W Polsce każdy pojazd mechaniczny musi mieć ubezpieczenie OC. Jak sytuacja wygląda w przypadku wyjazdu za granicę? Może warto albo trzeba wykupić także inne polisy?
Czy polskie OC jest ważne za granicą?
Dochodzenie pokrycia szkód od osób prywatnych byłoby bardzo trudne a niekiedy niemożliwe. Właśnie dlatego powstały tak zwane ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. OC działa wtedy, kiedy w wyniku jakiejś kolizji lub wypadku wyrządzisz szkodę komuś innemu. Dzięki polisie nie będziesz musiał jej pokrywać samemu, tylko zrobi to towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz polisę.
Wykupione w Polsce OC działa na szczęście nie tylko na terenie naszego kraju, ale także w większości państw Europy, bo są to wszystkie te, należące do Unii Europejskiej albo Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Listę tych państw bez problemu możesz sprawdzić w Internecie.
Potwierdzenie posiadania OC
Jednak w Europie jest także wiele państw, które wymagają posiadania tzw. Zielonej Karty. Jest to swego rodzaju międzynarodowy certyfikat, który potwierdza, że posiadasz ważne ubezpieczenie OC. Jeśli planujesz wyjazd między innymi do Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii czy Turcji to musisz mieć właśnie ten dokument.
Skąd wziąć zieloną kartę?
W LINK4 otrzymasz ją gratis do polisy OC, szczegółowe informacje dotyczące zielonej karty znajdziesz pod tym linkiem: https://www.link4.pl/ubezpieczenie-zielona-karta. Wystarczy, że skontaktujesz się ze swoim agentem ubezpieczeniowym. Musisz jedynie pamiętać, aby zgłosić się po zieloną kartę odpowiednio wcześniej przed wyjazdem, dzięki czemu towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało czas wysłać ją do Ciebie.
Jak długa ważna jest zielona karta?
Maksymalny okres ważności zielonej karty to nawet 12 miesięcy, czyli tyle, ile ważna jest Twoja polisa OC. Jeśli więc masz wykupioną polisę OC, to podróżując do większości państw europejskich, nie musisz martwić się o zawieranie umów z towarzystwami ubezpieczeniowymi na miejscu. Musisz tylko pamiętać, aby w niektórych przypadkach mieć odpowiednie potwierdzenie, czyli Zieloną Kartę.
Dlaczego OC za granicą jest tak ważne
Podobnie jak w Polsce, jeśli będziesz poruszał się za granicą bez ważnej polisy OC, narażasz się na ryzyko poniesienia ogromnych konsekwencji finansowych, a także prawnych. Z jednej strony w razie jakiejś kolizji będziesz odpowiadał za szkody własnym majątkiem, a z drugiej, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej właśnie z tego powodu, że nie posiadasz polisy OC. Wszystko zależeć będzie od lokalnego prawa, z którego najważniejszymi kwestiami warto zapoznać się przed wyjazdem, aby na miejscu nie być przez nic niemile zaskoczonym.
Czy OC wystarczy?
Polisa OC je obowiązkowa nie tylko w Polsce, ale także praktycznie w każdym innym kraju. Jednak jeśli zamierzasz jechać swoim autem za granicę, warto mieć wykupione także inne ubezpieczenie. Koszt np. holowania samochodu do warsztatu może być znacznie wyższy za granicą. Jeśli wykupisz odpowiednią polisę assistance, możesz liczyć na wsparcie właśnie w sytuacjach kolizji czy wypadków, podczas których zostanie uszkodzony Twój samochód.
Zastępczy samochód na wypadek kradzieży to za granicą także coś, co może sprawić, że taki wyjazd w przyszłości nie będzie kojarzył się wyłącznie negatywnie. Specjaliści, mogą być do Twojej dyspozycji nawet 24/7. To znaczy bez względu na to, w jaki dzień i o której godzinie przytrafi Ci się nieprzyjemna sytuacja na drodze, będziesz mógł liczyć na pomoc.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. Materiał powstał przy współpracy z LINK4.
Materiał zewnętrzny