Podróż na koniec świata jest możliwa, wystarczy tylko wybrać się w podróż do Ushuaia – miejscowości, która stanowi najdalej wysunięty punkt na południu całej kuli ziemskiej. Miasto położone jest w Argentynie, państwie Ameryki Południowej i poza tym, że znajduje się tam najdalej wysunięty ląd, region ten bogaty jest w wiele ciekawych walorów krajobrazowych, w tym malowniczych plaż, lodowcowych szczytów i jezior.
Ushuaia – historia miasta
Początkowo teren miasteczka zasiedlały dwa rdzenne plemiona – Onas i Yamanes. Wyróżniano wśród nich mężczyzn, którzy zajmowali się łowiectwem i polowaniem oraz kobiety trudniące się zbieractwem, opieką nad dziećmi i doglądaniem osad. Pod koniec XVI wieku odbyła się hiszpańska wyprawa do Cieśniny Magellana, otaczającej miasteczko, a jej członkowie dokonali zbrojnego ataku na mieszkańców ziem. Wobec mijających lat doszło do skolonizowania osady przez Europejczyków i wywołania następnych konfliktów między żyjącą na tym terenie ludnością a kolonizatorami. Dodatkowo odkrycie na tym rejonie potężnego złoża złota przyczyniło się do całkowitego przejęcia miasta przez białą ludność. Po założeniu misji anglikańskiej, w 1872 roku narodziło się pierwsze dziecko nowego społeczeństwa, a kilka miesięcy po tym wydarzeniu nastąpiło założenie miasta Ushuaia.
Kolejno w 1885 roku miasto stało się stolicą państwa z siedzibą rządu Ziemi Ognistej. Początkowo miasto miało duże problemy w związku z osiedleniem mieszkańców na stałe, co wynikało z odległości trudnych do pokonania, ale już pod koniec XX wieku liczba mieszkańców wzrosła wraz z przybyciem kolejnych imigrantów. Wiele rodzin po uchwaleniu ustawy o promocji przemysłu i możliwościach pracy przeniosło się do miasteczka w celu polepszenia warunków życia. Obecna Ushuaia to duże miasto, które zamieszkuje około 70 tysięcy osób i stanowi główny ośrodek turystycznego przemysłu.
Atrakcje w Ushuaia
Tak jak stolicą Argentyny jest Buenos Aires, Ushuaia jest stolicą Ziemi Ognistej – archipelagu wysp, znajdującego się przy południowym krańcu Ameryki Południowej. Miasteczko licznie odwiedzają turyści, gdyż miejsce to zachwyca naturalnym pięknem, a do największych atrakcji można zaliczyć te, które bezpośrednio wiążą się z podziwianiem uroku tego regionu: Park Narodowy Tierra del Fuego, rezerwat przyrody Lago Roca, Kanał Beagle, zatoka Lapataia, latarnia morska Les Eclaireurs czy rejsy statkiem do Harberton i odwiedzenie Muzeum w więzieniu – to wszystko to, co czeka na przyjezdnych do Ushuaia turystów.
Muzeum w więzieniu
Jedną z atrakcji turystycznych miasta jest Muzeum, które usytuowane jest w jednej z hal miejscowego więzienia. Obiekt mieści się we wschodniej części miasta i jest powiązany ściśle z funkcjonującą morską bazą w tym regionie, choć tak naprawdę kompleks ten został wyposażony w cztery oddzielnie działające kompleksy: Muzeum Morskie, Muzeum Antarktyczne, Galerię sztuki oraz cześć poświęconą historii więzienia.
W Muzeum Morskim znajduje się wiele eksponatów dotyczących morskiej żeglugi, modeli statków, map tras i treści, które obrazują morską historię miasteczka. Na jednym z dziedzińców mieści się replika morskiej latarni, a w więziennych celach znajdują się teraz wystawy dla odwiedzających. Kolejna część budynku poświęcona jest Antarktydzie. Znajduje się tu kolekcja przedstawiająca eksplorację kontynentu, kombinezony odkrywców oraz ciekawostki na temat wielorybnictwa i gatunków pingwinów. Wizyta w tym miejscu może dostarczyć wielu ciekawych przeżyć, szczególnie że największe doświadczenie stanowi przemieszczanie się po budynku, które zachowało wszystkie cechy dawnego więzienia i można w pełni odczuć klimat tego miejsca na własnej skórze, a przy okazji jest to umilenie czasu oczekiwania na wyruszające stąd rejsy statkiem.
Rejs po kanale Beagle
Jedną z form spędzania wolnego czasu w trakcie wizyty do Ushuaia jest możliwość wybrania się w rejs statkiem po wodach kanału Beagle. Kanał Beagle to cieśnina, która oddziela wyspy Ziemi Ognistej od pozostałych wysp na morzu. Należą do nich: Navarino, Hoste, Lennox, Picton, Nueva i wiele innych. Cały kanał jest długi na około 370 kilometrów, ale rejsy odbywają się na znacznie krótsze odcinki, a podczas ich trwania można podziwiać piękne widoki. Morska podróż zapewnia także wiele atrakcji, które zapewniają płynącym dodatkowe urozmaicenie rejsu. W zależności od wybranej destynacji i czasu podróży można podziwiać okoliczne wyspy oraz siedliska pingwinów, fok i lwów morskich. Dodatkowo, planując rejs w odpowiednich godzinach, można oglądać przepiękne zachodzące za horyzontem bezkresnej wody słońce. Bilety można nabyć u każdego przewoźnika bądź w turystycznych, agencyjnych budkach znajdujących się w centrum miasta i pobliżu portu.
Park narodowy ziemi ognistej
Kolejnym punktem zwiedzania dziewiczego terenu powinny być odwiedziny w Parku Narodowym Ziemi Ognistej – Tierra del Fuego, znajdującym się na południowym krańcu kontynentu, który obejmuje wyspy przynależące do Ziemi Ognistej. Dawniej obszar ten zamieszkiwany był przez dawne plemiona, a obecnie jest to miejsce występowania nienaruszonych rzeźb terenu oraz gatunków zwierząt. Park powstał w 1960 roku, a jego powierzchnia zajmuje 63 tysiące hektarów. Pomimo trudnych warunków klimatycznych, chętnie wybiera się rejsem w to miejsce wielu turystów.
Zobacz także: Ziemia Ognista – archipelag u południowych wybrzeży Ameryki Południowej
Północno – wschodnia część parku to subarktyczne stepy, natomiast na południu rośnie wiele lasów z bukowymi drzewami i cedrami, a teren porośnięty jest mchem lub bogaty w torfowiska. W pobliżu wybrzeży występuje wiele rodzajów ptactwa, w tym mewy, kormorany, albatrosy czy kondory, natomiast bardziej w głąb lądu można spotkać takie zwierzęta, jak lisy polarne i pingwiny magellańskie. Główną atrakcją parku są lodowce, a najbardziej znany z nich to Martial. Podziwiać można także pozostałe wzniesienia i malowniczy choć chłodny nadmorski krajobraz.
Przylądek Horn
Z miejscowości Ushuaia można wybrać się w rejs na Przylądek Ziemi Ognistej – Horn, który stanowi najbardziej wysunięty na południe punkt świata. Niewątpliwe wyprawa wokół przylądka to trudne do pokonania wyzwanie, ze względu na silne morskie prądy i wiatry, która w swojej historii pokonała niejednego morskiego wilka. Rejsy przygotowywane są tak, by w jak najlepszy sposób dostarczyć turystów na przygotowane na lądzie miejsce do zwiedzania. Przylądek jest miejscem zachowania dzikiego, oceanicznego ekosystemu, który dominuje w rzadką roślinność. Po drodze można podziwiać występujące gatunki morskich ssaków oraz zanurzyć się okolicznej naturze, w najbardziej surowym jej wydaniu.
Jak dotrzeć do Ushuaia
Wybierając się z Polski w podróż na koniec świata do oddalonej o 14 tysięcy kilometrów Ushuaia, najlepszą opcją transportu będzie lot samolotem. Nie ma możliwości dostania się na południowy kraniec Argentyny, bez odbycia przesiadki na którymś z europejskich lotnisk. Następnie, w zależności od oferty biletowej – można kierować się bezpośrednio na międzynarodowe lotnisko Ushuaia, które znajduje się na oddalonej o 4 kilometry wyspie bądź przylecieć do Buenos Aires i stamtąd przemieścić się w głąb kontynentu, korzystając z komunikacji autobusowej. Najlepszą porą do odbycia wycieczki są miesiące: od grudnia do marca, jednak warto pamiętać, że trzeba być przygotowanym na zmienne pogodowe warunki, niezależnie od trwającej pory roku.