Wały Chrobrego w Szczecinie to jedna z czołowych atrakcji miasta. Daje możliwość spojrzenia na prawdopodobnie najpiękniejszy widok na panoramę Szczecina, a przy okazji gromadzi przy sobie wiele ciekawych obiektów. W artykule przedstawiamy historię powstania Wałów Chrobrego, a także opisujemy, co możesz zobaczyć w ich pobliżu.
Czym są Wały Chrobrego?
Wały Chrobrego, dawniej nazywane Tarasem Hakena, to znajdujący się w Szczecinie taras widokowy. Jest on zlokalizowany tuż przy brzegu Odry, a jego długość wynosi 500 metrów. To jedno z tych miejsc w Szczecinie, których nie można pominąć podczas zwiedzania miasta. Z Wałów Chrobrego roztaczają się wspaniałe widoki na rzekę, port czy szczecińskie zabytki. Zaprojektował je Wilhelm Meyer-Schwartau, a inicjatorem budowy był Hermann Haken, który na początku XX wieku sprawował funkcję burmistrza Szczecina.
Historia budowy wałów
Pod koniec XIX wieku w Szczecinie likwidowano budynki fortyfikacyjne. Zamiast nich w mieście miały stanąć nowe zabudowania i właśnie wtedy zrodził się pomysł stworzenia wałów. Burmistrz miasta, Hermann Haken, zainicjował budowę wałów, która rozpoczęła się w 1902 roku. Najpierw usypano aleję spacerową i dwa niewielkie place, a następnie te znajdujące się poniżej tarasy, w tym centralny taras widokowy i dodatkowe, łączące wszystko ze sobą drogi. Na środku tarasu znajduje się rzeźba, a tuż pod konstrukcją zobaczyć można okazałą fontannę.
Do 1912 roku powstały zabudowania znajdujące się obok wałów, w tym dzisiejsza siedziba Urzędu Wojewódzkiego. Wybudowano także muzeum czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przed wojną wały nazywały się Hakenterrasse, czyli Tarasy Hakena. Dopiero po II wojnie światowej i dołączeniu tego regionu do Polski nazwę zmieniono na Wały Chrobrego.
Co zobaczymy wzdłuż wałów?
Wały Chrobrego Szczecin to nie tylko promenada do spacerowania, ale także wszystko to, co można zobaczyć wokół. Poniżej omawiamy największe atrakcje, które możesz podziwiać podczas przechadzki po Wałach Chrobrego.
Zobacz także: Płatności zagraniczne z kartą wielowalutową: jak unikać niespodziewanych kosztów?
Fontanna
Jeśli spojrzysz na Wały Chrobrego od strony rzeki, Twoim oczom ukaże się znajdująca się tuż przed tarasem centralnym fontanna. Jest ona właściwie częścią konstrukcji tarasu. Jej najbardziej ozdobna część znajduje się w ścianie tarasu. W centralnej części ma spore, półokrągłe wgłębienie, nad którym widnieje okazały kartusz herbowy. Po bokach wgłębienia umieszczono dwie rzeźby Jana z Kolna – jedna po każdej stronie. Pod nimi znajdują się misy, do których z ust wyrzeźbionych tam twarzy wlatuje woda. Sama fontanna jest dość płytka, woda tryska z kilku miejsc ku górze i opada do obszernego zbiornika. Wieczorami jest ona podświetlona, dzięki czemu prezentuje się jeszcze efektowniej.
Rzeźba Herkulesa walczącego z Centaurem
Muzeum Narodowe Szczecin, które znajduje się tuż przy Wałach Chrobrego, może pochwalić się nie tylko wspaniałymi eksponatami wewnątrz, ale także ważną rzeźbą znajdującą się przed budynkiem. Autorem Herkulesa walczącego z Centaurem jest Ludwig Manzel, a sponsorem rzeźby był konsul Kisker. Jej wysokość wynosi prawie 2,5 metra, a dodatkowo umieszczona jest jeszcze na betonowej podstawie. Mimo że przyjęło się, iż przedstawia centaura i Herkulesa, niektórzy uważają, że z centaurem walczy Lapita. Dzieło zostało wykonane z piaskowca. Przedstawia bardzo dynamiczną scenę ujętą w klasycystycznym stylu.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Budynek dzisiejszego Muzeum Narodowego w Szczecinie powstał w 1913 roku. Dziś na instytucję składają się już trzy budynki. Poza tym na Wałach Chrobrego wystawy można podziwiać także w Ratuszu Staromiejskim i Oddziale Muzeum Sztuki Współczesnej. W muzeum na wałach znajdują się kolekcje stałe dotyczące m.in. afrykańskich lalek i marionetek, afrykańskiej sztuki, rzeźb antycznych wykonanych z brązu, sztuki Pomorza w czasach średniowiecza, a także w XVI i XVII wieku. Ponadto często organizowane są wystawy czasowe, a ich aktualną ofertę można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej muzeum.
Muzeum Narodowe w Szczecinie przy Wałach Chrobrego jest czynne od wtorku do niedzieli między w godzinach 12.00-18.00.
Taras widokowy
Mimo że z każdego miejsca na wałach rozpościera się piękny widok na miasto, to główny taras widokowy Szczecin znajduje się w połowie wałów. Znajduje się tuż przed Muzeum Narodowym i to właśnie w jego ścianie umiejscowiono opisaną wcześniej fontannę. W środkowej części półokrągłego tarasu znajduje się natomiast trawnik z rzeźbą walczącego Herkulesa. Po obu bokach okazałego tarasu wybudowano dwa znacznie mniejsze, ale za to zadaszone i otoczone kolumnami. Wejście na taras widokowy jest możliwe po schodach prowadzących od strony muzeum lub Odry. Taras otoczony jest ozdobną barierką i pozwala na podziwianie jednego z najpiękniejszych widoków w Szczecinie.
Latarnia wałów
Poniżej głównego tarasu wałów, bliżej ulicy i rzeki, znajdują się dwie latarnie, które wyglądem przypominają latarnie morskie. W ich górnej części zamontowano obręcze, z których zwisają okrągłe lampy. Na dole latarnie obudowane są ozdobną murowaną barierką z metalowymi wstawkami. Latarnie te nazywa się latarniami Posejdona.
Spacerem czy rowerem?
Wały Chrobrego to idealna opcja zarówno dla miłośników spacerów, jak i jazdy rowerem. Trasa wałów łączy się z urokliwymi ulicami Szczecina, które prowadzą do wielu innych zabytków. Wśród nich szczególnie warty uwagi jest Zamek Książąt Pomorskich zlokalizowany niespełna kilometr od wałów. Promenada przy Odrze to miejsce, w którym odbywa się mnóstwo eventów.
Wały Chrobrego – imprezy w tym miejscu przyciągają mnóstwo mieszkańców Szczecina i nie tylko. Wielu pieszych gromadzi się tam, szczególnie latem, by spędzić wieczór w towarzystwie znajomych pod gołym niebem. Warto zaznaczyć, że Wały Chrobrego są miejscem, w którym dozwolone jest spożywanie alkoholu, co sprzyja organizowaniu tam imprez i spotkań.
Niezależnie od tego, czy masz ochotę na spacer, czy na wycieczkę rowerową – Wały Chrobrego w Szczecinie to miejsce dla Ciebie. Podziwiaj piękne widoki, odwiedź muzeum i zrelaksuj się, organizując piknik. Wały stoją przed Tobą otworem i są gwarancją miło spędzonego czasu.