginalnych form terenu – licznych barier i progów dla płynącej rzeki, co tworzy nietuzinkowe wodne spadki. Na powierzchni 109 km2 w wyniku naturalnej działalności utworzonych zostało siedem kaskadowych wodospadów, a zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym z nich jest Skradinski Buk. Wśród innych, które można podziwiać wybierając się do chorwackiego Parku Narodowego Krka są: Manojlovac slap, Rošnjak, Bilušića buk, Brljan, Miljacka slap i Roški slap.

Skradinski Buk

Wodospad Skradinski Buk to znajdująca się na ostatnim odcinku rzeki, najbardziej efektowna bariera, która tworzy piętrowy, wodny lej będący symbolem całego parku, jeśli nie całej Chorwacji. Położony jest w odległości 49 kilometrów od źródła i stanowi najdłuższą, kaskadową część o długości około 800 metrów. Szerokość rzeki na tym odcinku różni się w zależności od wybranego miejsca, ale wynosi od 200 do 400 metrów. Całkowita wysokość spadku to 45,7 metrów! Do wodospadu Skradinski Buk wytyczony jest szlak, przebiegający nad rzeką, którego pokonanie nie zajmuje więcej niż 60 minut. W pobliżu docelowego miejsca można podziwiać niespotykane gatunki roślin, wodne siedliska oraz powstałe tu przed kilkoma wiekami wodne młyny, które wykorzystywały obecne w rzece wodne prądy. Na lewym brzegu mieszczą się pozostałości jednej z chorwackich elektrowni wodnej, która została zbudowana w 1895 roku i służyła do czasów I Wojny Światowej. Na jej miejscu powstała nowsza wersja – Jaruga I.

wodospady krka
Skradinski Buk

Jezioro Visovac

Po środku Parku Narodowego Krka, między wodospadami Skradinski Buk i Roški slap – w dolnym biegu rzeki ulokowane jest Jezioro Visovac, które poza turkusową barwą wody, przyciąga oczy odwiedzających inną tajemnicą. Na wodach jeziora wznosi się niewielka wyspa, należąca do Kościoła Katolickiego, nad którą czuwają franciszkańscy zakonnicy. Początkowo wyspa ta była miejscem życia pustelników świętego Augustyna, a czasy jej początków sięgają IV wieku. Oni wznieśli na lądzie budynek kościoła, który następnie w 1445 roku przejęli obecni zakonnicy i rozbudowali. Tak powstał wznoszący się obecnie Klasztor.

Oprócz niezwykłego zagospodarowania przestrzeni samotnej wyspy na środku jeziora, przy klasztorze mieści się biblioteka gromadząca wiele cennych zbiorów i ksiąg, a wybierając się rejsem na wyspę można podziwiać również wystawę kościelnych naczyń i zbiorów archeologicznych.

Roški Slap

Roški slap to wodospad, określany często przez miejscowych „kaskadowym naszyjnikiem”. Stanowi szósty – przedostatni wodny lej, na odcinku przepływającej przez park rzeki Krka. Jego nazwa ma upamiętniać wybudowany na wzgórzu Rog, fort którego pozostałości obecnie już nie widać, gdyż pochłonęła je tutejsza roślinność. Cechuje się ciekawym kształtem, wynikającym z ukształtowania kaskad w postaci pionowych filarów.

Kanion przez, który płynie rzeka rozszerza się na tym odcinku, upodobniając się do lejka. Rozciąga się przez 650 metrów, a w najszerszym miejscu płynie między brzegami oddalonymi od siebie o około 450 metrów. Jego droga jest zawiła i spotyka na niej wiele jaskiń, zwężeń i mniejszych barier. Na początku XX wieku powstała tu elektrownia wodna, którą nazwano tak samo jak wodospad. Ten wodny strumień ma największy kontakt z kanionową roślinnością, która ozdabia jego efektowny spadek.

Jak dotrzeć do wodospadów Krka?

Do Parku Narodowego Krka i urokliwych wodospadów prowadzi kilka wejść, które pozwalają na dotarcie od strony lądu oraz wody. Główna brama znajduje się w miasteczku Lozovac i służy zarówno grupom zorganizowanym jak i samodzielnym turystom. Znajduje się przy niej parking czynny i nieodpłatny przez cały rok.

Do kolejnego wejścia, znajdującego się przy wodospadzie Roški slap prowadzi droga Drniš, Knin i Skradin. Można dostać się także rejsem wycieczkowym parku Krka, który ma swój początek przy wodospadzie Skradinski Buk. Na drodze wodnej można dostać się także bezpośrednio z miejscowości Skradin pod wodospad Skradinski Buk, łodziami parku Krka, które kursują na tej odległości od maja do listopada. Trasę tę można także pokonać pieszo lub na rowerze.

Wodospady Krka – jak dojechać

Park Narodowy Krka znajduje się w odległości około 20 kilometrów od Szybeniku. W zależności od tego, którym wejściem chce się przekroczyć teren rezerwatu, będzie zależny wybór odpowiedniej trasy. Najszybsza trasa, bez względu na wybór początku zwiedzania przebiega przez autostradę A1, która znajduje się w pobliżu Szybenika, a z niej do docelowego miejsca prowadzą dwa zjazdy. Od zjazdu z autostrady czas drogi samochodem zajmie tylko 10 minut. Możliwy jest także dojazd od strony Zadaru, przez odcinek drogi D8 – należy wówczas kierować się na Drniś oraz podążać za drogowskazami. Kolejną opcją transportu jest dojazd lokalnym autobusem. Pomimo faktu, że przy parku nie znajduje się autobusowy przystanek, możliwy jest dojazd do miejscowości Lozovac.

wodospady chorwacja
Wodospady Krka

Wodospady Krka – jak dopłynąć jachtem

W trakcie spędzania urlopu w Chorwacji pod żaglami nie należy się obawiać, że przez wodne wojaże ominie wczasowiczów tak piękna atrakcja! Nic straconego, by zobaczyć wodospady i przenieść się do regionu narodowego parku. Aby podziwiać wodne cuda natury, można dopłynąć jachtem do portu, położonego w miejscowości Skradin – najbliżej Wodospadów Krka. Rejs trwa niecałe 20 minut, a wypłynięcie z widokiem na najbardziej okazały Wodospad Skradinski Buk gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Wodospady Krka – rejs statkiem

Z miejscowości Skradin można dopłynąć organizowanym przez park rejsem, który dociera do Wodospadu Skradinski Buk. Rejs statkiem dostępny jest w cenie biletu, ale koniecznie przed należy dokonać płatności i mieć przy sobie ważny bilet. Można go zakupić w recepcji, znajdującej się przy moście. To samo odnosi się do biletów zakupionych przez Internet – trzeba posiadać wydrukowaną wersję zakupu lub zgrać na telefon jej elektroniczną wersję z kodem kreskowym.

Skradin – turystyczne centrum wodospadów Krka

Skradin to jedno z najstarszych miasteczek znajdujących się na terenie Chorwacji. Miejscowość ta wyróżnia się jedną z piękniejszych jachtowych marin, z której odpływają statki do Wodospadów Krka i na pozostałe chorwackie wody. Miasto to świetnie sprawdza się jako baza wypadowa do zwiedzania Parku Narodowego Krka, jest więc przygotowane na gościnę odwiedzających turystów, choć głównie stanowi miejsce, do którego przybywają morskie wilki, by zacumować swój jacht i nieco odpocząć od morskich wojaży.

W Skradin można znaleźć kilka fajnych knajpek o znanej renomie, które serwują znakomite jedzenie i lokalne wina. W centrum nie ma zbyt wielu atrakcji, ale warto wyróżnić starówkę zbudowaną z kamienia, który stanowi chroniony zabytek tego miasteczka. Wśród ciekawych budowli warto wspomnieć o Kościele Matki Bożej, przy którym postawiona jest dzwonnica mierząca 20 metrów a także domach, których powstanie datuje się na XVIII i XIX wiek. Charakterystyczną cechą jest są ich unikalne zdobienia, które nawiązują do weneckiego stylu i obszarów tego regionu. Dla większości odwiedzających jednak, największą ozdobą miasta jest słynny port.

park narodowy krka
To małe, niepozorne miasteczko posiada niesamowity klimat

Park narodowy Krka – praktyczne informacje

Wybierając się na wycieczkę do Parku Narodowego Krka, warto zaznajomić się z regulaminem i przestrzegać ogólnie wytyczonych zasadach. Przeczytać obowiązujące reguły można przy wejściu na jego teren lub na internetowej stronie atrakcji. Godziny otwarcia parku, różnią się od obowiązującej pory roku i wybranego wejścia, gdyż niektóre tereny, takie jak Klasztor na wyspie, Eco Campus w Puljane i Burnum zamknięte są w styczniu, lutym i marcu a także w grudniu i listopadzie.

Poza tymi wyjątkami, Park Narodowy Krka jest otwarty dla gości przez cały rok. Cena biletu wstępu jest inna w sezonie letnim i zimowym. Wydatek dla osoby dorosłej podczas odwiedzin zimową porą to 30 kn, natomiast latem wartość ta wynosi 100 kn. Dla młodych turystów i młodzieży są zniżki studenckie, natomiast dzieci do 7 roku życia, mogą bezpłatnie wejść na teren wszystkich atrakcji. Istnieje także możliwość zakupu biletu grupowego, który będzie korzystniejszy cenowo przy większej ilości odwiedzających park osób.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds